Bear Springs MTB XC

McCubbins Gulch, OR
April 29, 2007

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Beginner Men 15-18

Num Name Team Time
1 2609 Silas Collentine 46:16
2 2204 Derek Batchelder Trail Head Cycles 54:25

Beginner Men 19-39

Num Name Team Time
1 2610 Michael Malone Portland Velo 43:06
2 2255 Michael Ball 43:02
3 2223 Raleigh Cronrath 46:05
4 2600 Tighe Vroman 50:48
5 2304 Chad Celorie 52:18
6 2274 Charlie Schonkwiler 52:29
7 2320 Chris Frey 54:38
8 2122 Ken Boucher 57:41

Beginner Men 40+

Num Name Time
1 2270 Eric Bryant 0:43:59
2 2608 David Collentine 0:45:35
3 2267 Curt Dooley 0:52:37
4 2244 Rick Mulvihill 1:33:50

Beginner Men U14

Num Name Team Time
1 2319 Ethan Hormann Forza Jet Velo 50:12

Beginner Women Open

Num Name Team Time
1 2305 Heather Cronrath 0:55:08
2 2248 Marissa Dern 0:55:01
3 2265 Faith Dooley 1:10:20
4 2146 Kristen Marlo Warren Haka Racing 1:34:18

Elite Men

Num Name Team Time
1 68 James Williams Benderlite 2:19:14
2 83 Jon Smith 2:26:42
3 20 Patrick Wilder Cyclepath Racing 2:28:07
4 28 Brandon Fisher Team S+M 2:30:15
5 69 Jeremiah Swanson Team S+M 2:30:50
6 24 Jeff Dengel WebCyclery.com 2:31:51
7 35 Steven Hunter Veloshop 2:32:02
8 61 Michael Benno Veloce Racing 2:32:05
9 81 Sean Babcock Team S+M 2:35:18
10 95 Matt Mahoney Team S+M 2:35:51
11 84 Cary Miller Team S+M 2:40:31
12 33 Gordie Cumming Collin's Cycle Shop 2:40:51
13 56 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 2:41:09
14 257 Mike Schindler Sunnyside Sports 2:42:22
15 23 Jason Lewis Veloce Racing 2:42:52
16 32 barret fishner GSC United 2:44:41
17 65 Jeff McNamee Capitol Subaru Cycling 2:50:28
DNF 78 Damian Schmitt Sunnyside Sports

Expert Men 19-39

Num Name Team Time
1 657 Ken Renze Titus/Hammer 2:33:09
2 471 David Cloninger Hutch's Bend 2:34:41
3 731 John Rollert WebCyclery.com 2:37:07
4 612 Spencer Sorenson 2:37:19
5 464 Jeff Struck Team S+M 2:37:28
6 343 Ian Leitheiser Half Fast Velo 2:39:36
7 604 Chad Cherefko bicycleattorney.com 2:40:47
8 382 Trygve Noreng 2:40:55
9 303 Peter Lunoak 2:43:34
10 531 Scott Bradway Team S+M 2:43:41
11 461 Jesse Bolling BicycleatBray.com 2:44:05
12 775 Tony Kic Gentle Lovers 2:45:35
13 665 Justin Thayer Collin's Cycle Shop 2:47:26
14 386 Jed Floding Veloshop 2:47:43
15 463 David Grant 2:49:35
16 387 John Weathers 2:51:38
17 661 Brian Andriot Team S+M 2:55:02
18 365 Brett Luelling Capitol Subaru Cycling 2:58:27
19 776 Ian Brown River City Bicycles 2:58:43
20 345 Rich Cowan Veloce Racing 2:59:45
21 424 Derek Faller WebCyclery.com 3:03:04
22 460 Kevin Condron Gentle Lovers 3:03:10
23 301 Michael Adams Collin's Cycle Shop 3:06:22
24 462 Brent Ryckman 3:29:08

Expert Men 40+

Num Name Team Time
1 346 Tim Butler River City Bicycles 2:33:13
2 327 John McCaffrey bicycleattorney.com 2:39:16
3 322 Jim Juenger Sunnyside Sports 2:41:15
4 378 Marc Fortier WebCyclery.com 2:48:11
5 375 Michael Romasco Capitol Subaru Cycling 2:51:16
6 326 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing 2:55:20
7 374 Joseph Marek Team S+M 2:56:27
8 606 Chris Sorenson 2:58:37
9 675 Eric Hansen Team S+M 2:59:55
10 347 Bruce Rogers Hutch's Bend 3:00:31
11 353 david baker Sunnyside Sports 3:04:38
12 715 Martin Baker bicycleattorney.com 3:05:54
13 321 Rick Johnson Hutch's Bend 3:06:45
14 331 Mike Ripley Collin's Cycle Shop 3:08:00
15 431 James Wellington Hutch's Bend 3:20:37
16 309 Patrick Coughlin AO Racing 3:21:24
DNF 419 Patrick Cole Sunnyside Sports

