Corn Cross 2

Liepold Farms, OR
November 11, 2017

For results questions, please contact Mack Stilson

Updated November 11, 2017 at 8:45 PM

Athena

Num Name Laps
1 590 Mary Russert 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 730 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5
2 737 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 5
3 717 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 4
4 701 Ed Waters 58 Eagle Creek 4

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 506 Lucian Spampinato 16 Bend 4

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 544 Ian Brown 12 Bend 4
2 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
3 548 Zane Strait 11 Bend 4
4 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
5 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
6 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
7 571 Gus Tonkin 10 Portland 3
8 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 3
9 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3
10 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3
11 695 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Bend 3
12 694 Felix Cohen 12 3
13 542 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3
14 598 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 10 West Linn 3
15 551 Hans Lanners 10 Portland 3
16 662 Hunter Westerfield 10 Portland 3

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 523 Jacob Olander 14 Bend 4
2 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4
3 647 Simon Porter Cyclepath Racing 14 Portland 4
4 505 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 3
5 589 Parke Chapin 13 Bend 3
6 562 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
7 624 Tyler Winans 13 Bend 3
8 566 Ronan Myers 14 West Linn 3
9 658 Sage Doggett 14 Portland 3
10 678 Mason Erust 14 Redmond 3
11 565 Charley Myers 13 West Linn 3
DNF 506 Ian Shreve 14 eugene 1

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 506 Lucian Spampinato 16 Bend 4

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 500 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 3

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 544 Ian Brown 12 Bend 4
2 586 Tucker Orman 15 Bend 4
3 523 Jacob Olander 14 Bend 4
4 693 Evan Lilly 15 Bend 4
5 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4
6 642 Nyall Trout Sagebrush Cycles 15 Bend 4
7 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
8 548 Zane Strait 11 Bend 4
9 547 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15 Fairview 4
10 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
11 647 Simon Porter Cyclepath Racing 14 Portland 4
12 505 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 3
13 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
14 554 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 3
15 589 Parke Chapin 13 Bend 3
16 500 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 3
17 562 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
18 624 Tyler Winans 13 Bend 3
19 566 Ronan Myers 14 West Linn 3
20 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
21 658 Sage Doggett 14 Portland 3
22 571 Gus Tonkin 10 Portland 3
23 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 3
24 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3
25 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3
26 695 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Bend 3
27 694 Felix Cohen 12 3
28 678 Mason Erust 14 Redmond 3
29 565 Charley Myers 13 West Linn 3
30 531 Orion Souders 9 Portland 3
31 549 Gavin Newman Sage Titanium 9 Portland 3
32 542 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3
33 598 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 10 West Linn 3
34 551 Hans Lanners 10 Portland 3
35 662 Hunter Westerfield 10 Portland 3
DNF 506 Ian Shreve 14 eugene 1

Junior Men 9

Num Name Team Laps
1 531 Orion Souders 3
2 549 Gavin Newman Sage Titanium 3

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
2 47 Kylie Cherry PDX Devo Junior Cycling 11 2

Junior Women 13-14

Num Name City Laps
1 46 Arah Cherry 2
2 22 Spring Westerfield Tigard 2

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
2 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club 9 Portland 3
3 9 Karlee Melson 9 Albany 3
4 46 Arah Cherry 13 2
5 22 Spring Westerfield 13 Tigard 2
6 47 Kylie Cherry PDX Devo Junior Cycling 11 2
7 18 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 9 2

Junior Women 9

Num Name Team City Laps
1 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club Portland 3
2 9 Karlee Melson Albany 3
3 18 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 2

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 403 John McCaffrey 52 Portland 7
2 305 Rick Metz bicycleattorney.com 49 Portland 7
3 397 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 39 Boring 7
4 327 Eric Lanners 44 Portland 7
5 359 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 7

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps
1 372 garrett tyburski 39 portland 5
2 534 Nikolaus Kashey 45 Portland 5
3 319 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 51 Portland 5
4 541 David Vishak 5
5 391 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 54 Tigard 5
6 394 Greg Myers 45 West Linn 5
7 361 Matt Taini 50 Lake Oswego 5
8 353 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 5
9 313 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS 56 eugene 5
10 422 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Gresham 5
11 383 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Portland 5
12 445 Burk Webb Portland Velo Racing 50 Milwaukie 5
13 364 Ben Hein 45 Bend 5
14 345 Brian Dessinger 49 Milwaukie 4
15 321 Shea Hawes 43 Monmouth 4
DNF 301 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Clackamas 2

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps
1 388 Chris Sarrett 38 Albany 5
2 309 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 46 Portland 5
3 342 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5
4 507 Jordan Miller Deschutes Brewery 35 Bend 5
5 331 Franz Bruggemeier Point S Racing 37 Salem 5
6 499 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 36 Bend 5
7 320 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Portland 5
8 376 Dan Baier Team Finger 43 Portland 5
9 329 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 5
10 465 Dylan Wiggins 36 Portland 5
11 394 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 5
12 525 Chris Cherry 39 5
13 359 Paul Souders 46 Portland 5
14 524 George Wescott 49 Portland 5
15 527 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 4
16 526 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 4

