Monday PIR

Portland, OR
April 18, 2011

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email David Hart.

Updated April 21, 2011 at 7:59 PM

Men 1/2/3

Num Name Team Points
1 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 24
2 934 christian tresser West End Bikes/Specialized 14
3 396 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear 11
4 5 John Mitchem West End Bikes/Specialized 11
5 840 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
6 962 Scott Harman HPChiro/Alpine Mortgage Planning 8
7 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5
8 851 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4
9 3002 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 3
10 655 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
11 780 Larry Hiday Close2myart Cycling Team
12 140 Dickie Mallison Upper Echelon Fitness
13 694 Joshua LeBus Bridgetown Velo
14 3157 Steve DeHaart Close2myart Cycling Team
15 176 Chris Haverty Bridgetown Velo
16 907 Dennis Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
17 3163 Kevin Drake
18 793 Harald Graham West End Bikes/Specialized
19 387 Jason Weinstein Harder Cycling
20 727 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
21 3036 James Randall bicycleattorney.com
22 3080 Brian Engelhard bicycleattorney.com
23 4305 David Miller Team Rose City
24 20 Shawn Cacolt Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
25 3220 Bret Berner River City Bicycles
26 383 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team
27 667 tom ghilarducci bicycleattorney.com
28 660 Tom Simon West End Bikes/Specialized
29 666 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
30 3162 Jesse Lea Cyclepath Racing
31 627 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
32 4323 Tony Curtis North River Racing
33 799 Greg Estes Bikesale.com
34 4310 Ryan Ferro Showers Pass
35 767 Robert Vigeant Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
36 590 Danny Knudsen bicycleattorney.com
37 9002 Dan Houghton Showers Pass
38 4079 Brandon Macemon Full Spectrum Racing- Jasons Deli
39 583 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
40 820 jimmy lingwood Gregg's/Trek
41 773 William Zale West End Bikes/Specialized
42 203 Sue Butler River City Bicycles
43 250 Hilary Billington Hammer Nutrition
44 133 Ron Magnus NoMads Bicycle Racing Team
45 7043 Cristina Mihaescu Hammer Velo
46 808 Tim Butler West End Bikes/Specialized
47 372 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
48 358 Jeff Buck Team Rose City
49 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
50 582 Tim Schauer West End Bikes/Specialized

Men 4/5

Num Name Team Points
1 4086 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
2 5172 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 12
3 4091 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
4 5497 Alan Sutton Cyclepath Racing 10
5 4270 Andy Barczak Team Bike Tires Direct 7
6 4144 Shaun Conley Ironclad Performance Wear 6
7 4122 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 6
8 4095 Michael Girard Portland Velo 5
9 41 Steven Curry Tacoma Bike 4
10 4161 Erik Spillman Portland Velo 2
11 5649 Geoff Grummon PSIMET/Zilla Racing
12 34 Peter Seelig Dr Will Bar
13 4235 David Thielen II ZteaM
14 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
15 5407 Will Harden Dr Will Bar
16 4002 Dave Burnard Olson's Bicycles
17 5151 Vince Blaney Dr Will Bar
18 4055 Cliff Allen
19 5441 Brian Hansen Red Lizard
20 5105 Dan Grabski Portland Velo
21 4324 Mitch Gold Portland Velo
22 4228 Michael Olson Kestrel/Imperial River Racing
23 32 Chris Cortez
24 4211 Kevin O'Connell Hammer Velo
25 5274 Thomas Royce
26 5221 Mark McMurtry
27 4396 Chris Miller 1 Error
28 5106 Scott Kelly Portland Velo
29 4037 Eric McMurtry Bellovaci United

Novice Men

Num Name Team Points
1 27 Scott Morrison 15
2 5634 Yonsoo Lee Portland Velo 12
3 5437 Raymond Crepeau 10
4 5156 Andrew Nemecek 8
5 5483 Russell Mantifel Lucky 13 7
6 5054 Matt Haughey Buy Local Cycling 6
7 5408 Neil Hatler 5
8 5150 Kyle Resnik Pacific Power Blue Sky 4
9 5613 Bart Fowler 3
10 5193 Zach Putnam 2
11 5549 Carl Steinke
12 29 Leo Call Team Endless Cycle
13 5378 Daniel Stark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
14 9881 John Baker
15 5447 Dave Lewis
16 4069 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Novice Women

Num Name Team Points
1 7195 Inge Wortman Verge Sport/Test Pilot 15
2 7209 Kristi Carver 12
3 7178 Theresa Olson KIRR 10
4 7038 Vivian Satterfield Ruckus Test Team 8
5 30 Leah de Forest Artisan Family Racing 7
6 7204 Danielle Restuccia 6
7 7481 Lori Brault Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 5
8 42 Valerie Lyons 4
9 7120 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness 3
10 7148 Nita Galambos Team Endless Cycle 2
11 31 Jennifer Liu
12 7351 Cara VanGorder Lasof Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
13 33 Maria Atinson
DNF 7211 Julieanna Finegan

Women

Num Name Team Points
1 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 16
2 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 15
3 213 Andrea Fisk Ruckus Test Team 13
4 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 10
5 7131 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 7
6 473 Mielle Blomberg Team S+M 7
7 99 Anne Kennedy 7
8 7088 leigh lewis Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
9 7130 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 3
10 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 2
11 7096 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
12 7352 Barbara Fisher Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
13 7057 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery