Cyclocross Crusade: Cascade Locks

Cascade Locks, OR. October 30, 2021

Part of the Cyclocross Crusade

For questions about these resuts, Please contact me. Candi Murray @   cmurray@obra.org

Updated November 1, 2021 at 5:35 PM

Category 1/2 Masters 35+ Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age City Laps Time
1 832 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2964 6:25.8 7:47.8 7:34.6 7:40.4 7:34.5 7:44.6 7:44.1 48 Portland 7 52:31.7
2 734 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 1192 6:23.2 7:41.4 7:35.9 8:07.8 7:45.8 7:49.1 7:43.6 50 Portland 7 53:06.7
3 14 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 2579 6:22.3 7:41.2 7:37.7 7:48.4 7:56.9 7:54.2 7:46.7 45 Portland 7 53:07.3
4 585 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 631 6:31.5 7:45.1 7:49.3 7:59.9 7:52.7 7:57.1 7:53.3 53 Eugene 7 53:48.8
5 142 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5892 6:25.3 7:51.2 7:57.9 7:56.3 8:01.3 8:10.6 8:06.7 49 Portland 7 54:29.2
6 314 Brian Kesselman ANTHM Collective 8578 6:41.2 8:01.4 8:03.9 7:59.4 8:04.7 8:08.6 8:11.5 45 Portland 7 55:10.6
7 209 Josh Hulst Deschutes Brewery 16716 6:31.0 8:01.4 8:12.5 8:13.8 8:17.5 8:10.3 8:06.0 40 Portland 7 55:32.4
8 791 Scott Bradway BicycleAttorney.com 1151 6:51.9 8:12.1 8:06.1 8:03.1 8:03.1 8:11.8 8:12.8 50 Portland 7 55:40.8
9 160 Chad Swanson Team S&M 423 6:52.6 8:11.5 8:10.4 8:01.5 8:07.4 8:18.2 8:18.7 44 The Dalles 7 56:00.2
10 949 Andy Olsson Team Finger 6484 6:41.5 8:00.0 8:11.6 8:15.6 8:21.3 8:24.5 8:07.1 46 Hood River 7 56:01.5
11 1025 Brian Anthony ANTHM Collective 16256 6:45.0 8:14.4 8:11.4 8:07.3 8:12.3 8:20.7 8:32.9 47 Portland 7 56:23.9
12 526 Ben Pederson Grouptrail Cycling 18445 6:45.8 8:04.7 8:20.8 8:18.5 8:26.1 8:21.2 8:10.0 37 Portland 7 56:27.0
13 923 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 12870 6:51.3 8:38.8 8:23.2 8:23.9 8:21.5 8:02.3 8:26.1 41 Portland 7 57:07.0
14 589 Jonathan Myers Team S&M 7:28.1 8:18.6 8:07.3 8:09.8 8:16.0 8:19.8 8:33.2 Portland 7 57:12.7
15 132 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 17558 7:16.2 8:29.6 8:26.0 8:28.5 8:42.0 8:28.9 8:43.0 49 Portland 7 58:34.1
16 381 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 5875 6:56.7 8:16.6 8:40.7 8:35.5 8:44.5 8:40.1 8:52.5 48 Portland 7 58:46.5
17 459 Carl Werner 13591 7:18.1 8:34.4 8:34.0 8:31.9 8:32.4 8:42.1 8:36.4 Portland 7 58:49.2
18 446 Eric Lanners 5278 7:03.6 8:32.6 8:25.1 8:39.2 8:44.1 8:37.5 8:49.1 48 Portland 7 58:51.1
19 578 Kevin Ryan Grouptrail Cycling 18734 7:12.9 8:31.3 8:42.1 8:46.8 8:41.1 8:38.3 8:49.3 39 Portland 7 59:21.7
20 137 Justin Rackley Sage Titanium Factory Racing 14301 7:03.0 8:26.2 8:43.3 8:48.5 9:00.3 8:50.3 37 Portland 6 50:51.5
21 216 Paul Armstrong 16692 7:03.1 8:31.3 8:22.8 8:17.5 8:22.3 10:24.0 38 Bend 6 51:00.9
22 525 Mike Kath Dangerboy racing 4540 7:07.9 8:38.6 8:38.9 8:54.5 8:53.8 8:54.2 43 Portland 6 51:07.8
23 856 Peter Madsen Team Deschutes Brewery 18235 7:18.6 8:44.4 8:41.3 8:33.8 8:41.2 10:04.2 38 Portland 6 52:03.4
24 528 Brad Davidson Grouptrail Cycling 15226 7:15.6 8:51.0 8:53.8 9:02.3 9:00.0 9:15.4 39 Portland 6 52:18.0
25 288 James Green Trusty Switchblade 5748 7:27.6 8:44.9 9:05.3 8:58.2 9:08.6 9:10.6 50 Portland 6 52:35.1
26 487 Andrew Smith Swift Racing PDX 10695 7:27.0 9:04.0 9:13.8 9:09.8 9:05.7 9:02.1 39 Portland 6 53:02.3
27 488 Matthew Smith Swift Racing PDX 8655 7:32.1 8:50.0 9:00.7 9:48.1 9:27.0 9:21.2 44 Vancouver 6 53:59.0
28 391 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 13544 7:19.3 8:50.5 9:25.4 9:09.7 10:27.7 9:57.5 40 Eugene 6 55:10.0
29 1217 Dustin Henderson Deschutes Brewery 16897 6:54.0 8:29.4 8:56.2 9:30.0 12:39.7 9:32.9 43 Gresham 6 56:02.1
30 1213 Doug Reid Wenatchee Velo 6:57.2 8:07.8 7:52.1 8:01.0 8:10.2 53 Wenatchee 5 39:08.2
31 903 Nate Youngs 12539 6:48.3 8:17.2 8:16.1 8:43.0 41 Boring 4 32:04.5
DNF 409 Matt Jamison Grouptrail Cycling 6:40.9 7:54.0 8:00.9 8:00.8 40 Portland
DNF 433 Andrew Suchocki Audi 13258 7:36.4 9:00.8 42 Portland

Category 1/2 Masters 35+ Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 279 Alicia Prusinski Murder of Crows 20725 6:35.3 8:13.0 8:21.4 8:14.9 8:13.2 42 Bend 5 39:37.7
2 114 Kate Drennan Team Nonstop 17767 6:39.4 8:14.3 8:17.1 8:20.0 8:30.2 38 White Salmon 5 40:00.9
3 540 Annick Chalier 13829 6:44.3 8:19.4 8:29.0 8:37.9 8:35.8 43 Lyle 5 40:46.3
4 127 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 13748 7:00.5 8:31.9 8:43.1 8:33.3 8:47.7 39 Bend 5 41:36.4
5 128 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 4155 6:45.1 8:51.9 8:55.2 8:45.4 8:37.4 43 Portland 5 41:54.9
6 1037 Carrie Day 16233 6:32.4 8:15.2 8:21.6 10:41.6 8:33.2 49 Bend 5 42:23.9
7 329 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 6742 7:06.2 8:44.7 8:50.3 9:01.9 8:51.0 53 Portland 5 42:34.0
8 483 Sierra Domaille Mettle Cycling p/b Leave It On The Road NO 6:58.5 9:02.8 9:01.7 9:00.2 8:32.8 44 Portland 5 42:35.9
9 1121 Susan Renee Skjersaa Deschutes Brewery 16108 7:27.3 8:53.6 8:57.8 8:51.2 8:57.8 48 Bend 5 43:07.6
10 786 Laura Mullen Dialed Cycling Team 16430 7:26.8 9:11.7 8:59.9 8:55.4 9:00.1 54 Portland 5 43:33.8
11 12 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 11064 7:06.5 9:10.0 9:08.3 9:20.2 8:59.3 42 Portland 5 43:44.2
12 162 Anna Saltonstall Team Finger 4414 7:31.4 9:14.0 9:08.6 9:15.9 8:55.5 45 The Dalles 5 44:05.3
13 490 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 10568 7:34.2 9:34.9 9:36.3 9:49.6 9:36.5 48 Portland 5 46:11.4
14 269 Margi Bradway 5288 7:33.4 9:36.3 9:39.5 9:30.2 9:54.8 47 Portland 5 46:14.1

Category 1/2 Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age City Laps Time
1 1215 Kaler Marshall Team Walla Walla 8669 6:13.7 7:28.6 7:26.0 7:30.1 7:28.2 7:30.7 7:36.4 35 Walla Walla 7 0:51:13.6
2 148 Jacob Rathe 17522 6:14.7 7:29.7 7:26.0 7:34.7 7:26.8 7:34.8 7:40.6 30 Portland 7 0:51:27.2
3 640 Erik Tonkin Team S&M 438 6:17.1 7:26.4 7:25.5 7:30.2 7:28.6 7:31.3 7:54.5 47 Portland 7 0:51:33.5
4 94 Max Ritzow Bicycle Way Of Life Cycling 11870 6:22.2 7:32.4 7:26.2 7:29.8 7:35.1 7:38.2 7:39.6 20 Eugene 7 0:51:43.5
5 191 Josh Kelley Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 11018 6:00.0 7:41.8 7:34.1 7:39.3 7:44.4 7:48.8 7:36.9 38 Bend 7 0:52:05.2
6 105 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 8323 6:05.8 7:38.8 7:31.9 7:33.6 7:39.7 7:47.9 7:54.2 44 Bend 7 0:52:11.8
7 72 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 15829 6:26.1 7:39.9 7:31.7 7:32.5 7:42.9 7:49.7 7:51.8 40 Portland 7 0:52:34.5
8 35 Zane Strait Cascadia Junior Cycling/Sunnyside Sports 17461 6:16.4 7:35.5 7:45.3 7:43.9 7:53.4 7:50.4 7:46.3 15 Bend 7 0:52:51.1
9 429 Paul Furst Dialed Cycling Team 9512 6:30.5 7:36.5 7:43.6 7:37.4 7:51.3 7:54.0 7:58.4 23 Vancouver 7 0:53:11.6
10 138 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee 6:21.0 7:53.2 7:58.7 7:45.9 7:49.2 7:55.9 7:51.4 41 Portland 7 0:53:35.2
11 1218 Sterling Quinn Pizza Pals 6:35.1 7:44.9 7:48.2 7:51.0 8:01.2 7:47.1 7:49.4 28 Seattle 7 0:53:36.8
12 951 Brad Petersen Bonk Collective 17913 6:40.1 7:46.0 7:54.7 7:44.1 7:56.7 7:53.4 8:00.9 33 Beaverton 7 0:53:55.8
13 37 Sean Corey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 6:32.8 7:48.6 8:22.5 7:51.5 7:53.0 7:52.1 7:58.9 38 Vancouver 7 0:54:19.3
14 294 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 18937 6:26.5 7:40.0 7:43.7 7:53.3 8:08.9 8:12.8 8:36.9 17 Bend 7 0:54:42.0
15 351 Damian Schmitt Deschutes Brewery 1283 6:30.0 7:52.1 7:56.4 8:12.6 8:15.6 8:22.2 8:21.9 43 Bend 7 0:55:30.7
16 1053 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 6:33.0 8:11.5 8:28.3 8:45.5 8:52.7 8:48.5 8:30.0 19 Tigard 7 0:58:09.4
17 963 Bradford Smith Speedvagen 21299 6:36.9 10:06.0 8:24.2 8:27.7 8:11.3 8:27.4 8:52.1 38 Portland 7 0:59:05.5
18 229 Eric Zugor 12862 7:10.1 8:33.3 8:42.4 8:45.6 8:42.9 8:34.5 8:49.8 30 Portland 7 0:59:18.5
19 281 Cory Nann Planet PDX Cycling 16743 7:15.7 10:24.5 10:27.4 10:41.1 10:40.4 10:50.8 30 Portland 6 1:00:19.8
20 25 Christopher Bagg Chris Bagg Coaching Group 5797 6:25.8 7:54.7 7:57.0 13:33.0 18:00.0 42 Portland 5 0:53:50.4
21 865 Keelan Ontiveros 10204 6:47.4 8:08.3 8:02.6 7:54.7 21 Portland 4 0:30:52.9
22 808 Zak Winter Pacific Office Automation 776 7:09.8 8:01.4 42 Eugene 2 0:15:11.1
23 1219 Spencer Bonney AMCC Colavitta 17122 8:13.4 34 1 0:08:13.3

