OBRA Masters Track Championships

Portland, OR
August 27, 2011

Part of the OBRA Masters Track Championships

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated August 27, 2011 at 9:10 PM

Masters 30-34 Kilometer

Name Time
1 Todd Fleischmann 01:14.25
2 Stephen Bedford 01:14.72
3 Christopher Kessler 01:16.74
4 Justin La Vigne 01:18.86
5 Nils Tillstrom 01:22.93

Masters 30-44 Keirin

Name
1 George Carder
2 Guy Tucker
3 Stephen Bedford
4 Todd Fleischmann
5 Chris Deardorff
6 Brian Ratliff

Masters 35-39 Kilometer

Name Time
1 Stephen McLaughry 01:11.97
2 Eric Sheagley 01:13.84
3 Brian Engelhard 01:15.75
4 Alexander Birman 01:17.97
5 Peter Seelig 01:20.59
6 Stephen McDade 01:20.92

Masters 40-44 Kilometer

Name Time
1 Chris Deardorff 01:15.12
2 Robin Wessel 01:17.50
3 Dave Matthews 01:19.63
4 Brian List 01:26.97
5 Csaba Kormendy 01:29.86

Masters 45+ Keirin

Name
1 Brian Abers
2 Scott Harman
3 Eric Johnson
4 Daryl Hemenway
5 Paul Mautner
6 Darell Provencher
7 Cal Stone

Masters 45-49 Kilometer

Name Time
1 Peter Drake 01:16.36
2 Robert Bigwood 01:16.60
3 Jamie Fitzgerald 01:17.28
4 Kent Johnston 01:20.59
5 Mark Crawford 01:22.21
6 Chris Alling 01:24.03
7 Robert Vigeant 01:25.00
8 Eric Anderson 01:25.38
9 Kevin Bilingsley 01:26.03
10 Jeff Menown 01:26.03
11 Vincent Plaza 01:27.22
12 Dan Dhonau 01:28.02
13 Tim Bergmann 01:29.43
14 Darren Smith 01:32.28

Masters 50-54/500m TT

Name Time
1 James Thiele 37.29
2 Scott Harman 39.47
3 Kenneth M Lee 40.10
4 James Duke 40.68
5 Robert Burney 41.43
6 Paul Mautner 42.25
7 Vincent Plaza 42.86
8 Cal Stone 43.79

Masters 55-59 500m TT

Name Time
1 Darell Provencher 39.80
2 Steve Brown 39.91
3 Bill Croswell 46.70

Masters 60+ 500m TT

Name Time
1 Malcolm Johnson 43.10
2 Gary Meinhardt 43.36
3 Ron Magnus 44.10
4 Jerry Powell 46.13
5 John Forbes 46.18

Masters Men Team Sprints

Name Time
1 Brian Abers 00:56.50
1 Stephen McLaughry
1 Mark Godfrey
2 Jamie Fitzgerald 00:57.54
2 Brian Kesselman
2 Chris Deardorff
3 Todd Fleischmann 00:58.83
3 Brian Ratliff
3 George Carder
4 Robert Vigeant 01:01.54
4 Robert Bigwood
4 Stephen Bedford
5 Christopher Kessler 01:01.63
5 Daryl Hemenway
5 Brian Engelhard
6 Scott Harman 01:01.85
6 Alexander Birman
6 Guy Tucker
7 Darell Provencher 01:02.20
7 Paul Mautner
7 James Thiele
8 Ryan Hieb 01:02.37
8 Eric Anderson
8 Cal Stone
9 Tim Bergmann 01:07.04
9 Nils Tillstrom
9 Dan Dhonau
10 Jose Sandoval 01:09.76
10 Darren Smith
10 John Forbes
11 Timothy Miller 01:10.45
11 Csaba Kormendy
11 Peter Smith

Masters Women Team Sprints

Name Time
1 Jen Featheringill 42.93
1 Erin Glover
2 Jen Featheringill 43.52
2 Lynn Hughes-Godfrey
3 Erin Glover 44.02
3 Lynn Hughes-Godfrey
4 lara Kessler
4 Meg Mautner 49.26
5 Sile Keirnan 52.30
5 Jen Lill
6 Meg Mautner 52.80
6 Melissa Boyd

Men 30-34 Sprints

Name Time
1 Todd Fleischmann 12.41
2 Brian Ratliff 12.46
3 Stephen Bedford 12.77
4 George Carder 12.67
5 Christopher Kessler 13.34
6 Ryan Hieb 12.94
7 Nils Tillstrom 13.08

Men 35-39 Sprints

Name Time
1 Stephen McLaughry 11.90
2 Mark Godfrey 12.30
3 Brian Kesselman 12.16
4 Brian Engelhard 12.67
5 Derek Newell 13.15

Men 40-44 Sprints

Name Time
1 Chris Deardorff 12.28
2 Daryl Hemenway 13.03
3 Guy Tucker 12.96
4 Csaba Kormendy 15.58

Men 45-49 Sprints

Name Time
1 Brian Abers 12.31
2 Jamie Fitzgerald 13.00
3 Robert Bigwood 13.15
4 Eric Anderson 13.32
5 Eric Johnson 13.95
6 Jeff Menown 14.52
7 Dan Dhonau 14.94
8 Tim Bergmann 14.96

Men 50-54 Sprints

Name Time
1 Scott Harman 13.19
2 James Thiele 13.18
3 Kenneth M Lee 13.71
4 James Duke 13.82
5 Paul Mautner 14.82
6 Cal Stone 14.86

Men 55+ Sprints

Name Time
1 Darell Provencher 13.45
2 Ron Magnus 15.01
3 Bill Croswell 16.31
4 Jerry Powell 16.13

Women 30-49 500m TT

Name Time
1 Jen Featheringill 38.68
2 Erin Glover 40.81
3 Heather VanValkenburg 42.08
4 lara Kessler 44.43
5 Justine Saudan 44.72
6 Jen Lill 47.42
7 Cynthia Velasquez Bogert 47.56

Women 30-49 Sprints

Name Time
1 Jen Featheringill 13.37
2 Erin Glover 13.68
3 Justine Saudan 15.51
4 Jen Lill 16.53
DNF lara Kessler 15.58
DNF Cynthia Velasquez Bogert 16.78

Women 50+ 500m TT

Name Time
1 Lynn Hughes-Godfrey 42.27
2 Jane Chateaubriand 44.41
3 Sile Kiernan 47.06
4 Meg Mautner 47.07
5 Melissa Boyd 50.03

Women 50+ Sprints

Name Time
1 Lynn Hughes-Godfrey 14.61
2 Jane Chateaubriand 14.75
3 Sile Kiernan 16.42
4 Meg Mautner 14.61
5 Melissa Boyd 17.12