Cross Crusade: Portland International Raceway

Portland, OR
November 15, 2015

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray. Laps time available on request

Updated November 16, 2015 at 6:48 AM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 977 Sarah Tisdale Highfive Cycling 45 Hillsboro 4 51:48
2 975 Julie Deal KimMongers Cycle Club 43 Portland 3 46:27
3 803 Sarah Umbrandt 2 46:15
4 971 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 2 47:08
5 972 Libby L. Emond 2 48:54

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 115 Scott LaPlante Indy 42 Tualatin 3 35:09
2 241 Peter Hand 42 Portland 3 35:38
3 119 matthew giem CVC Racing 40 Oak Harbor 3 35:52
4 142 Drew Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 27 Camas 3 36:01
5 168 Artur Grochowski Threshold Velo 30 Portland 3 36:27
6 32 Mike Hamness 43 Vancouver 3 36:31
7 65 Luke Bergerson Capitol Velo 42 Aumsville 3 37:00
8 93 Matt Taini 48 Lake Oswego 3 37:05
9 16 Jeff Baratta Team Planet X USA 54 Portland 3 37:15
10 23 Austen Sofhauser 29 Portland 3 37:20
11 181 Jason Whittinton Team 10 Barrel 3 37:52
12 238 Dee Snaughts 28 Kirkland 3 38:07
13 278 Ryan Bottesini 3 38:36
14 14 Kevin Claggett O2 Endurance 48 Canby 3 38:37
15 138 Adam Nicholas 26 Portland 3 39:12
16 72 Sean McBurney 34 Portland 3 39:13
17 275 Aaron Benson 3 39:21
18 222 Nathan Ulrich 3 39:27
19 120 David Kuzma 39 Vancouver 3 39:48
20 122 Cesar Carrillo 33 Hillsboro 3 40:33
21 53 Charlton Shen 49 Portland 3 40:50
22 81 Carl Steinke Unattached 39 Portland 3 41:11
23 169 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 3 41:56
24 207 Dean Eisenbraun Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 3 42:26
25 27 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 3 42:47
26 76 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 37 Canby 3 43:01
27 253 Nathan Petz 3 43:05
28 276 Marc Mueller 3 43:33
29 273 Ryan DeVries bicilista 11 Portland 3 43:56
30 28 Matt Jaszkowiak 42 Portland 3 44:07
31 94 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Washougal 3 44:17
32 274 Elijah Salazar Hapi-Go! Eugene 3 44:41
33 170 Larry Coates 42 Tigard 3 44:42
34 31 John Degenhardt 60 Portland 3 45:53
35 110 JP Petrin Capitol Velo 63 Salem 3 46:00
36 84 Adrian Vogwell 38 3 46:13
37 267 Ryan Luce 3 47:17
38 192 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 3 47:58
39 171 Caleb Unger 24 Hillsboro 3 48:00
40 277 Joel Stamming 3 48:01
41 172 Michael Ybaben 52 Beaverton 3 49:46
42 149 Ian Baer 12 Portland 3 50:14
43 150 Mark Baer 3 50:15
44 279 Adrienne Farabee 2 36:01
45 280 Eric Miller Grouptrail Cycling 49 Tigard 2 36:31
46 249 Eric Truong 2 38:27
47 21 Zachary Goude Team Planet X USA 33 Portland 2 39:08
48 236 Duy Tran 2 40:02
DNF 103 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 39 Portland 2 40:02
DNF 101 Don Gutzmann 43 Portland 2 40:02
DNF 161 Scott Erickson 43 Beaverton 1 40:02

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 746 Julia Gonzales Hood River Velo Hood River 3 45:57
2 799 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 49:48
3 751 Mary Grace Baxendale Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 3 50:16
4 754 Megan Horst 35 Portland 3 50:30
5 802 Heather Winfrey Cyclepath Racing 31 Tigard 3 51:31
6 835 Britt Olsen CX Machines 31 Portland 3 51:43
7 832 Mira Engler CX Machines 31 Portland 3 52:32
8 747 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Link 29 Portland 3 52:52
9 717 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 41 Portland 3 53:21
10 780 Nicole Beckwith 3 53:30
11 748 Nicole Davenport 27 Portland 3 53:55
12 824 Epiphany Couch 3 54:51
13 743 Jody Rose Grouptrail Cycling 37 Portland 3 54:58
14 801 Kristi Dirks 44 3 55:38
15 753 Jen Zak 37 Portland 3 55:42
16 837 Annie Boroff 3 56:31
17 793 Leigh Hendrick 2 41:00
18 716 Kate McGeeney Hood River Velo 35 Hood River 2 41:00
19 831 Tasha Weber 2 43:45
20 834 Donna Roddvik Hood River Velo 45 Hood River 2 43:45
21 779 Kim DiStefano 48 Portland 2 44:50
22 833 Taylor Snider 26 Portland 2 46:31
23 838 Amy rogers 2 48:38
24 840 Logan Greer 2 54:27
25 814 Tracy Miller Deschutes Brewery 54 Bend 2 54:27
DNF 839 Lucy Glaize 25 Portland 2 54:27
DNF 818 Valerie Thorsted 1 54:27
DNF 842 Elli Daniels 1 54:27

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 4 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 32 Portland 7 1:00:03
2 2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 7 1:01:24
3 83 Leland Gilmore The Athletic 32 Portland 7 1:01:55
4 75 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing 27 Bend 7 1:02:03
5 59 Paul LaCava Giant 37 Portland 7 1:02:04
6 162 Evan Murphy 7 1:02:24
7 18 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 7 1:03:23
8 3 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 portland 7 1:03:23
9 44 David Wilcox The Athletic 36 Portland 7 1:04:08
10 86 James Ceccorulli Team S+M 28 Portland 7 1:04:12
11 111 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 36 Bend 7 1:04:22
12 70 Sean Babcock Team S+M 32 Corvallis 7 1:04:37
13 107 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 42 Portland 7 1:05:01
14 46 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 42 Portland 7 1:05:13
15 28 Sean Corey Breadwinner Cycles 32 Vancouver 7 1:06:15
16 68 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Happy Valley 7 1:06:45
17 5 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 33 Portland 6 0:57:13
18 13 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 6 0:57:14
19 42 Ryan Garner Olympia Cycling Team 34 Eugene 6 0:57:17
20 9 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 6 0:57:30
21 54 Jonathan Myers Team S+M 48 Portland 6 0:57:46
22 154 David Cresap 6 0:58:15
23 131 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 6 0:58:40
24 74 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 6 0:58:52
25 30 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 6 0:59:06
26 155 Chaz Hogenauer BYRDS 17 boise 6 0:59:07
27 8 David Krause Trusty Switchblade 38 Bend 6 0:59:14
28 12 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland 6 0:59:22
29 15 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 6 1:00:07
30 90 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland 6 1:00:38
31 138 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 6 1:01:20
32 1 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 vancouver, 6 1:01:52
33 48 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 34 Portland 6 1:01:58
34 95 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Salem 6 1:02:01
35 163 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team 28 Portland 6 1:02:06
36 112 Kyle Thornton BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 18 Boise 6 1:02:47
37 129 Paolo Zanetti Biciclista Test Team 33 Portland 6 1:03:39
38 61 Stephen Laurent 31 Portland 6 1:04:27
39 161 Justin Brauner KimMongers Cycle Club 27 Portland 6 1:05:48
40 47 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland 6 1:06:36
DNF 152 Robert Carver Olympia Cycling Team 34 Portland 4 1:06:36
DNF 120 Cole Lalomia The Athletic 22 Portland 4 1:06:36
DNF 71 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 3 1:06:36
DNF 151 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 35 Portland 3 1:06:36
DNF 96 Quinn Keogh 31 Lake Oswego 2 1:06:36
DNF 160 Evan Pardi -- 22 Yachats 1 1:06:36