Category 1/2 Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age City Laps Time
1 45 Jenna Lingwood Point S Nokian 1308 7:01.1 8:28.5 8:24.8 8:36.9 8:37.0 8:49.8 9:22.6 40 Portland 7 59:20.6
2 1216 Anne Davis Usher 4172 6:59.3 8:34.4 8:40.0 8:42.1 8:41.7 8:48.0 42 Portland 6 50:25.4
3 1214 Rachel Geiter Team Walla Walla 20517 7:06.3 8:58.4 9:08.8 8:58.3 8:45.1 8:52.0 31 Walla Walla 6 51:48.8
4 744 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 16143 7:13.8 9:01.7 9:01.2 8:55.6 8:51.7 9:24.7 36 Hood River 6 52:28.6
5 286 Holland LaRue Team Finger 15386 7:11.1 8:59.5 9:03.6 9:05.5 8:59.5 9:12.2 44 Hood River 6 52:31.3
6 1200 Brenna Wrye-Simpson Team S&M 12687 7:10.0 8:53.4 9:08.0 9:04.5 9:15.3 9:09.0 34 Portland 6 52:40.1
7 32 Libby White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 20146 7:04.8 8:45.8 9:03.1 9:25.6 27 Portland 4 34:19.2

Category 1/2/3 Junior Open

Num Name Team Laps Time
1 516 Cooper Day Cascadia Junior Cycling 5 41:59.4
2 1016 Dash Bazemore Deschutes Brewery 5 43:34.0

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 City Category Laps Time
1 442 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 9:05.8 11:11.7 11:39.4 11:00.3 Tigard Category 1/2/3 Junior Women 4 42:57.1

Category 2/3 Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age City Laps Time
1 566 Jade Rohde Land Shark 20987 5:45.5 7:58.3 7:55.3 7:56.9 7:58.0 8:01.4 8:05.5 15 Ashland 7 53:40.8
2 342 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 14353 6:32.7 8:06.0 8:03.9 8:06.9 8:02.9 8:06.0 8:00.8 28 Portland 7 54:59.1
3 521 Adam Kachman Easton Overland 17700 6:42.5 8:21.6 8:15.6 8:09.8 8:13.5 7:58.2 8:07.2 32 Portland 7 55:48.3
4 875 Aaron Russell Team Finger 18319 6:38.3 8:22.4 8:18.6 8:12.2 8:19.5 8:18.7 8:05.7 37 Hood River 7 56:15.3
5 1079 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 18941 6:44.6 8:35.4 8:16.0 8:24.0 8:05.0 8:13.6 8:03.3 14 Bend 7 56:21.8
6 1133 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 16938 6:38.9 8:14.7 8:10.5 8:18.5 8:33.6 8:24.6 8:33.4 18 Tualatin 7 56:54.1
7 19 Scott Scholz Biciclista US 17345 6:53.5 8:16.4 8:36.1 8:24.9 8:19.1 8:10.4 8:22.0 38 Portland 7 57:02.3
8 179 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 15008 6:43.6 8:26.8 8:46.4 8:27.6 8:27.7 8:30.0 8:59.3 31 Portland 7 58:21.3
9 60 Ryan McLaughlin Boneyard Cycling 15250 7:26.0 8:36.9 8:22.2 8:23.2 8:19.3 8:39.5 32 Bend 6 49:47.0
10 989 Clay Allred 21219 7:09.4 8:33.2 8:32.3 8:37.0 8:34.1 8:30.9 23 Kelso 6 49:56.8
11 385 Reid Curry Murder of Crows 18714 6:57.6 8:36.0 8:32.1 8:40.3 8:40.8 8:39.6 34 Bend 6 50:06.3
12 264 Tyler Morgenson Cascadia Junior Cycling 21182 7:02.0 8:24.3 8:53.9 8:42.4 8:28.4 8:36.5 14 Bend 6 50:07.4
13 1107 Aaron McClintock Biciclista US 14344 7:18.6 8:25.2 8:38.2 8:28.1 8:39.0 8:41.2 35 Newberg 6 50:10.2
14 696 Ben Taber Team 10 Barrel 15345 7:13.5 8:30.6 8:48.4 8:45.9 8:31.9 8:32.1 31 Bend 6 50:22.3
15 1198 Oscar Guevara Vancouver Cyclery 20732 7:35.2 8:27.2 8:39.6 8:37.8 8:30.1 8:45.2 32 Vancouver 6 50:35.0
16 1125 Nick Stroud Liquid Velo 15342 6:53.5 8:32.0 8:49.1 8:47.3 8:57.6 8:55.7 30 Bremerton 6 50:55.1
17 324 Pierce Martin Team Finger 18612 6:48.8 8:51.8 9:04.7 8:44.0 8:42.1 8:50.0 32 Hood River 6 51:01.3
18 420 Benicio Thorne BikeFlights.com 16949 7:12.8 8:46.6 8:51.9 8:55.1 8:33.6 8:45.5 16 Portland 6 51:05.4
19 194 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 18177 7:01.6 8:24.2 8:33.1 9:04.4 9:22.6 8:56.0 13 Bend 6 51:21.8
20 370 Halen Harrison Cascadia Junior Cycling 17188 7:15.8 8:45.7 8:51.4 8:57.3 9:09.2 9:05.1 16 Portland 6 52:04.4
21 562 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 18792 7:14.6 8:53.0 8:57.3 8:47.7 8:53.9 9:26.4 13 Bend 6 52:12.8
22 727 Nolan Restivo ANTHM Collective 15202 7:35.5 8:50.8 8:58.6 9:02.6 8:58.0 9:06.5 43 Portland 6 52:31.9
23 914 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 18636 7:15.1 9:06.0 8:47.5 9:15.8 9:41.7 9:14.6 30 Portland 6 53:20.6
24 1078 Greg van Amerongen 13213 7:33.0 9:07.4 9:05.6 9:09.2 9:04.1 9:26.6 33 Portland 6 53:25.8
25 260 Kieran Harden Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 17478 7:34.8 9:06.3 8:57.3 9:19.7 9:44.8 10:06.6 26 Portland 6 54:49.4
26 1193 Zachary A Bloomfield 8:37.8 9:04.3 9:05.4 9:11.1 9:30.7 9:24.9 32 Gresham 6 54:54.1
27 152 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 18479 8:41.9 8:44.2 8:52.2 11:28.2 9:03.8 8:45.9 27 Portland 6 55:36.1
28 1175 Evan Halladay MCC Racing 17268 7:38.4 9:32.2 9:35.4 9:42.8 9:42.8 9:48.5 35 Richland 6 56:00.0
29 265 Russ Morgenson ChainSlap Racing 21181 7:46.8 9:48.3 10:06.7 10:14.7 10:17.5 10:06.6 51 Bend 6 58:20.5
30 1212 Kian Reid Wenatchee Devo 7:14.4 8:31.9 15:39.9 9:08.6 9:50.3 13 Wenatchee 5 50:25.0
31 671 Leland Jossy Team Sheeple Awaken!!! 8:47.8 11:20.8 11:12.1 11:58.7 11:03.1 56 Portland 5 54:22.4
32 1211 Thayer Tony 7:18.1 8:58.7 9:18.6 10:03.8 38 Portland 4 35:39.1
33 24 Greg McElravy Grouptrail Cycling 20147 7:11.7 9:10.4 9:45.9 31 Portland 3 26:07.9
34 805 Connor Shimamoto 20047 7:11.7 9:03.0 27 Portland 2 16:14.6
35 1076 Grant Headley Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 16896 7:53.6 10:18.3 35 Portland 2 18:11.8
DNS 153 Bryce White Cascadia Junior Cycling 20887 16 Bend
DNS 235 John Chapman Murder of Crows 17393 30 Bend
DNS 552 Jacob Olsen 20103 31 Portland
DNS 686 Gregory Kell Team Wooly Mammoth 14054 35 Portland
DNS 1109 John Ohotto Swift Racing PDX 18335 52 Portland

Category 2/3 Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 186 Taylor Kennedy Team Finger 18667 7:02.7 8:38.3 8:35.5 8:48.8 8:44.7 30 Hood River 5 41:49.9
2 396 Courtney Micheletti 21552 6:56.5 8:50.6 8:52.6 8:53.6 8:51.6 28 Portland 5 42:24.8
3 402 Bryna Curry Murder of Crows 20270 7:06.9 8:43.0 9:08.5 8:47.8 8:43.7 35 Bend 5 42:29.8
4 334 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team 20225 7:04.2 8:51.4 8:55.0 8:56.4 8:52.3 33 Corvallis 5 42:39.2
5 31 Kristi Cutter Bend 17484 7:17.8 9:00.5 8:49.4 8:51.6 8:51.3 45 Bend 5 42:50.5
6 523 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16036 6:57.2 9:17.0 9:12.6 9:07.7 8:52.1 37 Tigard 5 43:26.5
7 1114 Elizabeth Putnam 7:22.1 9:10.5 8:50.6 9:10.8 9:07.3 34 Seattle 5 43:41.2
8 226 Erinne Goodell Swift Racing PDX 10196 7:08.0 9:12.2 9:13.7 9:24.6 9:21.7 41 Portland 5 44:20.1
9 16 Sarah Livingston Trusty Switchblade 20158 11:38.1 15:35.8 13:18.4 31 Portland 3 40:32.2
DNF 1085 Rachel Cameron Trusty Switchblade 16800 30 Portland

