Pringle Creek Criterium

Salem, OR
July 20, 2014

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated July 20, 2014 at 11:20 PM

Junior Men 14-18

Num Name Team Age City
1 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
2 60 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland
3 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
4 8023 Erik Hammerquist Capitol Velo 16 Keizer
5 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston
6 54 bryant karner 17 Salem

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City
1 8067 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem

Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team 48 Lake Oswego
2 65 Matt Willhite Capitol Velo Salem
3 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 47 Portland
4 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45 Vancouver
5 313 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland
6 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
7 5248 Kenny Prowse Capitol Velo 48 Salem

Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 781 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland
2 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland
3 3065 Michael Woodburn Kovarus-Wells Fargo 52 Damascus
4 3001 Tony Dirks Rogue 50 Hood River
5 348 Dave Faust Team Rose City 58 Portland
6 606 Stuart Anderson 51 San Diego
7 142 bill fields 50 eugene

Masters Men 60+

Num Name Team Age City
1 5196 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene
2 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland

Men Category 1/2

Num Name Team Age City
1 104 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland
2 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 26 Portland
3 793 Joseph Dengel Dr Will Bar 31 Portland
4 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 35 Eugene
5 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 26 Portland
6 730 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer
7 715 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland
8 725 Lee Ordonez English Cycles 32 Eugene
9 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 PORTLAND
10 759 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer
11 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton
12 805 Kyle Ward Dr Will Bar 31 Portland
DNF 778 Steve Wright Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Beaverton
DNF 782 Daniel Penner 28 Portland
DNF 843 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 34 Portland
DNF 66 Travis Brown 34 Portland
DNF 742 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Tigard

Men Category 3

Num Name Team Age City
1 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 31 Portland
2 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45 Vancouver
3 3112 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite Road Team 23 Portland
4 694 James Randall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 48 Portland
5 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Vancouver
6 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
7 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
8 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 42 West Linn
9 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 47 Portland
10 366 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 49 Corvallis
11 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
12 305 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 25 Portland
DNF 4203 Isaac King Soraz Racing p/b CAPA 27 Longview
DNF 331 Scott Goodrich HCH-RPM Mortgage Cycling Team 39 Camas

Men Category 4/5

Num Name Team Age City
1 5544 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland
2 60 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland
3 5671 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 35 Albany
4 63 Christian Francis Capitol Velo 29 Salem
5 5891 Aaron McClintock 28 Dayton
6 8023 Erik Hammerquist Capitol Velo 16 Keizer
7 50 Lucas Barash-David 21 Portland
8 61 Shawn Twing 43 Salem
9 59 Tyler Jackson Half Penny Cycling Team 35 Salem
10 404 Don Bailey Soraz Racing p/b CAPA 43 McMinnville
11 64 Raska Jonathan Half Penny Cycling Team 37 Salem
12 5402 Michael Grindstaff Trinity Bikes 38 Redmond
13 5700 Greg Eyerly 50 Salem
14 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene
15 62 Anthony Lally 36 Salem
16 5068 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 35 Portland
17 4243 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 46 Salem
18 430 Anthony DiSano Rogue 23 Clackamas
DNF 4014 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland
DNF 4111 Caden Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 17 Keizer
DNF 8068 Aaron King Capitol Velo 15 Salem

Women Category 1/2

Num Name Team Age City
1 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Portland
2 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 29 Portland
3 208 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver

Women Category 3

Num Name Team
1 231 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 467 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio

Women Category 4/5

Num Name Team Age City
1 7073 Annie Bertucio 26 Portland
2 8067 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem