Return on the Jedi: XC

Grants Pass, OR
June 1, 2014

Part of the Return on the Jedi

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 2, 2014 at 5:56 AM

Clydesdale 200+

Num Name Team Town Age Time
1 132 Robert Gilbert Trinity Bikes Redmond 24 2:05:10
2 126 Scott Pierce Sappo Hill Soapworks Eugene 48 2:20:12
3 102 Earl Hazekamp Capitol Velo Salem 39 2:39:15
4 125 Kellan Cullan Cycle Analysis Jacksonville 30 3:06:02

Elite Men

Num Name Team Town Age Time
1 26 Patrick Means Team S+M Corvallis 31 2:14:11
2 14 Tyler Fox Redmond 20 2:15:20
3 27 Adam Hadley Corvallis Cyclery Racing Corvallis 33 2:16:28
4 1 James Ceccorulli bicycleattorney.com Portland 27 2:18:36
5 2 Jonathan Myers Team S+M Portland 47 2:19:31
6 25 Keith Jennings Corvallis 30 2:20:12
7 22 Tyler Miller TrailRags Cycling Team Bend 37 2:21:22
8 12 Shawn Rader Hillsboro 37 2:49:34

Elite Women

Num Name Team Town Age Time
1 3 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team Portland 35 2:41:35

Expert (Category 1) Men 19-44

Num Name Team Town Age Time
1 23 Javier Colton Sunnyside Sports Bend 18 2:18:44
2 6 Thomas Hainisch WebCyclery.com Bend 41 2:19:45
3 8 Andy Redden Medford 32 2:24:48
4 7 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 31 2:27:23
5 35 CJ Johnson Team Cycle Sport 0.0 42 2:27:38
6 5 Darren Jahn Rogue River 41 2:35:19
7 24 David Krause Trusty Switchblade Bend 37 2:37:02
8 4 Brian Gerow Portland 33 2:39:50
9 34 Rich Julyan Ashland 44 2:45:44
10 11 Tom Keller Sappo Hill Soapworks Central Point 40 2:47:06
11 32 John Miller Sappo Hill Soapworks Ashland 44 2:49:39
12 20 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One Coos Bay 34 2:51:41
13 28 Ross Bertolini Crescent City 25 3:26:48
14 42 Lohn Ludwig Crescent City 25 3:57:57
15 13 DEVON WILLIAMS Brookings 38 4:05:08
DNF 30 RUSTY RESTAD Crescent City 24

Expert (Category 1) Men 45+

Num Name Team Town Age Time
1 15 Jerry Fox Trinity Bikes Redmond 47 2:45:02
2 33 Bob Grover White City 51 2:53:19
3 21 Sam Greenwood Obrien 46 2:56:42
4 29 Brian Bertolini Harbor 46 3:27:42

Expert (Category 1) Women

Num Name Town Age Time
1 19 Katrina Marshall Bend 36 2:59:57

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Team Town Age Time
1 225 Estaban Sandi Corvallis Cyclery Racing Corvallis 28 1:10:26
2 224 Mau Paniagua Corvallis Cyclery Racing Corvallis 35 1:12:01
3 217 Christian Francis Capitol Velo Salem 29 1:18:29
4 232 TIM KRUPP Cycle Analysis Medford 36 1:26:08
5 228 Ursal Miller Medford 1:26:10
6 208 Adam Bergerson Capitol Velo Salem 39 1:28:45
7 207 Matt Diterlizzi Creswell 25 1:38:27
8 226 Stephen Redmond Crescent City 25 1:41:26
9 200 Jason Flanagan Capitol Velo Salem 39 1:43:16

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Team Town Age Time
1 227 Don HENDRICKS 0.0 57 1:17:12
2 209 Bryan Harris Bend 47 1:24:07
3 229 Alan Brashear 0.0 51 1:24:11
4 210 Phil Brothers Bend 47 1:31:15
5 218 Luke Bergerson Aumsville 41 1:40:47
6 213 JP Petrin Capitol Velo Salem 62 1:41:12
7 223 Rod Dowse Grenada 46 1:42:50
8 211 Chad Kimsey Stayton 45 1:58:09
9 212 David Gustafson Crescent City 69 2:25:04

Novice (Category 3) Women 19-39

Num Name Team Town Age Time
1 220 Kodi Snider Trinity Bikes Redmond 23 1:31:07
2 201 Javonna Marroquin Grants Pass 36 1:34:12
3 233 Amanda Pile Portland 27 1:37:29
4 231 Constance Clark-Krupp Cycle Analysis Medford 29 1:38:13