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 61 Kyle Berg 28 Portland 4 48:45
2 212 Josh Weiss 4 49:12
3 77 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 34 Portland 4 50:35
4 114 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 31 Beaverton 4 51:34
5 115 Thomas McDonagh B.Y.R.D.S. 16 Boise 4 51:44
6 116 Bradford White Wanderlust Tours 31 Bend 4 51:47
7 101 Mike Chamblin 32 Portland 4 51:50
8 202 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 34 Bend 4 52:00
9 216 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 4 56:02
10 165 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing 22 Corvallis 3 41:09
11 2 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 3 41:14
12 211 Justin Guidroz Audi 35 Bend 3 41:14
13 209 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion 34 Eugene 3 41:26
14 31 Adam Moore Grouptrail Cycling 30 Portland 3 41:40
15 49 Zach Rotstein The Athletic Community 25 Portland 3 41:43
16 89 Christian Martin River City Bicycles 39 Portland 3 41:50
17 166 Jared Holm 29 Portland 3 41:52
18 204 Rafe Lehner Mountain View Cycles Racing Team 29 Hood River 3 42:59
19 134 Emerson Webb 19 Portland 3 43:11
20 129 Jonathan Long US Outdoor Store 30 Portland 3 43:19
21 69 Andy Letourneau River City Bicycles 38 Damascus 3 43:40
22 159 David Marchi Murder of Crows 39 Bend 3 43:44
23 38 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 3 43:45
24 143 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 3 43:45
25 36 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 3 43:52
26 193 Josh Hulst 34 Portland 3 43:57
27 172 John Pearson GET FIT Cycling 26 portland 3 44:03
28 215 Ross Jacques Colavita-Valentine 26 Ashland 3 44:05
29 5 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 3 44:19
30 85 Xander Viray Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 21 Portland 3 44:28
31 88 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 32 Portland 3 44:33
32 57 tristan bond Mountain View Cycles Racing Team 18 White Salmon 3 44:48
33 73 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 3 45:01
34 81 Matthew Monbouquette 3 45:58
35 205 Andy Evans Team Velo Cult 32 Portland 3 46:55
36 70 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 16 Vancouver 3 47:13
37 161 Jesse Boudart Grouptrail Cycling 29 Portland 3 47:31
38 162 Brian Meyer 33 Portland 3 48:14
39 160 Kristopher Frochlich Mountain View Cycles Racing Team 26 Stevenson 3 48:50
40 7 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 3 53:34
41 32 Eric Albright Grouptrail Cycling 33 Portland 3 53:46
DNF 206 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Gaston 2 53:46
DNF 210 Erik Borghoff Trusty Switchblade 30 Portland 2 53:46
DNF 80 Rob Mayer The Athletic 35 Portland 2 53:46
DNF 157 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 2 53:46
DNF 168 Jeremy Bowler 2 53:46
DNF 146 Jared McClintock 38 portland 1 53:46
DNF 154 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 1 53:46
DNF 220 Matthew Case Trusty Switchblade 38 Portland 1 53:46

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 255 Spencer Severance 4 42:52
2 130 Russell Walker 28 Portland 4 43:23
3 232 Andrew Baxter River City Bicycles 29 Portland 4 43:29
4 175 Kris Fischer Portland Bicycle Studio 26 Portland 4 43:42
5 38 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4 43:49
6 170 Sam Swan KimMongers Cycle Club 34 Portland 4 43:58
7 78 Randall Fransen Team Lost Highway 35 Portland 4 44:22
8 162 Brice Stivers River City Bicycles 43 Portland 4 44:25
9 304 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 22 portland 4 45:02
10 13 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 34 Beaverton 4 45:36
11 201 Aaron Kravitz 27 portland 4 45:53
12 88 Christopher Landon 34 Portland 4 45:59
13 3 Ian Boggs #HOTDADZ 35 Portland 4 46:22
14 188 Ty Goldsby 33 Portland 4 46:24
15 14 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 4 46:42
16 76 Ryan Chase Deschutes Brewery 37 Bend 4 46:45
17 4 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 4 46:48
18 150 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 32 Portland 4 47:03
19 140 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 19 West Linn 4 47:08
20 152 Kyle D'Auria 27 Portland 4 47:12
21 144 John Berrigan Twin Six 32 Tualatin 4 47:12
22 184 Casey Varnum 29 portland 4 47:31
23 254 Skyler Bastian Boise Youth Riding Development Squad 15 Boise 4 47:31
24 302 Eliott Skopin 4 47:44
25 207 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland 4 48:02
26 289 Andy Borell Threshold Velo 28 Portland 4 48:12
27 190 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 30 Tigard 4 48:18
28 308 Brad Crowe 34 Portland 4 48:23
29 151 Matt Herr Olympia Cycling Team 29 Portland 4 48:28
30 215 Timothy Breault 34 Portland 4 48:30
31 104 Jason Ladwig 36 Portland 4 48:30
32 295 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 58 Vancouver 4 48:33
33 141 Ryan Daugherty Walken 32 Tualatin 4 48:51
34 15 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 4 49:04
35 52 Matthew Wilkins Team Velo Cult 30 Portland 4 49:26
36 45 Corey McManus 34 Beaverton 4 49:31
37 178 Mike Schwoebel 33 Tigard 4 49:39
38 145 Travis Bullard Team 10 Barrel 34 Portland 4 49:46
39 161 Andrew Slater 28 Portland 4 50:14
40 301 mark Skiffington 4 50:17
41 177 Chris Parco 31 Bend 4 50:21
42 9 Eric Hagen 35 Portland 4 50:27
43 239 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 30 Portland 4 50:39
44 1 Joseph French Team Lost Highway 41 Portland 4 50:48
45 194 Jimmy Gladish 37 Portland 4 50:48
46 47 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 4 50:52
47 219 Tanner Schulz 35 Hillsboro 4 50:59
48 282 Dustin Long 22 Milwaukie 4 51:00
49 99 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 4 51:06
50 240 Jerry Pruiett 46 Camas 4 51:17
51 193 Phil Avery Team Beer 41 oregon city 4 52:08
52 195 Justin Tunis 35 portland 4 52:09
53 19 Cory Nann Suicide Squirrels 24 tualatin 4 52:21
54 160 Dennis Lui Walken Enduco 27 Beaverton 4 52:40
55 179 Sam Pitcavage 23 Beaverton 3 40:55
56 69 Kevin Rayburn Team Planet X USA 25 Tualatin 3 41:29
57 109 Matt Bloom GET FIT Cycling 25 Portland 3 41:34
58 306 Patrick Hunt 28 Tigard 3 41:35
59 127 James McDonagh B.Y.R.D.S. 14 Boise 3 41:51
60 309 Adam Hayner 3 41:51
61 298 Nicholas Leuenhagen BYRDS 12 Meridian 3 42:09
62 311 Bruce Siefker 3 42:36
63 84 Michael Newton Team Mudman 33 Portland 3 43:26
64 32 Aaron Frechette 39 Portland 3 43:32
65 174 Ryan Smith 23 3 44:20
66 310 Nathan Kensley 3 44:58
67 257 Johnny Bolinder 3 45:49
68 312 Garrett Wallock 3 49:12
69 79 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 3 51:19
70 307 josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team 30 Bingen 3 52:23
71 293 Reyaz Rohani 34 Portland 3 54:11
DNF 266 Matthew Robinson 2 54:11
DNF 202 Tyler Wilson Pacific Power Blue Sky 24 Corvallis 1 54:11