Category 3 Masters 35+ Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 1127 James Stull 6:22.9 7:42.3 7:43.5 7:56.2 7:44.1 46 Anchorage 5 37:28.9
2 262 Alan Plank Dialed Cycling Team 18809 5:47.2 7:50.7 8:01.1 7:56.4 7:59.6 37 Camas 5 37:34.9
3 166 Peter Koonce Grouptrail Cycling 12279 6:13.0 7:45.4 7:49.9 8:02.9 7:53.4 47 Portland 5 37:44.5
4 81 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 18420 6:00.0 7:54.6 7:55.6 8:01.5 8:03.3 36 Portland 5 37:54.9
5 304 Ryan Chase Deschutes Brewery 12493 6:00.3 8:00.5 8:15.0 8:05.3 8:07.4 43 Bend 5 38:28.4
6 230 Jason Whittington Team 10 Barrel 15482 6:03.6 8:01.4 8:11.2 8:12.5 8:17.3 37 Portland 5 38:45.9
7 1116 Kellen Rack 6:39.8 8:00.1 8:13.0 7:57.7 8:02.4 40 Seattle 5 38:52.9
8 1008 Brent Morrow 20211 6:22.2 8:02.2 8:11.9 8:21.7 8:02.4 46 Vancouver 5 39:00.3
9 777 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 5394 6:20.1 8:15.2 8:13.5 8:14.1 8:04.3 45 Camas 5 39:07.1
10 1185 David Rasca Halfpenny 6011 6:23.1 8:15.4 8:10.4 8:12.2 8:10.5 44 Salem 5 39:11.5
11 835 Neil Green SAGE Factory Cycling Team 623 6:08.9 8:14.6 8:23.2 8:17.7 8:17.4 47 Fairview 5 39:21.7
12 850 Andrew Jarolimek Team 10 Barrel 20417 6:14.8 8:04.9 8:18.7 8:27.9 8:18.5 38 Astoria 5 39:24.7
13 976 David Visnack 15678 6:12.3 8:52.5 8:09.3 8:10.2 8:26.7 52 Bend 5 39:50.9
14 77 James McGrew 18876 6:38.7 8:13.6 8:21.2 8:31.5 8:22.0 48 Husum 5 40:06.9
15 476 Christophe Berteau-pavy 17608 6:21.5 8:12.4 8:41.3 8:31.3 8:21.4 55 Portland 5 40:07.8
16 1043 Tony Thayer 20040 6:52.7 8:13.6 8:22.9 8:25.9 8:23.9 38 Portland 5 40:18.9
17 818 Tommy Carr 21347 6:44.8 8:25.3 8:30.1 8:23.6 8:28.3 43 Portland 5 40:32.0
18 736 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 1922 6:37.1 8:20.5 8:37.8 8:27.3 8:29.9 55 Gresham 5 40:32.5
19 1189 Casey Gatz TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 7:20.8 8:32.2 7:52.2 8:43.9 8:10.0 39 Hood River 5 40:39.0
20 1097 Blaine Felton Taco Time Northwest 6:55.4 8:27.2 8:27.1 8:31.0 8:34.2 38 Seattle 5 40:54.8
21 478 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 17658 7:06.5 8:32.1 8:29.3 8:28.8 8:25.0 48 Beaverton 5 41:01.6
22 1194 Zac Lytle Team Finger 21280 6:41.4 8:46.9 8:37.3 8:48.6 8:35.0 43 Hood River 5 41:29.1
23 266 Ben Gagosian Swift Racing PDX 18595 6:59.6 8:39.8 8:43.9 8:28.2 8:39.3 37 Portland 5 41:30.7
24 575 Ken Elser Planet PDX Cycling 13475 7:09.6 8:27.1 8:34.0 8:39.8 8:42.3 43 Portland 5 41:32.7
25 732 Randy Scott Deschutes Brewery 16283 7:22.7 8:34.4 8:21.3 8:39.3 8:36.7 58 Bend 5 41:34.3
26 881 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 6360 7:30.2 8:29.1 8:37.8 8:27.5 8:32.1 46 Portland 5 41:36.6
27 379 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 9114 7:07.1 8:43.8 8:40.9 8:32.1 8:37.9 53 Bend 5 41:41.7
28 46 Adam Vanarsdall 18128 6:31.8 8:40.2 8:50.8 8:46.5 8:55.6 49 Portland 5 41:44.8
29 205 Billy Holcomb Trusty Switchblade 8698 6:51.1 8:46.5 8:45.3 8:40.0 8:54.8 46 Portland 5 41:57.6
30 1167 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 369 7:21.5 8:43.0 8:32.4 8:46.0 8:38.0 48 Beaverton 5 42:00.8
31 731 Mike Schrankel Team Finger 17870 7:23.7 8:29.6 8:42.3 8:52.3 8:37.8 54 Hood River 5 42:05.6
32 892 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 5010 7:06.9 8:44.6 8:39.6 8:54.8 8:46.6 43 Bend 5 42:12.4
33 298 Mike Abel Planet PDX Cycling 7:20.3 8:37.2 8:49.8 8:44.1 8:54.8 52 Portland 5 42:26.1
34 1174 Evan Halladay MCC Racing 17268 7:19.4 8:51.2 8:49.6 9:03.2 8:39.5 35 Richland 5 42:42.8
35 518 Dylan Burke-Allmon 7:28.8 8:56.6 8:57.8 8:47.1 8:34.2 36 Portland 5 42:44.4
36 1019 Garrett Tyburski Dialed Cycling Team 17917 7:06.3 8:51.5 8:46.8 9:28.0 8:46.4 43 Portland 5 42:58.9
37 1091 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13231 7:36.2 8:46.7 8:53.2 8:52.2 8:53.8 45 Portland 5 43:02.0
38 92 Joshua Boelter Bonk Collective 15531 7:05.5 8:59.1 9:00.3 9:09.6 8:58.8 45 Portland 5 43:13.2
39 1029 Matt Lichtenfels 3857 7:18.0 9:01.0 9:02.2 9:02.2 8:50.4 46 Portland 5 43:13.7
40 336 Ben Mergen Planet PDX Cycling 18583 6:59.8 9:06.9 9:11.3 9:19.4 9:03.3 46 Corbett 5 43:40.6
41 834 Brett Golden Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6735 6:56.1 10:27.1 8:38.6 8:45.5 8:59.9 45 Bend 5 43:47.1
42 579 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 15135 7:01.7 8:55.3 9:25.3 9:28.2 9:00.0 39 Portland 5 43:50.4
43 141 Dan Froelich Team Fancy 16058 7:27.4 8:50.9 9:37.5 9:11.7 8:53.6 37 Beaverton 5 44:01.0
44 1191 Tim Tolbert 7:26.6 9:00.1 9:16.9 9:17.6 9:03.7 43 Underwood 5 44:04.8
45 918 Matthew Dial Deschutes Brewery 16261 7:16.0 9:09.0 9:21.4 9:30.3 9:02.3 45 Bend 5 44:18.9
46 1119 David Schmitz Team Finger 18231 7:07.9 9:09.2 9:28.2 9:21.1 9:21.7 53 Hood River 5 44:28.0
47 1134 Ashley Williams ANTHM Collective 3832 7:36.9 9:19.9 9:06.0 9:23.9 9:08.1 51 Portland 5 44:34.7
48 1105 Simon Ingham Swift Racing PDX 13237 7:33.9 9:21.4 9:14.8 9:16.5 9:26.0 55 McCall 5 44:52.5
49 1183 John Ohotto Swift Racing PDX 18335 9:09.2 8:46.3 8:59.6 8:57.1 9:14.5 52 Portland 5 45:06.6
50 1108 Kyle Mills Murder of Crows 10530 7:39.9 9:11.2 9:37.1 9:38.3 9:42.0 42 Bend 5 45:48.4
51 1120 Rob Shatting Boneyard Cycling 8166 7:15.5 9:41.4 9:44.4 9:53.8 9:36.6 45 Bend 5 46:11.6
52 1188 Sam Swan BeerMongers 7:35.6 9:28.2 9:46.8 9:58.9 9:24.6 40 Hood River 5 46:14.0
53 275 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 5152 7:38.1 9:26.2 9:50.6 9:55.1 9:40.8 45 Portland 5 46:30.7
54 474 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 5650 7:29.7 9:32.7 9:46.2 9:56.6 9:54.3 54 Portland 5 46:39.4
55 726 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 16707 6:57.7 9:10.7 11:55.9 9:13.8 9:28.6 52 Camas 5 46:46.6
56 1165 John Napier Metropolis Cycle Repair 8:06.4 9:42.0 10:01.9 9:42.0 60 Vancouver 4 37:32.2
57 674 Joshua Bafford Metropolis Cycle Repair 20733 8:07.6 10:16.0 10:05.0 10:10.6 38 Portland 4 38:39.1
58 327 Joseph French Swift Racing PDX 8647 8:21.5 10:59.1 12:15.5 12:01.2 47 Portland 4 43:37.2
59 1086 Terry Campbell BeerMongers 7657 6:52.0 9:00.4 47 Portland 2 15:52.3
60 1147 Ian Harris 8556 7:46.9 11:21.9 Portland 2 19:08.7
61 584 Thomas Wood Speedvagen 17455 7:38.4 47 Portland 1 07:38.3
DNS 468 Tony Pitone Trusty Switchblade 12936 53 Portland
DNS 816 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 20400 46 Salem
DNS 851 Robert King BeerMongers 20112 44 Portland
DNS 858 Andrew Marchington Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13578 37 West Linn
DNS 920 Jeff Ehleringer 8980 42 Portland

Category 3 Masters 35+ Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 1055 Megan Ramey Team Finger 20933 7:20.4 8:58.8 9:02.9 9:14.2 9:21.9 45 Hood River 5 43:58.1
2 131 Lisa Gentz Boneyard Cycling 13284 7:22.3 9:02.4 9:17.9 9:23.7 9:11.1 40 Bend 5 44:17.3
3 1192 Anna Buckley BeerMongers 18632 7:36.1 9:18.7 9:05.8 9:17.4 9:04.1 47 Portland 5 44:22.0
4 542 Layla Billowitz Team 10 Barrel 15428 7:40.4 9:07.5 9:13.6 9:22.9 9:18.7 48 Bend 5 44:43.0
5 117 Hilary Luther 43 Degrees 8901 7:43.9 9:24.1 9:43.7 9:25.4 9:21.9 45 Portland 5 45:38.9
6 123 Amy Solana BicycleAttorney.com 17874 7:49.8 9:56.2 9:43.0 9:41.0 9:39.8 41 Portland 5 46:49.7
7 836 Jenny Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 15236 8:10.7 9:34.5 9:49.4 9:44.8 9:47.8 43 Bend 5 47:07.1
8 13 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 20199 8:03.2 10:03.3 9:56.3 9:53.1 10:09.8 36 Milwaukie 5 48:05.6
9 97 Shelly Boelter Bonk Collective 17900 8:46.5 9:56.3 9:55.8 9:45.3 43 Portland 4 38:23.8
10 1077 Sara Headley Swift Racing PDX 17012 8:29.1 9:58.4 9:59.9 10:06.6 42 Portland 4 38:33.9
11 64 Renee Beard Co Motion factory racing 17118 8:35.1 10:48.0 10:22.4 10:26.4 53 Eugene 4 40:11.8
DNS 857 Marie Major ANTHM Collective 39 Portland

