Falls City Firecracker MTB

Falls Creek, OR
June 1, 2008

Updated May 19, 2009 at 11:05 AM

Beginner Men 15-18

Name Team Time
1 John Rian Pistis 1:21:00
2 Tyler Donaldson Bike Newport 1:30:00
3 Brett Stevens Bike Newport 1:45:00

Beginner Men 19-39

Name Team Time
1 Eric Moran Pacific Power Blue Sky 1:19:00
2 Brian Buskirk Pistis 1:20:00
3 Justin Price 1:21:00
4 Ben Ivory Pistis 1:24:00
5 Ryan Lekberg Bike Newport 1:26:00
6 Kevin Foster OSU Cycling Club 1:27:00
7 chapell miller Pacific Power Blue Sky 1:29:00
8 Tighe Vroman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:32:00
9 Fred Reyes Pistis 1:32:30
10 Jess McLoud Pistis 1:39:00
11 Jim Hendrickson Fall Line 1:54:00
12 Brian Hilgert 2:07:00

Beginner Men 40+

Name Team Time
1 Roger Wong 1:21:00
2 Brian Mellander Pacific Power Blue Sky 1:28:00
3 Darrin Purdom 1:34:00
4 Dave Wingard Word-RCB 1:40:00
5 Robert Yerex 1:53:00
6 Jonathan Pierce 1:58:00
7 Rick Carson 2:03:00
8 Cory Fawcett 2:08:00

Beginner Men U14

Name Team Time
1 Leif Kytola Hutch's-Eugene 1:49:00
2 Wylie Bryant River City Bicycles 2:07:00

Beginner Women

Name Team Time
1 Julie Beeler Battle Ground Bicycles 2:00:00
2 Michelle Cleland 2:04:00
3 Michelle Wimberly Pistis 2:07:00
4 Denise Livingston Team Bike Tires Direct 2:11:00

Beginner Women U14

Name Team Time
1 Maddie Chaves 1:50:00
2 Britney Wimberly Pistis 2:10:00

Expert 40+

Name Team Time
1 Tim Butler River City Bicycles 2:06:00
2 David Hill Capitol Subaru Cycling 2:08:00
3 John McCaffrey bicycleattorney.com 2:13:00
4 Anthony Ohotto Yakima/BIKE/Cyclismo 2:20:00
5 Owen Twitchell designstorm.org 2:24:00
6 Marc Fortier WebCyclery.com 2:26:00
7 Chris Sorenson Rainy Peak Cycling 2:32:00
8 Michael Adams Collin's Cycle Shop 2:36:00
9 david baker Sunnyside Sports 2:38:00
10 Brian List Pacific Power Blue Sky 2:38:10
11 Michael Romasco Capitol Subaru Cycling 2:43:00
12 Mike Ripley Collin's Cycle Shop 2:47:00
13 Brian Engelen NoMad Sports Club 2:55:00

Expert Men 19-39

Name Team Time
1 Eric Nelson Sunnyside Sports 2:07:00
2 Spencer Moersfelder River City Bicycles 2:09:00
3 Gant Enderle Half Fast Velo 2:10:00
4 Scott Bradway Team S+M 2:13:00
5 Andrew Wardman Sunnyside Sports 2:14:00
6 John Weathers Privateers 2:15:00
7 Michael Lilienthal 2:16:00
8 James Tervo Artisan Family Racing 2:17:30
9 Andrew Pinfer Team S+M 2:18:00
10 Dan Watson Gentle Lovers 2:19:00
11 Ruben Markstrom 2:21:00
12 Shawn Rader Trail Head Cycles 2:21:15
13 Jacob Furniss Revolver-Cascadia 2:22:00
14 Rich Cowen Voloce Bicycles 2:23:00
15 Matt Baumann Wheel Works 2:23:39
16 Andrew Bryenton bicycleattorney.com 2:27:00
17 Jeff Edes Team S+M 2:28:00
18 Bari Stockton Disco Velo 2:32:00
19 Brian Nilsson Super Relax Concept 2:33:00
20 Ethan Furniss Revolver-Cascadia 0:00:03

Expert Women

Name Team Time
1 Veronica Vega Sunnyside Sports 2:07:00
2 Susan Sherman 2:29:00

Junior Expert

Name Team Time
1 Spencer Sorenson Rainy Peak Cyclery 1:44:00
2 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop 1:47:00

Junior Sport

Name Team Time
1 Timothy Jaynes Pistis 1:53:00
2 Brian Fawcett 1:55:00

Pro Men

Name Team Time Notes
1 Jason Sager Mona-Vie/Cannondale 2:15:00
2 Sean Babcock Team S+M 2:22:00
3 Justin Finn Team Awsome 2:28:00
4 Brett Nichols trek/vw 2:30:00
5 Jonathan Myers Team S+M 2:31:00
6 chad swanson Team S+M 2:34:00
7 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 2:40:00
8 Olivier Bock Jamis Bikes 2:49:00
9 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling 4 laps

Pro Women

Name Team Time
1 Sue Butler Mona-Vie/Cannondale 2:24:00
2 Dani Dance Gary Fisher 29er Crew/ River City Bicycles 2:42:00

Pro, Expert Women

Name Team Time
1 Sue Butler Mona-Vie/Cannondale 2:24:00
2 Dani Dance Gary Fisher 29er Crew/ River City Bicycles 2:42:00
3 Veronica Vega Sunnyside Sports 2:07:00
4 Susan Sherman 2:29:00

