OBRA TT

Peoria, OR
August 12, 2012

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated August 14, 2012 at 2:56 PM

Junior Men 10-12

Num Name Team Home Town Age Time
1 423 Max Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene 11 18:16.03

Junior Men 13-14

Num Name Team Home Town Age Time
1 8016 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club Portland 14 13:47.90
2 8094 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club Milwaukie 13 15:55.00
3 5199 Aaron King Capitol Velo Salem 13 17:00.82

Junior Men 15-16

Num Name Team Home Town Age Time
1 8025 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion Eugene 15 27:51.82
2 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland 16 28:59.04
3 4157 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme Portland 15 31:05.22

Junior Women 10-12

Num Name Team Home Town Age Time
1 8021 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 11 21:26.76

Junior Women 13-14

Num Name Team Home Town Age Time
1 8019 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 13 21:07.01

Junior Women 15-16

Num Name Team Home Town Age Time
1 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club Tigard 15 35:22.86

Master Men 30-34

Num Name Team Home Town Age Time
1 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 32 53:50.67

Master Men 35-39

Num Name Team Home Town Age Time
1 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo Portland 37 0:53:16.23
2 5177 Jason Penry Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 36 1:02:23.44
3 4141 Stewart Campbell Portland Velo Portland 38 1:07:30.91

Master Men 40-44

Num Name Team Home Town Age Time
1 876 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew Eugene 44 0:52:51.50
2 3020 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Hillsboro 42 0:54:22.80
3 819 Mark Krause Land Shark Talent 41 0:54:30.88
4 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com The Dalles 44 0:55:40.17
5 70 Matt Betts Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 42 0:56:09.72
6 5620 CJ Johnson Team Cycle Sport Ashland 40 0:56:18.02
7 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club tigard 40 0:59:05.76
8 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized Portland 41 0:59:22.96
9 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 41 1:00:13.87
10 71 Matt Corn 1:08:39.32
11 4632 Jason Hawethorne Albany 1:09:39.48

Master Men 45-49

Num Name Team Home Town Age Time
1 808 Tim Butler Evolution Racing Team Portland 46 0:54:07.19
2 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing SALEM 47 0:58:09.29
3 67 Sean Campbell Land Shark Klamath Falls 0:58:32.21
4 4233 Tim Marcotte Michelob Ultra Eugene 48 0:58:39.20
5 618 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions Medford 46 0:59:08.62
6 588 David Ripp West End Bikes/Specialized Camas 46 1:01:36.40
7 74 Duane Strauser Sho-Air/SERT Nevada City 1:04:30.65
8 695 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Wilsonville 49 1:05:11.49
9 4090 James Webb Beaverton Bicycle Club Portland 46 1:06:02.35

Master Men 50-54

Num Name Team Home Town Age Time
1 723 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team Eugene 53 0:55:15.34
2 7336 John Slawta Land Shark Talent 51 0:55:45.33
3 148 Steven R Holland United Finance Vancouver 53 0:56:22.68
4 119 Mick Walsh RAO/Imperial River Racing Seattle 50 0:57:05.06
5 5012 Mark Bradley 1 Error Roseburg 52 0:58:21.74
6 518 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 50 0:59:19.20
7 773 William Zale West End Bikes/Specialized Portland 54 0:59:52.49
8 631 Rich Wolf Sunnyside Sports Bend 53 1:00:08.61
9 5251 Mark Newsome RAO/Imperial River Racing Corvallis 52 1:01:29.59
10 596 John OBrien Evolution Racing Team Ridgefield 53 1:01:56.53
11 320 Dan Davis WebCyclery.com Bend 54 1:04:34.13

Master Men 55-59

Num Name Team Home Town Age Time Notes
1 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery The Dalles 58 0:53:01.21
2 65 Allan Wright Beaverton 0:56:58.05
3 4107 Gregory Hartman Team Rose City Hillsboro 59 0:58:46.13
4 5005 Ray Anderson 1 Error Portland 59 0:59:34.66
5 732 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Salem 56 1:00:12.48
6 550 Rick Kercheski Capitol Velo Salem 55 1:03:11.33
7 4357 Dave Bale Capitol Velo Salem 57 1:03:19.16
8 542 David Jackson Hutch's-Co-Motion Portland 59 1:03:40.65
9 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer Milwaukie 59 1:03:42.00 Penalty - Foul Language
10 4194 Russ Patterson Portland Velo Portland 59 1:05:00.55
11 699 Gordy bolstad Bikesale.com Snohamish 59 1:05:52.67
12 5093 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing Keizer 57 1:09:30.00 Penalty - Foul Language
13 799 Greg Estes Hammer Velo Portland 56 1:10:22.85