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 765 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 31 Beaverton 4 44:24
2 703 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 42 Beaverton 4 47:17
3 778 Chad Hartley 4 47:31
4 748 Walter Mcknight Deschutes Brewery 48 Bend 4 47:32
5 746 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 48:05
6 711 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 40 Vancouver 4 48:13
7 752 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 37 Salem 4 48:19
8 715 Mark Thomas Hood River Velo 40 Hood River 4 48:19
9 739 Pete Conklin Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 52 Portland 4 49:32
10 720 Joel Sherman 37 Portland 4 49:50
11 712 Doug Brecht Multnomah Athletic Club 51 Portland 4 50:31
12 714 Dave Wrast The Spokesmen 46 Vancouver 4 51:55
13 729 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 4 52:24
14 807 Bart Qualls Service Course Velo Medfrod 3 41:30
15 804 Mark Sather Team 10 Barrel Wilsonville 3 41:59
16 806 Ryan Jarrell Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team West Linn 3 41:59
17 709 Eugene Ezman Hapi-Go! 58 The Dalles 3 42:09
18 723 Toby Schmidt Joe Bike Racing 34 Portland 3 42:36
19 812 Andrew Hayes 3 42:56
20 781 John Livingston Murder of Crows 41 Bend 3 43:25
21 772 Jon Buffaloman Bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Portland 3 43:51
22 710 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 42 Portland 3 44:37
23 769 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 Portland 3 45:06
24 805 Kail Ramsey 3 45:47
25 736 Earl Hazekamp Capitol Velo 40 Salem 3 46:09
26 808 Charlie Bennett 3 46:12
27 740 Jacob Roth 37 Walla Walla 3 46:16
28 809 jimmy Pacheco Mountain View Cycles Racing Team Hood River 3 46:36
29 700 Ed Waters 56 Eagle Creek 3 46:37
30 758 Todd Foreman-Kinder Veloforma 29 Portland 3 47:15
31 810 Chris Mccraw Team Slow portland 3 47:33
32 811 Vincent Rodarte Team Planet X USA Portland 3 48:11
33 782 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 3 48:17
34 704 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 3 49:33
35 753 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Link 37 Portland 2 42:59
DNF 742 John Martin Team Lazy Tarantulas 46 Portland 3 42:59
DNF 716 Jack Trumbull Hood River Velo 41 Hood River 2 42:59
DNF 719 Jeremiah Hartley J & K Holdings 32 Portland 2 42:59
DNF 717 Eron Riddle 37 Portland 1 42:59
DNF 743 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 33 oregon city 1 42:59

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 2 22:38
2 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 2 22:38
3 26 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Portland 2 23:04
4 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 2 23:11
5 129 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 2 23:29
6 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 2 24:01
7 63 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 Bend 2 24:07
8 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 24:08
9 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 Bend 2 24:45
10 78 Elijah Krause Bend Endurance Academy 13 Bend 2 24:59
11 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 2 25:10
12 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 2 25:22
13 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 2 25:40
14 108 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 2 25:52
15 62 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 Bend 2 25:56
16 128 Aaron Lopez Pacific Pedaling 18 Keizer 2 26:18
17 88 Daniel Smith Andromeda 15 Vernonia 2 26:18
18 111 Miles Revenaugh 12 Mulino 2 26:47
19 202 Duncan Howell 15 Portland 2 26:47
20 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 2 27:17
21 105 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 2 27:50
22 49 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12 Bend 2 28:48
23 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 28:52
24 24 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 13 Camas 2 29:14
25 50 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club 12 Portland 2 29:16
26 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 29:17
27 195 aidan gonzales Hood River Velo 11 Hood River 2 29:31
28 22 Hayden Wierman 12 Tualatin 2 30:33
29 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 2 30:47
30 13 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 2 31:47
31 158 Federico Spedini 11 2 31:47
32 117 Ryan DeVries bicilista 11 Portland 2 32:59
33 35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 2 33:49
34 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 2 34:23
35 18 McKenzie Kelly 10 2 36:20
36 167 Jake Johansen Team 10 Barrel 10 2 36:50
37 154 Riley Johnson 12 2 37:03
38 152 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team 12 Canby 2 37:52
39 118 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 37:52
40 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 1 22:48
41 174 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 1 22:57
42 175 Simon Porter Cyclepath Racing 12 Portland 1 23:42
43 182 Tully Carrillo 10 Hillsboro 1 24:47
44 119 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 1 25:02
45 104 Jackson Avery 10 Oregon City 1 26:09
46 159 Eli Lanners 11 1 26:34
47 77 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 1 27:32
48 211 Jasper Kringer 10 1 31:49
49 190 Michael Zoormajian PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 1 32:24
50 156 Evan VanderStoop 10 1 32:40
DNF 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 1 32:40
DNF 198 Jack Rosell 11 1 32:40

