Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 27, 2012

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Katie Staples.

Updated June 29, 2012 at 10:16 AM

Category 3

Num Name Team Age City
1 3047 Blair Warner Portland State University
2 5880 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 16
3 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland
4 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex Portland
5 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing Portland
6 4273 Austin Aske CAPA-Soraz Racing 26 Vancouver
7 7325 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton
8 3449 Jeremy Dunn
9 3003 Erik Bakker Ironclad Performance Wear Portland
10 7317 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
11 7339 bryan richardson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 PORTLAND
12 3463 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland
13 4605 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland
14 4595 Eric Nelson CAPA Cycling Team
15 4278 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters
16 3496 Brent Casady
17 5753
18 3464 Calon Russell Bridgetown Velo 34 Portland
19 4599 Mike Bene Jens Voigt's Army 45 Portland
20 3059 Jason Borum Jens Voigt's Army 35 Portland
21 7319 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew Portland
22 756 Antonio Castaneda CAPA Cycling Team
23 7323 Bennett Shane Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
24 774 Sean Thielen Portland Velo 39 Portland
25 374 Scott Mares Crossbikereview.com

Category 4

Num Name Team Age City
1 4606 Mike Selinger 32 Portland
2 4167 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 27 Portland
3 4413 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo 33 Portland
4 4299 Justin Tutor crank 28 Portland
5 4618 Matt Edler 1 Error 38 Portland
6 4607 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 damascus
7 4143 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized 22 Portland
8 49 Andy Edick
9 4240 Brian Stalnaker CAPA-Soraz Racing 25 Portland
10 5879 Freddy Tincher Bridgetown Velo
11 5758 Daniel Sharp
12 4277 Josiah Zukowski 27 Portland
13 4295 Scott Broadway Team S+M
14 5137 Sam Shiffman Portland Velo 44 Portland
15 4223 Mark Koller Ironclad Performance Wear 35 Portland
16 5074 Andrew Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
17 4044 John Lin Hammer Velo 29 Portland
18 5541 Matt Cline bicycleattorney.com
19 44 Stuart Smith
20 4080 douglas sproston Trusty Switchblade 34 Portland
21 5927 Michael Emery West End Bikes/Specialized
22 4494 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
23 4309 Simon Robins
24 5817 Derek Swanson
25 4071 Troy Sexton Cycle Smart 29 Portland
26 4399 Brian Barker Ironclad Performance Wear 37 Portland

Category 5

Num Name Team Age City
1 5908 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
2 5360 Matthew Westermeyer Cyclecrossracing.com
3 5369 Jordan Landstrom Ironheads Multisport Racing Team 17 Portland
4 5103 Josh Mitchell 25 Portland
5 5846 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
6 5572 Scott Jerger Field Jerger Cycling 43 Portland
7 5336 Robert Thayer bicycleattorney.com
8 5330 Riley McCammon Beaverton Bicycle Club 16 Happy Valley
9 5333 Brian Lynch
10 5504 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio
11 75 Will Hankirs
12 5050 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley
13 5516 brian Hobelman Trusty Switchblade
14 5689 Kim Neve 1 Error 55 Portland
15 4289 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland
16 5581 Brett Kelver 1 Error 43 Portland
17 5561 Eric Frome 32 Portland
18 5275 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland
19 5534 Conor Fitzgerald 25 Portland
20 5756 Goran Hallum
21 5681 mark bailey
22 87 Scott Towsey
23 5472 Alexander Fine
24 5254 Brandon Rothause
25 7268 Noah Winchester 37 Portland
26 7262 Robert H. Calvert
27 8094 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 13 Milwaukie
28 8003 Adam Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13 Portland
29 5131 Colin Ross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
30 5657 Lindsey Smith Buy Local Cycling 43 portland

