Cross Crusade: PIR (Pro Paddock): Junior Cyclocross Series

Portland, OR
November 18, 2012

Part of the PIR (Pro Paddock)

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated November 23, 2012 at 9:51 AM

Junior Men 10-12

Num Name Team Hs Team City Laps
1 24 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 2
2 54 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized Portland 2
3 52 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling PDX Devo Lake Oswego 2
4 79 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 2
5 104 Max Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team eugene 2
6 62 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland 2
7 138 Conner Mowery Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene 2
8 72 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway Hood River 2
9 136 Van Chrisman Team S+M Portland 2
10 106 Gabriel Boatright Tigard 2
11 165 Emmett Reeb PDX Devo Junior Cycling Salem 2
12 Evan Moso Rebound/Tireless Velo
13 124 Cole Spencer Mapleton 1
14 78 Taguen Smith Portland Dev PDX Devo Camas 1
15 15 Zachary Murphy Portland 1
16 2 Parker Green Beaverton Bicycle Club Fairview 1
17 70 Nicholas Paesler Portland 1
18 144 Christian Dobbins Ladd/Mcco Portland 1
19 159 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team Eugene 1

Junior Men 13-14

Num Name Team Hs Team City Laps
1 163 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 3
2 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 3
3 44 Donovan Birky WebCyclery.com Bend 3
4 16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 3
5 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway Hood River Valley HS Trout Lake 3
6 47 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training PDX Devo portland 3
7 105 Ian Steigerwald Kona Grassroots Forest Grove 2
8 3 Carson Westberg WebCyclery.com High Cascade Cyclocross Bend 2
9 94 Henry Westly Pacific Power Blue Sky Corvallis United Corvallis 2
10 107 Brady Stotts Camas Bike and Sport Columbia River Crossers Washougal 2
11 81 Linus Clark Hapi-Go! Portland 2
12 49 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky Corvallis United Corvallis 2
13 95 Paul Furst Camas Bike and Sport Columbia River Crossers Vancouver 2
14 127 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling Camas 2
15 12 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Mud Warriors Vancouver 2
16 132 Raymond Hill Portland 2
17 32 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 2
18 86 Skyler Gober Rogue Bicycle Works Forest Grove 2
19 160 Legend Johnson Portland 2
20 125 Weston Bowman Mapleton 2
21 61 Brennan Pool West Linn 2
22 164 Jacob Warmflash Mud Warriors Portland 2
23 126 Zachary Croson Mapleton 1
24 85 Sean Harple Hillsboro 1

Junior Men 15-16

Num Name Team Hs Team City Laps
1 65 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team High Cascade Cyclocross Bend 3
2 97 Javier Colton Bend Endurance Academy High Cascade Cyclocross Bend 3
3 186 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion Eugene 3
4 114 Mitchell Stevens Sunnyside Sports Bend 3
5 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway Hood River Valley HS Trout Lake 3
6 11 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Mud Warriors Vancouver 3
7 22 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club Westview Wildcats Portland 3
8 13 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Mud Warriors Portland 3
9 103 Ian Wilson Bend Endurance Academy High Cascade Cyclocross Bend 3
10 Jordan Selker Corvallis United
11 113 Will Reinking Bend 3
12 60 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway Hood River Valley HS Mt. Hood 2
13 4 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy High Cascade Cyclocross Bend 2
14 93 Jeremy King Pacific Power Blue Sky Corvallis United Corvallis 2
15 Jaxom Moore
16 5 Ian Panoscha Portland 2
17 187 Jackson Wellen 2

Junior Men 17-18

Num Name Team City Laps
1 121 Jeremy Karner Flow Riders Salem 2

Junior Women 10-12

Num Name Team City Laps
1 616 Gabrielle Lehnert Evviva Eugene 2
2 618 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 2
3 626 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club Lake Oswego 2
4 640 Aunika Miranda Trusty Switchblade Portland 2
5 610 Juliana Smith Hammer Velo Portland 2
6 643 Sage Kosmala Tigard 2
7 613 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky corvallis 2
8 603 Nora Panoscha Portland 2
9 678 Emily Johansen 2
10 639 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade Bend 1
11 632 Olivia Hewett The Spokesmen Vancouver 1
12 642 Lauren Filer Portland 1
13 612 Jennelle Holmes WebCyclery.com bend 1
14 600 Katie Castle Portland 1
15 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Junior Women 13-14

Num Name Team Hs Team City Laps
1 622 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 2
2 602 Elizabeth McKnight Team Western Bike Works Gresham 2
3 653 Kristina Owen Capitol Velo 4667.0 Salem 2
4 615 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky Corvallis United Portland 2
5 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 2
6 625 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling Tigard 2
7 635 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky Corvallis United Corvallis 2
8 606 Aubrey Ellerbruch Lake Oswego 2
9 629 Rachael Vega Corvallis United Corvallis 1
10 661 Risi Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 1

Junior Women 15-16

Num Name Team Hs Team City Laps
1 628 Susannah Hart Hapi-Go! Columbia River Washougal 2
2 641 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club Mud Warriors Tigard 2
3 665 Katie Ryan
4 605 Marisa Reid ZteaM Westview Wildcats Portland 2
5 627 Anna Peterson Existential Velo Mudwarrior 2
6 634 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis United Corvallis 2
7 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Junior Women 17-18

Num Name Team Hs Team City Laps
1 608 Sharon Hart Hapi-Go! Columbia River Crossers Washougal 2
2 647 Maddy Cripe Corvallis United corvallis 2