Pickett's Charge XC

Bend, OR
June 24, 2012

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated July 16, 2012 at 5:26 PM

Category 1 Men 15-18

Num Name Team Home Town Age Time
1 488 Garrett Lundberg South Central Racing Salida 18 1:42:53.74
2 544 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 15 1:51:49.52
3 343 Tyler Fox Louis Garneau/Echo Bike and Board Irrigon 18 1:53:25.21
4 499 Javier Colton Bend Endurance Academy Bend 16 1:55:05.43

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Home Town Age Time
1 367 Austin Line Trinity Bikes Bend 23 1:46:52.31
2 465 Ryan McGlone Boneyard Cycling Bend 34 1:50:35.68
3 529 luke demoe Hutch's-Co-Motion Eugene 33 1:52:17.55
4 360 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 29 1:52:34.93
5 373 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas Bend 29 1:53:26.46
6 445 Brent Poole Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 25 1:53:40.24
7 543 Cole Sprague Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Bend 19 1:54:16.17
8 325 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club Bend 23 1:55:17.03
9 454 Erik Long Portland 33 1:56:41.57
10 361 Brian Jorgensen CoCC Bend 21 1:57:59.17
11 530 Robert Gilbert Trinity Bikes redmond 22 1:58:54.69
12 346 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team Portland 31 1:58:58.68
13 528 Ryan Garner Eugene 31 2:00:56.76
14 406 Jeremy Russell bicycleattorney.com Portland 30 2:04:04.11
15 405 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 29 2:05:27.43
16 483 Sean Lewis Trinity Bikes Bend 25 2:07:54.92
17 366 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 28 2:10:54.34
18 546 Patrick Jackson Buy Local Cycling Salem 33 2:13:29.84
DNF 533 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 21 0:00:00.00

Category 1 Men 35-34

Num Name Team Home Town Age Time
1 535 Matt Betts Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 42 1:48:44.75
2 504 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 40 1:49:25.13
3 448 David Cloninger Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 43 1:50:17.27
4 545 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 42 1:52:28.50
5 471 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend 35 1:53:03.94
6 480 Tom Keller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Central Point 38 1:53:15.66
7 509 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Ashland 42 1:53:47.28
8 507 Greg Miller Bend 42 1:56:38.80
9 424 Robert Uetrecht WebCyclery.com Bend 42 1:57:26.68
10 531 Jesse Luckett Cyclepath Racing portland 40 1:58:30.53
11 460 Mike Schindler Sunnyside Sports Bend 40 2:00:43.36
DNF 501 Dan Shepherd Team Cycle Sport Ashland 44

Category 1 Men 45+

Num Name Team Home Town Age Time
1 404 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 45 1:45:15.41
2 383 Trevor Norland 1:50:48.07
3 475 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 53 1:52:14.12
4 322 Tim Butler Evolution Racing Team Portland 46 1:54:31.92
5 330 scott carroll Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 47 1:57:06.51
6 494 Dan Wolnick WebCyclery.com Bend 47 1:57:22.19
7 449 Jerry Lentz Hutch's Bend Bend 50 1:57:52.22
8 341 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team Bend 45 1:57:54.48
9 461 Michael King Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 46 2:00:24.36
10 540 Dan Packman WebCyclery.com Bend 48 2:01:25.04
11 520 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo bend 51 2:02:25.64
12 340 Brian Dwyer Ashland 47 2:03:30.50
13 385 Michael Nyberg Sunnyside Sports Bend 52 2:04:00.89
14 536 david baker Para-Team Sunnyside bend 45 2:04:38.31
15 344 Jerry Fox Echo Bike & Board Irrigon 45 2:06:08.23
16 416 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling Gresham 46 2:06:38.12
17 539 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles White City 49 2:18:33.64

Category 1 Women

Num Name Team Home Town Age Time
1 384 Melissa Norland Kona Grassroots Corvallis 38 2:06:12.21
2 479 Allison Halpin Sunnyside Sports Bend 25 2:06:36.77
3 332 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Portland 33 2:06:50.10
4 339 Alice Drobna Webcyclery/CycleSoles Bend 38 2:09:19.38
5 493 Kristin Duyn tualatin 33 2:11:38.30
6 482 solana kline bend 30 2:13:28.94
7 541 rebeccah bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles central point 33 2:14:27.89
8 423 Laura Trace 1 Error Portland 46 2:14:39.44
9 319 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 47 2:24:18.62
10 519 Mielle Blomberg Team S+M Portland 41 2:25:18.09
11 335 Sondra Coonrod 10 2:25:54.96

Category 2 Men 15-18

Num Name Team Home Town Age Time
1 496 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion Eugene 16 2:07:10.85