Category 3/4/5 Junior Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 444 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 6:52.0 8:23.7 8:38.6 Tigard 3 23:54.2
2 184 Cameron Wescott 18663 6:54.2 8:54.2 9:14.5 14 Bend 3 25:02.8
3 201 Gavin Newman TriTech Bikes 18556 6:57.3 9:21.5 9:43.4 13 Portland 3 26:02.1
4 1128 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 18773 7:48.5 9:15.3 9:22.9 12 Portland 3 26:26.6
5 195 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 20589 7:48.4 9:25.1 9:26.2 11 Bend 3 26:39.6
6 1104 Daniel Hoile BicycleAttorney.com 21277 7:25.3 9:04.6 10:09.9 16 Portland 3 26:39.7
7 688 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 17611 7:16.8 9:51.3 9:59.9 14 Albany 3 27:07.9
8 1099 Sam Ford 7:52.2 9:58.0 10:19.0 11 The Dalles 3 28:09.1
9 1190 Alessandro D'Anna Portland Metro Composite 21437 7:55.8 9:57.6 10:23.0 15 Portland 3 28:16.3
10 161 Bjorn Swanson Team S&M 20820 8:21.9 10:31.1 10:14.6 10 The Dalles 3 29:07.5
11 303 Austin Jackson Dialed Cycling Team 20864 8:15.7 10:22.7 10:33.1 12 Vancouver 3 29:11.4
12 299 Jack Abel Planet PDX Cycling 8:34.6 10:41.7 10:36.7 11 Portland 3 29:53.0
13 900 Asher Weld Team Finger 20967 8:43.4 10:43.6 10:58.2 13 Hood River 3 30:25.1
14 78 Jase Henderson Deschutes Brewery 20789 8:34.8 10:53.4 11:25.3 10 Gresham 3 30:53.4
15 893 Calder Tarnow Boneyard Cycling 20394 8:44.9 11:11.8 11:13.7 11 Bend 3 31:10.3
16 967 Karter Snider 20989 8:59.3 11:21.8 12:09.8 11 Eugene 3 32:30.8
17 448 Leo Herriges Swift Racing PDX 20865 9:39.4 11:28.8 12:22.0 10 Portland 3 33:30.1
18 1197 Jonah Goode-Barmann Team Finger 8:44.3 11:45.4 13:08.0 14 Hood River 3 33:37.6
19 796 Johnie Hogue 21558 8:48.0 11:31.8 13:38.3 10 Portland 3 33:58.0
20 147 Carter Hayden DAILED CYCLING TEAM 9:44.1 12:44.1 11:42.5 7 Gresham 3 34:10.6
21 789 Logan Trost BicycleAttorney.com 21474 9:35.6 11:59.7 12:57.6 9 Portland 3 34:32.8
22 1060 Andrew Chapin 21529 10:01.5 12:24.4 12:28.4 11 Portland 3 34:54.2
23 384 Bridger Mills Murder of Crows 20830 9:51.3 13:05.8 10 Bend 2 22:57.0
24 1172 Ezra LeBreton-Smith Team Finger 10:08.0 13:17.0 11 Hood River 2 23:24.9
25 567 Spencer Bradway 10:14.3 13:16.1 10 Portland 2 23:30.3
26 574 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 21554 10:34.6 13:02.5 9 Corvallis 2 23:37.0
27 1178 Wilson Taylor 11:11.8 14:22.0 12 Lake Oswego 2 25:33.7
28 1199 Ángel Guevara 21584 11:27.8 16:07.6 8 Vancouver 2 27:35.3
29 1057 Duncan Skiles 12:30.9 15:10.0 8 Portland 2 27:40.8
30 337 Blake Mergen Planet PDX Cycling 21606 12:02.1 15:58.7 Portland 2 28:00.7
31 571 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 20656 11:48.4 16:41.2 10 Portland 2 28:29.5
32 1187 Henry Dempster 21519 13:11.3 17:12.1 10 Portland 2 30:23.3
33 1205 Marshall Mazzotta 21516 13:20.9 17:07.4 9 Portland 2 30:28.2
34 1204 Sam Long Darkhorse Racing 21287 10:21.9 12 Portland 1 10:21.8
DNS 85 Jack Hampson TriTech Select 17620 14 Lake Oswego
DNS 437 Ian Baker BicycleAttorney.com 20384 13 Portland
DNS 473 Orion Souders Team S&M 18895 13 Portland
DNS 973 Evan Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17140 16 Milwaukie
DNS 1061 Layton Knabe 20964 11 Portland

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 1126 Cadence Stull 7:09.8 9:07.0 9:08.2 17 Anchorage 3 25:24.9
2 896 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17801 7:27.0 9:15.0 9:50.3 14 Lake Oswego 3 26:32.2
3 146 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 20781 8:04.6 9:55.4 9:57.2 10 Gresham 3 27:57.1
4 631 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 18558 7:43.2 10:01.0 10:21.4 13 Portland 3 28:05.5
5 1103 Lauren Hartrich 20587 8:15.2 10:12.6 10:06.7 15 Bend 3 28:34.4
6 110 Annika Ramey Team Finger 20932 9:22.1 11:52.7 12:33.0 12 Hood River 3 33:47.7
7 1207 Maya Feldman-Wang 9:51.2 11:41.5 12:40.2 11 Portland 3 34:12.8
8 261 Morgan Filer Sorella Forte p/b Blue Lake 20810 9:16.5 12:14.0 13:50.1 11 Portland 3 35:20.5
9 443 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 9:04.4 13:41.0 Tigard 2 22:45.3
10 740 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 10:48.3 13:01.6 14 Portland 2 23:49.8
11 1059 Sydney Chapin 21531 11:01.9 14:18.8 10 Portland 2 25:20.6
12 792 Lourdes Thorne 20357 11:16.3 14:18.6 11 Portland 2 25:34.8
13 1208 Ava Vogs 11:30.3 15:00.7 11 Beaverton 2 26:30.9
DNS 376 Lily Stover 11 Portland
DNS 471 Ada Souders Team S&M 21192 9 Portland
DNS 472 Iris Souders Team S&M 20965 11 Portland
DNS 1110 Pep Olsson Team Finger 7 Hood River

Category 4 Masters Open 35+

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age City Laps Time
1 981 Steven Hyde BicycleAttorney.com 5:40.6 7:34.2 7:40.1 7:40.4 7:50.5 7:54.4 8:01.4 40 Portland 7 52:21.5
2 367 Stuart Fisher-Spurlock 20976 5:50.8 7:35.5 7:53.5 7:57.7 8:05.5 8:03.6 7:59.0 38 Portland 7 53:25.5
3 236 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13631 6:14.8 7:54.6 7:50.3 8:14.4 7:59.3 7:56.7 8:10.7 42 Gladstone 7 54:20.7
4 887 Tim Staloch MCC Racing 21613 6:09.0 8:01.4 8:19.7 8:03.7 7:58.4 8:03.0 7:46.3 41 Kennewick 7 54:21.4
5 192 Gerardo Perez 12751 6:10.7 8:04.7 8:03.3 8:13.0 7:55.5 8:05.8 7:59.0 41 Wilsonville 7 54:31.9
6 344 Jeremy Howard 21403 6:19.9 8:25.0 8:14.7 8:27.0 8:28.5 8:35.4 45 Kelso 6 48:30.4
7 36 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16637 6:18.4 8:05.3 8:12.3 8:29.8 8:45.7 8:52.0 35 Portland 6 48:43.4
8 983 Baker Lyon 10868 6:43.8 8:35.2 8:20.7 8:28.6 8:34.9 8:35.7 38 Portland 6 49:18.8
9 151 Jamie King Grouptrail Cycling 18610 6:17.5 8:29.4 8:38.5 9:01.1 8:50.6 8:42.1 44 Portland 6 49:59.1
10 61 Ryan Clay Grouptrail Cycling 20245 7:08.1 8:53.3 8:13.1 8:39.0 8:34.9 8:35.1 37 Portland 6 50:03.4
11 289 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 19003 6:26.9 8:22.8 8:37.1 8:47.9 8:52.4 9:05.6 43 Vancouver 6 50:12.6
12 75 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 20681 6:19.0 8:29.9 8:41.2 9:06.9 8:57.8 9:00.7 52 Portland 6 50:35.4
13 76 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Link 9064 6:30.4 8:29.9 9:30.1 8:49.4 8:49.8 9:02.4 52 Portland 6 51:11.9
14 90 Christopher M Glenn 20469 6:55.2 8:43.5 8:55.1 8:59.9 9:10.6 9:01.0 44 Portland 6 51:45.2
15 1112 Thomas Pastor Deschutes Brewery 8414 6:43.4 9:11.9 9:03.3 9:03.3 8:55.5 8:55.4 41 Bend 6 51:52.7
16 213 Tony Ruiz 20056 6:40.0 8:47.6 8:53.1 8:59.7 9:19.8 9:29.7 51 Portland 6 52:09.8
17 27 Christopher Taylor 18776 6:51.5 9:11.5 9:08.5 8:56.9 9:01.5 9:28.6 35 Newberg 6 52:38.4
18 240 Cody Herriges Swift Racing PDX 20458 7:02.0 9:03.9 9:14.4 9:28.7 9:11.6 8:52.4 39 Portland 6 52:52.9
19 724 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 13434 7:00.6 8:52.4 9:13.9 9:20.6 9:21.4 9:18.3 49 Portland 6 53:07.1
20 22 Brad Alderman Vancouver Cyclery 1564 7:36.0 9:12.7 9:02.9 9:00.5 9:12.0 9:07.6 41 Vancouver 6 53:11.6
21 747 Eric Hagen 16124 7:03.0 8:58.6 9:09.6 9:26.9 9:21.5 9:25.7 41 Portland 6 53:25.2
22 853 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 16962 6:38.9 8:58.3 9:18.5 9:25.2 9:34.9 9:35.7 47 West Linn 6 53:31.4
23 773 Kenneth Wilhelm Country Green Turf Farms 7:34.7 9:14.8 9:21.2 9:30.0 9:40.2 9:34.6 49 Chehalis 6 54:55.4
24 270 Brett Edelen 20973 6:51.2 9:30.5 9:30.1 9:41.3 9:47.0 9:52.5 53 Wilsonville 6 55:12.5
25 491 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 15704 7:32.1 9:15.2 9:31.8 9:36.4 9:41.9 9:45.3 49 West Linn 6 55:22.6
26 417 jim scott 5641 7:17.2 9:09.4 9:26.6 9:24.4 10:11.0 10:19.6 59 Vancouver 6 55:48.1
27 39 David Kaysen Dialed Cycling Team 17003 7:05.1 9:15.0 9:32.4 9:49.1 10:49.7 10:22.5 57 Portland 6 56:53.7
28 710 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 16985 7:29.9 9:38.2 9:52.2 9:54.8 9:57.8 10:04.8 Vancouver 6 56:57.6
29 259 Chester Artman Group Trail Cycling 10138 7:07.4 9:42.7 10:00.8 10:09.9 10:08.8 10:01.4 50 Lake Oswego 6 57:10.9
30 746 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17522 7:33.4 9:53.4 10:10.8 10:30.6 10:36.0 50 Camas 5 48:44.1
31 985 Stephen Carter Planet PDX Cycling 11346 7:21.5 9:38.0 10:34.4 10:57.0 11:23.7 42 Longview 5 49:54.5
32 134 Jason Evans 20512 6:16.3 8:20.3 8:26.9 44 West Linn 3 23:03.4

