Six Hours of Mount Hood

Mt Hood, OR
June 13, 2010

If you have questions or corrections, please email Kris Schamp.

Updated June 19, 2010 at 11:01 AM

Multiperson Co-ed

Num Name Team Laps Time
1 1003 Brian Baumann 6 Hours of Sabbath 9 6:08:00
1 1003 Joel Holly 6 Hours of Sabbath 9 6:08:00
1 1003 Julie Kramer 6 Hours of Sabbath 9 6:08:00
2 1041 Karen Rohr Lucky Dragon 8 6:27:00
2 1041 Tim Dodge Lucky Dragon 8 6:27:00
2 1041 Ingrid Jackson Lucky Dragon 8 6:27:00

Multiperson Men

Num Name Team Laps Time
1 1310 benjamin weaver Ten Guys Named Alex 10 6:09:00
1 1310 Sean Becker Ten Guys Named Alex 10 6:09:00
1 1310 Aijiro Suzuki Ten Guys Named Alex 10 6:09:00
2 1340 James Sestric Therapeutic Associates Cycling/GENR8 10 6:12:00
2 1340 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 10 6:12:00
2 1340 Bill Huff Therapeutic Associates Cycling/GENR8 10 6:12:00
3 1360 RJ Wamsley CycleOne CrossWorld 9 5:47:00
3 1360 Brett Shipton CycleOne CrossWorld 9 5:47:00
3 1360 casey wamsley CycleOne CrossWorld 9 5:47:00
4 1303 Paul DeVries Filth and Fury 9 6:00:00
4 1303 Paolo Dabbeni Filth and Fury 9 6:00:00
4 1303 John Droege Filth and Fury 9 6:00:00
5 1370 Michael McLaughlin CycleOne CrossWorld 8 5:30:00
5 1370 William Glasson CycleOne CrossWorld 8 5:30:00
5 1370 J.Michael Manning CycleOne CrossWorld 8 5:30:00
6 1320 Gernot Wackwitz DTNA Team One 8 5:46:00
6 1320 Gregor Reimann DTNA Team One 8 5:46:00
6 1320 Juergen Orlich DTNA Team One 8 5:46:00
7 1391 Vern Warn Powell Butte 8 5:55:00
7 1391 Macauley Berg Powell Butte 8 5:55:00
7 1391 Sean Warner Powell Butte 8 5:55:00
8 1350 Lee Stocker Team S+M 7 5:20:00
8 1350 jim scott Team S+M 7 5:20:00
9 1330 Nik Jones Loco 6 5:42:00
9 1330 Eric Petersen Loco 6 5:42:00
9 1330 Noah McManus Loco 6 5:42:00
9 1330 John Russell Loco 6 5:42:00
10 1396 Augusto Carneiro Existential Velo 4 4:32:00
10 1396 Jamaal Folsom Existential Velo 4 4:32:00
10 1396 Saul Barbee Existential Velo 4 4:32:00

Multiperson Women

Num Name Team Laps Time
1 1430 Evelyn West ReChargers 8 6:27:00
1 1430 Renee Pype ReChargers 8 6:27:00
1 1430 Rhonda Mazza ReChargers 8 6:27:00

