Monday PIR - May Series Standings

Portland, OR
May 28, 2012

Part of the Monday PIR

"If you have questions or corrections, please email William Laubernds."

Updated November 28, 2012 at 9:41 PM

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Points
1 189 christian tresser Evolution Racing Team 57
2 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 34
3 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 27
4 134 Eddie French Guinness Cycling Team 22
5 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 22
6 702 john mitchem West End Bikes/Specialized 21
7 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 21
8 970 Brad Gebhard BMC/Cynergy/Big Orange 19
9 978 Brian Engelhard Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 17
10 947 John Walrod River City Bicycles 15
11 773 William Zale West End Bikes/Specialized 13
12 652 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 12
13 756 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing 12
14 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 10
15 753 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 10
16 983 Rob Van Kirk Adventure's Edge 9
17 958 Rob Frechette 8
18 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7
19 47 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo 6
20 148 Steven R Holland United Finance 6
21 989 tom ghilarducci bicycleattorney.com 5
22 556 David Hemming Rapha Racing NW 4
23 3003 Erik Bakker Ironclad Performance Wear 4
24 3037 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 3
25 686 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling 3
26 3002 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 2
27 146 Scott Harman HPC/RPM Mortgage 2
28 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2
29 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2
30 502 Joe Santos Cyclepath Racing 1
31 7338 Joe Hamilton
32 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling
33 5252 Michael Squire Bellovaci United
34 4589 Kevin Drake Portland Bicycle Studio
35 4587 Jesse Lea Cyclepath Racing
36 4586 David Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
37 4585 Bret Berner River City Bicycles
38 4582 Brian Gumpert
39 4298 Aaron Aikin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
40 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing
41 3490 Danny Knudsen bicycleattorney.com
42 3464 Calon Russell Bridgetown Velo
43 3456 Kevin Ward Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
44 3089 Christopher Bright United Finance
45 3087 Dan Houghton Showers Pass
46 3055 Gary Cornilles West End Bikes/Specialized
47 3045 Chris Snyder bicycleattorney.com
48 3035 Casey Davidson bicycleattorney.com
49 3019 William Henterly RGF/Felt
50 3013 Peter Courogen Nike Cycling
51 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
52 1313 Richard Desmond Evolution Racing Team
53 957 Tom James bicycleattorney.com
54 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
55 847 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
56 820 jimmy lingwood Gentle Lovers
57 799 Greg Estes Hammer Velo
58 766 Andrew Utz Gentle Lovers
59 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com
60 714 Brian Foresta Filth and Fury
61 692 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
62 682 Larry Hiday Close2myart Cycling Team
63 628 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized
64 627 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
65 626 Keith Seed Rolf Prima
66 607 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
67 582 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
68 549 Richard Fattic Ruckus Test Team
69 545 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
70 519 James Thiele Team Rose City
71 509 Cal Stone 1 Error
72 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
73 398 Phil de la Motte Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
74 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
75 373 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
76 364 Roger Lloyd 1 Error
77 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
78 141 Galen Mittermann HPC/RPM Mortgage
79 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
80 123 Mike Murray Bike Central
81 118 Mark Ginsberg HPC/RPM Mortgage
82 117 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
83 109 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
84 19 Marc Riera Gentle Lovers
85 11 Kelly Wieber Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Masters Men 4/5

