As the Raven Flies TT

McMinnville, OR
April 30, 2011

Part of the As the Raven Flies TT

If you have questions or corrections, please email Sarah Nichols.

Updated May 2, 2011 at 4:23 PM

Junior Men

Num Name Team Time
1 8017 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 33:02
2 5245 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 34:08
3 8055 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 35:04
4 8088 Dey Shaun Lee Word-RCB by Cyclisme 36:56
5 8042 Ben Elder 37:10
6 8039 Gus Elder 38:09
DNS 8028 Alex White The Bike Gallery

Junior Women

Num Name Team Time
1 8023 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 37:35

Masters Men 30-39

Num Name Team Time
1 396 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear 29:50
2 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 30:01

Masters Men 40-49

Num Name Team Time
1 316 Todd Rosier Portland Velo 28:51
2 326 Ronald Brigham 30:46
3 901 Jesus Ilundain Frankie Flats 31:23
4 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 31:48
5 5148 Bruce Winters 32:15
6 4148 David Gantt Gurley 32:28
7 5220 Eric La Morie 36:54
DNS 5058 Tim White The Bike Gallery
DNS 64 Rick Wargo
DNS 524 Rob Annen United Finance

Masters Men 50+

Num Name Team Time
1 596 John O'Brien West End Bikes/Specialized 29:50
2 362 Jeff Tedder Hammer Velo 29:51
3 358 Jeff Buck Team Rose City 30:43
4 4015 Gregory Hartman Team Rose City 30:51
5 5014 Ray Anderson 31:20
6 4189 Jeff Vinson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31:42
7 561 Paul Mautner Team Rose City 32:17
8 550 Rick Kercheski Capitol Velo 32:27
9 5273 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky 32:29
10 5171 Mark Boguslawski 33:02
11 519 James Thiele Team Rose City 33:37
12 5170 Mark Newsome Capitol Velo 34:04
13 5051 Steve Johnson 35:05
14 5017 Bill Valenta 37:30
15 5213 Bill Croswell Pacific Power Blue Sky 44:49
DNS 5162 Edward Lanton
DNS 596 John Bryant West End Bikes/Specialized

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 5272 Ken Rodgers Bicycleway.com 32:38
2 5033 Malcolm Johnson Portland Velo 34:11

Masters Women 40-49

Num Name Team Time
1 7035 Lisa George Portobello-A Better Cycle 36:57

Masters Women 50+

Num Name Team Time
1 278 Barbara Thiele Team Rose City 37:33
DNS 7045 Nori La Rue
DNS 7120 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness

Masters Women 60+

Num Name Team Time
1 7084 Joanne Heilinger Kestrel/Imperial River Racing 39:40

Mens 1/2

Num Name Team Time
1 939 William O'Donnell Westwood Velo/Vertebrata 26:26
2 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 28:42
3 859 Jeffrey Hoppert Bridgetown Velo 28:46

Mens 3

Num Name Team Time
1 49 Denny Rowe III Westwood Velo/Vertebrata 27:14
2 4150 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 28:44
3 3117 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 31:48
4 666 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 33:58
5 345 Joe Cipale Team Rose City 40:11

Mens 4/5

Num Name Team Time
1 4122 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 30:01
2 4221 Spencer Follen CAPA Cycling Team 30:05
3 60 Wim Roels Rogue / Mt. View Cycles 30:38
4 4191 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 30:43
5 4238 Joe Tysoe Rodeo Clown Ciclismo 30:47
6 5259 Chris Heron OSU Cycling Club 31:18
7 5346 Don Bailey 31:55
8 5132 David Prats 33:34
9 5164 Jeff Maurer Showers Pass 34:43
10 5056 Matt Meskill 34:51
11 59 parice Juntradetdoungdee 35:14
12 5621 james naas 35:40
13 5634 Yonsoo Lee Portland Velo 37:25
DNS 5041 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNS 5621 james naas

Tandem

Num Name Team Time
1 605 Robert/Daphne Burney/Moore Multnomah Athletic Club 31:07
2 4156 Mike/Carol Petersen/Petersen Capitol Velo 31:45

Womens 4

Num Name Team Time
1 7056 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky 33:46
2 7075 Katy Pranian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 35:48
3 7133 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing 37:37