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 24:08
2 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 2 25:22
3 62 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 Bend 2 25:56
4 111 Miles Revenaugh 12 Mulino 2 26:47
5 105 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 2 27:50
6 49 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12 Bend 2 28:48
7 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 28:52
8 50 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club 12 Portland 2 29:16
9 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 29:17
10 195 aidan gonzales Hood River Velo 11 Hood River 2 29:31
11 22 Hayden Wierman 12 Tualatin 2 30:33
12 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 2 30:47
13 13 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 2 31:47
14 158 Federico Spedini 11 2 31:47
15 117 Ryan DeVries bicilista 11 Portland 2 32:59
16 35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 2 33:49
17 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 2 34:23
18 18 McKenzie Kelly 10 2 36:20
19 167 Jake Johansen Team 10 Barrel 10 2 36:50
20 154 Riley Johnson 12 2 37:03
21 152 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team 12 Canby 2 37:52
22 118 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 37:52
23 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 1 22:48
24 174 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 1 22:57
25 175 Simon Porter Cyclepath Racing 12 Portland 1 23:42
26 182 Tully Carrillo 10 Hillsboro 1 24:47
27 119 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 1 25:02
28 104 Jackson Avery 10 Oregon City 1 26:09
29 159 Eli Lanners 11 1 26:34
30 77 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 1 27:32
31 211 Jasper Kringer 10 1 31:49
32 190 Michael Zoormajian PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 1 32:24
33 156 Evan VanderStoop 10 1 32:40
DNF 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 1 32:40
DNF 198 Jack Rosell 11 1 32:40

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 2
2 63 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 Bend 2 24:07
3 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 Bend 2 24:45
4 78 Elijah Krause Bend Endurance Academy 13 Bend 2 24:59
5 108 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 2 25:52
6 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 2 27:17
7 24 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 13 Camas 2 29:14

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 2 22:38
2 26 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Portland 2 23:04
3 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 2 24:01
4 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 2 25:40
5 88 Daniel Smith Andromeda 15 Vernonia 2 26:18
6 202 Duncan Howell 15 Portland 2 26:47

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 2 23:11
2 129 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 2 23:29
3 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 2 25:10
4 128 Aaron Lopez Pacific Pedaling 18 Keizer 2 26:18

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 865 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 15 Ketchum 2 27:41
2 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 2 28:26
3 884 Aunika Miranda Trusty Switchblade 15 Portland 2 30:14
4 801 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 31:00
5 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 31:34
6 844 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 2 32:13
7 808 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 2 32:43
8 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 17 Lake Oswego 2 32:59
9 880 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 2 33:52
10 806 Emma Ward Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 Hillsboro 2 37:58
11 881 Allyson Selander BYRDS 12 Boise 1 22:58
12 803 Emma Royce The Spokesmen 14 Ridgefield 1 23:33
13 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 1 24:03
14 852 Madeline Stover 10 1 24:50
15 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 1 27:55
16 883 Annika Palke 11 1 27:58

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 2 28:26
2 801 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 31:00
3 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 31:34
4 844 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 2 32:13
5 806 Emma Ward Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 Hillsboro 2 37:58
6 881 Allyson Selander BYRDS 12 Boise 1 22:58
7 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 1 24:03
8 852 Madeline Stover 10 1 24:50
9 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 1 27:55
10 883 Annika Palke 11 1 27:58

Junior Women 13-14

Num Name Team City Laps Time
1 880 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team Hood River 2 33:52
2 803 Emma Royce The Spokesmen Ridgefield 1 23:33

Junior Women 15-16

Num Name Team City Laps Time
1 865 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary Ketchum 2 27:41
2 884 Aunika Miranda Trusty Switchblade Portland 2 30:14

Junior Women 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 808 Kristina Owen Capitol Velo Salem 2 32:43
2 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized Lake Oswego 2 32:59

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 412 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 7 1:03:53
2 506 Derek Hardinge 44 Toronto 7 1:05:08
3 415 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Eugene 6 0:57:14
4 473 Bart Bowen Deschutes Brewery 48 Bend 6 0:57:49
5 352 Tim Joslin Cyclepath Racing 39 Portland 6 0:58:19
6 463 Patrick Beeson Team Velo Cult 35 Portland 6 0:58:46
7 344 John Weathers Audi 45 Tigard 6 0:58:46
8 466 John McCaffrey Kesho Bicycles 50 Portland 6 0:59:03
9 377 Martin Baker bicycleattorney.com 48 Portland 6 0:59:09
10 306 Chris Moor Deschutes Brewery 38 Bend 6 0:59:18
11 472 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 6 0:59:25
12 333 Aaron Leritz Team S+M 46 Portland 6 0:59:35
13 454 Ryan Brown Chinook Cycling Club 6 0:59:42
14 310 Michael Szwaya bicycleattorney.com 45 Portland 6 1:00:04
15 448 Craig Aaker 38 Portland 6 1:00:04
16 360 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 6 1:00:06
17 358 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland 6 1:00:06
18 349 Mark DeResta Hood River Velo 45 Hood River 6 1:00:53
19 334 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 50 Hillsboro 6 1:01:17
20 365 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6 1:01:22
21 517 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 48 Portland 6 1:01:22
22 436 Paolo Dabbeni Biciclista Test Team 47 Portland 6 1:01:23
23 355 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 39 Beaverton 6 1:01:31
24 430 Michael Moody 45 Jacksonville 6 1:01:31
25 389 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 44 Bend 6 1:01:42
26 385 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6 1:01:48
27 350 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 48 Salem 6 1:02:07
28 403 Ted Byram bicycleattorney.com 40 Portland 6 1:02:24
29 328 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 6 1:02:25
30 322 Mike Heenan 41 Portland 6 1:02:37
31 490 Mark Williams Team Cycle Sport 47 Medford 6 1:02:37
32 512 Rich Cramer 6 1:02:39
33 326 Alex Accetta Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 6 1:03:18
34 320 Donald Newlands bicycleattorney.com 51 Portland 6 1:03:41
35 471 Dan Porter Cyclepath Racing 43 Portland 6 1:03:43
36 508 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 38 Portland 6 1:03:47
37 511 Andrew Steiner Boneyard Cycling 46 Bend 6 1:03:57
38 399 Dan Werle Unattached 43 Portland 6 1:04:01
39 308 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 6 1:04:06
40 518 Andy Kunkler Hood River Velo 41 Hood River 6 1:04:11
41 478 Peter Rueegger Team Mudman 47 Portland 6 1:04:25
42 509 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 6 1:04:37
43 362 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Portland 6 1:04:53
44 393 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 6 1:05:23
45 402 Eric Lanners 42 Portland 6 1:05:32
46 493 Andy Meeks bicycleattorney.com 41 Portland 6 1:06:01
47 514 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 6 1:06:13
48 519 Christian Reed Green Submarine Records 36 Portland 6 1:06:32
49 325 Scott Mares Threshold Velo 48 Portland 6 1:06:59
50 410 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 46 Portland 6 1:07:01
51 457 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 6 1:07:02
52 313 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland 6 1:08:04
53 475 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 5 0:57:38
54 426 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 53 Portland 5 0:58:01
55 505 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5 0:58:16
56 356 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Hillsboro 5 0:58:41
57 380 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland 5 0:59:58
58 495 Alexander Roddvik Hood River Velo 42 Hood River 5 1:05:15
DNF 407 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 44 Hood River 5 1:05:15
DNF 404 Jason Zadow Civilian Velonauts 39 Portland 5 1:05:15
DNF 413 Michael Wilson Team S+M 54 Corvallis 4 1:05:15
DNF 440 Matt Williams Thump Coffee 44 Bend 4 1:05:15
DNF 330 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Bend 3 1:05:15