Expert Singlespeed Men

Num Name Team Time
1 898 brant ness Nastro 2:26:25
2 944 Tim Jones WebCyclery.com 2:36:09
3 809 PAT KUDSZUS Capitol Subaru Cycling 2:36:47
4 822 Pete Zlatnik The Bike Gallery 2:43:05
5 890 sean garvin Gentle Lovers 2:47:07
6 845 Carl Gurney Collin's Cycle Shop 2:49:27
7 951 David Diviney Half Fast Velo 2:51:09
8 942 Walter Sorenson 2:53:02
9 843 mike olson WebCyclery.com 2:54:25
10 950 Fred Maxwell 2:54:59
11 824 John Dorfer Veloshop 3:03:18
12 797 Brian Merritt Tessier Custom Bikes 3:07:47
13 903 Matt Cardinal The Bike Gallery 3:19:27
14 956 Jacob Furniss Eddy Merkin 3:20:25
15 820 Steven Basden Half Fast Velo 3:27:11
16 897 Edward Kiloh 4:39:15
DNF 812 brian uballez WebCyclery.com
DNF 861 David Bisers Veloshop

Expert Women

Num Name Team Time
1 774 Kelly Hovland 2:59:30
2 351 Marila Alvares The Bike Gallery 3:20:40
3 668 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 3:26:07
4 632 Susan Sherman 3:35:29
5 644 Elizabeth Cardinal Veloshop 3:42:36
6 459 Kristin Kovalik Sunnyside Sports 3:54:34

Pro Men

Num Name Team Time
1 2 Erik Tonkin Team S+M 2:14:59
2 4 Ben Thompson BendEliteMTB.com 2:16:02
3 3 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 2:17:15
4 10 Bear Perrin Capitol Subaru Cycling 2:19:11
5 71 Matthew Slaven Kona Factory Team 2:26:01
6 73 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 2:28:18
7 9 chad swanson Team S+M 2:28:45
8 1 Jonathan Myers Team S+M 2:30:08
9 25 Ian Eglitis Capitol Subaru Cycling 2:32:38
10 90 luke pennington Team S+M 2:37:57
11 5 Molly Cameron Veloshop 2:41:42
12 16 Olivier Bock Jamis-MB 2:45:57
DNF 55 Jason Leitheiser Wheel Works
DNF 250 Brett Nichols River City Bicycles

Pro Women

Num Name Team Time
1 72 Alice Pennington DESelvo 2:48:51
2 87 Dani Dance River City Bicycles 3:00:34
3 82 Brigette Brown River City Bicycles 3:32:03
DNF 15 Alison Paulus Capitol Subaru Cycling

Pro, Expert Women

Name Team Time
1 Alice Pennington DESelvo 2:48:51
2 Kelly Hovland 2:59:30
3 Dani Dance River City Bicycles 3:00:34
4 Marila Alvares The Bike Gallery 3:20:40
5 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 3:26:07
6 Brigette Brown River City Bicycles 3:32:03
7 Susan Sherman 3:35:29
8 Elizabeth Cardinal Veloshop 3:42:36
9 Kristin Kovalik Sunnyside Sports 3:54:34

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Erik Tonkin Team S+M 2:14:59
2 Ben Thompson BendEliteMTB.com 2:16:02
3 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 2:17:15
4 Bear Perrin Capitol Subaru Cycling 2:19:11
5 James Williams Benderlite 2:19:14
6 Matthew Slaven Kona Factory Team 2:26:01
7 Jon Smith 2:26:42
8 Patrick Wilder Cyclepath Racing 2:28:07
9 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 2:28:18
10 chad swanson Team S+M 2:28:45
11 Jonathan Myers Team S+M 2:30:08
12 Brandon Fisher Team S+M 2:30:15
13 Jeremiah Swanson Team S+M 2:30:50
14 Jeff Dengel WebCyclery.com 2:31:51
15 Steven Hunter Veloshop 2:32:02
16 Michael Benno Veloce Racing 2:32:05
17 Ian Eglitis Capitol Subaru Cycling 2:32:38
18 Sean Babcock Team S+M 2:35:18
19 Matt Mahoney Team S+M 2:35:51
20 luke pennington Team S+M 2:37:57
21 Cary Miller Team S+M 2:40:31
22 Gordie Cumming Collin's Cycle Shop 2:40:51
23 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 2:41:09
24 Molly Cameron Veloshop 2:41:42
25 Mike Schindler Sunnyside Sports 2:42:22
26 Jason Lewis Veloce Racing 2:42:52
27 barret fishner GSC United 2:44:41
28 Olivier Bock Jamis-MB 2:45:57
29 Jeff McNamee Capitol Subaru Cycling 2:50:28