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Jason Sager Mona-Vie/Cannondale 2:15:00
2 Sean Babcock Team S+M 2:22:00
3 Justin Finn Team Awsome 2:28:00
4 Jeremiah Swanson Team S+M 2:29:00
5 Brett Nichols trek/vw 2:30:00
6 Jonathan Myers Team S+M 2:31:00
7 Cary Miller Team S+M 2:34:00
8 chad swanson Team S+M 2:34:00
9 Ethan Stehley Wheelworks 2:37:00
10 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 2:40:00
11 Patrick Wilder Cyclepath Racing 2:47:00
12 Olivier Bock Jamis Bikes 2:49:00

Semi-Pro Men

Name Team Time Notes
1 Jeremiah Swanson Team S+M 2:29:00
2 Cary Miller Team S+M 2:34:00
3 Ethan Stehley Wheelworks 2:37:00
4 Patrick Wilder Cyclepath Racing 2:47:00
5 James Shingleton Capitol Subaru Cycling 3 laps

Singlespeed

Name Team Time
1 Nelson Snyder Cyclepath Racing 1:34:00
2 Dan Porter Cyclepath Racing 1:39:00
3 David Spackman OSU Cycling Club 1:40:00
4 Walter Sorenson Rainy Peak Cyclery 1:42:00
5 David Bisers Veloshop 1:45:00
6 Carl Gurney Collin's Cycle Shop 1:50:00
7 Scott Barker 1:53:00
8 Steven Basden Half Fast Velo 2:10:00
9 PAT KUDSZUS Capitol Subaru Cycling 2:14:00
10 Ellen Miller Capitol Subaru Cycling 2:14:38
11 Joseph Davis Cycle Analysis 2:28:00

Sport 19-39

Name Team Time
1 Cordino Longiotti Fly Wheel Bicycle Station 1:37:00
2 Jamie Baxter River City Bicycles 1:43:00
3 Joe Chaves 1:44:00
4 Tim Plummer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:45:00
5 Ryan Eisele 1:46:00
6 Casey McDonald OrganicAthlete 1:47:00
7 Paul Sullivan Vista Ridge Velo 1:48:00
8 Michael Steiner 1:49:00
9 Cody Edeline 1:50:00
10 Brent Matteson OSU Cycling Club 1:51:00
11 Robert Sanders Portland State University 1:51:30
12 Gregg Rouse 1:51:40
13 bill larson Cyclepath Racing 1:51:50
14 Jeremy Warnicke 1:52:00
15 Alex Accetta Team Beer 1:52:15
16 David Treuch 1:52:30
17 Cory Soulliard OSU Cycling Club 1:54:00
18 Joshua Hutchens Cyclepath Racing 1:55:00
19 Roger Wimberly Pistis 1:56:00
20 Chris Cuttingham 1:58:00
21 Pete Van Tilburt 1:58:10
22 David Bolden 1:59:00
23 Jesse Lea Cyclepath Racing 2:00:00
24 Jeffrey Brock Vista Ridge Velo 2:02:00
25 Andy Platt 2:03:00
26 Christian Martin River City Bicycles 2:03:10
27 Koji Ando 2:07:00
28 Joseph Scanlon 2:07:45
29 Will Cortez Trail Head Cycles 2:07:55
30 Justin Graybeal bicycleattorney.com 2:16:00
31 Sean Denney 2:17:00
32 Jeremy Chambers 2:20:00
33 Brian Johnson 2:30:00

Sport 40-49

Name Team Time
1 Johnny Vergis Cyclepath Racing 1:50:00
2 Chris Tauscher Tireless Velo 1:52:00
3 James Jonke Bicycle Face 1:54:00
4 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct 1:55:00
5 Bob Jacobs bicycleattorney.com 1:57:00
6 Trig Rogers bicycleattorney.com 1:57:15
7 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 2:00:00
8 Paul Anderson Half Fast Velo 2:02:00
9 Fergus Kinnell Word-RCB 2:02:40
10 Jeff Vine 2:05:00
11 Jonathan Garcia Battle Ground Bikes 2:10:00
12 Mike Webb Siuslaw Riders Club 2:12:00
13 Greg O'Brien Word-RCB 2:14:00
14 Jim Stuck OrganicAthlete 2:24:00
15 Mark Johnson 0:00:02
16 Gary Smith 0:00:02

Sport 50+

Name Team Time
1 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 1:50:00
2 John Wilson Pacific Power Blue Sky 1:53:00
3 Don Leet Sunnyside Sports 1:56:00
4 Ron Strasser Team S+M 2:00:00
5 David Luoma Guinness Cycling Team 2:01:00
6 Steve Law Pistis 2:18:00
7 Daryl Alosa 2:35:00
8 Don Reeser Pistis 0:00:02

Sport Women

Name Team Time
1 Anna Saltonstall Team S+M 2:15:00
2 Laurie Hotovy Gentle Lovers 2:19:00
3 Miriam Gillow-Wiles Collin's Cycle Shop 2:20:00
4 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 2:22:00

Sport Women 40+

Name Team Time
1 Robin Laughlin Sunnyside Sports 2:10:00
2 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 2:18:00
3 Sue Hanna Bicyle Face 2:35:00