Category 2 Men 19-34

Num Name Team Home Town Age Time
1 388 Jason Oman The Bucklers Bend 31 2:03:20.69
2 456 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events Portland 33 2:04:05.25
3 522 Zane Houshour Ashland 32 2:05:02.93
4 451 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team bend 34 2:05:29.80
5 468 Sean Corey Trusty Switchblade Portland 29 2:06:30.49
6 420 Cory Tanler Trinity Bikes Bend 25 2:07:22.51
7 304 Andy Armstrong Sunset Cycles Wilsonville 29 2:10:24.67
8 534 Stephen Staha Flywheel Bicycle Solutions Ashland 33 2:13:00.84
9 321 Brian Buskirk Trinity Bikes Grants Pass 27 2:13:38.76
DNF 380 David Montes BBS/Igleheart Bikes Lake Forest Park 25 0:00:00.00
DNF 550 Adam Aguilar Thurren Bend 27 0:00:00.00

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Home Town Age Time
1 302 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 43 1:59:31.23
2 379 Mark Miskowiec Sunnyside Sports Bend 42 2:03:51.60
3 331 Chris Chambers Bend 39 2:03:56.92
4 455 Bill Larson Cyclepath Racing Portland 40 2:05:08.43
5 375 Wade Miller Sunnyside Sports Bend 41 2:06:42.39
6 409 Robert Schumacher 2:07:01.60
7 457 James Kerr Bend 35 2:07:06.84
8 394 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade Bend 44 2:10:54.82
9 371 Andrew Maddox Cycle Analysis Central Point 40 2:15:17.32
10 334 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club Happy Valley 42 2:16:05.04
11 547 Christian Martin River City Bicycles Portland 36 2:17:00.66
12 386 Gary O'Connell 2:21:26.38
13 356 Shea Hawes La Grande 38 2:29:58.59
14 426 Eddie Wang River City Bicycles Portland 35 2:38:45.81
15 412 David Sinclair David Sinclair Hermiston 38 3:01:07.99
DNF 498 Peter Wheary Blue Goose Racing Bend 43 0:00:00.00

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Home Town Age Time
1 434 Rich Wolf Sunnyside Sports Bend 53 2:09:41.64
2 364 Calvin Knight Bend 46 2:10:18.84
3 303 Eugene Anderson Cycle Analysis Ashland 51 2:10:32.32
4 466 Todd Schock Boneyard Cycling Bend 49 2:11:17.90
5 515 jason saunders Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 45 2:11:39.93
6 392 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 50 2:13:13.76
7 336 Rob Crocker Bend 45 2:13:29.08
8 516 Robert Dudley Team Cycle Sport Medford 46 2:14:02.54
9 369 John Lulich Bend 48 2:14:23.16
10 444 Bryan Ross Grants Pass 47 2:15:20.02
11 427 William Waring Camas Bike and Sport Camas 47 2:15:43.84
12 387 John OBrien Evolution Racing Team Ridgefield 53 2:16:40.19
13 402 Kent Reynolds Bend 2:17:40.40
14 301 Mike Albright Mike Albright Photography/Redline bend 46 2:19:58.34
15 337 Dan Davis WebCyclery.com Bend 54 2:21:03.18
16 523 Ian Kennedy bicycleattorney.com Portland 48 2:22:38.61
17 513 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events Florence 49 2:25:42.98
18 472 Whit Bazemore Bend 49 2:31:20.69
19 308 Charles Barrett 1 Error Portland 45 2:34:53.63
20 478 Paul Bascom Portland Velo Lake Oswego 53 2:56:39.17
21 459 Jeff Cobbs Bend 52 2:59:18.47
22 453 Matt Falkenstein SHEVLIN DENTAL CENTER Bend 54 0:00:00.00
DNF 306 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 46 0:00:00.00

Category 2 Men 55+

Num Name Team Home Town Age Time
1 436 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Salem 56 2:08:06.89
2 443 Don Leet Sunnyside Sports Bend 62 2:09:05.69
3 376 Mark Miller Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 57 2:09:12.99
4 311 mike beall Boneyard Cycling bend 61 2:09:16.14
5 382 David Morrison Redmond 56 2:12:57.40
6 362 Stan Kiefer Boneyard Cycling Bend 57 2:14:59.18
7 399 Mike Reightley Bend 55 2:17:58.79
8 370 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 55 2:24:41.20
9 432 William Raff 2:25:29.18
10 415 Russell Speirn Portland Velo Wilsonville 66 2:32:48.37
11 372 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team Portland 67 2:33:46.03
DNF 326 Daniel Caldwell Sunnyside Sports Bend 63 0:00:00.00