Category 4 Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age City Laps Time
1 751 Jeremy Gomez 20760 5:42.5 7:45.6 7:51.9 8:04.8 8:18.7 8:06.9 7:54.4 26 Bronx 7 53:44.7
2 947 Marty Moran 17298 6:16.3 7:55.6 7:42.9 7:56.3 8:12.3 7:57.1 7:56.8 32 Portland 7 53:57.2
3 1100 Graham Frank Marys Bicycle Club p/b Tacovore 6:22.8 8:00.7 8:14.3 8:09.2 8:07.2 7:54.6 8:08.5 28 Corvallis 7 54:57.2
4 347 Todd Young 20740 6:00.0 7:45.7 8:07.6 7:58.0 8:21.6 8:28.7 8:19.1 32 Portland 7 55:00.6
5 415 Zachary A Bloomfield 13840 6:03.0 7:35.7 8:04.5 8:13.1 8:29.1 8:20.5 8:16.6 32 Gresham 7 55:02.4
6 713 Eamon Haverty TriTech 17729 6:15.5 8:14.8 8:48.0 8:14.7 8:16.8 8:22.6 8:02.0 18 Portland 7 56:14.3
7 326 Dean Proteau 20243 5:46.0 7:42.5 7:32.9 7:39.2 11:00.8 8:22.1 8:28.0 38 Portland 7 56:31.4
8 34 Miguel Moreno 21476 6:08.0 7:56.9 8:05.2 8:58.0 8:21.3 8:43.0 8:28.7 24 Portland 7 56:41.0
9 842 Matt Hasenohr ANTHM Collective 21385 6:35.1 8:07.1 8:18.1 8:26.1 8:31.1 8:29.6 8:16.4 30 Portland 7 56:43.4
10 383 Stuart Garth 21553 6:25.8 8:12.4 8:24.9 8:22.3 8:27.6 8:29.7 8:48.0 37 Portland 7 57:10.6
11 43 Michael O'Neil Knickerbocker Racing 21265 6:32.4 8:06.5 7:59.5 8:20.0 8:23.4 8:42.3 26 Eugene 6 48:04.0
12 1124 Zachary Steyer 7:21.0 8:23.9 8:30.1 8:56.5 8:44.0 8:41.9 26 Boise 6 50:37.3
13 1164 Lucian Spampinato Deschutes Brewery 15475 6:46.6 8:25.4 8:40.0 8:59.1 9:15.9 9:18.7 20 Bend 6 51:25.6
14 852 Peter Lake Oregon State Cycling Club 21411 7:18.2 8:39.0 8:55.5 9:00.5 8:36.1 9:56.7 22 Portland 6 52:25.9
15 871 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 18635 6:43.3 8:54.5 8:56.4 9:17.8 9:50.5 9:49.9 22 Portland 6 53:32.3
16 938 Max Jones Capitol Velo Cycling 21190 6:48.3 9:04.4 9:07.3 9:34.8 9:35.0 9:50.2 24 Grants Pass 6 53:59.9
17 979 Michael Wehrley 21487 6:34.4 9:35.8 8:55.7 10:35.8 8:59.4 9:20.6 32 Portland 6 54:01.6
18 506 Alden Welsch Team Finger 20271 7:10.9 9:24.1 9:54.2 9:48.7 9:39.6 9:25.7 30 White Salmon 6 55:23.1
19 332 Nic Dale 21605 14:26.5 10:13.8 7:57.3 8:09.3 8:23.7 8:28.5 32 Goldendale 6 57:39.0
20 828 Joe Ergle The Club Roule 18456 14:32.2 8:39.9 8:43.1 9:02.6 9:07.3 33 Portland 5 50:05.0
21 993 ryan Smith 17873 8:45.8 11:38.2 12:43.0 12:44.7 12:27.9 29 Molalla 5 58:19.5
DNF 1111 Reece Parr OSU Triathalon Club 7:21.5 8:54.6 8:36.7 8:43.4 8:32.3 21 Corvallis

Category 4 Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 130 Kelly Hughes 21504 7:39.1 9:16.9 8:51.4 9:04.5 9:13.9 37 Bend 5 44:05.7
2 1088 Kira Corbett 20930 7:56.1 9:30.1 9:13.5 9:16.6 9:05.4 21 Bend 5 45:01.6
3 323 Libby McKnight 21502 8:11.5 9:14.5 9:18.2 9:37.7 9:21.4 22 Bend 5 45:43.2
4 813 Palmer Bassett Lewis & Clark Cycling 20381 7:34.2 9:30.6 9:53.1 9:36.8 21 Portland 4 36:34.6
5 239 Shannon Herriges Swift Racing PDX 20514 7:33.9 9:44.1 9:59.3 9:54.9 34 Portland 4 37:12.1
6 215 Dani Stiles Dialed Cycling Team 20983 8:04.7 10:04.3 10:07.5 9:55.0 45 Vancouver 4 38:11.4
7 1070 Katherine Ellis Bonk Collective 21300 8:17.9 9:59.8 10:09.2 9:58.8 33 Portland 4 38:25.6
8 210 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 18360 8:24.5 9:50.7 10:24.7 10:22.5 30 Portland 4 39:02.3
9 171 Lisa Timmerman The Club Roule 20563 8:40.6 10:06.2 10:25.2 9:59.5 38 Portland 4 39:11.4
10 1096 Abby Felton Alki Velo Club 8:08.0 10:13.7 10:50.3 10:11.2 36 Seattle 4 39:23.1
11 306 Sara Halterman Deschutes Brewery 21495 8:22.9 10:08.0 10:13.6 10:44.0 39 Bend 4 39:28.4
12 913 Erin Campbell Metrapolis Cycle Repair 8:28.3 10:12.7 10:17.6 10:32.1 30 Portland 4 39:30.6
13 115 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 20256 8:25.5 10:35.0 10:18.0 10:28.9 38 Portland 4 39:47.3
14 300 Amanda Abel Planet PDX Cycling 15176 8:33.8 10:27.9 10:20.9 10:32.0 55 Portland 4 39:54.5
15 1083 Syd Bridges Pizza Pals 8:32.0 10:32.8 10:30.2 10:39.4 29 Seattle 4 40:14.3
16 1115 Molly Quan 17868 8:35.3 10:29.4 10:44.4 10:35.0 45 Portland 4 40:24.0
17 18 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 20241 9:16.8 10:59.2 13:02.1 11:58.7 38 Portland 4 45:16.8
18 1066 Shawna Pearson BeerMongers 12018 9:17.4 11:58.5 12:20.3 11:59.0 51 Happy Valley 4 45:35.1
19 859 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint 21405 8:22.9 25 1 08:22.8

Category 5 Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 1186 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 21297 6:38.6 8:21.2 8:55.2 26 Portland 3 23:54.9
2 382 Josh Grehan 21471 6:30.9 8:51.3 9:02.9 34 Mulino 3 24:25.0
3 929 Jamey Gouin one day 6:55.3 8:51.9 9:07.3 33 Ridgefield 3 24:54.4
4 285 Jimmy Monge BikePOC CX 21578 6:54.0 9:10.2 9:57.5 26 Portland 3 26:01.6
5 1122 Evan Skow 7:07.6 9:37.1 9:24.3 40 Santa Fe 3 26:08.9
6 368 Aaron Baraff 20991 7:16.3 9:29.7 9:29.2 46 Portland 3 26:15.1
7 883 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 21391 7:51.2 9:51.6 9:41.3 35 Vancouver 3 27:24.0
8 502 Tim Hazen 21583 7:53.3 9:38.8 10:08.4 54 Camas 3 27:40.4
9 1171 John Condon Dialed Cycling Team 17498 8:14.7 9:59.9 9:43.5 60 Camas 3 27:58.0
10 691 Chris Robison 21469 8:43.8 9:36.0 9:38.6 56 Beaverton 3 27:58.3
11 1173 Ogden Miller Lewis & Clark College Cycling 21588 8:11.6 10:00.8 9:58.3 21 Portland 3 28:10.6
12 1090 Connor Donnelly 8:04.9 9:57.9 10:20.3 36 Portland 3 28:23.0
13 112 Nathan Kistler 21296 8:08.1 10:14.5 10:22.9 28 Beaverton 3 28:45.4
14 499 Martin Hogue 21559 8:03.0 10:37.1 10:29.4 39 Portland 3 29:09.4
15 1017 Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Link 20788 8:42.8 9:59.2 10:28.7 26 Portland 3 29:10.6
16 1181 Alexander Goldman Kings Court 7:56.8 10:48.7 10:25.7 37 Portland 3 29:11.1
17 1179 Richard Lundstrom Rolling Thunder p/b The Missing Link 7:51.6 10:58.4 11:12.2 54 Tigard 3 30:02.1
18 1089 Bob Cutter 18540 8:17.6 10:42.2 11:25.9 50 Bend 3 30:25.6
19 1081 Sinjon Bartel 8:40.2 10:24.3 11:38.7 25 Pittsburgh 3 30:43.1
20 829 Scott Faunt TEAM OREGON P/B RODDA 18958 8:47.7 11:08.6 11:02.0 68 Portland 3 30:58.2
21 825 Jeff Dill ANTHM Collective 4377 8:39.4 11:27.4 11:34.1 49 Portland 3 31:40.8
22 1092 Benjamin Dyer 8:28.2 11:42.3 11:34.9 48 Portland 3 31:45.3
23 1184 John Dempster 21556 9:15.4 11:38.8 11:44.2 47 Portland 3 32:38.3
24 988 Austin Alling 20072 9:25.2 11:34.8 12:46.7 27 Camas 3 33:46.6
25 363 Justin Brown 18588 11:16.7 11:40.6 11:39.3 46 Portland 3 34:36.5
26 57 Jason Braaten The Club Roule 15364 10:04.8 13:50.4 44 Vancouver 2 23:55.1
27 1102 Marty Gibbons Cyclepath PDX Racing 20908 13:19.0 17:42.2 61 Portland 2 31:01.1
28 1000 Chris Gibbons 20911 13:27.7 18:59.9 58 Portland 2 32:27.5
29 999 Chris Riehl 21485 8:37.4 37 Vancouver 1 08:37.3
30 422 Chris Oliver 21565 10:26.6 53 Portland 1 10:26.5

