Wildcat Mtn Uphill Challenge

OR
July 13, 2014

Questions about results should go to Scott Jones.

Updated October 30, 2014 at 3:26 AM

Eddy

Num Name Team Time
1 117 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing 0:40:54
2 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 0:41:21
3 735 Yann Blindert 0:41:49
4 5176 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 0:43:40
5 5089 Michael Hopkins Team Planet X USA 0:45:53
6 4264 Ed Waters 1:04:00

Junior 15-16

Num Name Team Time
1 8050 Alex White Word-RCB by Cyclisme 57:03

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 733 Tim Smith SCCA/Starbucks 38:46
2 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41:23
3 50 Yuji Sumimoto 45:21

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 40:34
2 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 44:05
3 598 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45:38
4 528 Glenn Johnson Dr Will Bar 46:35
5 4071 Scott McKnight crank 47:43

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 4461 Kerry Farrell 39:07
2 4175 Dean Carson 42:23
3 3018 John Slawta Land Shark 43:22
4 3063 Dean Anderson crank 45:16
5 480 Eric Szczukowski 45:29
6 4023 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 46:02

Masters Men 55-59

Num Name Team Time
1 5065 Dan Gilden 0:44:03
2 491 Allen Neel 0:44:14
3 476 Jonathan Lyons Hammer Velo 0:44:47
4 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:46:15
5 561 Paul Mautner Veloforma 0:46:56
6 5136 John Henry Maurice Capitol Velo 1:00:22

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 181 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 38:18
2 367 Gregory Hartman Team Rose City 45:26
3 133 Ron Magnus bicycleattorney.com 49:11
4 4223 Roger Nelson crank 51:51
5 4068 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 52:31
4455 Rod Wanker 00:00
5216 John Tallyn Portland Velo Racing Team 00:00

Masters Women 40-49

Num Name Team Time
1 251 Jennifer Burtner SCCA/Starbucks 46:22
2 7061 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 51:38

Masters Women 55-59

Num Name Team Time
1 7192 Alison Fulmer 1:08:58
7066 Laura Wanker 0:00:00

Masters Women 60+

Num Name Team Time
1 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 0:51:47
2 7020 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 1:07:52

Men Category 3

Num Name Team Time
1 4110 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36:35
2 3136 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 41:59
3 396 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing 44:06
4 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 57:43

Men Category 4

Num Name Team Time
1 5112 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 41:04
2 4053 Joe Tysoe 42:18
3 4051 Steven Basden Team 10 Barrel 49:57
4297 Andrew Daniels 00:00

Men Category 5

Num Name Team Time
1 52 ryan whitehead Hagens-Berman LLP Cycling 39:49
2 5541 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 42:15
3 5323 Bruce Haserot 44:44
4 5805 Michael Sather 44:54
5 5231 Nathaniel Wells Hapi-Go! 47:40
6 58 Michael Tarbert 55:45

Senior Women

Num Name Team Time
1 255 Jenny Slawta Land Shark 44:38

Tandem Mixed

Num Name Time
1 574 John/Margareta Cacabelos/Germeaux 46:04

Women Category 3

Num Name Team Time
1 277 Tina Haugbro Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 45:21

Women Category 4

Num Name Team Time
1 7255 Lindsay Springer 47:37
2 7173 Sara Slawta Land Shark 49:33