Cyclocross Crusade: PIR Heron Lakes

Portland, OR. October 24, 2021

Part of the Cyclocross Crusade

Updated October 25, 2021 at 8:11 PM

Athenas

Num Name Lap1 Lap2 Age City Laps Time
1 253 Jessica M Prior 19:04.3 23:06.3 33 Portland 2 42:10.5

Category 1/2 Masters 35+ Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Laps Time
1 832 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9:48.8 10:54.0 10:49.2 11:04.7 11:42.1 12:27.7 48 Portland 6 1:06:46.4
2 734 Shannon Skerritt 9:53.1 11:04.1 11:12.7 11:21.8 11:47.2 12:10.7 50 Portland 6 1:07:29.5
3 14 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 9:29.8 11:00.7 11:12.3 11:31.3 11:57.8 12:35.6 45 Portland 6 1:07:47.4
4 585 Paul Bourcier 9:30.3 11:02.0 11:21.2 11:44.7 12:24.0 53 Eugene 5 0:56:02.1
5 142 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9:51.4 11:09.8 11:40.6 12:19.5 12:52.5 49 Portland 5 0:57:53.7
6 1025 Brian Anthony ANTHM Collective 10:07.5 11:44.8 11:48.8 12:15.1 12:58.2 47 Portland 5 0:58:54.4
7 409 Matt Jamison Grouptrail Cycling 10:12.7 11:24.1 12:23.8 12:33.1 12:44.9 40 Portland 5 0:59:18.5
8 923 Randall Fransen 10:15.5 11:48.6 12:09.4 12:50.8 13:02.0 41 Portland 5 1:00:06.2
9 314 Brian Kesselman ANTHM Collective 10:19.8 11:51.8 12:15.7 12:54.7 12:58.8 45 Portland 5 1:00:20.7
10 791 Scott Bradway BicycleAttorney.com 10:34.3 11:58.8 12:06.2 13:18.1 12:29.4 50 Portland 5 1:00:26.7
11 311 Webster Wilson 9:48.5 12:09.1 12:55.8 12:16.0 13:23.6 49 Portland 5 1:00:32.9
12 209 Josh Hulst Deschutes Brewery 10:17.2 12:07.3 12:28.4 12:49.0 13:24.5 40 Portland 5 1:01:06.3
13 381 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 10:17.0 12:00.9 13:09.0 13:28.9 13:48.9 48 Portland 5 1:02:44.6
14 459 Carl Werner 10:52.6 12:34.4 13:07.8 13:23.4 13:42.3 Portland 5 1:03:40.4
15 132 Greg Schmitt 10:42.7 12:26.0 13:06.9 14:08.0 13:45.1 49 Portland 5 1:04:08.6
16 525 Mike Kath 11:12.1 12:28.6 13:20.1 13:21.3 14:05.6 43 Portland 5 1:04:27.6
17 949 Andy Olsson Team Finger 10:50.9 12:44.1 13:07.5 13:40.6 14:10.8 46 Hood River 5 1:04:33.8
18 446 Eric Lanners 10:46.6 13:01.4 13:10.2 14:07.0 13:54.2 48 Portland 5 1:04:59.3
19 143 Ryan Francesconi HiFi Sound Cycling Components 11:02.0 12:34.8 13:13.7 14:05.4 14:20.3 47 Portland 5 1:05:16.1
20 160 Chad Swanson Team S&M 10:01.9 16:21.4 12:24.4 12:48.6 14:18.7 44 The Dalles 5 1:05:54.9
21 488 Matthew Smith Swift Racing PDX 10:52.8 13:00.2 13:50.4 14:06.2 14:43.7 44 Vancouver 5 1:06:33.2
22 137 Justin Rackley 10:39.9 13:42.4 14:12.9 14:34.7 15:29.1 37 Portland 5 1:08:38.9
23 526 Ben Pederson Grouptrail Cycling 10:11.6 11:55.9 16:23.8 14:10.9 17:01.3 37 Portland 5 1:09:43.4
24 528 Brad Davidson Grouptrail Cycling 11:18.8 14:00.7 14:16.2 14:58.0 15:15.2 39 Portland 5 1:09:48.8
25 487 Andrew Smith Swift Racing PDX 11:59.1 13:35.9 14:26.0 14:43.4 15:58.3 39 Portland 5 1:10:42.6
26 355 Devin Bailly Team Dr Will Bar 11:20.7 13:29.6 47 Portland 2 0:24:50.2

Category 1/2 Masters 35+ Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 1037 Carrie Day Deschutes Brewery 9:07.7 10:33.2 10:59.7 11:04.6 49 Bend 4 41:45.1
2 279 Alicia Prusinski Murder of Crows 8:57.7 11:09.0 10:54.1 10:52.0 42 Bend 4 41:52.7
3 128 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 9:15.8 10:54.6 10:49.2 11:13.4 43 Portland 4 42:12.9
4 114 Kate Drennan 9:16.2 10:51.5 10:58.9 11:56.9 38 White Salmon 4 43:03.4
5 786 Laura Mullen Dialed Cycling Team 9:19.2 11:15.8 11:05.6 11:31.9 54 Portland 4 43:12.4
6 282 Laura Trace BicycleAttorney.com 9:32.2 11:08.8 11:53.0 11:39.9 55 Portland 4 44:13.8
7 364 Michelle Mills Deschutes Brewery 9:40.3 11:32.0 11:46.1 11:42.2 43 Bend 4 44:40.5
8 329 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 9:38.8 11:15.3 11:57.0 12:09.7 53 Portland 4 45:00.7
9 162 Anna Saltonstall Team Finger 10:14.6 11:42.8 11:40.0 11:45.8 45 The Dalles 4 45:23.1
10 840 Meg Hamilton Co-Motion Factory Racing Team 9:57.5 11:34.0 11:43.5 12:16.2 50 Eugene 4 45:31.1
11 804 Elise Huggins 10:06.3 11:44.8 11:57.7 12:15.1 52 Portland 4 46:03.8
12 1055 Megan Ramey Team Finger 9:58.3 12:13.2 12:44.0 12:50.4 45 Hood River 4 47:45.8
13 341 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 10:29.4 11:59.8 12:30.9 12:45.9 42 Portland 4 47:45.9
14 12 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 10:22.9 12:30.5 12:48.5 12:52.0 42 Portland 4 48:33.8
15 490 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 10:31.9 12:28.6 13:08.9 13:20.0 48 Portland 4 49:29.3
16 269 Margi Bradway 10:26.1 13:14.2 13:12.3 13:55.5 47 Portland 4 50:48.0
17 374 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 9:56.1 11:40.4 17:30.4 46 Portland 3 39:06.8

Category 1/2 Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Laps Time
1 191 Josh Kelley Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 9:07.3 10:37.0 11:01.8 11:03.7 11:27.0 11:33.6 38 Bend 6 1:04:50.3
2 429 Paul Furst Dialed Cycling Team 9:43.1 10:41.5 10:57.4 11:00.0 11:26.7 11:21.3 23 Vancouver 6 1:05:09.9
3 1003 Jacob Rathe 9:11.0 10:30.2 11:04.7 11:03.3 11:53.5 11:55.4 30 Portland 6 1:05:38.0
4 942 Adrian Magun 9:05.0 10:40.2 11:26.5 12:00.3 11:27.8 11:21.8 17 Mercer Island 6 1:06:01.5
5 864 Felipe Nystrom 9:24.3 10:53.8 11:12.3 11:14.0 11:42.2 11:58.0 38 Portland 6 1:06:24.5
6 105 Gabriel Linn 9:30.8 10:53.9 11:06.0 11:12.5 11:48.9 12:26.2 44 Bend 6 1:06:58.2
7 294 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 9:39.6 11:17.7 11:30.7 11:36.4 11:54.7 17 Bend 5 0:55:59.0
8 25 Christopher Bagg 9:49.7 11:02.2 11:20.2 11:34.7 12:14.5 42 Portland 5 0:56:01.2
9 399 Aaron Anderson 9:36.2 11:24.5 11:23.7 11:41.7 12:07.3 32 Corvallis 5 0:56:13.3
10 351 Damian Schmitt Deschutes Brewery 9:27.7 11:23.0 11:34.5 12:07.9 13:12.0 43 Bend 5 0:57:45.0
11 138 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee 9:22.8 11:18.9 11:28.0 13:53.8 12:21.0 41 Portland 5 0:58:24.4
12 235 John Chapman Murder of Crows 10:02.7 11:54.3 11:54.6 12:10.4 12:54.6 30 Bend 5 0:58:56.5
13 1072 Sterling Quinn 9:58.9 11:58.7 12:00.2 12:13.3 12:52.3 28 Seattle 5 0:59:03.3
14 211 Michael Saviers 10:14.2 12:08.2 12:27.6 12:47.0 13:45.7 40 Vancouver 5 1:01:22.6
15 951 Brad Petersen Bonk Collective 10:26.6 12:53.1 12:21.5 12:42.5 12:59.5 33 Beaverton 5 1:01:23.1
16 1053 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 10:10.0 12:26.0 13:28.6 13:54.9 13:42.1 19 Tigard 5 1:03:41.5
17 54 Leland Gilmore 10:27.5 12:33.5 13:15.2 13:34.5 15:14.5 38 Milwaukie 5 1:05:05.1
18 281 Cory Nann Planet PDX Cycling 10:58.5 15:07.6 16:28.3 17:14.9 30 Portland 4 0:59:49.2
DNF 174 Andrew Loaiza 9:24.6 34 Portland

Category 1/2 Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 45 Jenna Lingwood 10:33.7 12:07.9 12:49.2 13:20.9 14:07.4 40 Portland 5 1:02:59.0
2 744 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 11:05.4 13:15.5 13:19.8 13:34.2 13:43.2 36 Hood River 5 1:04:58.0
3 375 Madeline Stover 10:49.0 13:11.1 13:30.6 13:49.3 13:52.9 16 Portland 5 1:05:12.8
4 286 Holland LaRue Team Finger 11:04.5 13:10.9 13:27.1 13:42.5 14:03.7 44 Hood River 5 1:05:28.6
5 1075 Emily Schaldach 11:02.4 14:19.6 13:57.0 14:16.2 14:03.8 26 Reno 5 1:07:38.9
6 32 Libby White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11:02.1 13:31.3 14:32.3 15:17.7 17:43.8 27 Portland 5 1:12:07.1
7 293 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 10:43.6 12:53.0 13:17.4 14:19.7 34 Portland 4 0:51:13.6
8 539 Rhys May 11:43.3 14:24.4 15:27.7 15:49.2 32 Portland 4 0:57:24.5
9 190 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 11:56.6 14:14.2 15:26.4 17:21.9 29 Eugene 4 0:58:59.0
10 44 Molly Russell-Holmes 12:08.2 14:50.5 16:16.9 16:10.8 32 Portland 4 0:59:26.3