Category 5 Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 1113 Lindsay Peters Team 10 Barrel 8:06.5 10:25.1 10:30.5 40 Bend 3 29:02.0
2 172 Kaitlin Littleford 20850 8:05.2 10:30.6 10:29.9 29 Portland 3 29:05.6
3 1012 Nicole Goode Team Finger 21547 8:11.8 10:25.4 10:36.8 48 Hood River 3 29:13.9
4 1182 Annalise Sturtevant Dialed Cycling Team 8:12.8 11:01.6 10:29.9 23 Vancouver 3 29:44.2
5 193 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 21562 8:08.7 11:00.9 11:10.0 42 Vancouver 3 30:19.5
6 695 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 21260 9:18.2 11:05.3 10:44.2 45 Portland 3 31:07.6
7 870 Lila Rice 21620 8:39.7 11:28.7 11:14.2 56 Eugene 3 31:22.5
8 454 Jennifer Bianchini 21617 9:48.2 10:59.2 10:49.6 47 Portland 3 31:36.9
9 953 Mila Pruiett Lewis & Clark Cycling 21548 9:02.2 11:28.8 11:28.9 21 Portland 3 31:59.8
10 1177 Jennifer Peterson Team Finger 8:53.4 12:07.2 12:43.3 44 Hood River 3 33:43.8
11 84 Maia Hampson 20372 9:41.6 12:01.8 12:16.1 44 Lake Oswego 3 33:59.4
12 1026 Diana Browning 9:23.3 12:18.9 13:16.0 37 Portland 3 34:58.1
13 700 Kara Bittner 21491 9:40.3 13:11.8 44 Portland 2 22:52.0
DNF 1176 Amber Taylor 20958 42 Lake Oswego

Clydesdale

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 692 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 14155 6:27.8 8:28.2 8:37.4 8:16.6 8:19.4 42 Albany 5 40:09.3
2 702 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 20668 6:32.9 8:36.7 8:28.4 8:12.9 8:48.1 40 Portland 5 40:38.9
3 330 Walter Mcknight Deschutes Brewery 2807 6:49.1 8:31.6 8:39.3 8:50.3 8:47.3 54 Bend 5 41:37.5
4 741 Chris Wierman Dialed Cycling Team 16088 6:46.5 8:31.2 8:49.6 8:59.9 8:56.6 49 Tualatin 5 42:03.7
5 707 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 2709 6:56.1 8:54.0 8:56.7 9:08.1 8:59.7 55 Vancouver 5 42:54.5
6 234 Timothy Breault Planet PDX Cycling 17680 6:45.7 9:03.8 9:06.4 9:13.4 8:52.1 40 Oregon City 5 43:01.3
7 307 Doug Brecht Team 10 Barrel 52 7:25.7 10:08.5 9:11.1 9:25.3 9:20.0 57 Portland 5 45:30.5
8 106 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 16651 6:41.5 9:01.6 10:07.3 10:12.6 9:48.3 36 Bingen 5 45:51.2
9 268 Sean Stroup BeerMongers 9143 7:15.8 9:35.6 9:42.7 9:41.0 9:56.0 47 Portland 5 46:11.0
10 121 Mark Sather The Hub Cyclery Bend 14133 6:59.3 9:05.3 9:13.3 9:54.3 11:23.0 50 Tigard 5 46:35.1
11 23 Ian Stromquist Team Finger 15978 7:26.3 9:41.5 9:43.7 9:39.5 44 Hood River 4 36:30.9
12 675 Scott Barker 2888 7:27.5 9:41.8 10:01.2 10:05.3 52 Portland 4 37:15.7
13 150 Nathan Koch Dialed Cycling Team 15826 7:15.4 9:27.6 10:14.3 10:27.2 46 Bingen 4 37:24.4
14 1082 Doug Bowman Marys Bicycle Club p/b Tacovore 16229 7:31.7 9:53.1 10:58.3 10:40.9 53 Corvallis 4 39:03.9
15 730 Bill Salbador 15563 7:56.3 10:14.0 10:40.6 10:30.2 56 Eugene 4 39:21.0
16 897 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 435 7:21.4 9:39.0 11:45.2 11:40.7 49 Lake Oswego 4 40:26.2
17 47 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 6044 8:21.7 11:01.1 12:02.5 10:45.9 52 Portland 4 42:11.1
18 11 Richard Lundstrom Rolling Thunder p/b The Missing Link 20917 9:22.4 12:00.2 12:19.7 13:12.0 54 Tigard 4 46:54.2

Junior Open 13-14

Num Name Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 201 Gavin Newman 18556 6:57.3 9:21.5 9:43.4 14 Portland 3 26:02.1
2 1128 James Umberhandt 18773 7:48.5 9:15.3 9:22.9 13 Portland 3 26:26.6
3 303 Austin Jackson 20864 8:15.7 10:22.7 10:33.1 13 Vancouver 3 29:11.4
4 900 Asher Weld 20967 8:43.4 10:43.6 10:58.2 14 Hood River 3 30:25.1
5 1197 Jonah Goode-Barmann 8:44.3 11:45.4 13:08.0 15 Hood River 3 33:37.6
6 1172 Ezra LeBreton-Smith 10:08.0 13:17.0 13 Hood River 2 23:24.9
7 1178 Wilson Taylor 11:11.8 14:22.0 13 Lake Oswego 2 25:33.7
8 1204 Sam Long 21287 10:21.9 13 Portland 1 10:21.8

Junior Open 15-16

Num Name Obra# Lap1 Lap2 Lap3 City Laps Time
1 444 Hunter Westerfield 6:52.0 8:23.7 8:38.6 Tigard 3 23:54.2
2 184 Cameron Wescott 18663 6:54.2 8:54.2 9:14.5 Bend 3 25:02.8
3 688 Israel Jr. Melson 17611 7:16.8 9:51.3 9:59.9 Albany 3 27:07.9
4 1190 Alessandro D'Anna 21437 7:55.8 9:57.6 10:23.0 Portland 3 28:16.3

Junior Open 17-18

Num Name Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Category Laps Time
1 1104 Daniel Hoile 21277 7:25.3 9:04.6 10:09.9 17 Portland Junior Open 17-18 3 26:39.7

Junior Open 9-12

Num Name Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 195 Kai Blankenship 20589 7:48.4 9:25.1 9:26.2 12 Bend 3 26:39.6
2 1099 Sam Ford 7:52.2 9:58.0 10:19.0 12 The Dalles 3 28:09.1
3 161 Bjorn Swanson 20820 8:21.9 10:31.1 10:14.6 11 The Dalles 3 29:07.5
4 299 Jack Abel 8:34.6 10:41.7 10:36.7 12 Portland 3 29:53.0
5 78 Jase Henderson 20789 8:34.8 10:53.4 11:25.3 11 Gresham 3 30:53.4
6 893 Calder Tarnow 20394 8:44.9 11:11.8 11:13.7 12 Bend 3 31:10.3
7 967 Karter Snider 20989 8:59.3 11:21.8 12:09.8 12 Eugene 3 32:30.8
8 448 Leo Herriges 20865 9:39.4 11:28.8 12:22.0 11 Portland 3 33:30.1
9 796 Johnie Hogue 21558 8:48.0 11:31.8 13:38.3 11 Portland 3 33:58.0
10 147 Carter Hayden 9:44.1 12:44.1 11:42.5 8 Gresham 3 34:10.6
11 789 Logan Trost 21474 9:35.6 11:59.7 12:57.6 10 Portland 3 34:32.8
12 1060 Andrew Chapin 21529 10:01.5 12:24.4 12:28.4 11 Portland 3 34:54.2
13 384 Bridger Mills 20830 9:51.3 13:05.8 11 Bend 2 22:57.0
14 567 Spencer Bradway 10:14.3 13:16.1 11 Portland 2 23:30.3
15 574 Ezra White 21554 10:34.6 13:02.5 10 Corvallis 2 23:37.0
16 1057 Duncan Skiles 12:30.9 15:10.0 9 Portland 2 27:40.8
17 337 Blake Mergen 21606 12:02.1 15:58.7 9 Portland 2 28:00.7
18 571 Kai Solovewicz 20656 11:48.4 16:41.2 11 Portland 2 28:29.5
19 1187 Henry Dempster 21519 13:11.3 17:12.1 10 Portland 2 30:23.3
20 1205 Marshall Mazzotta 21516 13:20.9 17:07.4 10 Portland 2 30:28.2

Junior Women 13-14

Num Name Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 631 Coco Leritz 18558 7:43.2 10:01.0 10:21.4 14 Portland 3 28:05.5
2 110 Annika Ramey 20932 9:22.1 11:52.7 12:33.0 13 Hood River 3 33:47.7

Junior Women 15-16

Num Name Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 896 Joelle Thompson 17801 7:27.0 9:15.0 9:50.3 15 Lake Oswego 3 26:32.2
2 1103 Lauren Hartrich 20587 8:15.2 10:12.6 10:06.7 16 Bend 3 28:34.4
3 443 Summer Westerfield 9:04.4 13:41.0 16 Tigard 2 22:45.3
4 740 Eliana Umberhandt 10:48.3 13:01.6 15 Portland 2 23:49.8

Junior Women 17-18

Num Name Lap1 Lap2 Lap3 Age City Category Laps Time
1 1126 Cadence Stull 7:09.8 9:07.0 9:08.2 18 Anchorage Junior Women 17-18 3 25:24.9

