Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 19, 2013

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated June 20, 2013 at 7:53 AM

Category 3 Men

Num Name Team
1 4241 Robert K Brown
2 481 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
3 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
4 648 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters
5 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles
6 541 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA
7 689 dave davis Ironclad/Yakima
8 714 Joe Martin Ironclad/Yakima
9 9039 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters
10 3000 Bennett Shane
11 518 Joel Fletcher With Heart Cycling
12 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
13 87 Andy Edick
14 3029 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
15 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA
16 556 Zachary Utz Ruckus Test Team
17 634 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
18 4091 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 608 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA
DNF 390 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA

Category 4 Men

Num Name Team
1 5485 Anthony Monteleone
2 4110 Andrew Hawley Lost Highway
3 5429 Jeff Crawford Bridgetown Velo
4 5 Adam Vogt Portland State University
5 4155 Will Hawkins Trusty Switchblade
6 5037 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA
7 418 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA
8 4133 Troy Sexton Bridgetown Velo
9 5468 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling
10 4134 Adam Engelmeyer Lost Highway
11 5432 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
12 4140 Nick Hudson Portland State University
13 4132 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling
14 453 Christian Braun Portland State University
15 4286 Shawn Kolitch
16 29 Thomas Pikaart
17 98 Will Hahn Portland State University
18 4100 Adam Ward
19 4166 Andrej Miske Dr Will Bar
20 4403 Chris Scanlon
21 4204 Bill Dolan

Category 5 Men

Num Name Team Notes
1 5739 Nick Manz
2 5487 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team Warning: Language OBRA Rule 11.2.2
3 5324 Brian Lynch Dr Will Bar
4 5757 Daniel Carter
5 5223 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team
6 5712 Josh Jones
7 5568 Eric Wittinger Fat Cobra Video
8 5229 Spencer White Stumptown Cycling Club
9 5657 Conor Fitzgerald
10 5640 Randall Fransen
11 93 james putnam
12 5735 Lindsey Smith Buy Local Cycling
13 5269 Brett Kelver
14 5402 Alan Phan
15 5661 Danny Hoile
16 5775 Colin Ross Portland State University
17 82 david dunlop
18 5629 Ron Beilstein
19 5552 Mark Mandigo

Fixed Gear

Num Name Team
1 585 Brian Kesselman Tempo/KWC
2 5718 Daniel Lurvey lonewolf
3 4261 Dieter Hoffmann Team S+M
4 5034 Bill Alsup
5 5155 Einar Traa Portland Velo Racing Team

Masters Men

Num Name Team
1 882 Michael Benno Dark Horse
2 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles
3 851 Eric Sheagley Dark Horse
4 808 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles
5 748 john mitchem West End Bikes/Specialized
6 4067 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer
7 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima
8 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles
9 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling
10 647 Dan Shepherd Team Cycle Sport
11 566 Martin Baker Kesho Bicycles
12 576 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
13 5451 Josh Armagost Fat Cobra Video
14 5291 Greg Stokes
15 701 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
16 639 Michael Medina Hapi-Go!
17 554 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
18 814 Steve Schwaeber Dark Horse
DNF 3118 Casey Patton

Senior Men

Num Name Team
1 851 Eric Sheagley Dark Horse
2 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
3 377 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA
4 754 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
5 108 Samuel Pepperwood Gentle Lovers
6 765 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
7 702 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles
8 827 John Leonard VC Roger
9 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
10 766 Andrew Utz Gentle Lovers
11 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
12 4196 Cole Lalomia Portland State University
13 803 Matt Mahoney Gentle Lovers
14 787 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
15 321 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF 820 Jonathan McCoy HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team

Senior Women

Num Name Team Notes
1 260 Amy Campbell River City Bicycles Women's Team
2 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team
3 7055 Beth Ann Orton Team S+M
4 96 Susan Peithman River City Bicycles Women's Team
5 8095 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling Warning: Number on wrong side Rule 8.4
6 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling
7 204 Mielle Blomberg Team S+M

Women Category 4/5

Num Name Team
1 7109 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
2 7174 rachel bagley Ironclad/Yakima
3 7067 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
4 7052 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 7140 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team
6 7209 Amanda Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 81 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
DNF 7223 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team