Category 1/2/3 Junior Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Laps Time
1 516 Cooper Day Cascadia Junior Cycling 8:20.2 11:24.2 11:49.1 11:50.6 4 43:24.0
2 1016 Dash Bazemore Deschutes Brewery 8:48.6 11:53.6 12:46.1 13:51.7 4 47:19.9

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 442 Spring Westerfield 13:19.0 16:49.3 17:55.6 Tigard 3 48:03.8
2 1065 Isabel Herring 11:30.5 14:24.4 15 Portland 2 25:54.8

Category 2/3 Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 52 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 9:50.5 11:16.8 11:28.2 11:33.5 12:06.3 16 West Linn 5 0:56:15.3
2 1071 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 10:08.4 11:25.0 11:34.8 11:47.8 11:58.3 28 Portland 5 0:56:54.2
3 965 Jacob Smith 9:40.5 11:28.8 12:05.2 12:33.7 13:23.8 18 Portland 5 0:59:11.9
4 521 Adam Kachman 10:08.8 11:51.7 12:30.5 12:46.8 13:04.1 32 Portland 5 1:00:21.8
5 1079 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 10:17.9 12:08.7 12:40.7 13:16.4 13:11.6 14 Bend 5 1:01:35.2
6 875 Aaron Russell Team Finger 10:34.7 12:08.9 12:25.4 13:16.9 14:04.7 37 Hood River 5 1:02:30.5
7 179 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 10:05.8 11:57.9 12:40.4 13:46.1 14:26.2 31 Portland 5 1:02:56.3
8 108 Zac Garrard 10:38.2 12:47.5 13:15.0 13:00.1 13:30.1 26 Portland 5 1:03:10.8
9 989 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 10:38.4 12:14.8 12:39.2 13:32.1 14:06.6 23 Kelso 5 1:03:11.0
10 324 Pierce Martin Team Finger 10:50.7 12:33.5 13:11.1 13:30.2 14:36.3 32 Hood River 5 1:04:41.7
11 19 Scott Scholz 10:24.6 12:53.1 13:14.8 13:49.7 14:28.5 38 Portland 5 1:04:50.6
12 349 Oscar Guevara 11:02.3 12:52.7 13:34.2 13:44.8 13:42.1 32 Vancouver 5 1:04:56.0
13 856 Peter Madsen 10:27.9 12:46.8 13:40.0 14:08.2 14:43.9 38 Portland 5 1:05:46.7
14 263 Casey DePeel Bonk Collective 11:23.5 13:26.2 13:18.3 13:47.4 14:32.5 33 Bend 5 1:06:27.8
15 24 Greg McElravy Grouptrail Cycling 10:59.1 12:43.2 13:26.7 14:26.3 14:54.5 31 Portland 5 1:06:29.7
16 805 Connor Shimamoto 11:18.9 12:34.2 14:03.4 14:13.5 14:49.3 27 Portland 5 1:06:59.2
17 914 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 11:30.0 13:01.0 13:32.8 14:58.8 14:27.4 30 Portland 5 1:07:29.9
18 420 Benicio Thorne 11:02.6 12:35.2 13:28.2 14:50.7 16:06.8 16 Portland 5 1:08:03.4
19 194 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 11:14.7 13:01.6 14:28.1 14:50.3 15:03.0 13 Bend 5 1:08:37.6
20 260 Kieran Harden 11:24.0 13:06.3 13:44.3 15:56.3 20:50.8 26 Portland 5 1:15:01.6
21 1076 Grant Headley 12:18.7 13:43.2 13:48.3 14:37.6 35 Portland 4 0:54:27.7
22 665 Moses Keener Capitol Velo Cycling 10:29.9 13:14.3 13:35.5 17:46.5 29 Salem 4 0:55:06.1
23 727 Nolan Restivo ANTHM Collective 12:20.5 14:07.0 14:27.7 14:47.9 43 Portland 4 0:55:43.0
24 1078 Greg van Amerongen 11:13.2 16:51.3 13:57.4 14:20.5 33 Portland 4 0:56:22.3
25 838 Evan Halladay 12:06.3 14:31.5 14:43.7 15:13.6 35 Richland 4 0:56:35.0
26 343 Dominic Sherman 11:46.2 13:39.4 15:08.8 16:10.2 23 North Plains 4 0:56:44.5
27 70 Bradley Ling 12:36.1 14:22.0 14:52.0 16:01.9 31 Portland 4 0:57:51.9
28 982 Jake Mcmahon 13:15.7 14:49.2 14:57.8 15:43.8 28 Portland 4 0:58:46.4
29 926 Grayson Garton 12:42.2 15:29.5 16:01.3 16:52.0 19 Salem 4 1:01:04.9
30 671 Leland Jossy 13:29.8 16:40.1 17:15.0 18:13.9 56 Portland 4 1:05:38.7
31 370 Halen Harrison Cascadia Junior Cycling 14:15.1 15:35.4 17:26.0 21:47.4 16 Portland 4 1:09:03.8
32 928 Ty Goldsby Metropolis Cycle Repair 10:55.5 13:46.7 15:20.5 39 Portland 3 0:40:02.6
33 1074 Joseph Kennedy 12:07.8 14:51.0 15:34.5 42 Portland 3 0:42:33.3
34 152 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 11:16.9 12:50.9 27 Portland 2 0:24:07.7

Category 2/3 Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 31 Kristi Cutter 9:39.7 11:09.6 11:18.7 11:47.1 45 Bend 4 43:55.0
2 186 Taylor Kennedy Team Finger 9:40.0 11:18.9 11:54.1 11:59.2 30 Hood River 4 44:52.1
3 830 brandy allen 9:54.8 11:42.9 12:18.2 13:01.0 30 Seattle 4 46:56.8
4 523 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10:25.6 11:57.3 12:41.1 12:38.8 37 Tigard 4 47:42.7
5 226 Erinne Goodell Swift Racing PDX 10:28.8 12:19.9 12:19.3 12:36.1 41 Portland 4 47:44.0
6 396 Courtney Micheletti 10:07.2 12:27.7 13:15.0 13:01.7 28 Portland 4 48:51.5
7 16 Sarah Livingston Trusty Switchblade 14:46.1 19:24.9 17:28.2 31 Portland 3 51:39.1

