Green Mountain Criterium

Woodland, WA
July 14, 2007

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Cat 1/2

Num Name Team
1 146 Jeff Bannink The Bike Gallery
2 1772 Brian Forbes Ride Clean
3 128 Mathew Braun Team SCR/Stensvad Dental
4 837 Pete Groblewski Garage
5 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 110 Steven Beardsley CMG Racing/Alpine Mortgage
7 843 Bradley Ganz Guinness Cycling Team
8 122 Terry McLeod First Rate Mortgage Cycling Team
9 140 Dickie Mallison Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 89 David Gray 9 to 5 Athlete.com
11 143 Matthew Wolpert
12 851 jason mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Cat 3

Num Name Team
1 588 David Ripp Specialized River City Bicycles
2 398 Phil de la Motte Team Oregon/River City Bicycles
3 666 Mark Ginsberg Team Oregon/River City Bicycles
4 510 T. Kenji Sugahara Capitol Subaru Cycling
5 654 Greg Valentin Wines of Washington
6 Jason Weinstein GSC United
7 538 Karl Choltus GSC United
8 394 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles
9 779 Dave Dezellem Beaverton Bicycle Club
10 665 John Slawta Land Shark
11 334 Seth Patla United Finance
12 707 Steve Long North River Racing
13 382 John O'Brien North River Racing
14 2422 Ambrose Su Cascade Foot Clinic
15 525 Christopher Bright United Finance
16 1324 Brandt Hueser
17 1607 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles
18 615 anthony graupera GSC United

Cat 4

Num Name Team
1 1587 Stephen Fitzgerald North River Racing
2 1363 Mark Crawford
3 1410 Matt Lichtenfels Team Oregon/River City Bicycles
4 1018 Justin La Vigne Team Oregon/River City Bicycles
5 1000 Greg Adams Bridgetown Velo
6 1840 Jesse Finch Gnehm Bike Peddler
7 910 Matt Dooley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 1006 Geoffrey Green
9 1187 Scott Goodrich North River Racing
10 1110 Chris Miller
11 1016 Coby Hutzler Bike Peddler
12 1557 Jess Mace Team Oregon/River City Bicycles
13 2092 Bryan Voytilla Ironclad Performance Wear
14 2073 Chris Paskewich
15 2369 Raleigh Cronrath
16 2315 Barry Kundert
17 2172 Eddie Wang River City Bicycles
18 1112 Chris Tauscher Specialized River City Bicycles
19 1007 Lance Brigman Team Bike Tires Direct
20 1928 Joshua Hunt Ironclad Performance Wear

Cat 4 Women

Name Team
1 Amy Krull Colorado College
2 Uma Kleppinger Veloshop
3 Kemberlea Brainerd Sorella Forte
4 Libby Evans Sorella Forte

Jr 16+

Num Name Team
1 910 Matt Dooley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Jr Under 16

Num Name Team
1 1353 Zach Bowden
2 931 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club
3 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing
4 2424 Andy Su Cascade Foot Clinic

Sr Women

Num Name Team
1 477 Jennifer Haunold Beaverton Bicycle Club
2 201 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles
3 253 Daphne Moore North River Racing
4 1505 Jenny Slawta Land Shark
5 470 Kim Rueter Sorella Forte
6 254 Jan Moss Team Group Health
7 280 Tessa Sugahara Team Group Health
8 464 Sirikit Valentin Wines of Washington