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 619 Brian Little KimMongers Cycle Club 41 Portland 4 44:29
2 596 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 4 44:55
3 840 Dan Shepherd Team Cycle Sport 47 Ashland 4 45:21
4 603 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing 35 Boring 4 45:35
5 737 Banjo Weymouth West End Bikes/Specialized 39 Portland 4 45:55
6 560 Gabe Doebler 38 Tigard 4 46:05
7 764 Chris Thoman VMR Racing 47 Portland 4 46:10
8 695 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 39 Vancouver 4 46:18
9 755 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 4 46:19
10 566 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 4 46:24
11 853 Jesse Lea Cyclepath Racing 42 Portland 4 47:01
12 825 David M Miller Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 47:07
13 687 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 38 Beaverton 4 47:08
14 776 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 45 Bend 4 47:11
15 656 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 41 Portland 4 47:14
16 792 Tristan Jones 40 Twin Falls 4 47:18
17 850 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 4 47:21
18 852 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 4 47:22
19 586 Steve Black 43 Portland 4 47:26
20 589 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 4 47:27
21 791 Shaun Staples Team Bobs-bicycles.com 44 Nampa 4 47:46
22 731 Erik Offner 42 Portland 4 47:49
23 585 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 47 Bend 4 47:57
24 855 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 38 Portland 4 48:03
25 754 Carl Werner 37 Portland 4 48:16
26 723 Scott A Rider Grouptrail Cycling 47 Portland 4 48:21
27 773 Darin Swan Trusty Switchblade 45 Vanvouver 4 48:25
28 700 Chris Page Bob's Burgers 47 Brightwood 4 48:35
29 601 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 46 Camas 4 48:37
30 621 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 4 48:44
31 612 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 39 Camas 4 48:45
32 786 Chuck Hood Foundry Cycles 45 Eugene 4 48:48
33 610 David Rasca Half Penny Cycling Team 38 Salem 4 48:49
34 839 Jeffrey Whitaker JEFFMADE 49 Portland 4 48:49
35 693 Aaron Tarnow WebCyclery.com 37 Bend 4 48:57
36 598 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 Bend 4 49:02
37 623 Gabriel Cabatic 39 Portland 4 49:08
38 770 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton 4 49:26
39 797 Greg Freyberg Boneyard Cycling 49 Bend 4 49:27
40 713 Curtis Brawner Ace Window Tinting 41 Bend 4 49:29
41 614 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 4 49:40
42 679 Kenneth Pace Team S+M 47 Portland 4 49:41
43 608 Steve Williams Half Penny Cycling Team 38 Salem 4 49:45
44 854 Maury Harris 4 50:00
45 575 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 40 Corvallis 4 50:09
46 690 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland 4 50:13
47 834 Robert Christensen 4 50:14
48 664 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland 4 50:22
49 677 Casey Davidson bicycleattorney.com 45 West Linn 4 50:24
50 579 Thomas Royce The Spokesmen 47 Ridgefield 4 50:37
51 606 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 4 50:42
52 781 Dustin Henderson Murder of Crows 37 REDMOND 4 50:47
53 782 Keith McIntire KimMongers Cycle Club 36 Portland 4 50:51
54 592 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 lake oswego 4 50:52
55 738 Sean Stroup KimMongers Cycle Club 41 Portland 4 51:01
56 618 Paul Zagacki bicycleattorney.com 44 Lake Oswego 4 51:03
57 627 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 35 Eugene 4 51:03
58 714 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 44 bend 4 51:04
59 766 Ashley Williams Mud Man 47 Portland 4 51:04
60 554 Jeff Boehlke The Spokesmen 49 Battleground 3 40:19
61 736 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 42 Portland 3 40:22
62 673 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 3 40:24
63 727 Brandon Gallagher Murder of Crows 40 Bend 3 40:25
64 702 Joe Pinzone Threshold Velo 47 Vancouver 3 40:28
65 851 Thomas Lyttle 3 40:28
66 552 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 3 40:37
67 639 Peter Koonce Grouptrail Cycling 41 Portland 3 40:40
68 565 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 3 40:46
69 783 Doug Merritt KimMongers Cycle Club 35 Portland 3 40:53
70 847 Chad Butler Hapi-Go! 48 Scio 3 40:57
71 756 Sean Cook Cyclepath Racing 43 Beaverton 3 41:06
72 848 Rob Beard 3 41:08
73 642 Tom Palke Team Mudman 49 Portland 3 41:17
74 757 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 38 salem 3 41:22
75 625 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Lake Oswego 3 41:25
76 626 Josh Platis KimMongers Cycle Club 44 Portland 3 41:48
77 732 Andrew Morphis KimMongers Cycle Club 36 Portland 3 42:02
78 580 Dave Dezellem Olympia Cycling Team 45 Hillsboro 3 42:07
79 829 ILe Powell Team S+M 46 Portland 3 42:47
80 670 Abraam Hernandez KimMongers Cycle Club 39 Portland 3 43:34
81 717 Troy Nelson Twin Six 46 Beaverton 3 44:02
82 831 Matthew Case Trusty Switchblade 38 Portland 3 44:14
83 750 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 3 44:38
84 701 Aaron Zarosinski 3 45:10
85 688 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 3 46:02
86 780 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 3 46:02
87 572 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 3 46:19
88 710 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 3 49:45
89 696 Jeff Chochon 50 Portland 3 51:50
90 711 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 3 52:44
DNF 591 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 2 52:44
DNF 650 Bryan McGeeny Hood River Velo 37 Hood River 2 52:44
DNF 758 Bill Klingler KimMongers Cycle Club 37 Portland 2 52:44
DNF 744 Kyle Mills Murder of Crows 36 Bend 2 52:44
DNF 733 Joe Gomez Team Mudman 45 Portland 1 52:44
DNF 836 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 43 Portland 1 52:44