Category 2 Women 19-34

Num Name Team Home Town Age Time
1 413 Jessica Smith Sunnyside Sports Bend 26 2:22:25.09
2 377 Michelle Mills Boneyard Cycling BEND 34 2:24:01.44
3 467 MEREDITH BRANDT Bend 32 2:25:31.02
4 342 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club Portland 35 2:27:19.00
5 352 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 15 2:46:22.14

Category 2 Women 35+

Num Name Team Home Town Age Time
1 500 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 44 2:16:04.17
2 442 erica wescott Bend 41 2:16:43.80
3 525 Ann Kennedy bicycleattorney.com Portland 44 2:18:22.97
4 474 Carla Pfund Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 60 2:20:14.57
5 452 Mary Skrzynski Sunnyside Sports Bend 50 2:29:33.00
6 403 Maggie Rising Portland Velo Lake Oswego 49 2:34:50.75
7 476 Michelle Bazemore Sunnyside Sports Bend 45 2:35:55.70
8 446 Ronda Sundermeier Tigard 45 2:38:08.48
9 391 Lynda Palubeski WebCyclery.com Bend 45 2:44:07.09
10 486 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 52 2:49:29.32
11 338 Vonda Derksen Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 39 2:54:43.32
DNF 318 Loraine Blake Guinness Cycling Team Portland 47 0:00:00.00
DNF 450 Gina Miller Sunnyside Sports Bend 45 0:00:00.00

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Home Town Age Time
1 312 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 14 1:06:36.50
2 365 Leif Kytola Hutch's-Co-Motion eugene 14 1:08:15.45
3 316 Donovan Birky Bend Endurance Academy Bend 13 1:09:30.96
4 437 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 14 1:13:09.88
5 354 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 13 1:14:50.29
6 357 Henry Raff Hailey 1:20:25.29
7 430 Carson Westberg WebCyclery.com Bend 13 1:22:16.52
8 327 Nicolas Campbell Washougal 1:28:58.52
9 502 Alex Shepherd Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Ashand 10 1:37:56.51
10 463 Nathaniel Cannon Bend 12 1:44:04.15
11 350 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 10 1:59:22.16
DNF 470 Landon Coonard Bend 0 0:00:00.00
DNF 425 Ryder Uetrecht WebCyclery.com Bend 10 0:00:00.00

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Home Town Age Time
1 503 Will Reinking Bend 16 1:07:15.28
2 389 Brandon Ortiz Hapi-Go! Vancouver 17 1:08:09.31
3 428 Billy Waring Camas Bike and Sport Camas 17 1:11:31.72
4 400 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy Bend 15 1:18:22.44
5 489 Nathan Baker Bend 17 1:22:11.84
6 328 Ryan Carr Springfield 15 1:31:58.53

Category 3 Men 19-34

Num Name Team Home Town Age Time
1 349 Dustin Harder Harder Cycling Portland 33 1:08:36.02
2 305 Mike Arrera Bend 1:11:56.94
3 511 Clint Sergi Corvallis 22 1:12:00.54
4 358 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club Portland 36 1:13:16.71
5 491 Nick Duyn tualatin 34 1:16:13.01
6 517 Scott Zenier Portland 26 1:24:04.68
7 390 Nicholas Ortiz Hapi-Go! Vancouver 20 1:27:47.42
8 487 Michael Johnston Boise 33 1:29:15.47

Category 3 Men 35-44

Num Name Team Home Town Age Time
1 418 Sean Stroup Beermongers Cycle Club Portland 38 1:08:59.27
2 490 Phil Hill Bend 39 1:11:46.19
3 381 Anthony Morales Bend 36 1:13:49.46
4 512 Chris Zanger Bend 38 1:14:50.54
5 314 Dennis Bennett Boneyard Cycling Bend 43 1:14:55.23
6 333 Flint Churchill Camas Bike and Sport Beaverton 38 1:15:04.73
7 510 Joseph Ketner Gresham 35 1:16:03.07
8 447 Jarod Seaman Capitol Velo Salem 41 1:16:06.18
9 462 kyle stephens Beermongers Cycle Club Portland 35 1:18:18.40
10 506 John Hughes Broadlook.com Wilsonville 43 1:43:57.36
11 438 Mike Ziehnert Tigard 42 1:52:33.21
DNF 396 Josh Pounds Pistis Grants Pass 37 0:00:00.00

Category 3 Men 45+

Num Name Team Home Town Age Time
1 514 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky Corvallis 62 1:11:32.60
2 323 Chad Butler Hapi-Go! Scio 45 1:13:50.95
3 355 Brian Hart Sr. Hapi-Go! Washougal 50 1:15:44.94
4 395 Jonathan Pierce Sheridan 53 1:18:16.77
5 329 Philip Carr Springfield 50 1:18:28.10
6 401 Colonel Reynolds Boneyard Cycling Bend 54 1:18:48.94
7 410 Pat Shields Redmond 48 1:26:47.13
8 310 Thomas Batty Molalla 49 1:28:39.53
9 492 Bill Sundermeier Portland 49 1:31:22.99
10 495 Rob Nichols Lakeview 59 1:34:22.28
11 374 Robert McKennam Bend 2:17:35.82