Fixed Gear

Num Name Team Age City
1 798 Erik Hofland Artisan Family Racing 30 PORTLAND
2 5762 Bruce Siefker lonewolf 24 Portland
3 5759 Nate Frost Team Slow Portland
4 5782 Kirk Paulsen
5 5929 Ben Salzberg Team Slow 41 Portland
6 4336 Dieter Hoffmann Team S+M 55 Portland
7 5701 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland
8 5760 John Fritz Team Slow 27 Portland
9 4460 Ryan Good Team Slow Portland
10 5155 Einar Traa Portland Velo Portland

Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 892 John Browning Evolution Racing Team 45 Portland
2 702 john mitchem West End Bikes/Specialized 50 Portland
3 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 portland
4 189 christian tresser Evolution Racing Team 45 Portland
5 7312 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 41 Portland
6 778 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Tigard
7 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 41 Portland
8 773 Billy Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland
9 150 John Bruvard Cyclepath Racing
10 338 Michael Girard Portland Velo 44 Portland
11 4058 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 45 Portland
12 608 joseph fricke Cyclepath Racing
13 3496 Brent Casady
14 808 Tim Butler Evolution Racing Team 46 Portland
15 628 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 44 Portland
16 145 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 48 Portland
17 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
18 3019 William Henterly RGF
19 3130 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland
20 916 John Friesen Owens Healthcare
21 919 Jonz Norine Owens Healthcare
22 57542 Craig Schommer leopard cycles
23 865 Bill Reuss Owens Healthcare
24 138 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland
25 727 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland
26 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
27 525 Jamin Aasum Bridgetown Velo
28 56092 Jeff Walton 46 Beaverton
29 5787 Christopher Tuttle Aelus Endurance Sport 42

Senior Men

Num Name Team Age City
1 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland
2 900 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
3 706 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 24 Portland
4 693 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Nephew 26 Portland
5 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 25 Vancouver
6 901 Brandon Smith Austin Bikes
7 964 Tim Reinhart RCB
8 7332 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 27 Portland
9 87.2 Ben Guernsey Trusty Switchblade
10 731 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 33 Portland
11 782 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 32 Portland
12 382 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 25 Astoria
13 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
14 138 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland
15 772 brad winn Primal Racing p/b 1st Bank 29 Portland
16 980 ryan liverman Veloce Racing powered by Smith & Nephew Portland
17 906 Jonathan McCoy Ironclad Performance Wear 26 Portland
18 354 Patrick Means Team S+M
19 724 Erik Tonkin Kona Factory Team 38 Portland
20 694 Matt Karr River City Bicycles
21 977 Clint Culpepper Embrocation Cycling Portland
22 979 William Laubernds Ten Guys Named Alex 28 Portland
23 110 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland
24 106 Jonathan Myers Team S+M 45 Portland
25 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
26 975 Jon Stierhalt giant/northstar
27 883 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
28 4575 Chris Thomas Veloce Racing powered by Smith & Nephew 27 Portland
29 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
30 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 203 Sue Butler River City Bicycles 41 Portland
2 764 Amy Campbell Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland
3 848 Erin Playman Gentle Lovers 38 Portland
4 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland
5 261 Alexandra Burton
6 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview
7 853 Margi Bradway Team S+M 38 Portland
8 205 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland
9 495 Aleah Davis Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
10 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie
11 7094 Jeanne Beko

Women Category 4

Num Name Team Age City
1 7198 Lelah O'Shaughnessy Trailhead Coffee Roasters 25 Portland
2 7045 Stacy Westbrook Stacy Westbrook 36 Portland
3 7368 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland
4 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland
5 5975 Shelley Dunlop Portland State University 27 Portland
6 7031 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland
7 7371 Kim Matheson Team S+M 33 Portland
8 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland
9 487 rachel bagley
10 7229 Lori Bergeron Ghisallo foundation 28 Portland
11 50 Lara Kessler
12 7164 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland
13 777 Sarah Busse
14 5791 Maria Schur Team Slow Portland
15 7021 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland
16 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland
17 7396 Leanne Marinace CAPA-Soraz Racing