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 336 Tony Weber 48 Hillsboro 4 44:46
2 417 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 41 Hillsboro 4 45:56
3 445 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 4 46:03
4 320 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4 46:58
5 703 Nolan Restivo Workhorse Cycles 37 Portland 4 47:00
6 572 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 49 Portland 4 47:09
7 607 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 49 Beaverton 4 47:14
8 422 James Owen Capitol Velo 46 Salem 4 47:14
9 423 Chris Wierman 43 tualatin 4 47:27
10 612 Ken Elser Team Planet X USA 37 Portland 4 47:28
11 469 Jeff Copus Team 10 Barrel 46 portland 4 47:40
12 739 Jason Starman 4 47:45
13 468 Joe Carpenter Team 10 Barrel 46 Portland 4 47:52
14 386 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 44 Portland 4 48:01
15 324 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 49 Washougal 4 48:42
16 463 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 40 Portland 4 48:51
17 742 Kris Schamp 48 Beaverton 4 49:08
18 634 Ryan McIntyre 4 49:09
19 317 Dan Salvey 46 Sherwood 4 49:17
20 334 Kevin Dickson 46 Portland 4 49:19
21 483 David Smith 46 Hillsboro 4 49:41
22 580 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 Portland 4 49:51
23 434 Steve Van Bergen 53 Portland 4 49:55
24 374 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 4 50:10
25 430 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 49 Tigard 4 50:18
26 487 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 43 salem 4 50:34
27 640 Craig Carter Harder Cycling 45 Portland 4 50:36
28 631 Peter Iverson 40 Lake Oswego 4 50:41
29 743 Dan Grijalva 4 50:47
30 548 Eric McKee 37 Medford 4 50:56
31 313 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 4 51:17
32 454 Joshua Boelter Cyclepath Racing 39 Portland 4 51:19
33 306 Charles Barrett 48 Portland 4 51:23
34 346 Ian Gleason 37 beaverton 4 51:30
35 359 Geoff Wittreich 44 Portland 4 51:34
36 477 Curtis Hainie Hood River Velo Hood River 4 51:44
37 396 Chris Bathke 43 Portland 4 51:46
38 300 Dave Torrance 45 Portland 4 51:46
39 378 D'Arcy Owen 43 Portland 4 51:47
40 353 James Lais 46 PORTLAND 4 51:49
41 585 Eric Evans 46 Portland 4 51:50
42 728 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 56 Portland 4 51:55
43 491 Paul DeVries bicilista 47 Portland 4 52:05
44 600 James Self Team Self 44 Portland 4 52:22
45 734 Luke Bergerson Capitol Velo 42 Aumsville 4 52:26
46 553 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 4 52:28
47 357 Matthew Cordeiro Hood River Velo 42 Hood River 4 52:37
48 589 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Link 47 portland 4 52:44
49 319 Mike Sobolewski Hapi-Go! 46 Vancouver 4 52:56
50 609 John Williams 4 53:28
51 560 Dan Kearsley 35 Portland 3 53:28
52 446 Chris Meilinger 49 Portland 3 41:36
53 707 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 47 Lake Oswego 3 41:41
54 464 Tom Kay The Spokesmen 40 Portland 3 41:46
55 402 Gary Kim Grouptrail Cycling 44 Portland 3 41:46
56 611 Chris Thier Boneyard Cycling 41 Bend 3 41:57
57 310 Kyle Mountain 48 Portland 3 42:02
58 639 Matt Mavko Team Beer 35 Portland 3 42:02
59 421 Mark Hand Team Planet X USA 56 Tigard 3 42:05
60 344 Todd Harple SWEAT360 45 Hillsboro 3 42:05
61 484 Jonathan Modie Team S+M 46 Portland 3 42:11
62 315 Toby Contreras 44 Portland 3 42:17
63 714 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 3 42:29
64 741 Wick Ashley 44 Portland 3 42:33
65 390 Sean McCarthy Team 10 Barrel 49 Tigard 3 42:39
66 331 Steven Soto Hapi-Go! 42 Sherwood 3 42:42
67 738 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 53 Portland 3 42:43
68 330 Ethan Fuld Unattached 50 Portland 3 43:02
69 576 Curtis Milander Civilian Velonauts 46 Portland 3 43:07
70 603 Daniel McKenna 43 Portland 3 43:12
71 428 Greg Espinosa Greg Espinosa 46 Lake Oswego 3 43:15
72 495 Dave Petermeier Team Planet X USA 50 Portland 3 43:15
73 371 Adam Clement 48 Portland 3 43:17
74 712 Jeb Hendrix 43 Portland 3 43:26
75 656 Judah Hamnes 38 Beaverton 3 43:29
76 452 3 43:33
77 584 Bodjie Train Grouptrail Cycling 43 Hillsboro 3 43:33
78 581 Greg Scott KimMongers Cycle Club 41 Portland 3 43:55
79 735 Alex Hult 3 44:00
80 435 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso 46 Vancouver 3 44:02
81 587 Ian Harris 37 Portland 3 44:02
82 322 Mark McMurtry VMR Racing 45 Portland 3 44:22
83 740 Edward Venard 3 44:23
84 549 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 40 Portland 3 44:29
85 614 Steven Rose Steven Rose 42 Portland 3 44:31
86 744 ky Colley 3 44:34
87 361 Wesley Woosley Portland 3 44:52
88 736 Colin Cunningham 47 Portland 3 45:09
89 415 Manny Marquez 37 Hood River 3 45:42
90 737 Stone Doggett 42 Portland 3 45:50
91 711 Dwight "Ike" Anunciado 46 Vancouver 3 46:02
92 352 Marc Brodehl KimMongers Cycle Club 38 Portland 3 46:07
93 637 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 3 49:50
94 613 Richard Fattic Ruckus Test Team 44 Portland 2 41:28
95 732 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 64 Corvallis 2 42:40
96 354 Stephen Rich 48 Portland 2 45:41
DNF 309 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 3 45:41
DNF 304 Albert Passadore Hammer Velo 43 Portland 2 45:41
DNF 431 Thomas Tritz 44 Portland 2 45:41
DNF 608 Neil Gibson 43 Portland 2 45:41
DNF 337 Jason Jones Team Planet X USA 41 Portland 1 45:41
DNF 602 Bjoern Brunner 46 Portland 1 45:41
DNF 718 David Meyer 1 45:41

