Estacada Time Trial Series

Estacada, OR
May 1, 2011

Part of the Estacada Time Trial Series

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated May 2, 2011 at 10:12 PM

Jr. Men 10-12

Num Name Team City Time
1 5262 Aaron King Capitol Velo Salem 34:46.43
2 94 Orion York Team Bossen 41:47.73
3 91 Asher Woods Team Bossen 44:07.05

Jr. Men 13-14

Num Name Team City Time
1 8055 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme Portland 28:25.61

Jr. Men 15-18

Num Name Team City Time
1 5245 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme Portland 0:57:54.82
2 8090 Esteban Vasquez River City Bicycles Portland 0:59:40.31
3 8088 Dey Shaun Lee Word-RCB by Cyclisme Portland 1:01:02.72
4 8020 Riley McCammon Beaverton Bicycle Club Happy Valley 1:01:19.13
5 8099 Andrew Petrillo Portland 1:08:08.46

Jr. W 10-12

Num Name Team Time
1 90 Annika Sandaine Team Bossen 54:12.27

Masters Men 30-39

Num Name Team City Time
1 957 Ben Jacobsen Rapha Racing NW Portland 46:39.76
2 3114 Gerrik Latta West End Bikes/Specialized Portland 48:03.63
3 88 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 48:30.26

Masters Men 40-49

Num Name Team City Time
1 162 Karsten Hagen West End Bikes/Specialized Bend 44:44.90
2 5361 Jim Martin Pittman & Brooks Tigard 48:57.61
3 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com The Dalles 49:29.47
4 4052 Kevin Billingsley Team Bike Tires Direct Portland 50:45.10
5 791 Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning Tualatin 50:45.51
6 4403 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Beaverton 51:19.43
7 3007 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct Happy Valley 51:34.43
8 5216 Quinn Jackson portland 51:59.27
9 5039 Richard Mularski Portland 58:53.57

Masters Men 50+

Num Name Team City Time
1 129 Michael Dunn HPChiro/Alpine Mortgage Planning Lake Oswego 0:47:39.76
2 3097 Evan Cumpston Team Rose City Hillsboro 0:49:15.20
3 3131 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tualatin 0:49:16.35
4 596 John O'Brien West End Bikes/Specialized Ridgefield 0:49:18.84
5 4015 Gregory Hartman Team Rose City Hillsboro 0:49:20.19
6 773 William Zale West End Bikes/Specialized Portland 0:49:53.60
7 622 Roger Joys Upper Echelon Fitness Portland 0:49:55.66
8 4305 David Miller Team Rose City Camas 0:50:22.67
9 5273 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky Jefferson 0:51:23.09
10 4189 Jeff Vinson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 0:51:35.92
11 92 john nicholas 0.0 0:54:03.79
12 4195 Russ Patterson Portland Velo Portland 0:55:35.57
13 301 Darell Provencher Team Rose City West Linn 0:55:51.08
14 14 Mark Loder 0.0 0:57:23.35
15 96 Vern Krist 0.0 0:57:51.33
16 97 Phil Charmichael 0.0 1:02:06.16
17 5213 Bill Croswell Pacific Power Blue Sky Tualatin 1:15:38.57

Masters Men 60+

Num Name Team City Time
1 4107 Lance Brigman Team Bike Tires Direct Longview 0:51:02.16
2 5272 Ken Rodgers Bicycleway.com Eugene 0:55:24.21
3 4133 Roger Nelson Team Bike Tires Direct Portland 0:57:23.11
4 5004 Peter Russell Reed College Cycling Portland 0:58:32.95
5 4019 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team Portland 1:00:36.78
6 5003 Clark Henry Team Rose City Portland 1:01:50.60
7 4093 Dick Richardson Capitol Velo Salem 1:02:13.84

Men Cat 3

Num Name Team City Time
1 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo Portland 0:45:02.98
2 708 John Banks HPChiro/Alpine Mortgage Planning Clackamas 0:45:47.07
3 770 Ryan Miller Pacific Power Blue Sky Corvallis 0:47:34.21
4 3094 Brian Ratliff Portland Velo Hillsboro 0:47:40.57
5 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Sandy 0:48:54.88
6 607 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Hillsboro 0:50:02.75
7 3117 Ron Sines Pacific Power Blue Sky albany 0:58:36.67
8 3037 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Milwaukie 1:01:41.57

Men Cat 4

Num Name Team City Time
1 4238 Joe Tysoe Rodeo Clown Ciclismo Portland 49:17.85
2 4221 Spencer Follen CAPA Cycling Team portland 49:46.47
3 4072 Kevin Short baracuda eagle creek 52:15.73
4 5055 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing damascus 52:19.48
5 4073 Rob Fleskes Harder Cycling Ridgefield 54:07.88
6 4177 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky Corvallis 55:22.09
7 5089 Bukie Mabayoje Word-RCB by Cyclisme Hillsboro 59:39.55

Men Cat 5

Num Name Team City Time
1 5392 Christopher Phelps Portland 0:53:30.18
2 5167 Mike Zollitsch Portland 0:54:33.70
3 5164 Jeff Maurer Showers Pass West Linn 0:56:46.45
4 5367 Tucker Mortensen Tualatin 0:56:52.24
5 5065 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair Portland 0:56:57.10
6 5163 Michael Richardson West Linn 1:01:56.18

Sr. Men

Num Name Team City Time
1 939 William O'Donnell Westwood Velo/Vertebrata Philomath 43:46.53
2 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team Vancouver 43:46.59
3 8001 Joe Prettyman Hammer Nutrition/CMG Racing Team portland 46:09.59
4 971 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear Portland 46:25.11
5 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Portland 48:30.57

Tandem

Num Name Team City Time
1 4218 John/Margareta Cacabelos/Germeaux Sumner 47:04.19
2 588 David/Sue Ripp/Ripp West End Bikes/Specialized Camas 49:52.79
3 358 Jeff/Jeff Buck/Buck Team Rose City North Plains 51:58.09

W Masters 40-49

Num Name Team Time
1 7035 Lisa George Portobello-A Better Cycle 1:00:13.15
2 7086 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 1:06:38.49

W Masters 50+

Num Name Team City Time
1 279 Mary Ross NoMads Bicycle Racing Team Portland 0:55:13.01
2 7028 Cindy McCasker Portland Velo Portland 0:56:26.08
3 7120 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness Portland 0:58:56.84
4 89 Jill Josselyn 1:03:41.39
5 7032 Lynn Feinstein Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 1:03:43.41
6 273 Renata Hahn Team Rose City Portland 1:06:58.92

Women Cat 4

Num Name Team City Time
1 7056 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky Albany 0:54:38.47
2 7099 Tiffonie Carroll Team Bike Tires Direct Portland 1:01:17.55
3 7165 Christine Sjolin Tigard 1:02:37.41
4 87 Anna Potoczny-Jones Portland 1:04:28.66
5 7200 Constance White Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 1:05:32.53
6 T100 Jennifer White 1:16:59.33
7 7050 Jennifer Leonard Word-RCB by Cyclisme Portland 1:22:44.20