Solo Men

Num Name Team Laps Time
1 1 Erik Tonkin Team S+M 12 6:19:00
2 4 Chad Swanson Team S+M 11 6:05:00
3 11 Nelson Snyder Cyclepath Racing 11 6:14:00
4 16 Bruce Cole-Baker Sunnyside Sports 11 6:20:00
5 18 Jonathan Myers Team S+M 10 5:48:00
6 55 John McCaffrey bicycleattorney.com 10 5:52:00
7 54 Trevor Norland Yakima Bike Vigilantes 10 5:56:00
8 27 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events 10 6:00:00
9 13 Scott Bradway Team S+M 10 6:01:00
10 15 Mark Matson Kona/Team S+M 10 6:03:00
11 5 Rich Cramer bicycleattorney.com 10 6:03:10
12 24 Shawn Rader Sunset Cycles 10 6:03:20
13 57 Doug Turnbull Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 10 6:07:00
14 36 Davy Yeater River City Bicycles 10 6:09:00
15 28 Jeff Curtes Vanilla Workshop/Twin 6 10 6:15:00
16 46 Justin DeMallie Filth and Fury 10 6:18:00
17 79 Justin Finn Spooky Cycles 9 5:26:00
18 14 Brandon Marshall 9 5:48:00
19 3 Kevin Hasley Sposetti 9 5:54:00
20 21 Robert Christensen Bridgetown Velo 9 5:57:00
21 33 Alex Accetta Team Beer 9 5:59:00
22 20 Lance Waltjean 9 6:03:00
23 53 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 9 6:05:00
24 48 Brian Towey Ten Guys Named Alex 9 6:15:00
25 26 John Gillilan Hammer Velo 9 6:19:00
26 2 Andrew Cummins 9 6:19:10
27 34 Steve Strickland Ninkasi 8 5:21:00
28 25 Dave Burnard Olson Bikes 8 5:31:00
29 29 Tyler Miller Bloom Racing 8 5:42:00
30 56 Brian Evans 8 5:49:00
31 19 James Jonke Oregon Bike Shop 8 5:53:00
32 17 Michael Lilienthal There will be no survivors 8 5:59:00
33 8 David Baker Sunnyside Sports 8 6:06:00
34 9 Andy Platt Columbia Sportswear 8 6:15:00
35 77 Mathew Hall IRA Ryan Cycles 7 5:12:00
36 51 Seth Daniels BRIHOP Cycling 7 5:20:00
37 50 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 7 5:26:00
38 22 Paul Kelly Jelly's Pirates 7 5:38:00
39 35 Jonathan Perlman Filth and Fury 7 5:46:00
40 52 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6 4:35:00
41 6 Ralph Schultz 6 4:55:00
42 31 Scott Gerwig 6 5:12:00
43 49 Del Goertzen 6 5:26:00
44 47 Chris Anderson Team Bike Tires Direct 6 5:30:00
45 23 Ken Lynn 6 5:41:00
46 7 Jeff Dengel Cyclesoles/Sagebrush Cycles 5 0:00:00
47 10 Ben Rasche Portobello Bicycle Racing 5 0:00:00
48 76 Ira Ryan IRA Ryan Cycles 5 0:00:00
49 78 Steve Carwile 5 0:00:00
50 30 David Hemming Marin Bikes 4 0:00:00

Solo Singlespeed

Num Name Team Laps Time
1 808 Geoffrey Huber Lifestyle Bikes 11 6:14:00
2 801 Matt Baumann 10 6:05:00
3 804 Jake Rosenfeld 9 5:46:00
4 802 Christian Vedder River City Bicycles 9 5:48:00
5 803 Tom Letsinger GVH Bikes 9 6:00:00
6 806 Scott Barker 9 6:05:00
7 807 Matt Erlensusch Web Cycle 7 5:51:00
8 800 Patrick Reedy 6 5:25:00
9 805 Jason Britton Team Cthulhu 6 5:25:10

Solo Women

Num Name Team Laps Time
1 850 Michelle Baumann 8 5:41:00
2 852 Cherie Touchette 8 5:53:00
3 857 Anita Dilles Ruckus Test Team 7 5:50:00
4 853 Amina Hale Cycles of Life 6 5:21:00
5 851 Monica Freeman 6 5:47:00
6 854 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 6 5:51:00
7 855 Irene Concepcion Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2 0:00:00
8 856 Kerry Kilner Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2 0:00:00