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 267 Jeff Otto Audi 53 Beaverton 4 41:03
2 306 Rodney Trepess Deschutes Brewery 50 bend 4 41:14
3 343 Mark Bradley Unattached 55 Roseburg 4 41:54
4 275 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 4 42:46
5 404 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 4 42:59
6 366 Michael Nyberg Sunnyside Sports 55 Bend 4 43:07
7 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 55 Washougal 4 43:24
8 273 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 4 43:34
9 277 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 4 43:36
10 282 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 4 43:50
11 276 Jon Gove Grouptrail Cycling 53 Portland 4 44:02
12 317 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 4 44:04
13 340 Tom Hill bicycleattorney.com 52 PORTLAND 4 44:17
14 274 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 50 Eugene 4 44:33
15 257 Michael Metz bicycleattorney.com Portland 4 44:37
16 302 Steven Thorne BikeFlights.com 54 Portland 4 44:39
17 295 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 4 45:45
18 272 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 4 45:47
19 415 Stephen Smith The Hub Cyclery 50 Bend 4 45:49
20 258 Daniel Melkonian Hood River Velo 55 Trout Lake 4 45:54
21 264 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 57 Lake Oswego 4 46:30
22 350 Ian Kennedy bicycleattorney.com 51 Portland 4 47:11
23 253 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 51 Brush Prairie 4 47:21
24 260 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 4 47:44
25 250 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 4 48:05
26 379 David German Hammer Velo 51 Portland 4 48:17
27 291 Steven Basden Cyclepath Racing 50 Portland 4 48:30
28 255 Alan Thomason Deschutes Brewery 55 Bend 4 49:01
29 309 Mike Taylor Deschutes Brewery 51 Bend 4 49:15
30 369 Dan Davis WebCyclery.com 57 Bend 4 49:32
31 323 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland 4 49:34
32 410 Dieter Hoffmann Team S+M 58 Portland 4 50:09
33 388 Brian Smith WebCyclery.com 51 Bend 4 50:27
34 312 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland 4 50:38
35 420 Dave Metz 50 Cottage Grove 4 50:39
36 423 David Gast 4 51:02
37 333 David Dorocke Deschutes Brewery 53 Bend 4 51:45
38 414 4 52:25
39 422 Kirk Morrison Ag3r-ButlerHealthSystem 3 40:08
40 391 David Kaysen 51 3 40:19
41 278 Paul Mautner Veloforma 57 Portland 3 40:29
42 407 Pete Conklin Showers Pass MTB/CX Team 52 Portland 3 40:30
43 262 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 52 Portland 3 40:31
44 348 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 51 Canby 3 40:33
45 352 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 58 Portland 3 40:38
46 311 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 58 Vancouver 3 40:41
47 265 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 portland 3 40:42
48 287 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 51 Portland 3 40:49
49 334 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland 3 41:10
50 271 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Wilsonville 3 41:57
51 283 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 53 Portland 3 42:13
52 416 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Aloha 3 42:19
53 371 Evelyn West Team S+M 55 Portland 3 43:00
54 375 Geoff Sanderson Team S+M 3 47:38
55 380 Billy Thomas 51 3 49:15
56 347 Richard Potestio VC Roger 59 Portland 3 49:28
DNF 376 Craig Diehl 51 Portland 2 49:28
DNF 358 David Lenhart Boneyard Cycling 54 Bend 1 49:28

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 506 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 4 50:49
2 533 Cosmic Miller My Lovely Wife 60 Coeur 'd Alene 4 51:11
3 507 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 62 Portland 3 40:23
4 500 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 3 40:44
5 510 Craig Mavis Deschutes Brewery 61 Bend 3 41:11
6 523 Amory Cheney Boneyard Cycling 64 Bend 3 41:16
7 504 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 3 41:18
8 530 John Ramey 62 Anchorage 3 45:04
9 524 Tad Hodgert Deschutes Brewery 69 Bend 3 45:37
10 511 Edward Lanton 65 Portland 3 48:24
11 540 Tim Hanrahan unaffiliated at moment 62 Portland 3 51:40
12 520 Loren Russell 73 Corvallis 3 51:40
13 491 Frank Fleetham Boneyard Cycling 72 Bend 2 51:40
DNF 515 Steven Miller Team S+M 62 Portland 1 51:40

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 53 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 36 Portland 4 48:19
2 20 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 46 Portland 4 49:18
3 31 Erica Wescott Sunnyside Sports 45 Bend 4 49:43
4 35 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Eugene 4 49:48
5 21 Juliette Oldfield 38 Portland 4 50:26
6 28 Amber Clark Murder of Crows 38 Bend 4 50:30
7 33 Michelle Mills Sunnyside Sports 37 BEND 4 50:32
8 7 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4 52:26
9 38 Jaini Van Scholtzen Hutch's-Slocum-Co-Motion 40 Eugene 3 40:36
10 30 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 44 Sherwood 3 40:59
11 34 Erika Miranda Trusty Switchblade 40 Portland 3 40:59
12 26 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 3 40:59
13 18 Patricia Strange Deschutes Brewery 44 Bend 3 45:29
14 12 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36 Portland 3 46:05
DNF 41 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton 1 46:05

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 526 Jennifer Bartloff Marty's Cycles 35 Medford 3 43:20
2 520 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 3 43:53
3 529 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland 3 44:44
4 523 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 48 Bend 3 45:08
5 536 Erinne Goodell Team Slow 35 Portland 3 45:22
6 533 Leslie Griffith Boneyard Cycling 47 Bend 3 45:51
7 535 Cecily Norris Highfive Cycling 35 Portland 3 47:50
8 506 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 3 49:00
9 517 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 3 49:00
10 556 Kelly Sandow Smith&Nephew p/b West End Bikes 37 Eugene 3 52:16
11 541 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary 44 Hillsboro 3 52:53

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 53 Camas 4 51:22
2 612 Susan Foster Deschutes Brewery 57 Bend 4 51:31
3 627 Sarah Tisdale Highfive Cycling 45 Hillsboro 4 52:46
4 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 51 Bend 3 40:47
5 618 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 3 42:15
6 641 Katherine Christensen bicycleattorney.com 55 Portland 3 42:18
7 652 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 46 Portland 3 43:14
8 601 Lora Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 3 43:49
9 614 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 45 Portland 3 43:51
10 653 Cynthia Engel Deschutes Brewery 45 Bend 3 47:10
11 628 Sheilagh Griffin Grouptrail Cycling 51 Portland 3 47:39
12 623 Candida Hart Hapi-Go! 51 Washougal 3 47:40
13 604 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 3 48:45
14 606 Sami Fournier Murder of Crows 48 Bend 3 49:46
15 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 3 53:25
16 607 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 3 54:56
17 630 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 3 54:56
18 602 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 62 Lake Oswego 2 44:21

