Monday PIR

Portland, OR
July 14, 2014

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email David Hart.

Updated July 16, 2014 at 11:21 AM

Masters 1/2/3

Num Name Team City Points
1 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes portland 19
2 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles Portland 18
3 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing Portland 16
4 775 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland 12
5 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland 10
6 502 Michael Medina Team Rokform Portland 9
7 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego 9
8 708 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio Portland 6
9 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles Portland 6
10 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team Portland 4
11 4004 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Scappoose 3
12 629 David Godfrey Vancouver 2
13 371 Ryan Hieb Gentle Lovers Portland 2
14 607 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA Portland
15 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles Portland
16 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
17 3069 Mitch Denham Hillsboro
18 852 Drew Russell HCH-RPM Mortgage Cycling Team Lake Oswego
19 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing PORTLAND
20 136 David Root Therapeutic Associates Racing Vancouver
21 123 Mike Murray Bike Central Gresham
22 606 Stuart Anderson San Diego
23 527 George Schreck Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
24 342 Joe Field Portland
25 578 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland
26 3065 Michael Woodburn Kovarus-Wells Fargo Damascus
27 759 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA Keizer
28 293 Norrene Godfrey Vancouver
29 931 john Lance Guinness Cycling Team Camas
30 670 Larry Hiday Ironclad Cycling Team Battle Ground
31 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
32 830 Lana Atchley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
33 4345 Luis Valls Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
34 698 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion Portland
35 810 Joshua Creem Smith&Nephew p/b West End Bikes Lake Oswego
36 781 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
37 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes portland
38 177 Charles Warner Portland
39 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland
40 850 James Adamson Gentle Lovers Portland

Masters 4/5

Num Name Team City Points
1 406 David Baldwin Portland 24
2 5336 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 22
3 5176 Trevor Rice Portland Velo Racing Team portland 21
4 4098 Jeff Boehlke The Spokesmen Battleground 12
5 5691 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 11
6 4513 Patrick LeBoeuf west linn 10
7 5088 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team milwaukie 8
8 4027 David Thielen II Dr Will Bar Vancouver 7
9 4357 Guy Lorshbaugh Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 3
10 9010 Austin Grisham Portland 2
11 5954 Pearce Beissinger Happy Valley
12 5105 Tom Kelly Team Planet X USA Portland
13 4485 Eric Albright Look Good Feel Good Portland
14 5010 Mark Bothe River City Bicycles Portland
15 4007 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas

Novice

Num Name Team City Points
1 8109 Adam Valls Beaverton Bicycle Club Portland 15
2 4274 Terry Kindschuh Vancouver 12
3 5443 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Milwaukie 10
4 45 Doug Malnati 8
5 49 Sherri McMillan Vancouver 7
6 5960 Reno Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 6
7 9020 Doug Dallmann Portland 5
8 5984 Cliff Theisen Milwaukie 4
9 50 Kalin Lee 3
10 46 paul cathcart 2
11 47 Jeremy Hagan
12 5865 Tony Bevel Sherwood
13 8031 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas
14 8022 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas

Women

Num Name Team City Points
1 237 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team Portland 31
2 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 20
3 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates Racing Portland 14
4 203 Jenn Levo Ironclad Cycling Team Portland 12
5 231 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 9
6 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 8
7 282 Lori Brault Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 5
8 253 Sydney Running Ironclad Cycling Team Portland 4
9 208 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio Vancouver 3
10 277 Tina Haugbro Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Beaverton 2
11 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing Portland
12 4366 Tamara Metz Portland

Women 4/5

Num Name Team City Points
1 48 Kelley Smith 17
2 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 16
3 51 Kae Erickson 12
4 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 11
5 7246 Jacquelyn O'Grady Portland 8
6 7038 Calloway Meiners West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing PORTLAND 6
7 7059 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary Happy Valley 5
8 7055 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 4