Estacada Time Trial: Combined Results by Time

Estacada, OR
April 23, 2006

Part of the Estacada Time Trial

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Todd Duncan Guinness Cycling Team Senior Men 0:45:04
2 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Masters Men 30-39 0:47:04
3 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 0:47:33
4 Mark/Ted Wilson/Lamb United Finance Tandem 0:47:47
5 Todd Rosier United Finance Masters Men 40-49 0:48:18
6 Tim Ellerbruch United Finance Masters Men 40-49 0:48:18
7 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston Masters Men 30-39 0:48:30
8 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles Category 4 Men 0:48:40
9 Robert Huff Half Fast Velo Masters Men 40-49 0:48:45
10 Dirk Martin Bike Peddler Category 4 Men 0:49:35
11 Jeff Buck Team Rose City Masters Men 50+ 0:49:47
12 Casey Davidson Multnomah Athletic Club Masters Men 30-39 0:49:48
13 alec bentley EWEB Windpower Masters Men 60+ 0:50:02
14 EUAN POLLOCK United Finance Category 5 Men 0:50:13
15 Ian Penner Half Fast Velo Masters Men 30-39 0:50:18
16 Roger Johnson Team Rose City Masters Men 60+ 0:50:25
17 Tim Butler River City Bicycles Category 4 Men 0:50:26
18 Martin Holland-Bak Hutch's-Eugene Category 3 Men 0:50:29
19 Nathan Spear Category 3 Men 0:50:39
20 Jeff Tedder United Finance Category 4 Men 0:50:43
21 John Gleaves Beaverton Bicycle Club Category 3 Men 0:50:52
22 Steve Truesdale Half Fast Velo Masters Men 50+ 0:51:13
23 Tim Schauer Specialized River City Bicycles Masters Men 30-39 0:51:27
24 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Senior Men 0:51:43
25 Tim Clark Nike Cycling Category 3 Men 0:51:44
26 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles Tandem 0:51:54
27 Darell Provencher Team Rose City Masters Men 50+ 0:52:00
28 Craig Austin Half Fast Velo Category 4 Men 0:52:07
29 Jess Mace Category 4 Men 0:52:13
30 David Davidson Half Fast Velo Category 4 Men 0:52:20
31 Thane Jennings Sunnyside Sports Masters Men 40-49 0:52:22
32 Jason Riffle Affordable Plumbing Category 4 Men 0:52:39
33 Eric Aleskus Category 4 Men 0:52:40
34 Eric Szczukowski Masters Men 40-49 0:53:08
35 Jon Frommelt bicycleattorney.com Category 4 Men 0:53:20
36 Paul Mautner Team Rose City Masters Men 40-49 0:53:44
37 Megan Troxell Senior Women 0:54:14
38 Scott Sterling Santiam Bicycle Masters Men 40-49 0:54:37
39 Alan McGuire-Dale Specialized River City Bicycles Masters Men 50+ 0:54:40
40 Scott Saulsbury Masters Men 40-49 0:54:46
41 Jude Russell Sorella Forte Women Masters 50+ 0:55:35
42 Dean Hinchcliff Tri Pacific Masters Men 40-49 0:56:02
43 Chris Tauscher Masters Men 40-49 0:56:03
44 Rick Kercheski Bike Peddler Masters Men 40-49 0:56:17
45 Linnea Alvord Women Category 4 0:56:23
46 Howard Unkeles Team Oregon/River City Bicycles Masters Men 50+ 0:56:54
47 Gary Medley bicycleattorney.com Masters Men 50+ 0:56:57
48 Julie Peterson Chinook Cycling Club Women Masters 40-49 0:56:59
49 Mechele Knable 343 Racing Women Masters 40-49 0:57:20
50 David Peacock Masters Men 50+ 0:58:00
51 Roger Nelson Gateway/Speedzone Masters Men 50+ 0:58:10
52 Matthew Leimbach Bike Peddler Category 4 Men 0:58:12
53 Barbara Thiele Team Rose City Women Masters 50+ 0:58:27
54 Richard Seton Team Bag Balm Masters Men 50+ 0:58:29
55 Georgann Shinn Specialized River City Bicycles Masters Women 40-49 0:58:32
56 Sarah Havlik Sorella Forte Women Masters 30-39 0:58:41
57 Erin Hale Chinook Cycling Club Women Masters 50+ 0:58:48
58 mary ross NoMad Sports Club Women Masters 40-49 0:58:50
59 Peter Russell Reed College Cycling Masters Men 50+ 0:58:51
60 Randall Dollens Masters Men 30-39 0:58:55
61 Nissy Cobb Women Category 4 0:59:33
62 Jennifer Woodruff Women Category 4 0:59:43
63 Lee Bautista Category 5 Men 0:59:56
64 Shannon Moyer Women Masters 30-39 1:00:22
65 Jessica Dickson Women Category 4 1:00:25
66 Brian Engelen NoMad Sports Club Masters Men 40-49 1:00:26
67 Renata Hahn Team Rose City Women Masters 40-49 1:00:35
68 Mark Boguslawski Masters Men 40-49 1:00:36
69 Christine MacKenzie bicycleattorney.com Women Category 4 1:01:00
70 Michael Goldsmith Aging Bulls Category 5 Men 1:01:10
71 Debra Windus United Finance Women Masters 50+ 1:01:36
72 Mark Kuhn Category 4 Men 1:01:38
73 Kayla Woolcock Team Oregon/River City Bicycles Junior Women 15-18 1:02:03
74 Sheryl Hinchliff Tri Pacific Women Masters 30-39 1:02:36
75 Michael Lehman Multnomah Athletic Club Category 5 Men 1:02:41
76 Angela Shields Women Category 4 1:02:42
77 Tom James Masters Men 40-49 1:02:44
78 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club Junior Women 15-18 1:02:53
79 Robert Mandelson NoMad Sports Club Masters Men 60+ 1:03:03
80 Joe Cipale North River Racing Category 3 Men 1:03:04
81 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Junior Men 15-18 1:03:13
82 Miles Newmark Multnomah Athletic Club Category 5 Men 1:03:15
83 Laura Recko Women Category 4 1:03:21
84 Meg Mautner NoMad Sports Club Women Masters 40-49 1:04:31
85 Alice Cloke Tri Pacific Women Masters 30-39 1:04:46
86 Matthew Neff Aeolus Endurance Sport/Cable Huston Masters Men 30-39 1:05:03
87 Clinton Raynor Tri Pacific Masters Men 40-49 1:05:05
88 Jack Barnes Tri Pacific Masters Men 60+ 1:06:38
89 Susan Otcenas Women Masters 30-39 1:07:13
90 Lisa Karen Donnelly Beaverton Bicycle Club Women Masters 40-49 1:08:21
91 Bill Croswell Masters Men 50+ 1:09:35
92 Steven Russell Category 5 Men 1:09:46
93 Christopher Robinson Junior Men 15-18 1:10:35
94 Nancy Seton Team Bag Balm Women Masters 50+ 1:11:53
95 LAURIE MARX Tri Pacific Women Masters 50+ 1:14:38
96 Michelle Barnes Tri Pacific Women Masters 40-49 1:15:59
97 Shari Barnes Tri Pacific Women Masters 50+ 1:17:39
98 Cheryl Schmidt Tri Pacific Women Masters 30-39 1:18:27