Category 3 Masters 35+ Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 81 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 7:19.2 9:12.0 9:47.1 10:01.5 9:52.9 36 Portland 5 46:12.6
2 166 Peter Koonce Grouptrail Cycling 7:41.6 9:12.5 9:31.1 9:59.0 9:51.8 47 Portland 5 46:15.9
3 736 Jeff Standish 7:40.8 9:18.0 9:47.6 10:00.0 10:15.7 55 Gresham 5 47:02.0
4 777 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 8:06.2 9:32.9 9:28.5 10:06.2 9:51.4 45 Camas 5 47:05.1
5 835 Neil Green 7:38.3 9:26.4 9:43.7 10:11.0 10:06.3 47 Fairview 5 47:05.6
6 360 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 8:11.7 9:30.4 9:22.4 10:08.2 9:53.9 44 Portland 5 47:06.5
7 230 Jason Whittington Team 10 Barrel 7:39.1 9:40.5 10:05.5 10:27.5 9:54.7 37 Portland 5 47:47.2
8 304 Ryan Chase Deschutes Brewery 7:43.0 9:49.0 10:04.6 9:59.6 10:11.3 43 Bend 5 47:47.4
9 135 Howard Draper 8:20.0 9:22.3 9:39.4 10:15.1 10:30.6 44 Portland 5 48:07.3
10 262 Alan Plank Dialed Cycling Team 7:25.8 9:27.8 9:47.5 10:35.6 11:15.4 37 Camas 5 48:32.0
11 1008 Brent Morrow 8:41.9 9:42.1 9:57.3 10:13.9 10:01.5 46 Vancouver 5 48:36.6
12 850 Andrew Jarolimek Team 10 Barrel 8:08.9 9:25.0 9:45.0 10:25.0 11:04.3 38 Astoria 5 48:48.1
13 976 David Visnack 8:04.1 9:39.2 10:16.5 10:35.0 10:38.6 52 Bend 5 49:13.3
14 205 Billy Holcomb Trusty Switchblade 7:55.0 9:42.2 10:07.7 10:44.5 10:51.7 46 Portland 5 49:21.0
15 816 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 7:51.1 10:03.8 10:12.3 10:44.4 10:32.2 46 Salem 5 49:23.7
16 476 Christophe Berteau-pavy 8:18.0 10:40.3 10:04.6 10:24.7 10:13.5 55 Portland 5 49:41.0
17 1023 Noel Johnson 8:44.2 9:49.1 9:57.9 10:35.9 10:45.6 42 Portland 5 49:52.6
18 532 David Fee 8:36.5 9:53.5 10:11.7 10:42.9 10:55.2 48 Portland 5 50:19.7
19 379 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 8:23.6 10:12.8 10:40.6 10:30.2 10:36.9 53 Bend 5 50:24.0
20 732 Randy Scott Deschutes Brewery 8:50.6 10:09.7 10:13.2 10:38.1 10:36.8 58 Bend 5 50:28.3
21 493 Andy Letourneau 8:51.4 9:35.6 9:46.6 10:08.0 12:07.5 45 Damascus 5 50:29.0
22 575 Ken Elser Planet PDX Cycling 8:07.6 10:01.4 10:27.8 10:46.2 11:08.2 43 Portland 5 50:31.1
23 87 Ryan Morgan Trusty Switchblade 8:07.9 10:07.4 10:25.4 10:54.2 11:07.9 47 Portland 5 50:42.7
24 580 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 8:45.2 9:35.3 10:13.6 10:43.8 12:06.1 40 Portland 5 51:23.9
25 1043 Tony Thayer Grouptrail Cycling 8:23.9 9:22.9 10:08.0 11:50.1 12:01.7 38 Portland 5 51:46.5
26 1032 Tyler Holmes Planet PDX Cycling 8:56.7 10:07.5 10:24.0 10:55.7 39 Portland 4 40:23.8
27 373 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 8:50.2 10:12.1 10:42.6 10:58.8 47 Portland 4 40:43.6
28 1040 Christian Ettinger 8:42.5 10:15.0 10:51.2 11:04.3 48 Portland 4 40:52.9
29 478 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 8:46.2 10:24.6 10:47.7 11:09.3 48 Beaverton 4 41:07.7
30 77 James McGrew 7:46.4 9:36.9 11:32.8 12:21.9 48 Husum 4 41:17.9
31 92 Joshua Boelter Bonk Collective 8:17.6 10:35.2 11:01.6 11:32.4 45 Portland 4 41:26.7
32 874 David Rosen 8:33.0 10:48.1 10:54.8 11:16.4 48 Beaverton 4 41:32.2
33 881 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 8:55.3 10:37.8 10:53.2 11:11.6 46 Portland 4 41:37.8
34 555 Marty Joyce Metropolis Cycle Repair 8:34.0 10:41.0 11:05.9 11:45.5 39 Portland 4 42:06.3
35 860 Michael Mercer Grouptrail Cycling 8:45.5 11:10.1 11:08.7 11:23.7 61 Joseph 4 42:27.9
36 1011 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 8:58.7 10:37.0 11:10.4 11:43.3 49 Portland 4 42:29.3
37 731 Mike Schrankel Team Finger 8:49.0 10:47.1 11:19.3 11:54.9 54 Hood River 4 42:50.2
38 266 Ben Gagosian Swift Racing PDX 9:12.7 11:10.5 11:06.7 11:30.3 37 Portland 4 43:00.1
39 46 Adam Vanarsdall 8:42.4 11:34.7 11:19.6 11:30.5 49 Portland 4 43:07.1
40 892 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 8:42.1 11:16.2 11:40.5 11:46.0 43 Bend 4 43:24.7
41 275 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 8:50.7 11:20.9 11:43.2 11:59.3 45 Portland 4 43:54.0
42 242 Sukho Viboolsittiseri HiFi Sound Cycling Components 8:48.6 11:01.3 11:41.2 12:26.9 47 Portland 4 43:57.9
43 336 Ben Mergen Planet PDX Cycling 9:07.1 11:07.5 12:22.5 12:04.3 46 Corbett 4 44:41.3
44 845 Derek S Hoenisch 9:04.7 11:02.1 11:53.5 12:50.7 56 Lake Oswego 4 44:50.9
45 815 Jason Bietz 8:55.3 11:14.8 12:00.4 13:12.0 55 Sherwood 4 45:22.4
46 674 Joshua Bafford Metropolis Cycle Repair 9:23.0 11:46.6 11:50.6 12:29.6 38 Portland 4 45:29.7
47 837 Evan Halladay 8:50.1 10:38.9 11:01.1 15:27.5 35 Richland 4 45:57.5
48 1019 Garrett Tyburski Dialed Cycling Team 9:11.3 12:06.5 12:48.1 12:11.3 43 Portland 4 46:17.1
49 918 Matthew Dial Deschutes Brewery 9:34.1 11:33.1 12:00.4 13:17.6 45 Bend 4 46:25.1
50 869 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 8:40.8 11:07.1 15:06.1 12:10.3 49 Portland 4 47:04.2
51 726 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 9:20.8 12:16.4 13:11.6 12:41.1 52 Camas 4 47:29.8
52 920 Jeff Ehleringer 9:27.3 11:55.8 12:52.4 13:14.5 42 Portland 4 47:29.9
53 823 Dave Dezellem 9:21.8 11:54.9 13:40.2 13:48.6 51 Hillsboro 4 48:45.4
54 955 Jason Richmond 10:08.2 12:48.4 13:11.2 14:00.9 47 Portland 4 50:08.6
55 948 Thomas Morgan Team Finger 10:30.1 12:17.5 13:42.4 13:48.8 53 The Dalles 4 50:18.7
56 742 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 9:48.7 12:36.2 14:01.0 14:51.7 42 Forest Grove 4 51:17.5
57 584 Thomas Wood 8:07.3 9:37.7 10:56.8 47 Portland 3 28:41.7
58 931 Geoff Grummon-Beale BicycleAttorney.com 9:00.2 11:14.8 12:28.7 46 Portland 3 32:43.6
59 959 Ryan Schanno 9:41.8 12:08.2 12:41.3 37 Portland 3 34:31.2
60 62 Marc Angelo 9:47.6 12:22.4 17:49.1 50 Portland 3 39:59.0
61 818 Tommy Carr 8:17.8 10:59.1 43 Portland 2 19:16.8
62 1029 Matt Lichtenfels 9:18.9 11:17.1 46 Portland 2 20:35.9

Category 3 Masters 35+ Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 245 Heidi Nielsen Grouptrail Cycling 10:19.5 11:37.3 11:57.3 12:11.4 48 Portland 4 46:05.4
2 117 Hilary Luther 10:34.0 12:09.4 12:27.3 12:20.5 45 Portland 4 47:31.1
3 361 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 10:25.3 12:29.3 13:13.7 12:54.0 37 Portland 4 49:02.2
4 123 Amy Solana BicycleAttorney.com 10:35.4 12:38.1 12:40.0 13:11.1 41 Portland 4 49:04.5
5 872 Nikki Rohan Team Finger 10:27.4 12:37.4 12:51.6 13:15.8 40 Hood River 4 49:12.1
6 1077 Sara Headley Swift Racing PDX 11:09.8 13:11.6 13:50.7 42 Portland 3 38:12.0
7 97 Shelly Boelter Bonk Collective 11:03.1 14:00.0 14:08.4 43 Portland 3 39:11.4
8 13 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 11:18.4 13:48.9 14:42.9 36 Milwaukie 3 39:50.1
9 458 Tess Weir Grouptrail Cycling 12:11.2 13:53.4 14:09.7 52 Beaverton 3 40:14.2
10 857 Marie Major ANTHM Collective 11:49.3 15:16.0 15:26.7 39 Portland 3 42:31.9
11 64 Renee Beard 12:22.1 14:54.0 15:34.1 53 Eugene 3 42:50.1

Category 3/4/5 Junior Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 444 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 8:38.8 10:49.8 11:29.2 Tigard 3 30:57.7
2 201 Gavin Newman 8:32.4 11:18.3 11:39.3 13 Portland 3 31:29.9
3 195 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 9:14.8 12:17.3 11:01.5 11 Bend 3 32:33.5
4 1051 Sam Gillette 8:57.5 11:34.8 12:11.8 16 Portland 3 32:44.0
5 824 Nate Dezellem 10:01.4 12:45.0 12:32.8 16 Hillsboro 3 35:19.1
6 222 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 9:39.1 13:13.5 12:29.6 17 Forest Grove 3 35:22.1
7 688 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 9:56.6 12:47.2 12:47.8 14 Albany 3 35:31.5
8 561 Axel Weaver 10:18.6 12:50.3 14:04.3 10 Portland 3 37:13.1
9 847 Hudson Hollatz Team Finger 10:02.7 13:19.6 14:07.5 14 Hood River 3 37:29.7
10 563 Gabriel Nary Murder of Crows 10:35.8 13:27.1 12 Bend 2 24:02.8
11 303 Austin Jackson Dialed Cycling Team 11:34.6 14:22.6 12 Vancouver 2 25:57.1
12 473 Orion Souders Team S&M 11:34.3 14:30.7 13 Portland 2 26:04.9
13 796 Johnie Hogue 11:08.9 14:56.4 10 Portland 2 26:05.2
14 910 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 11:47.4 14:24.4 16 Lake Oswego 2 26:11.7
15 299 Jack Abel Planet PDX Cycling 11:55.1 14:20.5 11 Portland 2 26:15.5
16 161 Bjorn Swanson Team S&M 11:37.6 15:03.4 10 The Dalles 2 26:40.9
17 437 Ian Baker BicycleAttorney.com 11:43.7 15:09.6 13 Portland 2 26:53.2
18 147 Carter Hayden 12:17.5 14:59.1 7 Gresham 2 27:16.5
19 1061 Layton Knabe 12:42.7 14:49.6 11 Portland 2 27:32.2
20 833 Ben Gillette 11:14.4 16:18.1 16 Portland 2 27:32.4
21 682 Bennett Gassner 11:41.2 16:29.9 12 Portland 2 28:11.0
22 1049 Sophie Jacqmotte-Parks 12:58.6 15:17.5 17 Portland 2 28:16.1
23 893 Calder Tarnow Boneyard Cycling 12:30.1 16:04.1 11 Bend 2 28:34.1
24 900 Asher Weld Team Finger 13:10.9 15:44.4 13 Hood River 2 28:55.2
25 78 Jase Henderson Deschutes Brewery 12:25.5 16:49.1 10 Gresham 2 29:14.5
26 677 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 12:56.9 16:45.0 11 Aloha 2 29:41.8
27 973 Evan Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12:33.6 17:17.4 16 Milwaukie 2 29:50.9
28 972 Conner Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12:53.3 16:59.5 14 Milwaukie 2 29:52.7
29 423 Keoni Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 12:28.3 17:50.5 12 Lake Oswego 2 30:18.7
30 448 Leo Herriges Swift Racing PDX 13:19.3 17:14.0 10 Portland 2 30:33.2
31 384 Bridger Mills Murder of Crows 14:07.2 17:54.6 10 Bend 2 32:01.7
32 1060 Andrew Chapin 14:24.1 17:46.8 11 Portland 2 32:10.8
33 789 Logan Trost BicycleAttorney.com 14:35.8 17:57.6 9 Portland 2 32:33.3
34 574 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 14:55.4 19:26.9 9 Corvallis 2 34:22.2
35 1057 Duncan Skiles 15:53.4 19:03.7 8 Portland 2 34:57.0
36 567 Spencer Bradway 15:47.9 20:08.4 10 Portland 2 35:56.2
37 678 Walter Bartnikowski Bonk Collective 18:13.6 18:09.7 9 Aloha 2 36:23.2
38 565 Braden Stiles Dialed Cycling Team 15:39.3 21:00.5 13 Vancouver 2 36:39.7
39 273 August Power Bonk Collective 15:40.5 23:31.3 8 Beaverton 2 39:11.7
40 350 Ángel Guevara 19:34.9 23:59.8 8 98662 2 43:34.6
41 967 Karter Snider 12:42.7 11 Eugene 1 12:42.6
42 410 Saul Jamison Grouptrail Cycling 17:01.6 9 PORTLAND 1 17:01.5
43 1013 Dylan Glazer 18:35.2 8 Lake oswego 1 18:35.1
44 337 Blake Mergen Planet PDX Cycling 20:41.8 Portland 1 20:41.7
45 968 Keilan Snider 24:10.0 9 Eugene 1 24:09.9

