OBRA TT: Combined

Peoria, OR
August 12, 2012

Part of the OBRA TT

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club Junior Men 13-14 0:13:47.90
2 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club Junior Men 13-14 0:15:55.00
3 Aaron King Capitol Velo Junior Men 13-14 0:17:00.82
4 Max Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Junior Men 10-12 0:18:16.03
5 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Junior Women 13-14 0:21:07.01
6 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Junior Women 10-12 0:21:26.76
7 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion Junior Men 15-16 0:27:51.82
8 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Junior Men 15-16 0:28:59.04
9 Lance Brigman Team Western Bike Works Master Men 65-69 0:29:25.05
10 James Noonan VBC Master Men 65-69 0:30:16.92
11 Roger Johnson Team Rose City Master Men 70-80 0:30:59.53
12 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme Junior Men 15-16 0:31:05.22
13 Sue Ripp West End Bikes/Specialized Master Women 55-59 0:32:05.11
14 alec bentley Hutch's-Co-Motion Master Men 70-80 0:33:10.56
15 Pam Reid Team Rose City Master Women 55-59 0:33:34.92
16 Richard Hunt 1 Error Master Men 70-80 0:34:13.32
17 Thom Meyers 1 Error Master Men 70-80 0:34:20.48
18 Lon Getlin 1 Error Master Men 65-69 0:35:03.88
19 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club Junior Women 15-16 0:35:22.86
20 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing Master Women 60-64 0:35:56.48
21 Henry Grass NoMads Bicycle Racing Team Master Men 65-69 0:36:33.38
22 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Master Women 55-59 0:37:02.85
23 Donald Coker 1 Error Master Men 65-69 0:37:15.74
24 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky Master Women 60-64 0:37:57.51
25 Larry Hunter Trinity Bikes Master Men 65-69 0:38:45.55
26 Clark Henry Team Rose City Master Men 70-80 0:39:15.06
27 Donna Cohen 1 Error Master Women 55-59 0:42:30.31
28 Jean Wendling 1 Error Master Men 70-80 0:46:39.26
29 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage Men Cat 1/2 0:51:19.60
30 Colby Wait-Molyneux Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 1/2 0:51:56.50
31 Rob English English Cycles Men Cat 1/2 0:52:39.10
32 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew Master Men 40-44 0:52:51.50
33 David Zimbelman Team Salmon Cyclery Master Men 55-59 0:53:01.21
34 Jeffrey Pollock Portland Velo Master Men 35-39 0:53:16.23
35 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear Men Cat 1/2 0:53:47.10
36 Steve/Jeffrey Matson/Patterson Old Town Bicycles Tandem 0:53:48.40
37 Alex Telitsine FareStart Men Cat 1/2 0:53:50.50
38 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Master Men 30-34 0:53:50.67
39 Colin Gibson Hagens-Berman LLP Cycling Men Cat 1/2 0:53:59.20
40 Bill Thompson Men Cat 4/5 0:54:05.22
41 Tim Butler Evolution Racing Team Master Men 45-49 0:54:07.19
42 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Master Men 40-44 0:54:22.80
43 Doug Laplaca Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Men Cat 3 0:54:30.31
44 TJ/Tim Paskewich/Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Tandem 0:54:30.70
45 Mark Krause Land Shark Master Men 40-44 0:54:30.88
46 Lee Ordonez Hutch's-Co-Motion Men Cat 1/2 0:54:43.20
47 John/Margareta Cacabelos/Germeaux 1 Error Tandem 0:54:57.60
48 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team Master Men 50-54 0:55:15.34
49 Ian Rogers 1 Error Men Cat 4/5 0:55:30.10
50 Thomas Morgan bicycleattorney.com Master Men 40-44 0:55:40.17
51 John Slawta Land Shark Master Men 50-54 0:55:45.33
52 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling Men Cat 3 0:56:09.17
53 Matt Betts Vertebrata Chiropractic Cycling Master Men 40-44 0:56:09.72
54 CJ Johnson Team Cycle Sport Master Men 40-44 0:56:18.02
55 Steven R Holland United Finance Master Men 50-54 0:56:22.68
56 Ben Metcalfe University of Oregon Cycling Club Men Cat 4/5 0:56:25.60
57 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling Men Cat 3 0:56:29.75
58 Ryan Miller Hagens-Berman LLP Cycling Men Cat 1/2 0:56:33.50
59 Graham Howard Bissell Pro Cycling Team Men Cat 1/2 0:56:39.50
60 Daniel Hough 1 Error Men Cat 4/5 0:56:49.70
61 Allan Wright Master Men 55-59 0:56:58.05
62 Mick Walsh RAO/Imperial River Racing Master Men 50-54 0:57:05.06
63 Leia Tyrrell Sorella Forte p/b St Honoré Bakery WOMEN CAT 1/2 0:57:09.30
64 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team WOMEN CAT 1/2 0:58:03.50
65 Tom Webb Team Rose City Master Men 60-64 0:58:06.12
66 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Master Men 45-49 0:58:09.29
67 Mark Bradley 1 Error Master Men 50-54 0:58:21.74
68 Sean Campbell Land Shark Master Men 45-49 0:58:32.21
69 Tim Marcotte Michelob Ultra Master Men 45-49 0:58:39.20
70 Gregory Hartman Team Rose City Master Men 55-59 0:58:46.13
71 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky Master Men 60-64 0:58:48.48
72 Chad Sage Sunnyside Sports Men Cat 4/5 0:58:49.50
73 Peter/Clara/Phil Kaspar/Cerrell/Randall Hutch's-Co-Motion Tandem 0:58:53.02
74 Joe Tysoe 1 Error Men Cat 4/5 0:58:57.79
75 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky Men Cat 4/5 0:59:03.50