Junior Women 9-12

Num Name Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 146 Whitney Hayden 20781 8:04.6 9:55.4 9:57.2 11 Gresham 3 27:57.1
2 1207 Maya Feldman-Wang 9:51.2 11:41.5 12:40.2 12 Portland 3 34:12.8
3 261 Morgan Filer 20810 9:16.5 12:14.0 13:50.1 12 Portland 3 35:20.5
4 1059 Sydney Chapin 21531 11:01.9 14:18.8 10 Portland 2 25:20.6
5 792 Lourdes Thorne 20357 11:16.3 14:18.6 12 Portland 2 25:34.8
6 1208 Ava Vogs 11:30.3 15:00.7 12 Beaverton 2 26:30.9
7 1199 Ángel Guevara 21584 11:27.8 16:07.6 9 Vancouver 2 27:35.3

Masters 50+ Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 587 Aaron Leritz Evolution Racing 2844 5:45.7 7:18.4 7:20.8 7:23.9 7:28.6 52 Portland 5 35:17.3
2 178 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 7983 5:46.5 7:33.3 7:23.2 7:27.9 7:26.6 53 Portland 5 35:37.4
3 224 John Weathers BicycleAttorney.com 2777 5:53.9 7:33.5 7:24.9 7:34.5 7:22.1 51 Portland 5 35:48.8
4 755 Michael Brown WebCyclery Racing 2604 5:47.2 7:32.1 7:29.4 7:34.3 7:26.3 50 Bend 5 35:49.2
5 345 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 10291 5:54.9 7:29.8 7:41.7 7:36.3 7:33.2 51 Bend 5 36:15.8
6 200 James Tervo Team S&M 1425 5:56.7 7:41.5 7:42.1 7:33.0 7:43.1 51 Portland 5 36:36.3
7 95 Terry Hamness Dialed Cycling Team 15942 6:03.3 7:41.9 7:37.9 7:44.0 7:41.7 51 Washougal 5 36:48.7
8 55 John McCaffrey 277 5:55.7 7:45.1 7:40.1 7:36.0 8:18.3 56 Portland 5 37:15.1
9 1166 Carl Brakenhielm Stoeckli Racing Team 6:29.1 7:42.2 7:42.5 7:46.0 7:38.1 50 Lake Oswego 5 37:17.8
10 68 John Hatfield Dialed Cycling Team 3688 6:17.7 7:53.5 7:52.9 7:51.8 8:02.1 53 Portland 5 37:57.9
11 1131 David Visnack 15678 6:32.6 7:52.8 7:50.5 8:00.1 7:53.6 52 Bend 5 38:09.5
12 904 William Alcorn BikeFlights.com 10604 6:33.2 7:56.4 7:48.6 7:57.4 7:55.6 54 Portland 5 38:11.1
13 1030 Eric Stolberg ANTHM Collective 4581 6:24.1 7:58.4 7:56.6 8:02.6 8:02.0 54 Portland 5 38:23.6
14 743 Brian Wise Dialed Cycling Team 16995 6:17.5 8:02.6 8:02.6 8:09.8 7:54.6 Vancouver 5 38:27.0
15 987 Rich Caramadre Kuhl 6:28.5 8:02.3 8:05.8 8:03.1 7:47.9 55 Salt Lake City 5 38:27.5
16 113 Martin Baker BicycleAttorney.com 1601 6:30.9 7:57.4 7:59.2 8:09.1 8:09.4 54 Portland 5 38:45.9
17 586 Mike Hamness Dialed Cycling Team 17054 6:05.2 8:08.8 8:21.5 8:16.7 8:32.9 49 Vancouver 5 39:25.0
18 733 Randy Scott Deschutes Brewery 16283 6:45.9 8:24.7 8:14.5 7:59.7 8:05.0 58 Bend 5 39:29.7
19 49 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10611 6:46.8 8:18.4 8:11.6 8:22.1 8:19.3 56 Portland 5 39:58.1
20 188 Dean Maclean Planet PDX Cycling 13119 6:37.3 8:22.8 8:24.0 8:27.3 8:46.3 51 Portland 5 40:37.6
21 88 Steve Glazer Planet PDX Cycling 20986 7:54.0 8:21.3 8:03.2 8:01.8 8:17.9 50 Lake Oswego 5 40:38.1
22 276 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 1853 6:55.1 8:26.0 8:32.7 8:23.5 8:46.0 54 Portland 5 41:03.2
23 997 Tom Hill BicycleAttorney.com 11342 6:57.0 8:41.3 8:36.3 8:34.2 8:54.8 58 Portland 5 41:43.5
24 438 Scott Mares Threshold Velo 8561 6:11.4 8:09.8 9:31.1 9:01.7 9:13.9 54 Portland 5 42:07.8
25 1094 Kraig Erickson Team 10 Barrel 20027 6:49.9 8:50.6 8:53.6 9:03.2 8:51.3 50 Bend 5 42:28.5
26 338 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 5605 6:55.7 8:58.1 9:41.9 8:41.3 8:53.0 50 Portland 5 43:09.9
27 486 Tom Bird 7389 7:07.6 9:12.8 8:46.5 9:05.8 9:28.3 53 Tigard 5 43:40.9
28 212 Tony Ruiz 20056 7:15.0 9:10.4 9:04.5 9:02.6 9:08.7 51 Portland 5 43:41.1
29 149 Tony Pitone Trusty Switchblade 12936 7:02.3 9:01.6 9:17.0 9:25.0 9:13.8 53 Portland 5 43:59.6
30 820 Pete Conklin 2886 7:21.1 9:09.6 9:10.9 9:19.9 9:25.2 58 Portland 5 44:26.6
31 447 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 1064 6:27.4 9:10.6 8:15.1 8:30.4 53 Portland 4 32:23.4
32 867 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law 17833 7:10.8 9:04.6 9:29.8 9:29.0 59 Mulino 4 35:14.1
33 956 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 7455 7:21.6 9:20.2 9:54.7 9:25.3 57 Portland 4 36:01.7
34 977 William Waring Camas Bike and Sport 15879 8:09.1 10:33.4 10:19.7 10:00.9 56 Camas 4 39:03.0

Masters 50+ Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 457 Christine Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7545 7:27.4 8:59.5 9:01.9 8:52.8 8:40.4 54 Portland 5 43:01.9
2 50 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 13460 7:10.9 8:50.9 9:08.4 9:01.8 8:51.0 57 Bend 5 43:02.9
3 225 Stephanie Spiak 18795 7:18.0 9:13.4 9:00.0 8:49.1 9:15.0 49 Portland 5 43:35.4
4 207 Brenna Elena Wolford Sunnyside Sports 15859 7:09.6 8:57.9 9:20.1 9:15.7 9:21.7 51 Bend 5 44:04.9
5 501 Kara Weld Team Finger 20796 8:05.2 9:44.2 9:43.2 9:27.3 9:23.5 52 Hood River 5 46:23.3
6 418 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 12302 8:04.7 9:58.1 9:57.8 9:51.5 51 Portland 4 37:52.0
7 545 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 12119 8:23.8 10:06.5 10:05.6 9:51.3 54 Bend 4 38:27.1
8 140 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 10411 8:42.5 10:14.2 10:35.8 10:21.1 49 Portland 4 39:53.5
9 546 Donna Metz BicycleAttorney.com 15203 8:52.6 10:40.1 10:47.2 11:14.7 57 Renton 4 41:34.5
DNF 503 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 8048 56 Portland

Masters 60+ Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 757 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 1934 6:38.3 8:15.1 8:03.0 8:01.1 7:42.4 60 Ridgefield 5 38:39.8
2 596 Michael Metz BicycleAttorney.com 15198 6:21.7 8:16.6 8:11.5 8:00.0 8:03.2 59 Renton 5 38:52.9
3 80 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 10499 6:23.5 8:19.6 8:11.9 8:06.7 8:02.1 61 Trout Lake 5 39:03.7
4 419 Steven Thorne BikeFlights.com 6:36.6 8:16.6 8:03.8 8:08.1 8:09.1 60 Portland 5 39:14.1
5 756 Mark Schwyhart Team S&M 15473 7:08.7 8:25.5 8:29.2 8:36.4 8:28.0 68 Portland 5 41:07.7
6 335 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 4935 7:00.4 8:39.1 8:31.8 8:32.9 8:29.5 66 Corvallis 5 41:13.6
7 456 John Napier Metropolis Cycle Repair 11696 7:00.0 8:43.3 8:38.5 8:50.3 8:40.6 60 Vancouver 5 41:52.6
8 340 David Luoma Cyclepath PDX Racing 2053 6:50.9 8:59.2 8:48.5 8:43.9 8:41.4 64 Portland 5 42:03.8
9 455 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 15873 6:45.1 8:48.7 8:51.3 8:45.0 9:39.0 59 Vancouver 5 42:49.0
10 933 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 4009 6:48.4 8:49.1 8:55.8 9:07.0 9:10.3 65 Vancouver 5 42:50.5
11 238 Walter Bianchini 15688 7:08.7 9:00.2 8:52.5 9:02.7 8:54.2 62 Portland 5 42:58.2
12 939 James Juenger 15973 7:05.1 9:11.3 9:09.1 9:19.7 60 The Dalles 4 34:45.1
13 1169 Eric Brainich BeerMongers 7:21.2 9:09.9 9:11.2 9:11.0 62 Portland 4 34:53.2
14 398 Nick Madronio 21103 7:49.3 9:46.2 9:21.7 9:09.1 62 Kelso 4 36:06.2
15 1117 John Ramey 10914 7:42.5 9:39.4 9:35.2 9:23.7 68 Anchorage 4 36:20.7
16 10 Rick Gregory Black Dog Velo 166 7:41.6 9:53.2 9:41.3 9:28.9 68 Eugene 4 36:44.9
17 512 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 8988 8:08.2 9:44.6 9:43.0 10:00.4 65 Tigard 4 37:36.1
18 1168 Dan Davis Boneyard Cycling 320 7:36.5 10:08.5 10:06.4 10:19.8 63 Bend 4 38:11.1
19 389 John Nicholas Stumptown Cycling Club 5175 8:05.5 10:15.3 10:03.9 10:45.9 66 Portland 4 39:10.5
20 1170 Richard Potestio 8:58.5 11:48.3 12:51.9 13:21.0 65 Portland 4 46:59.6
21 895 Billy Thomas Deschutes Brewery 11415 8:06.8 10:27.7 11:47.3 60 Bend 3 30:21.7
22 510 Ken Lanteigne 21267 10:49.1 12:26.4 13:00.9 61 Gresham 3 36:16.3
DNF 430 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 692 64 Aurora

Masters 60+ Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 56 Lora Melkonian Team Finger 10500 7:08.6 8:49.3 8:51.3 8:48.7 8:43.7 62 Trout Lake 5 42:21.5
2 1180 Susan Foster Deschutes Brewery 13101 7:50.0 9:27.0 9:10.5 9:31.7 9:14.0 63 Bend 5 45:13.1
3 548 Pam Reid Team Rose City 346 8:08.6 9:45.0 9:36.1 9:34.5 9:49.5 64 Portland 5 46:53.6
4 986 Lisa FitzGerald Kuhl Cycling 8:08.5 10:02.2 10:15.7 10:16.1 61 Salt Lake CIty 4 38:42.4
5 377 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 4650 12:08.4 14:13.0 13:39.4 68 Portland 3 40:00.8