Novice (Category 3) Women 40+

Num Name Team Town Age Time
1 216 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 23 1:39:52
2 206 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 59 1:53:15
3 230 Barbara Rodgers Grants Pass 44 2:06:28

Novice Men (Category 3) 10-13

Num Name Team Town Age Time
1 222 Ryder Uetrecht WebCyclery.com Bend 12 1:22:21
2 221 Elijah Krause Trusty Switchblade Bend 12 1:29:39
3 205 Benjamin Jahn Rogue River 12 2:02:27
4 203 Rowan Fortier WebCyclery.com Bend 11 2:13:44

Novice Men (Category 3) 14-18

Num Name Time
1 214 Eddison Isabell 1:29:50
2 202 Stephen Willey 1:31:56

Novice Women (Category 3) 10-13

Num Name Team Town Age Time
1 204 Carmyn Fortier WebCyclery.com Bend 13 1:42:51

Singlespeed Men

Num Name Team Town Age Time
1 9 Steven Mills Redding 21 2:18:45
2 10 Jon Conway Trinity Bikes Bend 34 2:20:44
3 18 Dax Turner Tensegrity PT Cycling Eugene 39 2:34:29
4 31 J Brett Sicilian Eugene 30 2:38:51

Sport (Category 2) Men 14-18

Num Name Team Town Age Time
1 103 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 15 1:43:54
2 123 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks Grants Pass 15 1:45:08
3 141 Austin Dowse Grenada 17 2:14:36

Sport (Category 2) Men 19-39

Num Name Team Town Age Time
1 108 Trevor Lane Boneyard Cycling Bend 25 1:44:51
2 104 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing Albany 28 1:51:00
3 105 Jeff Johnston Boneyard Cycling Bend 34 1:53:26
4 106 Keith Roberts McKinleyville 39 2:00:45
5 145 Timothy Jaynes Grants Pass 20 2:02:03
6 107 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com Portland 31 2:05:44
7 139 Thomas DeVicq Eugene 28 2:18:13

Sport (Category 2) Men 40-49

Num Name Team Town Age Time
1 138 Tom Williamson Multnomah Athletic Club Portland 48 1:46:05
2 130 Mark Williams Team Cycle Sport Medford 46 1:47:52
3 110 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 46 1:51:01
4 137 Robert Dudley Team Cycle Sport Medford 48 2:03:32
5 109 Bob Stephens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Tigard 45 2:08:01
6 136 Andrew Maddox Cycle Analysis Central Point 42 2:10:16
7 142 Patrick Honsinger 0.0 49 2:10:53
8 131 Lance Armstrong Merlin 42 2:24:39
DNF 111 Todd Stumpenhaus Team Cycle Sport Medford 45

Sport (Category 2) Men 50-59

Num Name Team Town Age Time
1 114 David Morrison Trinity Bikes Redmond 58 1:58:39
2 113 Marc Fortier WebCyclery.com Bend 53 2:02:53
3 169 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Ridgefield 55 2:05:49
4 134 Mark Miller Team Dirt Corvallis 59 2:07:41
5 112 Terrell Richards Sunset Cycles Medford 56 2:13:02
6 116 Paul Mautner Veloforma Portland 56 2:14:27
DNF 117 Raymond Colton Bend 56

Sport (Category 2) Men 60+

Num Name Team Town Age Time
1 118 Don Leet Sunnyside Sports Bend 64 2:03:57
2 124 Steve Lacey Team S+M Portland 60 2:09:32
3 135 chris stapleton Cycle Analysis Central Point 62 2:20:13

Sport (Category 2) Women 19-39

Num Name Team Town Age Time
1 140 Sarah Frey Corvallis Cyclery Racing Corvallis 37 2:13:47
2 133 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 34 2:16:05
3 129 Ellene Smith bicycleattorney.com Portland 34 2:17:42
4 119 Samantha Pharris Trinity Bikes Redmond 23 2:25:49

Sport (Category 2) Women 40-49

Num Name Team Town Age Time
1 120 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Racing Hillsboro 44 2:38:26
2 100 Shawn Taylor Bend 46 2:55:54

Sport (Category 2) Women 50+

Num Name Team Town Age Time
1 101 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental Bend 52 2:21:23
2 121 Jan Moss Therapeutic Associates Racing Portland 53 2:36:59
3 122 Renee Pype Team S+M Portland 56 3:13:55