Sport Men 15-18

Num Name Team Time
1 1119 Carl Bjorn Kjellstrand Forza Jet Velo 1:35:32
2 1355 Matt Dooley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:47:53
3 1170 Brian Jorgensen Hutch's Bend 1:52:07
4 1344 Will Jones PUMP 2:07:37

Sport Men 19-39

Num Name Team Time
1 1224 Steve Heinrichs Team S+M 1:41:25
2 1212 Ivan Anderholm Scott's Cycles/Team CSF 1:41:52
3 1055 Kevin Thompson Half Fast Velo 1:42:12
4 1097 Evan MacKenzie bicycleattorney.com 1:43:44
5 1113 James Tervo Artisan Family Racing 1:44:54
6 1704 Ken Benderly bicycleattorney.com 1:47:22
7 1286 Javad Simonsen Portland Velo 1:47:39
8 1345 Cody Edeline bicycleattorney.com 1:47:42
9 1329 Matt Blakeley-Smith EWEB Windpower 1:50:35
10 1242 Christopher Moore WebCyclery.com 1:53:38
11 1009 Jeff Edes 1:54:26
12 1700 Scott Barker 1:55:44
13 1339 Neal Bibler Team S+M 1:55:50
14 1379 Jimmy Cavalieri 1:57:04
15 1325 Shawn Rader 1:58:42
16 1363 Ken Richardson sherwood 1:59:01
17 1290 Shayne Myers Scott's Cycle and Sports 2:04:07
18 1708 Christopher Dyer Augustus 2:04:55
19 1187 Brian Baumann Team S+M 2:13:21
20 1041 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles 2:14:06
21 1321 Justin Stenkamp 2:14:29
22 1328 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2:17:11
23 1338 Aaron Suchy 2:24:21
24 1330 Tyrone Long 2:25:38
25 1278 Dave Bicknell 2:26:04
DNF 1184 Wade Miller Sunnyside Sports

Sport Men 40-49

Num Name Team Time
1 1067 Dan Wolnick WebCyclery.com 1:49:04
2 1018 Paul Greenwalt United Finance 1:49:48
3 1120 Torsten Kjellstrand 1:49:58
4 1179 Brian Engelen NoMad Sports Club 1:52:39
5 1382 James Jonke Bicycleface.com 1:53:33
6 1342 Johnny Vergis Casa Bruno 1:53:49
7 1713 Warren Rice 1:55:05
8 1114 Dean Duitsman Cedar Mill Velo 1:55:14
9 1116 mark Emry Brook Racing Team 1:56:43
10 1052 Eric Szczukowski Cyclepath Racing 1:57:26
11 1004 Doug Brecht Cedar Mill Velo 2:03:21
12 1059 Jeff Vine NoMad Sports Club 2:05:39
13 1380 Don Reeser Pistis 2:25:15
14 1340 Lee Roehrdanz 2:26:41

Sport Men 50+

Num Name Team Time
1 1102 Terry Knight North River Racing 1:41:49
2 1361 Don Leet Sunnyside Sports 1:47:37
3 1117 Steve Lacey Team Titus/Cycle Path 1:48:17
4 1037 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 1:52:14
5 1341 John Howcroft Sunnyside Sports 1:53:44
6 1049 Ron Strasser Team S+M 1:56:06
7 1054 James Thiele Team Rose City 1:56:11
DNF 1204 Peter Spir Team S+M

Sport Women 40+

Num Name Team Time
1 1707 Jody Jacobson Sunnyside Sports 2:04:20
2 1058 Connie Vine NoMad Sports Club 2:21:09
3 1200 Robin Laughlin Sunnyside Sports 2:26:35
4 1053 Barbara Thiele Team Rose City 2:51:36
5 1108 Evelyn West Team S+M 2:56:41
6 1076 Renee Pype Team S+M 2:57:14
7 1394 Roxy Cate NoMad Sports Club 2:59:57

Sport Women Open

Num Name Team Time
1 1292 Nicole Alexander 2:08:47
2 1126 Patty Garland 2:09:33
3 1248 Sarah Sturdy 2:12:08
4 1259 Rachael Kubik 2:17:31
5 1400 Anna Saltonstall Team S+M 2:25:56
6 1404 Alison Dalibe 2:29:32
7 1343 Sophie Williams 3:07:55