Master Men 60-64

Num Name Team Home Town Age Time
1 4091 Tom Webb Team Rose City Portland 60 0:58:06.12
2 4146 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky Corvallis 62 0:58:48.48
3 358 Jeff Buck Team Rose City North Plains 60 0:59:41.65
4 4436 Mike Fajer 1 Error Salem 60 1:00:35.46
5 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com Eugene 61 1:02:42.38
6 5140 Vincent Sikorski WebCyclery.com Bend 61 1:04:45.23
7 5070 Malcolm Johnson Portland Velo Portland 64 1:04:50.25
8 4153 Roger Nelson Team Western Bike Works Portland 64 1:06:50.30
9 5069 Steve Johnson 1 Error Portland 60 1:08:50.82
10 5136 Tom Sauret Pacific Power Blue Sky Corvallis 62 1:13:50.49

Master Men 65-69

Num Name Team Home Town Age Time
1 755 Lance Brigman Team Western Bike Works Longview 66 29:25.05
2 5173 James Noonan VBC Vancouver 66 30:16.92
3 63 Lon Getlin 1 Error West Linn 35:03.88
4 5777 Henry Grass NoMads Bicycle Racing Team Banks 67 36:33.38
5 4564 Donald Coker 1 Error Bend 69 37:15.74
6 5064 Larry Hunter Trinity Bikes Redmond 69 38:45.55

Master Men 70-80

Num Name Team Home Town Age Time
1 4108 Roger Johnson Team Rose City West Linn 71 30:59.53
2 5776 alec bentley Hutch's-Co-Motion Eugene 33:10.56
3 5478 Richard Hunt 1 Error Bend 77 34:13.32
4 5316 Thom Meyers 1 Error Bend 71 34:20.48
5 5187 Clark Henry Team Rose City Portland 77 39:15.06
6 4092 Jean Wendling 1 Error Florence 74 46:39.26

Master Women 35-39

Num Name Team Home Town Age Time
1 7093 Heather Myers Vertebrata Chiropractic Cycling Philomath 38 1:23:46.14

Master Women 40-44

Num Name Team Home Town Age Time
1 7039 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky Albany 41 1:01:50.05
2 289 Jill Howe West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Eugene 42 1:01:55.73
3 68 Anu Campbell Land Shark Klamath Falls 1:13:11.84
4 7023 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized Portland 41 0:00:00.00

Master Women 45-49

Num Name Team Home Town Age Time
1 7010 Lisa George Trailhead Coffee Roasters Portland 49 1:10:16.58

Master Women 50-54

Num Name Team Home Town Age Time
1 227 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing Seattle 52 1:03:16.20
2 617 mary ross Multnomah Athletic Club Portland 54 1:03:58.46
3 7060 Cindy McCasker Portland Velo Portland 53 1:06:29.86
4 7373 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Portland 55 1:07:57.07
5 7374 Laura Wanker 1 Error Silverton 53 1:11:22.20
6 7148 Vikki Bourcier Hutch's-Co-Motion Eugene 53 1:16:06.44

Master Women 55-59

Num Name Team Home Town Age Time
1 220 Sue Ripp West End Bikes/Specialized Camas 55 32:05.11
2 222 Pam Reid Team Rose City Portland 55 33:34.92
3 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 57 37:02.85
4 5764 Donna Cohen 1 Error Bend 42:30.31

Master Women 60-64

Num Name Team Home Town Age Time
1 7111 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing Keizer 64 35:56.48
2 7019 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky Corvallis 61 37:57.51