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 896 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9:52.0 12:03.7 11:51.5 14 Lake Oswego 3 33:47.1
2 146 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 11:04.0 13:05.7 10 Gresham 2 24:09.6
3 631 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 10:47.0 13:42.1 13 Portland 2 24:29.0
4 443 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11:41.1 15:52.2 Tigard 2 27:33.2
5 889 Helena Stedman Grouptrail Cycling 12:15.6 16:07.1 14 Portland 2 28:22.6
6 376 Lily Stover 12:31.8 16:17.2 11 Portland 2 28:48.9
7 261 Morgan Filer 12:47.9 16:16.5 11 Portland 2 29:04.3
8 110 Annika Ramey Team Finger 12:51.9 16:53.9 12 Hood River 2 29:45.7
9 846 Hazel Hollatz Team Finger 12:54.8 17:09.5 12 Hood River 2 30:04.2
10 1050 Emily Powell 13:06.5 17:22.4 17 Portland 2 30:28.8
11 471 Ada Souders Team S&M 14:43.2 18:44.1 9 Portland 2 33:27.2
12 792 Lourdes Thorne 14:32.0 19:54.8 11 Portland 2 34:26.7
13 472 Iris Souders Team S&M 14:32.1 19:55.0 11 Portland 2 34:27.0
14 1059 Sydney Chapin 16:06.7 21:12.2 10 Portland 2 37:18.8
15 1041 Ava Cooney Planet PDX Cycling 18:14.7 23:41.5 12 Portland 2 41:56.1
16 632 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 17:14.3 10 Portland 1 17:14.2
17 369 Jessica Baraff 20:36.1 9 Portland 1 20:36.0

Category 4 Masters Open 35+

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 236 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9:08.3 9:35.7 9:45.0 9:47.1 42 Gladstone 4 38:16.0
2 556 David Barna Dialed Cycling Team 8:44.1 9:30.7 9:59.5 10:16.7 46 Vancouver 4 38:30.9
3 981 Steven Hyde BicycleAttorney.com 8:50.7 9:42.2 9:50.7 10:09.8 40 Portland 4 38:33.3
4 192 Gerardo Perez 8:51.0 9:52.0 9:46.6 10:04.3 41 Wilsonville 4 38:33.8
5 367 Stuart Fisher-Spurlock 8:35.0 9:39.4 10:04.0 10:17.5 38 Portland 4 38:35.8
6 887 Tim Staloch 8:37.8 9:47.8 10:07.3 10:03.5 41 Kennewick 4 38:36.3
7 344 Jeremy Howard 9:05.8 9:58.1 10:08.0 10:31.6 45 Kelso 4 39:43.4
8 134 Jason Evans 8:47.7 10:15.4 10:26.8 10:37.5 44 West Linn 4 40:07.3
9 40 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 9:04.4 10:09.1 10:23.2 10:35.5 40 Portland 4 40:12.1
10 950 Laurence Palk 9:01.9 10:16.3 10:41.3 10:22.9 37 Portland 4 40:22.3
11 924 Randy Frost Dialed Cycling Team 8:48.5 10:08.6 10:39.2 11:02.3 48 Camas 4 40:38.5
12 588 Bill Messer 8:57.3 10:25.3 10:46.5 11:12.6 54 Portland 4 41:21.6
13 75 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 9:17.2 10:29.8 10:53.3 11:17.7 52 Portland 4 41:57.9
14 151 Jamie King Grouptrail Cycling 9:15.8 10:40.8 10:57.9 11:27.2 44 Portland 4 42:21.6
15 22 Brad Alderman 9:55.1 10:44.2 10:54.0 11:11.8 41 Vancouver 4 42:45.0
16 76 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Link 9:41.2 10:45.8 11:05.7 11:14.7 52 Portland 4 42:47.3
17 983 Baker Lyon 9:36.2 10:48.7 11:06.4 11:29.2 38 Portland 4 43:00.4
18 814 S. Joey Beardsley 9:29.8 11:02.8 11:06.3 11:27.3 36 Portland 4 43:06.1
19 27 Christopher Taylor 9:47.3 10:44.1 11:11.1 11:33.3 35 Newberg 4 43:15.7
20 894 Dirk Theisen BeerMongers 9:51.5 10:46.8 11:12.2 11:35.7 48 Milwaukie 4 43:26.1
21 912 Morten Bulow 9:21.4 10:56.0 11:37.7 11:38.4 49 Portland 4 43:33.4
22 289 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 9:30.3 11:09.1 11:21.0 11:49.6 43 Vancouver 4 43:49.9
23 890 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 9:45.4 10:59.8 11:30.7 11:53.9 56 Portland 4 44:09.7
24 187 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 9:51.4 11:12.7 11:45.9 11:42.1 38 Portland 4 44:32.0
25 882 Mike Schwoebel 10:24.3 11:14.2 11:55.6 12:13.8 39 Tigard 4 45:47.8
26 724 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 10:08.7 11:22.9 11:59.4 12:36.1 49 Portland 4 46:07.0
27 39 David Kaysen Dialed Cycling Team 9:53.9 11:36.6 12:23.3 12:57.4 57 Portland 4 46:51.1
28 213 Tony Ruiz 9:55.0 11:05.6 11:50.9 14:11.5 51 Portland 4 47:02.9
29 879 Mark Sather 10:01.8 11:34.6 12:22.6 13:12.0 50 Tigard 4 47:10.9
30 944 Mike Mazzotta 11:03.1 11:28.2 12:31.5 12:19.0 41 Portland 4 47:21.7
31 93 Jason Jones Planet PDX Cycling 10:12.7 11:38.2 12:30.9 13:02.3 47 Portland 4 47:24.0
32 710 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 10:07.4 11:53.1 12:44.7 13:15.0 Vancouver 4 48:00.1
33 491 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 10:18.4 11:46.7 12:53.3 13:23.0 49 West Linn 4 48:21.3
34 103 Tobias Eld 8:56.6 10:50.1 15:46.0 36 Milwaukie 3 35:32.6
35 984 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 10:37.3 12:09.6 12:56.6 43 Portland 3 35:43.4
36 259 Chester Artman 10:19.7 12:07.1 13:23.9 50 Lake Oswego 3 35:50.6
37 173 Ben Corbalis 10:11.0 12:16.9 13:24.7 36 Portland 3 35:52.5
38 746 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10:47.2 12:23.2 13:35.5 50 Camas 3 36:45.8
39 957 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10:49.0 12:30.4 13:27.6 48 Portland 3 36:46.9
40 853 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 10:30.9 13:33.8 13:43.4 47 West Linn 3 37:48.0
41 966 Traci Smolen Team S&M 11:24.7 12:51.7 13:58.1 54 Portland 3 38:14.4
42 985 Stephen Carter Planet PDX Cycling 10:55.4 13:23.1 14:28.0 42 Longview 3 38:46.4
43 969 Steven Soto Planet PDX Cycling 11:32.1 13:20.9 14:17.8 48 Sherwood 3 39:10.7
44 363 Justin Brown 12:28.5 15:19.4 15:46.6 46 Portland 3 43:34.4
45 995 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 13:10.1 15:50.2 16:09.3 53 Oregon City 3 45:09.5
46 826 Matt Distefano 11:43.1 40 Portland 1 11:43.0

Category 4 Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 326 Dean Proteau 8:02.9 9:17.8 9:34.0 10:02.0 38 Portland 4 36:56.6
2 415 Zachary A Bloomfield 8:16.2 9:21.5 9:55.8 10:01.5 32 Gresham 4 37:34.9
3 347 Todd Young 8:31.4 9:37.9 9:50.9 10:08.5 32 Portland 4 38:08.6
4 945 Mitchell McGuire 8:20.5 9:45.3 9:57.2 10:11.8 23 Oregon City 4 38:14.7
5 126 Paul Buchanan 8:42.1 9:36.5 9:54.3 10:21.8 36 Portland 4 38:34.6
6 43 Michael O'Neil 8:51.3 9:44.6 10:00.3 10:28.0 26 Eugene 4 39:04.1
7 751 Jeremy Gomez 8:22.1 9:36.8 10:16.3 11:03.5 26 Bronx 4 39:18.6
8 713 Eamon Haverty 8:48.6 10:10.6 10:09.5 10:12.6 18 Portland 4 39:21.2
9 947 Marty Moran 9:08.3 9:52.4 10:16.3 10:14.8 32 Portland 4 39:31.7
10 383 Stuart Garth 9:18.4 10:00.5 10:12.1 10:27.7 37 Portland 4 39:58.6
11 975 Cesar Villegas Team 10 Barrel 8:37.6 10:07.4 10:31.6 10:42.2 30 Portland 4 39:58.7
12 748 Gregory Topete 8:42.0 10:06.5 10:34.3 11:08.7 33 Portland 4 40:31.4
13 915 Mike Clark Grouptrail Cycling 9:03.5 10:17.7 10:31.7 10:51.3 53 Hood River 4 40:44.1
14 332 Nic Dale 8:45.8 10:22.2 11:00.7 10:45.9 32 Goldendale 4 40:54.5
15 852 Peter Lake 9:30.5 9:54.9 10:28.4 11:05.8 22 Portland 4 40:59.5
16 980 William Zendner 9:14.1 10:21.8 10:47.7 10:39.1 40 Portland 4 41:02.6
17 34 Miguel Moreno 8:54.9 10:19.1 11:04.5 10:55.7 24 Portland 4 41:14.1
18 828 Joe Ergle The Club Roule 9:01.8 10:41.2 11:07.2 11:17.8 33 Portland 4 42:07.9
19 979 Michael Wehrley 9:59.1 11:00.4 11:14.6 11:14.1 32 Portland 4 43:28.1
20 492 Ravi Almeter 9:52.6 11:04.0 11:24.7 11:37.6 30 Portland 4 43:58.8
21 494 Cameron Wynhof 10:18.8 11:30.0 11:46.0 11:59.9 34 Hillsboro 4 45:34.6
22 938 Max Jones Capitol Velo Cycling 9:42.8 11:50.1 12:17.8 12:18.4 24 Grants Pass 4 46:09.0
23 811 John Mark Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9:55.6 11:23.7 12:25.1 12:25.7 41 Tigard 4 46:10.0
24 871 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 9:58.3 11:22.1 11:48.1 13:22.8 22 Portland 4 46:31.2
25 716 Rowan Jacobs BicycleAttorney.com 12:36.0 14:14.1 15:31.1 18 Portland 3 42:21.1
26 848 Marcus Hughes 18:40.1 12:41.9 13:17.4 30 Tualatin 3 44:39.3
27 993 ryan Smith 12:34.1 16:56.8 16:08.3 29 Molalla 3 45:39.1
DNF 155 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 33 Portland

Category 4 Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 239 Shannon Herriges Swift Racing PDX 10:39.3 12:58.1 12:55.8 13:16.6 34 Portland 4 49:49.7
2 813 Palmer Bassett 10:50.2 13:36.2 13:12.3 21 Portland 3 37:38.6
3 1070 Katherine Ellis Bonk Collective 11:07.2 13:20.0 13:30.7 33 Portland 3 37:57.8
4 689 Stacy Ramakers 11:41.6 12:45.5 13:32.0 43 Lake Oswego 3 37:59.0
5 215 Dani Stiles Dialed Cycling Team 11:18.8 13:41.5 13:56.2 45 Vancouver 3 38:56.4
6 306 Sara Halterman Deschutes Brewery 11:18.9 13:51.2 14:15.2 39 Bend 3 39:25.2
7 888 Trina Staloch 11:30.7 14:24.8 14:01.6 38 Kennewick 3 39:57.0
8 891 Frances Sun 11:00.8 14:59.7 14:28.1 35 Seattle 3 40:28.5
9 906 Adrienne Banks 11:57.3 14:13.1 14:28.9 23 Seattle 3 40:39.2
10 878 Brooke Salisbury 11:37.2 15:25.7 14:38.0 32 Seattle 3 41:40.8
11 970 Ella Stimson 12:57.8 14:22.8 14:29.9 24 Portland 3 41:50.4
12 913 Erin Campbell 12:16.2 14:58.4 14:55.9 30 Portland 3 42:10.4
13 1048 Megan Hutchison 11:54.8 14:37.6 15:40.9 28 Seattle 3 42:13.2
14 300 Amanda Abel Planet PDX Cycling 12:43.5 15:02.6 16:31.4 55 Portland 3 44:17.4
15 115 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 12:42.9 14:47.7 16:47.1 38 Portland 3 44:17.6
16 866 Amanda Pile 12:35.8 15:45.1 16:19.9 34 Seattle 3 44:40.7
17 18 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 13:00.9 15:49.9 17:15.5 38 Portland 3 46:06.2
18 1066 Shawna Pearson BeerMongers 13:20.3 16:45.0 17:41.1 51 Happy Valley 3 47:46.3
19 313 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 13:09.7 19:09.7 20:55.5 54 Portland 3 53:14.8
DNF 831 Larissa Fransen 41 Boulder
DNF 859 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint 10:28.4 12:53.8 12:54.2 25

Category 5 Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 1005 Max Rye 7:35.3 9:24.0 9:42.2 23 Portland 3 26:41.4
2 842 Matt Hasenohr ANTHM Collective 7:57.4 9:46.1 9:35.5 30 Portland 3 27:18.9
3 449 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 7:56.4 9:52.0 10:06.4 41 Portland 3 27:54.7
4 768 Jonathon Toro 7:52.1 10:25.1 10:51.5 30 Portland 3 29:08.6
5 368 Aaron Baraff 8:05.3 10:28.4 10:45.2 46 Portland 3 29:18.8
6 883 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 8:28.2 10:06.7 10:44.5 35 Vancouver 3 29:19.3
7 886 Alan Spencer 8:38.9 10:38.0 10:40.7 23 Bend 3 29:57.5
8 761 Brittany Millard 9:02.5 10:39.9 10:42.5 29 Portland 3 30:24.8
9 460 Dillon Maloney 8:57.4 10:52.2 10:53.0 31 Portland 3 30:42.5
10 929 Jamey Gouin 8:57.5 11:57.0 11:19.9 33 Ridgefield 3 32:14.3
11 112 Nathan Kistler 9:19.0 11:24.7 11:33.0 28 Beaverton 3 32:16.6
12 601 Charles Barr Grouptrail Cycling 9:21.2 11:22.8 11:54.2 41 Portland 3 32:38.1
13 270 Brett Edelen 9:39.1 11:28.7 11:47.8 53 Wilsonville 3 32:55.5
14 502 Tim Hazen 9:21.3 11:47.2 11:47.5 54 Camas 3 32:55.9
15 961 Anthony T. Smith 9:52.0 12:13.0 13:03.3 29 Portland 3 35:08.2
16 921 Gabriel Fernandez 8:49.8 12:39.5 14:00.2 29 Portland 3 35:29.4
17 901 Matthew Winter 9:40.2 13:00.0 13:01.4 28 Portland 3 35:41.5
18 1017 Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Link 10:34.8 12:27.0 12:43.5 26 Portland 3 35:45.2
19 553 Mike Alfoni 10:12.9 13:02.2 13:03.2 39 Portland 3 36:18.2
20 285 Jimmy Monge 7:54.4 15:59.5 13:28.6 26 Portland 3 37:22.4
21 728 Ryan Ross 10:52.6 13:39.8 13:34.9 33 Portland 3 38:07.2
22 822 Laurent de Meyrignac 10:20.9 14:01.1 14:01.8 34 Portland 3 38:23.7
23 107 Ryan Price The Club Roule 11:49.6 13:22.5 13:35.0 38 Portland 3 38:47.0
24 999 Christopher Riehl 11:18.9 13:42.6 13:47.7 37 Vancouver 3 38:49.1
25 255 John Hill 11:20.4 13:17.9 14:24.9 52 Portland 3 39:03.2
26 691 Chris Robison 9:49.3 11:44.9 18:15.0 56 Beaverton 3 39:49.1
27 1018 Erik Keating 10:50.8 14:50.1 14:14.1 32 Portland 3 39:54.9
28 829 Scott Faunt 11:29.0 14:00.0 14:59.9 68 Portland 3 40:28.8
29 1020 Marcelo Heredia 11:44.2 14:56.2 54 Washougal 2 26:40.3
30 988 Austin Alling Dialed Cycling Team 11:41.0 15:18.2 27 Camas 2 26:59.1
31 952 Brennan Pool 11:51.9 15:50.5 22 West Linn 2 27:42.3
32 1024 Peter Jones 13:28.1 14:23.9 42 Portland 2 27:51.9
33 825 Jeff Dill ANTHM Collective 15:08.1 14:49.5 49 Portland 2 29:57.5
34 729 Craig Russillo 13:15.6 17:24.2 50 Portlans 2 30:39.7
35 1015 Atticus Frost 14:44.7 20:03.5 14 Portland 2 34:48.1
36 1014 James Frost 14:44.6 20:04.2 52 Portland 2 34:48.7
37 1000 Chris Gibbons 19:55.6 21:25.3 58 Portland 2 41:20.8
38 57 Jason Braaten The Club Roule 14:12.2 44 Vancouver 1 14:12.1

Category 5 Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 695 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 10:03.9 12:01.9 11:38.9 45 Portland 3 33:44.6
2 172 Kaitlin Littleford 9:46.7 11:54.1 12:35.9 29 Portland 3 34:16.6
3 413 Airlia Oroszváry Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10:15.5 12:07.9 12:08.5 32 Portland 3 34:31.8
4 69 Tiegen Shaffer 9:44.2 12:18.9 12:51.3 32 Portland 3 34:54.3
5 937 Katie Jenkins 10:07.4 12:33.2 12:37.6 30 Portland 3 35:18.1
6 1004 Alli Hartz 10:13.1 12:19.2 13:20.3 38 Bend 3 35:52.5
7 193 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 10:28.6 13:15.0 13:26.9 42 Vancouver 3 37:10.4
8 1012 Nicole Goode Team Finger 10:34.4 13:20.9 13:31.7 48 Hood River 3 37:26.9
9 638 Deborah Busch 10:29.0 13:19.4 14:07.2 33 Portland 3 37:55.5
10 634 Sarah Gaither 10:40.0 13:16.0 14:05.3 34 Portland 3 38:01.2
11 953 Mila Pruiett 11:10.7 13:41.2 14:03.5 21 Portland 3 38:55.3
12 252 Sydney Endow 11:36.2 13:18.6 14:40.6 24 Hood River 3 39:35.3
13 1001 Colleen Murphy Metropolis Cycle Repair 10:33.1 14:13.5 17:27.3 36 Portland 3 42:13.8
14 1006 Emily Fagan 10:56.4 14:09.3 24 Portland 2 25:05.6
15 994 Meghan Geiger 11:04.1 14:34.1 38 Portland 2 25:38.1
16 1026 Diana Browning 10:54.1 14:44.2 37 Portland 2 25:38.2
17 98 Becky Hatke Rainier Beer Cycling Team 11:15.4 14:25.5 30 Portland 2 25:40.8
18 91 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 11:34.9 14:27.6 33 Portland 2 26:02.4
19 700 Kara Bittner 11:23.1 14:51.3 44 Portland 2 26:14.3
20 935 Melissa Hinton 12:26.1 15:05.4 36 Portland 2 27:31.4
21 863 Brittany Morris 12:04.4 15:40.5 34 Portland 2 27:44.8
22 971 Amber Taylor 13:20.9 15:25.9 42 Lake Oswego 2 28:46.7
23 1002 Cassandra Martin 12:41.1 16:15.7 25 Portland 2 28:56.7
24 1007 Ashley Reade 12:02.5 17:37.6 33 Oregon City 2 29:40.0
25 549 Sarah Foote 15:40.0 16:20.7 38 Portland 2 32:00.6
26 932 Joanna Hallam 14:55.1 18:25.4 37 Hood River 2 33:20.4
27 927 Diana Gilderhus 19:41.2 23:39.0 39 Bingen 2 43:20.1