Num Name Team Points
1 4133 Vince Blaney Dr Will Bar 49
2 4051 Ryan McCracken HPC/RPM Mortgage 38
3 4192 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 37
4 4119 Peter Seelig Dr Will Bar 35
5 5905 Alan Sutton Dr Will Bar 24
6 4298 Aaron Aikin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
7 4229 Geoff Grummon Team Western Bike Works 15
8 5002 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
9 5704 Darren Ferris Hammer Velo 14
10 4610 Craigan Usher Showers Pass 13
11 4169 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 13
12 4197 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 9
13 5288 Travis Russell Team Cthulhu 9
14 4106 Dave Faust Team Rose City 9
15 5072 Daniel Kappes Daniel Kappes 8
16 5688 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 7
17 4611 Jonathan Harbin 1 Error 6
18 5952 Andrej Miske Dr Will Bar 6
19 5040 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 5
20 4099 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
21 5050 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
22 5139 Cory Sieg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
23 4039 Glenn Johnson Dr Will Bar 3
24 5046 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
25 4204 David Miller Team Rose City 3
26 4057 Billy Holcomb Trusty Switchblade 3
27 4069 Richard Rosko Hammer Velo 2
28 5530 Christopher Ramsey PACE Multisport 2
29 5333 Brian Lynch Dr Will Bar 2
30 4618 Matt Edler 1 Error 2
31 4126 David Thielen II Pacific Power Blue Sky 1
32 5030 Drew Coleman Hammer Velo
33 4052 Kevin Billingsley Team Western Bike Works
34 4013 Jimmy Candelaria Hammer Velo
35 4101 Thomas Royce The Spokesmen
36 4613 Jeff Boehlke The Spokesmen
37 4089 Eddie Wang River City Bicycles
38 5741 Alex Croy The Spokesmen
39 4417 Mitch Gold Portland Velo
40 4011 dennis bley
41 5398 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
42 5930 Chris Newman
43 5416 Peter Schwane
44 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
45 5559 Joshua Finkeldey
46 4132 Scott Sargeant
47 5718 Tim Jacobson
48 4062 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage
49 5721 Jeff Tummelson Portobello-A Better Cycle
50 5164 Rick Zimmerman Portland Velo
51 5896 Jonathan Modie Team S+M
52 4125 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
53 4182 Erik Spillman Portland Velo
54 4370 Josh Speer Endorphin
55 5361 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
56 5943 Peter Blenkiron
57 4053 Eric McMurtry Bellovaci United
58 5626 Todd Bauch
59 4285 Brian Hansen Red Lizard
60 5097 Mark McMurtry Bellovaci United
61 5746 David Tarries Portland Velo
62 5056 Matt Haughey Buy Local Cycling
63 4176 Matt Radich Dr Will Bar
64 5162 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Novice Men

Num Name Team Points
1 5143 Gerard Smith Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 35
2 5352 Rod Mitchell 33
3 4615 Larry Hunter 32
4 8 Shamrell Nicholes 30
5 42 James Green 22
6 5182 Andy Poorman CAPA-Soraz Racing 12
7 97 Brandon whalen 12
8 5721 Jeff Tummelson Portobello-A Better Cycle 12
9 5368 Jorge Kaufmann 11
10 5552 Sam Mounemack 10
11 5034 Lorne Cross Team Poseur 10
12 5918 Max Kirchoff Team Cthulhu 9
13 1 Nicholas Shamrell 8
14 5223 Doug Bredall 8
15 18 Andi Greisel Bridgetown Velo 7
16 10 Joshua Finkeldey 7
17 5500 Jeremy Hudson 6
18 5131 Colin Ross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
19 5681 mark bailey 5
20 5719 Greg Stokes 4
21 12 Kevin Brown 3
22 5995 Peter Lines Staccato Gelato/Bartonpdx.com 3
23 4365 Geoff Rinella 3
24 5146 Daniel Stark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
25 5696 Bill Garcia
26 4616 Andrew Coleman Bellovaci United
27 5745 Tom Rousculp
28 5570 Daniel White
29 4021 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
30 4619 Chris Hopkins Beaverton Bicycle Club

Novice Women

Num Name Team Points
1 7176 Kathleen Hellem 39
2 7214 Karyn Gibbs Gibson 25
3 5999 Devora Rubin Portland Velo 16
4 67 mallory tyler 15
5 21 Catherine Cooper 15
6 7376 Robyn Wilson 12
7 7373 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 12
8 7213 Elisabeth Oosterhouse 12
9 7228 Amanda Ryman 10
10 7041 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 8
11 8 Chandra Gallipeau 8
7396 Leanne Marinace Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7
456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery

Open Women

Num Name Team Points
1 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 59
2 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46
3 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 42
4 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36
5 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 23
6 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 23
7 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 22
8 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13
9 7045 Stacy Westbrook Stacy Westbrook 11
10 493 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 10
11 849 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 8
12 602 Pam Massey Bikesale.com 8
13 470 Kim Rueter Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 8
14 205 Mielle Blomberg Team S+M 7
15 252 Lori Brault 1 Error 6
16 478 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 5
17 278 Barbara Thiele Team Rose City 5
18 7026 Erin Popovich Matrix Cycling Club 4
19 7033 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3
20 274 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 3
21 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3
22 7110 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 3
23 7031 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 2
24 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 2
25 262 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 1
26 467 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
27 7098 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear
28 7225 Adrienne Fischl Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
29 7375 Jennifer Johnson Dirty Harlots
7126 Valerie Favre-Bonvin
7066 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery