Eric Kautzky Memorial Track Race

Portland, OR
May 3, 2008

Updated May 12, 2009 at 8:17 AM

Cat 3

Num Name Team
1 1388 Jay Brown Portland Velo
2 1731 kevin mansker
3 2085 Samuel Nicoletti Life Cycle Bike Shop
4 538 Karl Choltus Southtown Velo
5 71 Jonathan Long US Outdoor Store
6 1756 Chris Deardorff Word-RCB
7 389 Jonathan Vinson Veloshop
8 395 Michael Risner Word-RCB
9 2820 Brian Leber The Bike Gallery
10 1322 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club
11 516 Jason Weinstein GSC United
12 599 Gregg Magnus Portland Velo
13 687 Patrick Hartigan United Finance

Cat 4 Men

Num Name Team
1 2141 Nathan R Frechen Team Beer
2 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8
3 616 Greg Valentin Gentle Lovers
4 1265 Jason Kentner Beaverton Bicycle Club
5 1070 Paul Kanz United Finance
6 2191 George Carder Team Beer
7 1054 Jon DeShirley
8 985 Madison Chilenski Team Oregon/Sunset Cycles

Cat 5 Men A

Num Name Team
1 56 Dan Watson Gentle Lovers
2 615 David Pilz Gentle Lovers
3 2059 John Kim Beaverton Bicycle Club
4 1730 Trevor Spahr Word-RCB
5 2508 Dave Wingard Word-RCB
6 1080 Ryan Elting
7 2814 Michael Phillips Strelka

Cat 5 Men B

Num Name Team
1 923 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
2 1173 Alex Lightman Word-RCB
3 640 Daniel Mensher Gentle Lovers
4 2301 John Howe Team Beer
5 727 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR8
6 2068 Matt Couzens Portland Velo
7 713 Joseph Boquiren
8 51 Glen Gomez-Meade Word-RCB
9 2003 alexander birman Beaverton Bicycle Club

Junior Men

Num Name Team
1 967 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club
2 937 Camden Morey ZteaM
3 938 Dey Shaun Lee Word-RCB
4 943 Eli Rajotte Team Oregon/Sunset Cycles

Junior Women

Num Name Team
1 999 fiona graham Beaverton Bicycle Club

Mst Men 40-49

Num Name Team
1 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8
3 687 Patrick Hartigan United Finance
4 1728 Scott Harman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 1752 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
6 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 1275 Bob Albano
8 1726 Steve Marcy

Mst Men 50+

Num Name Team
1 365 Eric Christenson Team Rose City
2 Stephen Hemminger Southtown Velo
3 561 Paul Mautner Team Rose City
4 519 James Thiele Team Rose City
5 301 Darell Provencher Team Rose City
6 532 Steve Truesdale Half Fast Velo
7 511 Chris Rycewicz Southtown Velo
8 357 Jerry Powell Multnomah Athletic Club
9 123 Mike Murray Team Oregon/Sunset Cycles

Sr Men

Num Name Team
1 64 Mark Blackwelder Gentle Lovers
2 102 Steven Beardsley Gentle Lovers
3 572 David Klipper Guinness Cycling Team
4 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club
6 zachary kovalcik Team Beer
7 118 Mark Ginsberg Southtown Velo
8 617 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club
9 899 Daryl Hemenway Gateway Cycling Club
10 312 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club

Women 1/2/3

Num Name Team
1 284 Jen Featheringill Bike Central
2 202 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles
3 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
4 458 Andrea Fisk Velo Bella
5 289 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central
6 1751 Darien Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
7 236 Emily Charbonneau Therapeutic Associates Cycling/GENR8

Women Mst

Num Name Team
1 1751 Darien Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
2 219 Georgann Shinn ZteaM
3 272 Meg Mautner Bike Central
4 278 Barbara Thiele Team Rose City
5 2903 Lisa Karen Donnelly Beaverton Bicycle Club
6 216 Debra Windus United Finance