76 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club Master Men 40-44 0:59:05.76
77 Nick Gilbert 1 Error Men Cat 4/5 0:59:07.30
78 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions Master Men 45-49 0:59:08.62
79 MacKenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi WOMEN CAT 1/2 0:59:08.70
80 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Master Men 50-54 0:59:19.20
81 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized Master Men 40-44 0:59:22.96
82 Ray Anderson 1 Error Master Men 55-59 0:59:34.66
83 Jeff Buck Team Rose City Master Men 60-64 0:59:41.65
84 William Zale West End Bikes/Specialized Master Men 50-54 0:59:52.49
85 Daniel Rey 1 Error Men Cat 4/5 0:59:53.60
86 kevin short baracuda Men Cat 4/5 1:00:02.20
87 Rich Wolf Sunnyside Sports Master Men 50-54 1:00:08.61
88 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Master Men 55-59 1:00:12.48
89 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Master Men 40-44 1:00:13.87
90 Mike Fajer 1 Error Master Men 60-64 1:00:35.46
91 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling Women Cat 3 1:01:12.64
92 Mark Newsome RAO/Imperial River Racing Master Men 50-54 1:01:29.59
93 David Ripp West End Bikes/Specialized Master Men 45-49 1:01:36.40
94 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky Master Women 40-44 1:01:50.05
95 Jill Howe West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Master Women 40-44 1:01:55.73
96 John OBrien Evolution Racing Team Master Men 50-54 1:01:56.53
97 Jason Penry Vertebrata Chiropractic Cycling Master Men 35-39 1:02:23.44
98 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Men Cat 4/5 1:02:33.40
99 Ken Rodgers Bicycleway.com Master Men 60-64 1:02:42.38
100 Rick Kercheski Capitol Velo Master Men 55-59 1:03:11.33
101 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing Master Women 50-54 1:03:16.20
102 Dave Bale Capitol Velo Master Men 55-59 1:03:19.16
103 Angela M. Smith Women Cat 4/5 1:03:25.60
104 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training WOMEN CAT 1/2 1:03:27.63
105 David Jackson Hutch's-Co-Motion Master Men 55-59 1:03:40.65
106 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer Master Men 55-59 1:03:42.00
107 mary ross Multnomah Athletic Club Master Women 50-54 1:03:58.46
108 Helen Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling Women Cat 4/5 1:04:09.52
109 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club Women Cat 4/5 1:04:13.76
110 Duane Strauser Sho-Air/SERT Master Men 45-49 1:04:30.65
111 Dan Davis WebCyclery.com Master Men 50-54 1:04:34.13
112 Vincent Sikorski WebCyclery.com Master Men 60-64 1:04:45.23
113 Chris Smith Men Cat 4/5 1:04:48.70
114 Malcolm Johnson Portland Velo Master Men 60-64 1:04:50.25
115 Russ Patterson Portland Velo Master Men 55-59 1:05:00.55
116 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Master Men 45-49 1:05:11.49
117 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team Women Cat 4/5 1:05:15.91
118 Jeff Maurer Showers Pass Men Cat 4/5 1:05:30.90
119 Craig Gerlach 1 Error Men Cat 4/5 1:05:32.10
120 Don Bailey CAPA-Soraz Racing Men Cat 4/5 1:05:34.00
121 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club Men Cat 4/5 1:05:49.00
122 Gordy bolstad Bikesale.com Master Men 55-59 1:05:52.67
123 James Webb Beaverton Bicycle Club Master Men 45-49 1:06:02.35
124 Stewart/Heather Myers/Myers Vertebrata Chiropractic Cycling Tandem 1:06:13.10
125 Kyle Latimer 1 Error Men Cat 4/5 1:06:21.62
126 Cindy McCasker Portland Velo Master Women 50-54 1:06:29.86
127 Roger Nelson Team Western Bike Works Master Men 60-64 1:06:50.30
128 David Prats 1 Error Men Cat 4/5 1:07:01.00
129 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Women Cat 4/5 1:07:01.90
130 Rachel Lee Pacific Power Blue Sky Women Cat 4/5 1:07:20.08
131 Paul Brown Men Cat 4/5 1:07:25.82
132 Stewart Campbell Portland Velo Master Men 35-39 1:07:30.91
133 Tiffonie Carroll 1 Error Women Cat 4/5 1:07:53.04
134 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Master Women 50-54 1:07:57.07
135 Matt Corn Master Men 40-44 1:08:39.32
136 Steve Johnson 1 Error Master Men 60-64 1:08:50.82
137 Steve Middleton Pacific Power Blue Sky Men Cat 4/5 1:09:19.00
138 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing Master Men 55-59 1:09:30.00
139 Jason Hawethorne Master Men 40-44 1:09:39.48
140 Lisa George Trailhead Coffee Roasters Master Women 45-49 1:10:16.58
141 Greg Estes Hammer Velo Master Men 55-59 1:10:22.85
142 Laura Wanker 1 Error Master Women 50-54 1:11:22.20
143 Joe Cipale Team Rose City Men Cat 3 1:11:41.70
144 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Women Cat 4/5 1:12:25.10
145 Rachel Dana Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Women Cat 4/5 1:12:36.06
146 Anu Campbell Land Shark Master Women 40-44 1:13:11.84
147 Michael Richardson 1 Error Men Cat 4/5 1:13:14.50
148 Tom Sauret Pacific Power Blue Sky Master Men 60-64 1:13:50.49
149 Vikki Bourcier Hutch's-Co-Motion Master Women 50-54 1:16:06.44
150 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 4/5 1:19:34.48
151 Heather Myers Vertebrata Chiropractic Cycling Master Women 35-39 1:23:46.14