Estacada Time Trial: Combined Results by Time

Estacada, OR
April 20, 2008

Part of the Estacada Time Trial

Updated April 29, 2009 at 10:48 AM

Combined

Name Team Category Time
1 Steve Brown Portland Velo Category 3 Men 0:47:19
2 George Schreck United Finance Masters Men 50+ 0:47:40
3 Michael Dunn ZteaM Masters Men 40-49 0:47:45
4 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Masters Men 40-49 0:47:56
5 Robert Huff Half Fast Velo Masters Men 40-49 0:48:55
6 John Banks Portland Velo Category 5 Men 0:49:13
7 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky Category 3 Men 0:49:27
8 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Senior Men 0:49:47
9 James Norman GSC United Category 3 Men 0:49:48
10 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Senior Men 0:49:48
11 Todd Rosier Portland Velo Masters Men 40-49 0:49:55
12 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:50:18
13 Ryan Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Category 3 Men 0:50:21
14 Ron Babcock Portland Velo Category 5 Men 0:50:48
15 Gregory Hartman Portland Velo Masters Men 50+ 0:51:09
16 Joshua Hunt Ironclad Performance Wear Category 4 Men 0:51:12
17 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One Category 5 Men 0:51:37
18 Casey Davidson Beaverton Bicycle Club Masters Men 30-39 0:51:48
19 John O'Brien North River Racing Masters Men 40-49 0:51:50
20 David Russell United Finance Masters Men 60+ 0:51:55
21 Jeff Buck Team Rose City Masters Men 50+ 0:52:10
22 Barry Kundert Category 4 Men 0:52:21
23 Cort Buchholz Category 3 Men 0:52:21
24 Joseph Kline North River Racing Category 3 Men 0:52:35
25 Saul Lopez Half Fast Velo Category 3 Men 0:52:48
26 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 0:52:49
27 Nate Magaret Masters Men 30-39 0:53:15
28 Steven Hale Cycle University Masters Men 50+ 0:53:18
29 Steven Burger Team Bridge City Category 4 Men 0:54:00
30 Justin La Vigne Team Oregon/Sunset Cycles Category 3 Men 0:54:00
31 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct Category 4 Men 0:54:10
32 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Masters Men 40-49 0:54:12
33 Darell Provencher Team Rose City Masters Men 50+ 0:54:22
34 Mike/Carol Petersen/Petersen Capitol Velo p/b Lifesource Tandem 0:54:34
35 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky Masters Men 50+ 0:54:38
36 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource Masters Men 50+ 0:54:45
37 Tim Rich Specialized River City Bicycles Masters Men 50+ 0:54:47
38 Brad Holbrook Category 5 Men 0:55:19
39 Sam Huffman Flying Monkeys Category 5 Men 0:55:22
40 David Saltzberg Bridgetown Velo Category 3 Men 0:55:30
41 Dan Gilden Tsumani Masters Men 40-49 0:56:22
42 Guus Sophie Team Rose City Masters Men 40-49 0:56:27
43 Joe Malmstadt Masters Men 40-49 0:56:30
44 Erinn Warner Women Masters 30-39 0:56:42
45 Brian Austin bicycleattorney.com Category 3 Men 0:56:43
46 Beth Burns Veloce Racing Women Masters 30-39 0:56:45
47 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky Women Category 4 0:56:46
48 Jeremy Hyatt tsunami athletics Masters Men 30-39 0:56:46
49 Elise Huggins Tsunamis Women Category 4 0:56:50
50 James Thiele Team Rose City Masters Men 50+ 0:56:50
51 John Wiest NoMad Sports Club Masters Men 60+ 0:57:10
52 Nathan Johnsen Category 5 Men 0:57:51
53 Daniel Warner tsunami athletics Masters Men 30-39 0:57:51
54 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky Category 5 Men 0:57:59
55 Dave Palmer Guinness Cycling Team Masters Men 40-49 0:58:09
56 Todd Marley OHPV Recumbent 0:58:18
57 Jim Kenney Team Rose City Category 4 Men 0:59:09
58 Julie Forrest Pacific Power Blue Sky Senior Women 0:59:19
59 Del Scharffenberg NoMad Sports Club Masters Men 60+ 0:59:21
60 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One Women Category 4 0:59:43
61 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 60+ 0:59:57
62 Jeffrey Hwang Category 5 Men 1:00:41
63 Kristin Wille Portland Velo Women Category 4 1:00:50
64 Einar Traa Portland Velo Masters Men 60+ 1:00:51
65 Darren Pennington Category 5 Men 1:00:51
66 Erica Loder tsunami athletics Women Category 4 1:00:53
67 Bill Nicolai Masters Men 60+ 1:01:22
68 Jennifer Woodruff Women Category 4 1:01:29
69 Lindsay Fox Ironheads Multisport Racing Women Category 4 1:01:43
70 Robert Ashenberner Category 5 Men 1:01:46
71 Peter Russell Reed College Cycling Masters Men 60+ 1:02:02
72 Marca Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women Category 4 1:02:32
73 Kristin Hoogenboom Category 5 Men 1:03:08
74 Grace McCabe Pacific Power Blue Sky Women Masters 50+ 1:03:17
75 Caitlin Letts Bridgetown Velo Women Category 4 1:03:45
76 Jon Ragsdale Masters Men 30-39 1:05:07
77 Joe Cipale North River Racing Masters Men 50+ 1:05:14
78 Meg Mautner Bike Central Women Masters 40-49 1:05:23
79 jonathan McCoy Sunset Cycles/CycleOne Category 5 Men 1:06:05
80 Mandy Achterman Recumbent 1:11:48
81 Edward Lanton Masters Men 50+ 1:15:51
82 Edna VanGundy OHPV Recumbent 1:19:45