Clydesdale

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 692 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 8:04.8 9:53.3 10:21.8 10:38.2 10:47.1 42 Albany 5 0:49:45.1
2 702 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 8:40.4 9:46.9 10:21.8 10:48.7 40 Portland 4 0:39:37.7
3 636 David Marchi Murder of Crows 8:29.4 10:25.0 10:33.5 10:54.2 45 Bend 4 0:40:22.0
4 1036 Brandon Gallagher Murder of Crows 8:42.0 10:08.2 10:36.9 11:06.1 46 Bend 4 0:40:33.1
5 1034 Neil McLain HiFi Sound Cycling Components 8:47.0 10:35.6 11:08.0 11:11.5 37 Portland 4 0:41:42.0
6 330 Walter Mcknight Deschutes Brewery 8:39.9 10:08.5 11:07.0 11:47.1 54 Bend 4 0:41:42.4
7 234 Timothy Breault Planet PDX Cycling 8:42.9 10:44.4 11:05.6 11:12.7 40 Oregon City 4 0:41:45.5
8 106 Josue Jimenez 8:49.4 10:55.8 11:28.3 11:50.9 36 Bingen 4 0:43:04.3
9 707 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 8:54.3 10:50.7 11:54.5 12:36.7 55 Vancouver 4 0:44:16.1
10 139 Joel Sherman 8:53.0 11:18.8 11:46.8 12:25.4 43 Portland 4 0:44:23.9
11 121 Mark Sather 9:17.7 11:18.1 11:39.2 12:11.5 50 Tigard 4 0:44:26.4
12 150 Nathan Koch Dialed Cycling Team 8:48.2 11:13.3 12:25.9 12:47.2 46 Bingen 4 0:45:14.5
13 934 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9:24.1 11:45.5 11:54.4 13:04.1 43 West Linn 4 0:46:08.0
14 704 Michael Clark Stumptown Cycling Club 9:41.0 12:02.4 12:20.4 12:37.9 52 Portland 4 0:46:41.6
15 675 Scott Barker 9:42.7 12:10.2 12:40.0 12:47.2 52 Portland 4 0:47:20.0
16 307 Doug Brecht Team 10 Barrel 9:28.8 12:00.2 13:04.2 13:00.7 57 Portland 4 0:47:33.8
17 268 Sean Stroup BeerMongers 9:30.9 12:27.0 12:31.1 13:23.7 47 Portland 4 0:47:52.6
18 897 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9:48.7 12:19.1 13:12.8 13:30.4 49 Lake Oswego 4 0:48:50.9
19 53 Jon Bouffleur 10:05.1 12:33.7 14:15.9 13:55.7 60 Portland 4 0:50:50.3
20 1022 Jose Rodriguez 10:03.9 13:11.9 14:05.7 15:04.4 39 Clackamas 4 0:52:25.8
21 868 Jesse Reade 10:48.1 13:06.0 13:57.4 14:44.6 40 Oregon City 4 0:52:36.0
22 47 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 10:30.3 13:07.6 14:35.2 15:03.5 52 Portland 4 0:53:16.5
23 841 Tyson Hart Team Lazy Tarantulas 9:21.0 12:10.4 12:22.5 47 Lake Oswego 3 0:33:53.8
24 11 Richard Lundstrom Rolling Thunder p/b The Missing Link 10:41.4 13:56.7 15:03.1 54 Tigard 3 0:39:41.1
25 48 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 11:15.2 14:15.7 18:38.8 53 Portland 3 0:44:09.6
26 1039 Ed Tanous 14:48.8 23:08.4 22:04.8 34 Portland 3 1:00:01.9

Junior Open 13-14

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 201 Gavin Newman 8:32.4 11:18.3 11:39.3 14 Portland 3 31:29.9
2 563 Gabriel Nary Murder of Crows 10:35.8 13:27.1 13 Bend 2 24:02.8
3 303 Austin Jackson Dialed Cycling Team 11:34.6 14:22.6 13 Vancouver 2 25:57.1
4 473 Orion Souders Team S&M 11:34.3 14:30.7 14 Portland 2 26:04.9
5 437 Ian Baker BicycleAttorney.com 11:43.7 15:09.6 14 Portland 2 26:53.2
6 682 Bennett Gassner 11:41.2 16:29.9 13 Portland 2 28:11.0
7 900 Asher Weld Team Finger 13:10.9 15:44.4 14 Hood River 2 28:55.2
8 423 Keoni Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 12:28.3 17:50.5 13 Lake Oswego 2 30:18.7
9 565 Braden Stiles Dialed Cycling Team 15:39.3 21:00.5 14 Vancouver 2 36:39.7
DNS 855 Sam Long 13 Portland

Junior Open 15-16

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 City Laps Time
1 444 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 8:38.8 10:49.8 11:29.2 Tigard 3 30:57.7
2 1051 Sam Gillette 8:57.5 11:34.8 12:11.8 Portland 3 32:44.0
3 688 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 9:56.6 12:47.2 12:47.8 Albany 3 35:31.5
4 847 Hudson Hollatz Team Finger 10:02.7 13:19.6 14:07.5 Hood River 3 37:29.7
5 972 Conner Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12:53.3 16:59.5 Milwaukie 2 29:52.7

Junior Open 17-18

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 824 Nate Dezellem 10:01.4 12:45.0 12:32.8 17 Hillsboro 3 35:19.1
2 222 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 9:39.1 13:13.5 12:29.6 18 Forest Grove 3 35:22.1
3 910 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 11:47.4 14:24.4 17 Lake Oswego 2 26:11.7
4 833 Ben Gillette 11:14.4 16:18.1 17 Portland 2 27:32.4
5 973 Evan Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12:33.6 17:17.4 17 Milwaukie 2 29:50.9

Junior Open 9-12

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 195 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 9:14.8 12:17.3 11:01.5 12 Bend 3 32:33.5
2 561 Axel Weaver 10:18.6 12:50.3 14:04.3 11 Portland 3 37:13.1
3 796 Johnie Hogue 11:08.9 14:56.4 11 Portland 2 26:05.2
4 299 Jack Abel Planet PDX Cycling 11:55.1 14:20.5 12 Portland 2 26:15.5
5 161 Bjorn Swanson Team S&M 11:37.6 15:03.4 11 The Dalles 2 26:40.9
6 147 Carter Hayden 12:17.5 14:59.1 8 Gresham 2 27:16.5
7 1061 Layton Knabe 12:42.7 14:49.6 11 Portland 2 27:32.2
8 893 Calder Tarnow Boneyard Cycling 12:30.1 16:04.1 12 Bend 2 28:34.1
9 78 Jase Henderson Deschutes Brewery 12:25.5 16:49.1 11 Gresham 2 29:14.5
10 677 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 12:56.9 16:45.0 12 Aloha 2 29:41.8
11 448 Leo Herriges Swift Racing PDX 13:19.3 17:14.0 11 Portland 2 30:33.2
12 384 Bridger Mills Murder of Crows 14:07.2 17:54.6 11 Bend 2 32:01.7
13 1060 Andrew Chapin 14:24.1 17:46.8 11 Portland 2 32:10.8
14 789 Logan Trost BicycleAttorney.com 14:35.8 17:57.6 10 Portland 2 32:33.3
15 574 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 14:55.4 19:26.9 10 Corvallis 2 34:22.2
16 1057 Duncan Skiles 15:53.4 19:03.7 9 Portland 2 34:57.0
17 567 Spencer Bradway 15:47.9 20:08.4 11 Portland 2 35:56.2
18 678 Walter Bartnikowski Bonk Collective 18:13.6 18:09.7 10 Aloha 2 36:23.2
19 273 August Power Bonk Collective 15:40.5 23:31.3 9 Beaverton 2 39:11.7
20 967 Karter Snider 12:42.7 12 Eugene 1 12:42.6
21 410 Saul Jamison Grouptrail Cycling 17:01.6 10 PORTLAND 1 17:01.5
22 1013 Dylan Glazer 18:35.2 9 Lake oswego 1 18:35.1
23 337 Blake Mergen Planet PDX Cycling 20:41.8 9 Portland 1 20:41.7
24 968 Keilan Snider 24:10.0 10 Eugene 1 24:09.9
DNS 560 Wyatt Hawes 12 Monmouth
DNS 568 Garett Hawes 10 Monmouth

Junior Women 13-14

Num Name Team Lap1 Lap2 Age City Laps Time
1 631 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 10:47.0 13:42.1 14 Portland 2 24:29.0
2 110 Annika Ramey Team Finger 12:51.9 16:53.9 13 Hood River 2 29:45.7
3 846 Hazel Hollatz Team Finger 12:54.8 17:09.5 13 Hood River 2 30:04.2
4 1041 Ava Cooney Planet PDX Cycling 18:14.7 23:41.5 13 Portland 2 41:56.1

Junior Women 15-16

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 896 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9:52.0 12:03.7 11:51.5 15 Lake Oswego 3 33:47.1
2 443 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11:41.1 15:52.2 16 Tigard 2 27:33.2
3 889 Helena Stedman Grouptrail Cycling 12:15.6 16:07.1 15 Portland 2 28:22.6

Junior Women 17-18

Num Name Lap1 Lap2 Laps Time
1 1049 Sophie Jacqmotte-Parks 12:58.6 15:17.5 2 28:16.1
2 1050 Emily Powell 13:06.5 17:22.4 2 30:28.8

Junior Women 9-12

Num Name Team Lap1 Lap2 Age City Laps Time
1 146 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 11:04.0 13:05.7 11 Gresham 2 24:09.6
2 376 Lily Stover 12:31.8 16:17.2 12 Portland 2 28:48.9
3 261 Morgan Filer 12:47.9 16:16.5 12 Portland 2 29:04.3
4 471 Ada Souders 14:43.2 18:44.1 10 Portland 2 33:27.2
5 792 Lourdes Thorne 14:32.0 19:54.8 12 Portland 2 34:26.7
6 472 Iris Souders Team S&M 14:32.1 19:55.0 12 Portland 2 34:27.0
7 1059 Sydney Chapin 16:06.7 21:12.2 10 Portland 2 37:18.8
8 350 Ángel Guevara 19:34.9 23:59.8 9 98662 2 43:34.6
9 632 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 17:14.3 11 Portland 1 17:14.2
10 369 Jessica Baraff 20:36.1 10 Portland 1 20:36.0