Singlespeed

Num Name Team City Laps Time
1 536 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB Forest Grove 4 41:45
2 592 Joseph Reynolds Rapha/River City Bicycles Portland 4 42:50
3 612 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend 4 42:58
4 590 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components Portland 4 42:58
5 818 David Boerner Ruckus Test Team Portland 4 43:31
6 633 Cliff Eslinger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team bend 4 43:41
7 687 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio Portland 4 43:53
8 632 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles Portland 4 44:22
9 708 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team Portland 4 44:23
10 679 Byron Breeden Hood River 4 46:07
11 839 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio Bend 4 46:26
12 683 Andrew Yeoman Ruckus Test Team Portland 4 46:30
13 766 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas Portland 4 46:37
14 676 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team Portland 4 46:49
15 871 Leland Gilmore The Athletic Portland 4 47:03
16 511 Lee Ordonez Ruckus Test Team Milwaulkie 4 47:32
17 616 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas Portland 4 47:57
18 820 Sven Geirnaert 4 48:38
19 613 Scott Barker Portland 4 48:38
20 515 Brian Lynch Dr Will Bar Portland 4 49:27
21 666 Mike Bene Jens Voigt's Army Portland 4 50:02
22 721 Matthew Edwards Black Lodge Cycling Portland 4 50:07
23 751 Matthew Wilkins Team Velo Cult Portland 4 50:51
24 514 Jordan Norris Joe Bike Racing Portland 4 51:29
25 531 Jerald Winfrey Cyclepath Racing Tigard 4 51:38
26 505 Peter Rueegger Team Mudman Portland 4 51:51
27 646 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 4 52:13
28 611 Sam Caviglione Portland 4 52:15
29 869 Tommy Tuite 4 52:15
30 856 Jason Britton 4 53:53
31 641 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling Beaverton 3 41:19
32 723 Ryan Linville Portland 3 41:19
33 701 John Howe Team Beer portland 3 41:24
34 521 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 3 42:07
35 863 Mark Stoller Stumptown Cycling Club Portland 3 42:29
36 689 Brandon Jennings Grouptrail Cycling Portland 3 42:42
37 583 Tom Palke Team Mudman Portland 3 43:06
38 716 Joe Gomez Team Mudman Portland 3 43:06
39 782 Andy Leritz Team S+M Portland 3 43:25
40 510 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair Portland 3 43:29
41 680 Ethan Furniss Poler Portland 3 43:31
42 824 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 3 44:20
43 702 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab Lake Oswego 3 44:31
44 817 Adam Monkaba 3 44:59
45 858 Benjamin Davis Team Beer Portland 3 45:03
46 722 Shane Beers 3 45:13
47 653 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team Portland 3 45:20
48 752 David Pedersen Portland Bicycle Studio Portland 3 45:33
49 867 Evan Power 3 45:44
50 857 Matt Richmond Stumptown Cycling Club Portland 3 45:49
51 845 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen Lake Oswego 3 45:53
52 772 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair Portland 3 46:23
53 621 Mielle Blomberg Team S+M Portland 3 47:00
54 862 Thadeous Bamford 3 48:04
55 825 Forest Wilson League of Sportsing Gentlemen Portland 3 48:08
56 852 Eugene Ezman Hapi-Go! The Dalles 3 48:40
57 595 Cindy Lewellen Polerstuff.com Portland 3 48:57
58 740 Kevin Phomma Trusty Switchblade Portland 3 49:31
59 859 Charles Henderson Team Lost Highway Portland 3 49:44
60 718 Mike Sobolewski Hapi-Go! Vancouver 3 50:29
61 816 Marayah Deese Portland Bicycle Studio Portland 3 51:03
62 868 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio Eugene 3 51:11
63 802 Jacob Tong Trusty Switchblade Portland 3 52:06
64 854 Cooper Irwin Hapi-Go! Woodland 3 53:01
65 865 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club Portland 2 41:23
66 860 Vincent Rodarte Team Planet X USA Portland 2 42:17
67 870 Brian Puskas 2 43:00
68 684 Starr Walker Polerstuff.com Portland 2 44:07
DNF 717 Shawn Small Ruckus Test Team Portland 3 44:07
DNF 843 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Vancouver 3 44:07
DNF 574 Paul Kelly Stumptown Cycling Club Lake Oswego 2 44:07
DNF 748 James Webb Beaverton Bicycle Club Portland 2 44:07
DNF 742 Boone Tompkins Poler Portland 2 44:07
DNF 745 Greg Johnson 2 44:07
DNF 864 Ian Jungjohann League of Sportsing Gentlemen Eugene 2 44:07
DNF 628 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Lake Oswego 1 44:07
DNF 853 Bryce Bederka 1 44:07
DNF 861 Joshua Kubisch 1 44:07
DNF 866 Sharon Anderson Olympia Cycling Team Portland 1 44:07
DNF 809 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas Hillsboro 1 44:07

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 540 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Gresham 4 40:43
2 646 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 4 40:49
3 584 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4 41:52
4 542 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River 4 44:20
5 621 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 4 44:23
6 559 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 3 35:06
7 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 3 36:00
8 665 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 3 36:57
9 625 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 45 Portland 3 37:45
10 851 Erinne Goodell Team Slow 35 Portland 3 38:14
11 737 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 3 38:31
12 822 Deb Bauer Smith&Nephew p/b West End Bikes 40 Eugene 3 38:34
13 524 Jericho Winter KimMongers Cycle Club 30 Portland 3 39:13
14 622 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 3 44:32
15 624 Sherry Schwenderlauf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 3 50:16

Unicycle

Num Name Team City
1 U10 Joseph Boquiren Hammer Velo Portland
2 U1 Soto Steven Hapi-Go! Sherwood
3 U6 Hankins Blake

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 910 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 36 bend 6 1:04:10
2 940 Abby Watson The Athletic 31 Portland 5 0:57:15
3 907 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 36 Medford 5 0:57:32
4 865 Allison Halpin 28 Bend 5 0:57:36
5 941 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots 34 Portland 5 0:59:00
6 851 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 5 0:59:17
7 920 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 31 Portland 5 0:59:48
8 850 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Vancouver 5 1:00:33
9 859 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 27 Portland 5 1:00:41
10 935 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 5 1:00:41
11 857 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 5 1:01:12
12 856 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 5 1:01:34
13 913 Audrey Brown Team S+M 29 Portland 5 1:02:50
14 928 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 28 Portland 5 1:04:18
15 891 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 5 1:04:22
16 930 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 39 portland 5 1:06:18
17 874 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Beaverton 4 1:00:00
18 911 Margi Bradway Team S+M 41 Portland 4 1:02:55
DNF 898 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 3 1:02:55

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 116 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 3
2 104 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 3 42:25
3 131 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 3 42:26
4 135 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 30 Portland 3 43:05
5 110 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 3 41:59
6 121 Hilary Luther 43 Degrees 39 Portland 3 43:20
7 105 Emily Paxson Team S+M 24 Trout Lake 3 44:19
8 160 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 3 45:35
9 103 Sarah Eustis bicycleattorney.com 42 Portland 3 46:54
10 138 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 3 46:59
11 118 Allison Quick KimMongers Cycle Club 29 Portland 3 47:11
12 150 Ashley Lance KimMongers Cycle Club 30 Portland 3 49:40
13 136 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 33 Portland 3 50:04
14 124 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 33 Bend 3 50:28
DNF 109 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 1 50:28
DNF 157 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 1 50:28

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 297 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Portland 3 43:37
2 373 Alison Rhoads 26 Portland 3 43:48
3 372 Debby Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 3 43:48
4 328 Hannah Yorra Boneyard Cycling 38 Bend 3 44:29
5 311 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen 34 Portland 3 45:15
6 368 Summer Baird Boneyard Cycling 34 Bend 3 46:30
7 279 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 3 47:45
8 377 Kate Walker 3 50:06
9 260 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 3 51:01
10 350 Hayley McClure 29 Bend 3 51:07
11 294 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 39 Portland 3 51:13
12 304 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland 3 51:28
13 331 Abby Bohannan 3 52:26
14 362 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 32 Portland 3 53:03
15 336 Amanda Pile 28 Portland 3 53:41
16 273 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 38 portland 3 53:47
17 342 Sara Caldwell-Kan Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Corvallis 3 54:57
18 332 Amanda Abel Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Portland 3 54:59
19 358 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 2 41:08
DNF 338 Kelsey Cardwell CX Machines 26 Portland 2 41:08
DNF 353 Gwen Hryciw 24 Portland 2 41:08
DNF 347 Sierra Domaille 38 PORTLAND 1 41:08