Two-Person Co-ed

Num Name Team Laps Time
1 632 Jeremiah Swanson Team S+M 11 5:51:00
1 632 Alice Pennington Team S+M 11 5:51:00
2 628 Sue Butler Team Butler 11 6:00:00
2 628 Tim Butler Team Butler 11 6:00:00
3 606 Brooke McDermid bicycleattorney.com 11 6:19:00
3 606 Chris Snyder bicycleattorney.com 11 6:19:00
4 608 Derek Faller The Fallers 10 6:03:00
4 608 Heidi Faller The Fallers 10 6:03:00
5 612 Stephanie Uetrecht Team Utrek 10 6:21:00
5 612 Robert Uetrecht Team Utrek 10 6:21:00
6 618 Jackie Thornton Jackie & Jim 9 5:57:00
6 618 Jim Thornton Jackie & Jim 9 5:57:00
7 626 Julie Browning Breakaway Training 9 6:02:00
7 626 Michael Kender Breakaway Training 9 6:02:00
8 622 Chris DiStefano Chris & Abby 9 6:09:00
8 622 Abby Watson Chris & Abby 9 6:09:00
9 600 Taylor Shekell Like Apples? 9 6:11:00
9 600 Vaughn Aldredge Like Apples? 9 6:11:00
10 610 Becky Rice Team Rice 8 6:02:00
10 610 Geoff Rice Team Rice 8 6:02:00
11 602 Amber Clark Team Beer 8 6:06:00
11 602 Richard Hall Team Beer 8 6:06:00
12 614 David German Suck It 8 6:08:00
12 614 Beth Burns Suck It 8 6:08:00
13 630 Gregg Rice Team Rice Two 8 6:08:00
13 630 Amy Rice Team Rice Two 8 6:08:00
14 616 Ben Gillison The Snow Leopards 7 5:30:00
14 616 Julie Sowell The Snow Leopards 7 5:30:00
15 620 Mielle Blomberg Mielle & Shane 5 4:58:00
15 620 Shane Sipe Mielle & Shane 5 4:58:00
DNF 624 Jose Sandoval Team Not Broken 4 0:00:00
DNF 624 Sharon Anderson Team Not Broken 4 0:00:00

Two-Person Masters 80+

Num Name Team Laps Time
1 748 Johnny Vergis Cyclepath Racing 10 5:55:00
1 748 Jim Miller Cyclepath Racing 10 5:55:00
2 754 David Luoma Guinness Cycling Team 10 6:08:00
2 754 John Mitchem Guinness Cycling Team 10 6:08:00
3 744 Kevin Thompson Total Domination 9 5:57:00
3 744 Craig Austin Total Domination 9 5:57:00
4 746 Wayne Nussbaum Wayne's World 9 6:03:00
4 746 Dieter Hoffmann Wayne's World 9 6:03:00
5 728 David Rosen Half Fast Velo/Deep Fried Lard 9 6:07:00
5 728 Scott Ballard Half Fast Velo/Deep Fried Lard 9 6:07:00
6 752 Tony Daversa Filth and Fury 9 6:14:00
6 752 David English Filth and Fury 9 6:14:00
7 726 Steve Lacey S&M Showers Pass 9 6:17:00
7 726 Ron Strasser S&M Showers Pass 9 6:17:00
8 750 Colleen Mcclenahan LC 8 5:19:00
8 750 Dean Lucas LC 8 5:19:00
9 758 Todd Sexton Guinea Pigs 8 5:42:00
9 758 Justin Serna Guinea Pigs 8 5:42:00
10 756 Scott Grealish Portland Velo 7 5:10:00
10 756 Peter Casey Portland Velo 7 5:10:00