Masters 50+ Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 178 Rick Metz 8:43.5 9:56.7 9:58.9 10:20.4 53 Portland 4 38:59.4
2 991 Chris Rodde 8:46.9 9:56.4 10:04.0 10:17.1 52 Seattle 4 39:04.3
3 55 John McCaffrey 8:44.0 10:00.2 10:11.1 10:21.8 56 Portland 4 39:17.0
4 224 John Weathers BicycleAttorney.com 8:44.5 9:56.6 10:23.8 10:22.4 51 Portland 4 39:27.2
5 587 Aaron Leritz Evolution Racing 8:43.8 10:05.7 10:21.9 10:16.1 52 Portland 4 39:27.4
6 345 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 8:45.5 9:56.8 10:02.7 10:44.7 51 Bend 4 39:29.6
7 755 Michael Brown WebCyclery Racing 8:45.1 10:04.6 10:21.5 10:31.5 50 Bend 4 39:42.6
8 278 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 8:52.7 10:02.8 10:32.8 10:59.2 56 Hillsboro 4 40:27.4
9 438 Scott Mares 9:18.3 10:25.6 10:58.9 11:02.9 54 Portland 4 41:45.6
10 95 Terry Hamness Dialed Cycling Team 9:12.6 10:35.6 11:00.1 11:03.0 51 Washougal 4 41:51.2
11 898 Scott Trautman Dialed Cycling Team 9:34.4 10:30.7 10:53.7 10:57.9 55 Camas 4 41:56.6
12 987 Rich Caramadre 9:28.2 10:34.6 10:58.6 11:06.4 55 Salt lake city 4 42:07.7
13 447 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 9:45.8 10:35.6 10:52.4 10:55.8 53 Portland 4 42:09.5
14 197 Bob Jacobs BicycleAttorney.com 9:23.9 10:35.0 11:01.0 11:16.1 55 Portland 4 42:15.9
15 992 Christopher Fast 9:27.0 10:38.4 11:05.6 11:05.1 55 Seattle 4 42:16.0
16 200 James Tervo Team S&M 9:42.0 10:55.9 10:59.9 11:07.1 51 Portland 4 42:44.8
17 68 John Hatfield Dialed Cycling Team 9:24.8 10:54.4 11:10.4 11:26.3 53 Portland 4 42:55.8
18 586 Mike Hamness Dialed Cycling Team 9:33.7 11:09.7 11:27.3 11:20.3 49 Vancouver 4 43:30.9
19 49 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9:46.0 10:55.2 11:22.6 11:38.8 56 Portland 4 43:42.5
20 113 Martin Baker BicycleAttorney.com 9:29.0 11:04.2 11:34.3 11:39.6 54 Portland 4 43:47.0
21 904 William Alcorn 10:12.5 11:06.4 11:21.6 11:20.2 54 Portland 4 44:00.6
22 180 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 9:33.3 11:24.7 11:41.2 11:38.0 54 Portland 4 44:17.1
23 315 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 9:38.2 11:03.3 11:54.2 11:59.8 50 Portland 4 44:35.4
24 348 Steven Basden 10:08.0 11:30.6 11:52.5 11:57.0 56 Vancouver 4 45:28.0
25 390 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 10:06.2 11:37.4 11:50.5 12:06.0 55 Beaverton 4 45:40.0
26 743 Brian Wise Dialed Cycling Team 9:48.1 11:29.3 12:31.9 12:14.1 Vancouver 4 46:03.3
27 643 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 10:47.6 11:31.3 11:50.5 12:04.5 57 Brush Prairie 4 46:13.8
28 362 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 10:10.3 11:37.4 12:12.1 12:17.1 49 Portland 4 46:16.8
29 844 Derek S Hoenisch 10:15.9 11:41.4 12:01.0 12:22.6 56 Lake Oswego 4 46:20.8
30 997 Tom Hill BicycleAttorney.com 10:23.3 12:02.5 12:15.8 12:36.9 58 PORTLAND 4 47:18.4
31 752 Brett Boyles Planet PDX Cycling 10:19.3 11:50.1 12:40.7 12:47.0 51 Lake Oswego 4 47:37.0
32 902 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 10:36.8 12:13.0 12:21.2 12:38.7 55 Portland 4 47:49.6
33 486 Tom Bird 10:29.3 12:12.0 12:27.1 12:58.5 53 Tigard 4 48:06.8
34 998 David Showalter 10:34.8 12:28.4 12:37.6 13:26.4 57 Boise 4 49:07.1
35 122 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 10:42.3 12:31.3 13:12.7 13:23.1 52 Portland 4 49:49.3
36 817 Doug Brecht Team 10 Barrel 10:39.8 12:46.6 13:14.2 13:10.7 57 Portland 4 49:51.2
37 101 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 10:47.0 12:34.5 13:06.3 13:38.1 56 Portland 4 50:05.8
38 149 Tony Pitone Trusty Switchblade 10:42.9 12:52.7 13:33.2 53 Portland 3 37:08.7
39 867 Timothy Rathbun 11:09.4 12:49.8 13:27.2 59 Mulino 3 37:26.3
40 956 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 11:18.5 12:44.0 13:43.4 57 Portland 3 37:45.9
41 820 Pete Conklin 11:15.5 13:21.4 14:10.2 58 Portland 3 38:47.0
42 176 BODJIE TRAIN Grouptrail Cycling 11:03.1 15:20.1 14:18.1 49 Portland 3 40:41.2
43 338 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 19:12.4 11:40.5 11:43.9 50 Portland 3 42:36.7
44 996 David Bussey Dialed Cycling Team 12:13.5 15:11.5 16:11.2 57 Aurora 3 43:36.1
45 960 Brad Self Grouptrail Cycling 23:11.8 12:14.7 13:00.3 50 Portland 3 48:26.7
46 592 Matt Engel Murder of Crows 9:30.9 11:47.4 54 Bend 2 21:18.2
47 188 Dean Maclean Planet PDX Cycling 10:00.9 51 Portland 1 10:00.8
48 753 Trig Rogers BicycleAttorney.com 10:05.6 55 Pdx 1 10:05.5
DNF 89 Jerry Inscoe 9:52.9 11:10.6 12:39.8 52 Lake Oswego
DNF 125 Peter Gutwald 9:49.1 11:34.9 52 Lake Oswego
DNF 941 James Lais 52 Portland

Masters 50+ Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 457 Christine Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9:34.9 12:02.0 11:52.0 12:06.6 54 Portland 4 45:35.4
2 50 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 9:53.6 11:41.6 12:10.3 12:26.5 57 Bend 4 46:11.9
3 225 Stephanie Spiak 10:36.3 12:20.9 12:13.9 12:52.3 49 Portland 4 48:03.3
4 936 Kristina Hughes Dialed Cycling Team 10:18.0 13:03.8 12:36.0 12:37.5 50 Sherwood 4 48:35.2
5 207 Brenna Elena Wolford Sunnyside Sports 9:46.3 12:32.2 15:29.6 51 Bend 3 37:48.0
6 418 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 11:15.8 13:19.4 13:38.2 51 Portland 3 38:13.3
7 501 Kara Weld Team Finger 11:24.7 14:18.8 14:24.4 52 Hood River 3 40:07.8
8 503 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 11:44.7 14:04.8 14:42.5 56 Portland 3 40:31.9
9 546 Donna Metz BicycleAttorney.com 13:15.3 14:23.9 14:30.1 57 Renton 3 42:09.2
10 140 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 12:16.0 14:42.3 15:31.1 49 Portland 3 42:29.3

Masters 60+ Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 596 Michael Metz BicycleAttorney.com 9:32.4 10:43.7 11:21.4 11:13.1 59 Renton 4 42:50.5
2 419 Steven Thorne 9:51.5 11:04.7 11:12.3 11:46.0 60 Portland 4 43:54.4
3 456 John Napier Metropolis Cycle Repair 9:56.3 11:20.1 11:50.3 12:03.4 60 Vancouver 4 45:10.0
4 455 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 10:19.0 11:47.8 12:01.5 12:16.3 59 Vancouver 4 46:24.5
5 340 David Luoma 9:58.1 11:50.5 12:03.4 12:47.7 64 Portland 4 46:39.6
6 765 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 10:24.5 11:51.2 12:10.2 12:32.9 60 Portland 4 46:58.7
7 335 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 10:17.6 12:02.5 12:26.9 12:27.0 66 Corvallis 4 47:13.9
8 406 Terry Mallon Team Finger 10:28.4 11:54.5 12:05.3 13:01.2 66 Mt hood pksl 4 47:29.3
9 428 Stefan Furst Dialed Cycling Team 10:32.7 12:06.9 12:38.6 13:08.8 64 Vancouver 4 48:26.9
10 430 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 10:53.9 12:08.6 12:40.3 13:07.1 64 Aurora 4 48:49.8
11 939 James Juenger 9:47.5 12:39.6 13:21.7 13:39.8 60 The Dalles 4 49:28.5
12 756 Mark Schwyhart Team S&M 10:50.0 12:16.0 13:07.2 68 Portland 3 36:13.1
13 933 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 10:41.2 12:29.3 13:17.6 65 Vancouver 3 36:28.0
14 206 Alan Thomason Deschutes Brewery 11:08.2 12:51.2 13:14.0 61 Redmond 3 37:13.3
15 10 Rick Gregory 11:21.3 13:02.3 13:28.9 68 Eugene 3 37:52.4
16 899 Steve Van Bergen 11:29.9 12:58.3 13:31.9 59 Portland 3 38:00.0
17 990 Tom Nilan 11:54.8 13:19.8 13:50.0 59 Portland 3 39:04.5
18 398 Nick Madronio 11:51.3 13:25.5 14:03.5 62 Kelso 3 39:20.2
19 389 John Nicholas Stumptown Cycling Club 11:41.5 13:30.8 14:18.5 66 portland 3 39:30.7
20 512 Mark Hildebrandt 11:29.5 13:41.0 14:25.6 65 Tigard 3 39:36.0
21 964 David K Smith 12:11.8 14:03.4 14:52.9 62 Portland 3 41:08.0
22 283 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12:03.7 15:03.0 15:53.5 61 Beaverton 3 43:00.1
23 895 Billy Thomas Deschutes Brewery 13:02.7 15:15.2 15:52.9 60 Bend 3 44:10.7
24 102 Karl D Jackson 13:25.7 15:48.6 17:11.0 67 Bend 3 46:25.2

Masters 60+ Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 56 Lora Melkonian Team Finger 9:57.2 11:37.7 11:49.8 11:53.1 63 Trout Lake 4 45:17.7
2 548 Pam Reid Team Rose City 11:20.5 12:49.2 13:10.0 65 Portland 3 37:19.6
3 1058 Katherine Christensen BicycleAttorney.com 11:29.3 13:42.7 14:02.7 62 Portland 3 39:14.6
4 986 Lisa FitzGerald 11:42.9 13:56.4 14:23.5 62 Salt Lake CIty 3 40:02.7
5 916 Laila Deardorff BicycleAttorney.com 11:51.0 14:11.9 14:34.4 61 Lake Oswego 3 40:37.2
6 377 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 14:56.6 18:49.2 20:29.0 69 Portland 3 54:14.7
7 547 Vikki Bourcier 16:52.3 21:17.2 63 Eugene 2 38:09.4

Masters 70+ Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 28 Ron Strasser Team S&M 11:04.1 12:46.3 13:30.1 72 Portland 3 37:20.4
2 414 Steve Rearden 11:26.5 13:22.8 14:09.0 70 Portland 3 38:58.2
3 452 Russell Speirn 12:05.7 13:28.1 14:00.8 75 Portland 3 39:34.5
4 51 Tad Hodgert Deschutes Brewery 12:04.3 13:29.2 15:08.9 75 Bend 3 40:42.3
5 854 Gary LeGendre 12:38.2 14:19.8 14:45.9 73 Portland 3 41:43.8
6 873 Dennis Rose 13:19.2 15:24.8 16:18.4 69 Portland 3 45:02.3
7 17 Edward Lanton 13:34.4 16:41.2 17:39.2 71 Portland 3 47:54.7
8 600 Loren Russell 15:10.5 18:38.4 79 Corvallis 2 33:48.9