Men Cat 1/2

Num Name Team Home Town Age Time
1 101 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage Portland 39 51:19.6
2 8000 Colby Wait-Molyneux Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Vancouver 18 51:56.5
3 875 Rob English English Cycles Eugene 35 52:39.1
4 971 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear Portland 27 53:47.1
5 987 Alex Telitsine FareStart Renton 40 53:50.5
6 73 Colin Gibson Hagens-Berman LLP Cycling Seattle 53:59.2
7 396 Lee Ordonez Hutch's-Co-Motion Springfield 30 54:43.2
8 712 Ryan Miller Hagens-Berman LLP Cycling Corvallis 21 56:33.5
9 507 Graham Howard Bissell Pro Cycling Team Salem 27 56:39.5
dns 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team Portland 27 00:00.0
dns 939 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 36 00:00.0

Men Cat 3

Num Name Team Home Town Age Time
1 77 Doug Laplaca Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 40 0:54:30.31
2 680 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 38 0:56:09.17
3 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 22 0:56:29.75
4 345 Joe Cipale Team Rose City Vancouver 54 1:11:41.70

Men Cat 4/5

Num Name Team Home Town Age Time
1 66 Bill Thompson 0:54:05.22
2 4170 Ian Rogers 1 Error Vancouver 29 0:55:30.10
3 7281 Ben Metcalfe University of Oregon Cycling Club Pleasant Hiil 29 0:56:25.60
4 64 Daniel Hough 1 Error Corvallis 0:56:49.70
5 75 Chad Sage Sunnyside Sports Bend 43 0:58:49.50
6 4268 Joe Tysoe 1 Error Portland 41 0:58:57.79
7 4031 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky Corvallis 47 0:59:03.50
8 5822 Nick Gilbert 1 Error Dundee 42 0:59:07.30
9 5125 Daniel Rey 1 Error Klamath Falls 47 0:59:53.60
10 4074 kevin short baracuda eagle creek 44 1:00:02.20
11 4247 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene 42 1:02:33.40
12 69 Chris Smith 1:04:48.70
13 5296 Jeff Maurer Showers Pass West Linn 56 1:05:30.90
14 4558 Craig Gerlach 1 Error Bend 43 1:05:32.10
15 5378 Don Bailey CAPA-Soraz Racing McMinnville 41 1:05:34.00
16 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club Hillsboro 50 1:05:49.00
17 78 Kyle Latimer 1 Error Tangent 1:06:21.62
18 5356 David Prats 1 Error Corvallis 39 1:07:01.00
19 5366 Paul Brown Eugene 46 1:07:25.82
20 5876 Steve Middleton Pacific Power Blue Sky Albany 47 1:09:19.00
21 5297 Michael Richardson 1 Error West Linn 56 1:13:14.50
22 4021 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 40 1:19:34.48

Tandem

Num Name Team Home Town Age Time
1 3044 Steve/Jeffrey Matson/Patterson Old Town Bicycles Tacoma 57 0:53:48.40
2 651 TJ/Tim Paskewich/Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 39 0:54:30.70
3 785 John/Margareta Cacabelos/Germeaux 1 Error Sumner 57 0:54:57.60
4 76 Peter/Clara/Phil Kaspar/Cerrell/Randall Hutch's-Co-Motion Eugene 0:58:53.02
5 4168 Stewart/Heather Myers/Myers Vertebrata Chiropractic Cycling Philomath 38 1:06:13.10

Women Cat 1/2

Num Name Team Home Town Age Time
1 797 Leia Tyrrell Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Corvallis 23 0:57:09.30
2 385 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 53 0:58:03.50
3 629 MacKenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Eugene 26 0:59:08.70
4 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Portland 43 1:03:27.63

Women Cat 3

Num Name Team Home Town Age Time
1 62 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 26 1:01:12.64

Women Cat 4/5

Num Name Team Home Town Age Time
1 7155 Angela M. Smith Albany 40 1:03:25.60
2 7161 Helen Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 35 1:04:09.52
3 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club Portland 28 1:04:13.76
4 7145 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team Portland 36 1:05:15.91
5 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 45 1:07:01.90
6 7102 Rachel Lee Pacific Power Blue Sky Corvallis 23 1:07:20.08
7 7081 Tiffonie Carroll 1 Error Portland 42 1:07:53.04
8 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 42 1:12:25.10
9 7384 Rachel Dana Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Tigard 22 1:12:36.06