Two-Person Men

Num Name Team Laps Time
1 562 Sean Babcock Boob Slax 13 6:15:00
1 562 Spencer Paxson Boob Slax 13 6:15:00
2 540 Carry Miller KidHammer 12 6:21:00
2 540 Jonathan Smith KidHammer 12 6:21:00
3 536 Steven Case Bjorn & Steven 10 5:46:00
3 536 Carl Bjorn Kjellstrand Bjorn & Steven 10 5:46:00
4 550 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 10 5:52:00
4 550 Larry Ehmke Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 10 5:52:00
5 508 Matthew Moore Cabron 10 6:07:00
5 508 Jake Salcone Cabron 10 6:07:00
6 538 Jimmie Roper Chinook Cycling Club 9 5:18:00
6 538 Perry Roper Chinook Cycling Club 9 5:18:00
7 534 Kenneth Pace Swede & Speed 9 5:54:00
7 534 Torsten Kjellstrand Swede & Speed 9 5:54:00
8 560 Brett Andress Orthopedic & Fracture Clinic 9 5:54:00
8 560 Alec Denes Orthopedic & Fracture Clinic 9 5:54:00
9 558 Rich Horacek G + H Dental 9 6:05:00
9 558 Lance Nelson G + H Dental 9 6:05:00
10 532 Saul Lopez Turgid Swamp Pups 8 5:31:00
10 532 Brian Spears Turgid Swamp Pups 8 5:31:00
11 552 Richard Anderson The Knifes 8 5:50:00
11 552 The Knifes 8 5:50:00
12 556 Chrsitian Martin Slow Motion 8 5:51:00
12 556 Eddie Wang Slow Motion 8 5:51:00
13 546 Michael Ray Pac Med 8 6:00:00
13 546 Jimmy Clarke Pac Med 8 6:00:00
14 502 James Buckroyd Team Lager + Beer 8 6:09:00
14 502 Jeffrey Johnson Team Lager + Beer 8 6:09:00
15 554 Justin Price Dirt Duo 8 6:27:00
15 554 Mike Ripley Dirt Duo 8 6:27:00
16 548 Tyler Barrett Andrew & Tyler 7 5:41:00
16 548 Andrew Cohen Andrew & Tyler 7 5:41:00
17 544 Charles Barrett C&C 5 6:11:00
17 544 Cory Bindner C&C 5 6:11:00
DNF 504 Peter Staiger Team Food Baby 4 0:00:00
DNF 504 Tom Bird Team Food Baby 4 0:00:00

Two-Person Singlespeed

Num Name Team Laps Time
1 242 John Bravard Cyclepath Racing 11 6:05:00
1 242 David Diviney Cyclepath Racing 11 6:05:00
2 244 Bryan Voytilla Team Briyan 10 6:00:00
2 244 Brian Gerow Team Briyan 10 6:00:00
3 248 Wendy Williams Just Off Work 10 6:13:00
3 248 Alex Criss Just Off Work 10 6:13:00
4 246 Emily VanMeter Team Outta School 9 5:57:00
4 246 Jamie Baxter Team Outta School 9 5:57:00
5 240 Steven Basden Half Fast Papillon 9 6:02:00
5 240 Aric Rist Half Fast Papillon 9 6:02:00
6 202 John Howe T.B.F.U. 8 5:20:00
6 202 josh bartlemay T.B.F.U. 8 5:20:00
7 204 Wade Goff HFV One Gear/No Fear 7 4:37:00
7 204 Paul Anderson HFV One Gear/No Fear 7 4:37:00

Two-Person Women

Num Name Team Laps Time
1 438 Shawna Palanuk Shawna & Helen 10 6:21:00
1 438 Helen Grogan Shawna & Helen 10 6:21:00
2 404 Jill Crimmins Escape from the Terrible Twos 9 6:09:00
2 404 Paula Bock Escape from the Terrible Twos 9 6:09:00
3 442 Christy Love Bag 'O Love/Ira Ryan/Team S&M 9 6:13:00
3 442 Rachel Bagley Bag 'O Love/Ira Ryan/Team S&M 9 6:13:00
4 444 Jocelyn Gaudi Ruckus Test Team 8 5:56:00
4 444 Lia Cunningham Ruckus Test Team 8 5:56:00
5 402 Anna Saltonstall Gorgeous S&M 8 6:04:00
5 402 Audrey Brown Gorgeous S&M 8 6:04:00
6 440 Candy Walker Poplollies 7 5:40:00
6 440 Julia Fudge Poplollies 7 5:40:00