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 12 Perry Lund 54 Springfield 5
2 6 Michael Metz bicycleattorney.com 55 Renton 5
3 18 Jon Gove Grouptrail Cycling 55 Portland 5
4 70 Greg Talbert 55 Portland 5
5 75 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 5
6 19 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 52 Portland 5
7 92 Steven Basden Cyclepath Racing 52 Portland 5
8 22 Mike Mercer Grouptrail Cycling 57 Portland 5
9 83 Mark Emry 53 Gresham 5
10 63 Dave Metz 52 Cottage Grove 5
11 28 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 52 Bend 5
12 87 Steve Van Bergen 55 Portland 5
13 101 Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing 59 Portland 5
14 140 Billy Thomas Deschutes Brewery 56 Bend 5
DNF 14 Timothy Shreve 52 Eugene 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 12 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 5
2 9 Tom Webb Team Rose City 65 Portland 5
3 33 Rick Gregory 64 Eugene 5
4 1 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 5
5 8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 5
6 22 John Nicholas 62 portland 5
7 7 Edward Lanton 67 Portland 4

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps
1 42 Tom Heywood 70 Wenatchee 5
2 5 Loren Russell 75 Corvallis 4

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 44 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 4
2 62 Rebecca Hillary Team AF 41 Portland 4
3 25 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Beaverton 4

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps
1 539 Summer Baird Boneyard Cycling 36 Bend 4
2 547 Mari Little BeerMongers Cycle Club 38 Portland 4
3 512 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 4
4 508 Christy Hawkins Team AF 40 portland 4
5 525 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 4
6 510 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 3

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps
1 624 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 55 Bend 4
2 603 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 58 Trout Lake 4
3 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 53 Bend 4
4 611 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 52 Portland 4
5 617 Pam Reid Team Rose City 60 Portland 4
6 601 Donna Metz bicycleattorney.com 53 Renton 4
7 604 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 66 Corvallis 3

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 72 Sean Babcock Team S+M 34 Corvallis 8
2 33 Erik Tonkin Team S+M 43 Portland 8
3 16 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland 8
4 94 Shannon Skerritt 46 Portland 8
5 41 Evan Murphy 29 Portland 8
6 37 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 8
7 3 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam 8
8 104 Chris Ganter 39 Boise 8
9 38 Ryder Uetrecht 15 Bend 7
10 45 andrew loaiza Cyclepath Racing 30 Portland 7
11 114 Bill Warburton Murder of Crows 37 Bend 7
12 82 Luke Pennington Team S+M 31 portland 7
13 92 Brad Winn Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 34 Milwaukie 7
14 85 Fred mills Point S Racing 37 Portland 7
DNF 93 Paul LaCava 39 Portland 6

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps
1 192 Gavin Bowen 15 Bend 5
2 5 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 5
3 153 Gavin Beer 17 Bend 5
4 40 Charlie Douthwaite Team Coastal 31 Portland 5
5 76 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 36 Portland 5
6 232 Chris Winans Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 41 Bend 5
7 17 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Beavercreek 5
8 13 Brian Little BeerMongers Cycle Club 43 Portland 5
9 179 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 41 Camas 5
10 174 Dan Porter Cyclepath Racing 45 Portland 5
11 216 Sky Wilson Team Velo Cult 43 Portland 5
12 22 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 5
13 155 Dan Werle 45 Portland 5
14 39 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 5
15 210 Ian Penner 47 Portland 5
DNF 48 Kiel Fletcher 34 Bend 2

Men 4

Num Name Age City Laps
1 6 Elijah Smith 37 vancouver 5
2 99 Jason Whitley 5
3 112 Ben Tankus 5

Men 5

Num Name Team Age City Laps
1 175 David Johnson 34 Portland 5
2 117 Jordan Boutilier Corvallis Cyclery Racing 38 Corvallis 5
3 73 Bill Messer 50 Portland 5
4 99 Adam Vanarsdall 45 Portland 5
5 32 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5
6 311 John Lazur 5
7 178 Josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team 32 Bingen 4
8 310 Bonnie Boyd 4
9 230 Scott Turner 51 West Linn 4
10 157 Michael Ybaben 54 Beaverton 4
11 312 Carl Hayes 4
12 143 Larry Coates 44 West Linn 4
13 118 Isaac Zak 39 Portland 4
14 313 Timothy Krabill 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 656 Fred mills Point S Racing 37 Portland 5
2 606 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Portland 5
3 709 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5
4 608 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5
5 927 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 5
6 832 Aaron Anderson 28 CORVALLIS 5
7 774 Shane Beers Poler 44 Portland 5
8 926 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5
9 869 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 52 Bend 5
10 726 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 5
11 704 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 5

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 822 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Gresham 5
2 802 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 5
3 820 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 5
4 833 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 5
5 803 Katy Giombolini Point S Racing 29 Salem 5
6 849 Traci Smolen Team S+M 50 Portland 4
7 811 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 66 Corvallis 3

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 862 Clara Honsinger Team S+M 20 Portland 7
2 891 Alice Pennington Team S+M 37 Portland 7
3 896 Brigette Brown 42 6
4 902 Claire Jenks 29 6

Women 3

Num Name Team Age City Laps
1 107 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 Portland 4
2 125 Holly Baird 31 portland 4
3 108 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 4
4 116 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 4
5 155 Sadie Crossman 35 4
DNF 126 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 1

Women 4

Num Name Team Age Laps
1 293 Margaret Dale bicycleattorney.com 35 4
2 286 Alexandra Cohen BeerMongers Cycle Club 34 4
3 329 Erica Spiritos 28 4

Women 5

Num Name Team Age City Laps
1 752 Allison Bridgewater 27 Creswell 4
2 812 Leah Brown 30 portland 3
3 816 Jen Winans 42 3
4 844 Tiffany Renshaw 49 Bend 3
5 702 Sara Davidson Grouptrail Cycling 34 Portland 3