Category 3 Women 10-18

Num Name Team Home Town Age Time
1 351 Sharon Hart Hapi-Go! Washougal 17 1:20:16.76
2 439 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 13 1:41:12.28
3 440 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 11 1:44:53.93

Category 3 Women 19-34

Num Name Team Home Town Age Time
1 353 Hannah Hart Hapi-Go! Washougal 19 1:23:23.05
2 458 Jericho Winter Beermongers Cycle Club Portland 27 1:35:40.53
3 397 Sierra Reid Westview High School Cyclocats Portland 19 1:46:02.67

Category 3 Women 35-44

Num Name Team Home Town Time
1 441 Laura O'Connell Bend 1:23:44.09
2 477 Erika Miranda Trusty Switchblade Portland 1:35:10.00

Category 3 Women 45+

Num Name Team Home Town Age Time
1 398 Pam Reid Team Rose City Portland 55 1:19:46.10
2 320 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 57 1:37:38.79
3 429 Bernadette Warwick Dexter 53 1:48:01.88

Clydesdale Men 210+

Num Name Team Home Town Age Time
1 548 Thom Kneeland Service Course Velo Medford 40 2:07:13.95
2 411 Adam Short Boneyard Cycling Bend 33 2:09:03.01
3 518 Matt Wilkin Team S+M Portland 35 2:10:00.02
4 421 Bradley Taylor Bend 40 2:17:54.73
5 359 MacDonald Jackson Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 40 2:23:35.98
6 363 Dwayne King Portobello-A Better Cycle Portland 43 2:27:25.41
7 505 Dan Lautenbach Sunset Cycles Portland 50 2:28:06.06
8 368 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo Bend 38 2:29:27.83
9 549 Russell Grayson Bend 41 2:32:01.05
10 481 Matt Cromwell Bend 2:48:48.22
11 464 Curtis Burrill LOOP ROPE Medford 40 2:52:42.20

Pro Men

Num Name Team Home Town Age Time
1 484 Ryan Trebon Cannondale/Clement Bend 31 1:36:09.26
2 433 Brennan Wodtli All Access Racing Bend 24 1:39:04.57
3 485 Brett Nichols Boise 30 1:40:53.89
4 422 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com Bend 36 1:41:21.51
5 469 Brig Brandt Silverado Gallery/Sunnyside Bend 32 1:43:32.95
6 538 Ross Brody Buy Local Cycling Salem 33 1:45:32.12
7 419 William Sullivan CarbonBikesDirect.com, Boxer Industries, Hammer Nutrition Lake Oswego 46 1:45:33.69
8 393 Cody Peterson Bend 33 1:46:06.40
9 315 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 28 1:46:28.94
10 414 Chris Snyder bicycleattorney.com Portland 39 1:47:49.95
11 521 James Ceccorulli Trek 29er Crew Portland 25 1:48:09.34
12 532 Jonathan Myers Team S+M Portland 45 1:48:28.83
DNF 408 damian schmitt Silverado Gallery/Sunnyside Bend 34 0:00:00.00
DNF 407 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA Bend 33 0:00:00.00

Pro Women

Num Name Team Home Town Age Time
1 317 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside bend 33 1:56:04.76
2 324 Sue Butler River City Bicycles Portland 41 1:57:46.34
3 537 Karen Dewolfe Team Dirt/Mudslinger Events 34 2:01:35.49

Singlespeed Men

Num Name Team Home Town Comments Age Time
1 508 Ryan Eisele Dalles 34 1:56:03.37
2 347 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Sherwood 41 1:56:32.03
3 307 Seth Barnard Ashland 37 2:00:07.13
4 417 Doug Striley Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Medford 42 2:00:35.49
5 527 Lee Ordonez Hutch's-Co-Motion Springfield 30 2:00:54.44
6 542 Dustin Miller Buy Local Cycling Keizer 33 2:07:15.96
7 497 Robert Winnenberg Bend 41 2:14:07.71
8 431 Steven Westberg WebCyclery.com Bend 44 2:23:18.21
9 378 Kyle Mills Boneyard Cycling Bend 33 2:25:35.46
10 309 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 47 2:27:31.31
11 473 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles portland Relegation due to early start 35 1:53:07.30
DNF 524 Matt Savage TTS Portland 36 0:00:00.00

Singlespeed Women

Num Name Team Home Town Age Time
1 526 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Eugene 23 2:37:41.03
DNF 313 Lisa Belair-Sullivan Team S+M Lake Oswego 45 0:00:00.00