Masters 70+ Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 414 Steve Rearden Blondie Velo 1246 7:12.0 9:24.5 9:19.5 9:25.5 70 Portland 4 35:21.4
2 28 Ron Strasser Team S&M 417 7:31.7 9:26.0 9:54.1 10:34.6 72 Portland 4 37:26.3
3 452 Russell Speirn Cyclepath PDX Racing 641 7:58.8 10:09.8 10:13.7 10:08.9 75 Portland 4 38:31.1
4 51 Tad Hodgert Deschutes Brewery 8:09.9 10:20.1 10:15.8 10:46.5 75 Bend 4 39:32.2
5 854 Gary LeGendre 20406 8:41.5 10:15.5 10:43.4 10:37.8 73 Portland 4 40:18.1
6 873 Dennis Rose 4517 8:56.6 12:19.7 11:42.0 11:31.9 69 Portland 4 44:30.1
7 17 Edward Lanton 238 9:29.2 13:14.8 13:34.3 71 Portland 3 36:18.2
DNS 309 Tom Heywood Ridge Cycle Sports 17217 74 Wenatchee

Singlespeed Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Laps Time
1 610 Ben Guernsey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 4761 5:30.8 6:52.1 6:52.3 7:03.0 7:07.9 7:12.5 37 Portland 6 40:38.5
2 618 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 326 5:58.7 6:54.9 7:07.9 7:00.6 7:03.8 7:12.8 44 Forest Grove 6 41:18.6
3 862 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth p/b Ultradynamico 15102 5:53.1 7:04.2 7:08.9 7:12.6 7:09.8 7:07.0 35 Hillsboro 6 41:35.5
4 639 Robert Cummings Audi 17497 5:47.2 7:08.7 7:11.3 7:15.7 7:06.1 7:07.6 27 Portland 6 41:36.5
5 962 Bradford Smith Speedvagen 21299 5:58.1 7:05.5 7:11.3 7:20.3 7:21.1 7:08.9 38 Portland 6 42:05.1
6 211 Michael Saviers Team SourDough 16281 5:52.0 7:05.6 7:13.1 7:15.9 7:25.9 7:13.2 40 Vancouver 6 42:05.6
7 614 Moses Keener Capitol Velo Cycling 20187 5:56.0 7:16.9 7:41.5 7:38.9 7:40.7 7:34.2 29 Salem 6 43:48.1
8 978 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 1334 6:09.9 7:23.6 7:43.0 7:34.3 7:33.7 7:30.9 44 Portland 6 43:55.3
9 79 Micah Melkonian Team Finger 10501 6:03.7 7:35.2 7:43.5 7:38.1 7:46.3 7:32.3 24 White Salmon 6 44:19.0
10 1195 Bo Thunell Poler 6:32.2 7:32.1 7:40.8 7:33.6 7:37.3 7:33.2 35 Redmond 6 44:29.1
11 605 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 5886 5:55.6 7:34.9 7:46.7 7:46.2 7:53.1 7:36.4 45 Hood River 6 44:32.8
12 919 Andy Edick Swift Racing PDX 15229 6:32.8 7:39.3 7:40.1 7:40.2 7:45.9 7:40.7 33 Portland 6 44:58.9
13 461 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 11975 6:12.0 7:50.8 7:46.0 7:45.9 7:55.5 7:45.5 43 Portland 6 45:15.6
14 670 Todd Ace CX Pistols p/b Gigantic Brewing 20695 6:35.3 7:47.8 7:38.2 7:51.9 7:51.8 7:40.7 33 Portland 6 45:25.6
15 1203 Matt Fox Team Sparkling Riesling 139 6:32.6 7:47.7 7:43.7 7:57.1 7:55.1 7:52.8 43 Bend 6 45:48.9
16 287 James Green Trusty Switchblade 5748 6:39.9 7:48.3 7:52.6 7:58.0 7:58.3 8:03.1 50 Portland 6 46:20.1
17 408 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 526 6:33.4 7:46.4 7:56.9 7:59.3 8:05.8 8:04.1 41 Portland 6 46:25.8
18 292 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 1093 6:21.2 7:56.0 8:00.9 8:11.6 8:15.2 8:17.3 52 Corvallis 6 47:02.1
19 1201 Kiel Fletcher Team 10 Barrel 6:24.1 7:58.3 8:02.9 8:11.5 8:16.3 8:17.6 38 Bend 6 47:10.6
20 284 Zachary Smith Biciclista Team PDX 17195 5:59.0 7:41.7 7:45.9 9:41.7 8:35.8 7:46.9 15 Portland 6 47:30.9
21 1064 Terry Hamness Dialed Cycling Team 15942 6:34.5 7:58.7 8:10.5 8:21.1 8:23.6 8:12.6 51 Wahougal 6 47:40.9
22 333 John Lin Swift Racing PDX 4238 7:01.1 8:20.8 8:09.2 8:09.3 8:07.9 7:55.3 38 Portland 6 47:43.5
23 1047 Ryan Barrett Poler 9322 7:15.8 8:03.9 8:07.5 8:14.7 8:12.6 7:59.4 41 Portland 6 47:53.8
24 1031 Jason Britton 5998 7:45.9 8:08.0 8:18.9 8:12.6 7:54.6 8:14.2 42 Portland 6 48:34.1
25 1087 Rich Caramadre Kuhl 6:55.6 8:22.1 8:19.1 8:20.8 8:20.3 10:19.5 55 Salt Lake City 6 50:37.3
26 392 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 17911 6:39.1 8:25.1 8:39.2 8:27.0 8:21.4 45 Portland 5 40:31.7
27 1132 Matthew White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 9605 7:02.6 8:14.3 8:27.3 8:18.9 8:28.8 41 Corvallis 5 40:31.8
28 1210 Tommy Tuite 6:30.3 8:36.4 8:41.1 8:27.9 8:34.9 42 Portland 5 40:50.5
29 1202 Carl Aldrich BeerMongers 7:14.7 8:13.0 8:26.5 8:30.9 8:27.3 37 White Salmon 5 40:52.3
30 974 Dylan VanWeelden 1576 6:50.7 8:16.5 8:36.4 8:44.7 8:39.1 43 Portland 5 41:07.3
31 416 Zachary A Bloomfield 13840 7:02.5 8:32.6 8:39.8 8:31.2 8:22.4 32 Gresham 5 41:08.4
32 1206 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 16347 7:12.5 8:22.0 8:28.7 8:38.4 8:29.2 49 Portland 5 41:10.7
33 861 Jordan Miller Deschutes Brewery 16622 6:52.1 7:51.4 8:38.7 10:01.3 7:54.4 39 Sisters 5 41:17.8
34 1098 Blaine Felton Taco Time Northwest 7:13.7 8:29.1 8:46.6 8:32.4 8:24.5 38 Seattle 5 41:26.2
35 1209 Will Taplin Cascadia Wheel Co. 4703 6:50.0 8:27.2 8:37.9 8:52.6 9:05.9 34 Tacoma 5 41:53.5
36 603 Eric Aldinger Team Finger 2903 7:20.8 8:36.6 8:40.7 8:40.0 8:42.8 50 Hood River 5 42:00.8
37 1095 Kraig Erickson Team 10 Barrel 20027 7:22.5 8:45.2 8:39.2 8:42.5 8:51.7 50 Bend 5 42:21.0
38 1101 Ben Gagosian Swift Racing PDX 18595 7:13.1 8:46.0 9:03.4 8:53.9 8:48.6 37 Portland 5 42:44.9
39 975 Cesar Villegas Team 10 Barrel 17069 7:17.3 8:45.1 8:49.7 9:10.6 9:09.0 30 Portland 5 43:11.6
40 1163 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 7:34.4 8:39.2 8:53.6 9:03.9 9:22.1 52 Portland 5 43:33.1
41 531 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 19003 7:33.8 8:53.2 9:06.0 9:10.2 9:15.4 43 Vancouver 5 43:58.5
42 1011 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 20192 7:04.0 8:23.9 13:14.3 8:37.6 8:36.3 49 Portland 5 45:56.0
43 790 Jeremy Gomez 20760 7:57.9 10:13.5 10:21.4 10:33.8 10:26.1 26 Portland 5 49:32.6
44 450 Ian Stromquist Team Finger 15978 8:26.5 10:15.3 10:24.9 10:27.6 10:22.6 44 Hood River 5 49:56.8
45 946 Keith McIntire Audi 16740 6:31.9 7:45.0 7:39.9 8:37.4 42 Portland 4 30:34.1
46 328 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 13090 7:04.5 17:57.6 7:40.4 7:46.2 44 Medford 4 40:28.6
47 1084 Mauricio Caballero 21384 7:53.0 10:19.0 10:51.7 11:27.5 33 Bend 4 40:31.1
48 1130 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 928 7:19.3 8:53.2 9:01.9 48 Milwaukie 3 25:14.3
49 1027 Michael Risner 11:06.8 15:39.5 16:21.6 48 Portland 3 43:07.8
DNF 664 Jeremy Russell 11209 5:49.4 39 Portland

Singlespeed Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Laps Time
1 687 Holland LaRue Team Finger 15386 6:47.1 8:08.1 8:15.5 7:59.7 8:12.9 8:29.4 44 Hood River 6 47:52.6
2 1196 Gina Estep Team Thrive 6:49.7 8:23.5 8:26.4 8:36.8 8:20.8 48 Renton 5 40:37.1
3 310 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 16627 6:48.3 8:29.4 8:35.0 8:23.3 8:30.1 37 Portland 5 40:46.0
4 624 Heather Pola Team Finger 16226 7:05.7 8:42.4 8:39.7 8:45.9 8:48.5 48 Hood River 5 42:02.1
5 621 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17809 7:35.8 8:35.2 8:50.2 8:33.9 8:59.5 38 Portland 5 42:34.5
6 500 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 5074 7:36.2 8:54.0 8:56.2 8:35.9 8:40.2 55 Gresham 5 42:42.4
7 633 Mielle Blomberg Team S&M 7228 7:21.2 8:36.6 9:20.5 9:03.7 9:21.4 50 Portland 5 43:43.3
8 133 Taylor Snider Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 16992 6:34.4 8:07.3 10:26.3 9:57.2 9:01.3 32 Portland 5 44:06.4
9 1129 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 17524 8:05.7 10:09.8 10:55.0 10:56.6 45 Portland 4 40:07.0
10 475 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 20241 10:23.3 18:05.9 17:09.6 38 Portland 3 45:38.7
DNF 885 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 18753 7:03.8 8:41.2 8:51.2 29 Eugene