Singlespeed Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 618 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 7:00.2 8:02.4 8:04.7 8:04.6 8:15.7 44 Forest Grove 5 39:27.5
2 610 Ben Guernsey 6:45.5 8:22.3 8:12.6 8:21.6 8:22.4 37 Portland 5 40:04.3
3 639 Robert Cummings 7:05.9 8:07.9 8:12.1 8:16.8 8:32.1 27 Portland 5 40:14.7
4 664 Jeremy Russell 7:10.8 8:24.8 8:08.5 8:22.5 8:39.8 39 Portland 5 40:46.3
5 440 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7:06.2 8:34.1 8:21.2 8:22.7 8:34.9 49 Portland 5 40:59.0
6 862 Anthony Monteleone 7:08.9 8:23.5 8:20.3 8:47.8 8:36.6 35 Hillsboro 5 41:17.0
7 617 Fred Mills 7:14.1 8:42.4 8:39.9 8:54.0 8:38.3 41 Bend 5 42:08.6
8 614 Moses Keener Capitol Velo Cycling 7:21.7 8:39.6 8:41.5 8:38.0 8:49.6 29 Salem 5 42:10.3
9 962 Bradford Smith 7:13.9 8:36.9 8:52.3 8:47.9 9:08.6 38 Portland 5 42:39.5
10 958 Ira Ryan Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 7:32.4 8:46.8 8:45.6 8:59.0 9:03.9 45 Portland 5 43:07.6
11 978 Ryan Weaver 7:19.3 8:47.0 8:58.9 9:09.7 9:22.3 44 Portland 5 43:37.1
12 461 Sean A Carline 7:37.6 9:06.7 8:53.6 9:00.1 9:18.8 43 Portland 5 43:56.7
13 284 Zachary Smith 7:32.7 9:02.8 9:04.7 9:09.5 9:30.2 15 Portland 5 44:19.8
14 946 Keith McIntire 8:26.2 9:09.2 9:00.0 9:21.1 9:25.3 42 Portland 5 45:21.7
15 670 Todd Ace 8:00.4 9:31.7 9:11.8 9:30.3 9:25.4 33 Portland 5 45:39.5
16 79 Micah Melkonian Team Finger 7:46.3 9:40.6 9:21.7 9:38.1 9:13.0 24 White Salmon 5 45:39.6
17 605 Byron Breeden 7:36.2 9:37.4 9:27.0 9:40.1 9:46.6 45 Hood River 5 46:07.2
18 861 Jordan Miller Deschutes Brewery 8:07.9 9:35.4 9:20.3 9:41.9 9:25.3 39 Sisters 5 46:10.7
19 919 Andy Edick Swift Racing PDX 8:35.2 9:37.7 9:19.4 9:40.6 9:43.0 33 Portland 5 46:55.8
20 227 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 8:10.8 9:40.1 9:47.1 9:41.5 9:46.7 36 Salem 5 47:06.1
21 1031 Jason Britton 8:13.5 9:53.3 9:32.3 9:42.5 9:56.4 42 Portland 5 47:17.9
22 333 John Lin Swift Racing PDX 8:39.8 9:39.1 9:42.9 9:48.7 9:48.4 38 Portland 5 47:38.8
23 1047 Ryan Barrett 7:57.8 9:55.9 9:42.7 10:03.0 10:19.5 41 Portland 5 47:58.8
24 1038 Stuart Fisher-Spurlock 8:24.6 9:32.1 9:51.2 10:05.3 10:16.6 38 Portland 5 48:09.7
25 911 Michael Brown WebCyclery Racing 8:05.1 10:05.0 10:56.4 9:29.3 9:49.0 50 Bend 5 48:24.7
26 292 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 8:13.4 10:05.1 10:18.5 10:06.3 10:00.8 52 Corvallis 5 48:44.0
27 505 Julian Roden 7:52.3 9:57.5 10:00.4 10:19.4 10:49.7 25 Portland 5 48:59.2
28 1069 Howard Draper 8:18.9 9:56.8 10:02.0 10:16.4 10:34.9 44 Portland 5 49:08.9
29 1042 Matthew Edwards Team S&M 8:32.1 9:55.3 10:01.6 10:08.3 10:40.7 31 Portland 5 49:17.9
30 287 James Green Trusty Switchblade 8:35.6 10:09.6 10:09.2 9:59.7 10:39.5 50 Portland 5 49:33.5
31 1064 Terry Hamness Dialed Cycling Team 8:52.7 9:55.8 10:06.1 10:19.2 51 Wahougal 4 39:13.7
32 470 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 8:40.8 10:23.3 9:49.5 10:22.5 50 Portland 4 39:16.0
33 392 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 8:34.1 10:21.4 10:16.7 10:17.9 45 Portland 4 39:30.0
34 1035 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 9:15.9 10:14.7 10:31.1 10:21.1 40 Portland 4 40:22.7
35 1030 Eric Stolberg ANTHM Collective 8:43.7 10:31.6 10:28.5 10:54.7 54 Portland 4 40:38.4
36 673 Ryan Morgan Trusty Switchblade 8:55.9 10:32.3 10:45.1 10:56.4 47 Portland 4 41:09.6
37 1033 Tyler Holmes Planet PDX Cycling 9:14.3 10:36.3 10:48.3 10:32.8 39 Portland 4 41:11.6
38 1062 Steve Black Trusty Switchblade 9:02.2 10:51.9 10:58.0 10:45.7 49 Portland 4 41:37.7
39 416 Zachary A Bloomfield 8:43.4 10:56.4 11:16.7 10:51.2 32 Gresham 4 41:47.6
40 609 David Fee 9:25.6 10:56.8 10:36.5 10:58.2 48 Portland 4 41:57.0
41 790 Jeremy Gomez 8:35.9 10:50.9 11:27.6 11:05.3 26 Portland 4 41:59.6
42 974 Dylan VanWeelden 8:59.0 10:39.2 11:16.4 11:06.8 43 Portland 4 42:01.3
43 1056 Todd Young 10:17.6 11:10.2 10:35.5 10:25.1 32 Portland 4 42:28.3
44 1067 Zachary Holmes 9:11.2 10:17.3 11:25.3 11:57.7 33 Portland 4 42:51.4
45 812 Steven Basden 9:23.6 11:07.6 11:10.8 11:19.4 56 Vancouver 4 43:01.3
46 737 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 9:28.1 10:59.1 11:17.4 11:20.8 60 Portland 4 43:05.3
47 925 Brandon Gallagher Murder of Crows 9:33.8 11:06.6 11:15.8 11:23.7 46 Bend 4 43:19.8
48 780 Ray Kennedy 9:44.4 10:45.9 11:22.3 11:36.8 28 Portland 4 43:29.3
49 1045 Jeremy Gavelin 9:09.4 11:35.1 11:36.6 11:53.2 30 Portland 4 44:14.2
50 782 Dean Proteau 8:15.4 10:35.5 15:48.3 9:45.2 38 Portland 4 44:24.3
51 1052 Brandon whalen Trusty Switchblade 9:20.6 11:15.7 11:49.6 12:30.1 35 Portland 4 44:55.9
52 474 Charles Barrett 9:56.3 11:17.5 11:38.4 12:17.6 54 Portland 4 45:09.7
53 1010 Brent Wick 10:02.7 11:35.3 11:58.8 12:00.9 49 Portland 4 45:37.6
54 905 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9:47.9 12:10.5 12:15.0 12:26.8 58 Wilsonville 4 46:40.1
55 1021 Jeff Nary Murder of Crows 10:32.7 12:00.1 12:10.9 12:08.9 56 Bend 4 46:52.5
56 451 Josue Jimenez 9:59.5 11:59.9 12:48.1 13:05.6 36 Bingen 4 47:53.0
57 819 Michael Clark Stumptown Cycling Club 10:41.9 12:33.1 13:03.6 13:00.9 52 Portland 4 49:19.4
58 880 Rob Schenk 10:40.0 12:37.0 12:30.0 13:37.5 25 Eugene 4 49:24.4
59 930 Jamey Gouin 10:19.1 12:26.7 13:21.4 13:23.1 33 Ridgefield 4 49:30.2
60 1054 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11:38.8 14:34.7 14:10.7 46 Aurora 3 40:24.1
DNF 733 Randy Scott Deschutes Brewery 9:32.0 58 Bend
DNF 1027 Michael Risner 48 Portland
DNF 1044 Jon Shannon 9:51.6 33 Portland

Singlespeed Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 133 Taylor Snider Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 8:03.2 9:44.2 10:18.4 10:19.7 32 Portland 4 38:25.4
2 310 Laura Schmitt 8:38.5 10:18.2 10:19.4 10:34.7 37 Portland 4 39:50.7
3 885 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 9:21.2 10:20.1 10:17.8 10:20.4 29 Eugene 4 40:19.4
4 633 Mielle Blomberg Team S&M 9:13.9 10:15.4 11:00.0 10:41.0 50 Portland 4 41:10.2
5 943 Rhys May 8:47.6 10:40.5 11:06.0 10:54.5 32 Portland 4 41:28.5
6 621 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9:18.0 10:50.8 10:41.8 10:55.1 38 Portland 4 41:45.6
7 624 Heather Pola Team Finger 8:58.1 10:51.3 11:03.2 10:56.9 48 Hood River 4 41:49.4
8 788 Charley Erickson 9:14.4 10:50.8 11:12.9 11:18.4 31 Portland 4 42:36.4
9 625 Stephanie Spiak 9:28.6 11:59.5 10:47.9 11:31.9 49 Portland 4 43:47.8
10 1046 Katlyn Giombolini 9:35.8 11:21.5 11:35.8 11:32.5 33 Portland 4 44:05.5
11 334 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team 9:40.8 11:27.7 12:29.7 12:09.0 33 Corvallis 4 45:47.1
12 464 Megan Horst Rolling Thunder p/b The Missing Link 10:21.0 11:55.3 11:54.6 14:02.5 41 Portland 4 48:13.3
13 1028 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 11:04.0 13:25.5 12:37.1 12:56.2 36 16332 SE Merganser Ct. 4 50:02.8
14 1068 Susan Renn 12:26.8 13:52.3 14:35.8 52 Portland 3 40:54.8
DNF 622 Megan Faris 8:26.3 42 Portland