Estacada Time Trial

Estacada, OR
April 23, 2006

Part of the Estacada Time Trial

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Category 3 Men

Name Team Time
1 Martin Holland-Bak Hutch's-Eugene 0:50:29
2 Nathan Spear 0:50:39
3 John Gleaves Beaverton Bicycle Club 0:50:52
4 Tim Clark Nike Cycling 0:51:44
5 Joe Cipale North River Racing 1:03:04

Category 4 Men

Name Team Time
1 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles 0:48:40
2 Dirk Martin Bike Peddler 0:49:35
3 Tim Butler River City Bicycles 0:50:26
4 Jeff Tedder United Finance 0:50:43
5 Craig Austin Half Fast Velo 0:52:07
6 Jess Mace 0:52:13
7 David Davidson Half Fast Velo 0:52:20
8 Jason Riffle Affordable Plumbing 0:52:39
9 Eric Aleskus 0:52:40
10 Jon Frommelt bicycleattorney.com 0:53:20
11 Matthew Leimbach Bike Peddler 0:58:12
12 Mark Kuhn 1:01:38

Category 5 Men

Name Team Time
1 EUAN POLLOCK United Finance 0:50:13
2 Lee Bautista 0:59:56
3 Michael Goldsmith Aging Bulls 1:01:10
4 Michael Lehman Multnomah Athletic Club 1:02:41
5 Miles Newmark Multnomah Athletic Club 1:03:15
6 Steven Russell 1:09:46

Junior Men 15-18

Name Team Time
1 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles 1:03:13
2 Christopher Robinson 1:10:35
DNS Rick Schimmel Forza Jet Velo 0:00:00
FLAT Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles 0:00:00

Junior Women 15-18

Name Team Time
1 Kayla Woolcock Team Oregon/River City Bicycles 1:02:03
2 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club 1:02:53

Masters Men 30-39

Name Team Time
1 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 0:47:04
2 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 0:48:30
3 Casey Davidson Multnomah Athletic Club 0:49:48
4 Ian Penner Half Fast Velo 0:50:18
5 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 0:51:27
6 Randall Dollens 0:58:55
7 Matthew Neff Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:05:03
DNF Chris Cook Team Oregon/River City Bicycles 0:00:00

Masters Men 40-49

Name Team Time
1 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 0:47:33
2 Todd Rosier United Finance 0:48:18
2 Tim Ellerbruch United Finance 0:48:18
4 Robert Huff Half Fast Velo 0:48:45
5 Thane Jennings Sunnyside Sports 0:52:22
6 Eric Szczukowski 0:53:08
7 Paul Mautner Team Rose City 0:53:44
8 Scott Sterling Santiam Bicycle 0:54:37
9 Scott Saulsbury 0:54:46
10 Dean Hinchcliff Tri Pacific 0:56:02
11 Chris Tauscher 0:56:03
12 Rick Kercheski Bike Peddler 0:56:17
13 Brian Engelen NoMad Sports Club 1:00:26
14 Mark Boguslawski 1:00:36
15 Tom James 1:02:44
16 Clinton Raynor Tri Pacific 1:05:05

Masters Men 50+

Name Team Time
1 Jeff Buck Team Rose City 0:49:47
2 Steve Truesdale Half Fast Velo 0:51:13
3 Darell Provencher Team Rose City 0:52:00
4 Alan McGuire-Dale Specialized River City Bicycles 0:54:40
5 Howard Unkeles Team Oregon/River City Bicycles 0:56:54
6 Gary Medley bicycleattorney.com 0:56:57
7 David Peacock 0:58:00
8 Roger Nelson Gateway/Speedzone 0:58:10
9 Richard Seton Team Bag Balm 0:58:29
10 Peter Russell Reed College Cycling 0:58:51
11 Bill Croswell 1:09:35

Masters Men 60+

Name Team Time
1 alec bentley EWEB Windpower 0:50:02
2 Roger Johnson Team Rose City 0:50:25
3 Robert Mandelson NoMad Sports Club 1:03:03
4 Jack Barnes Tri Pacific 1:06:38

Senior Men

Name Team Time
1 Todd Duncan Guinness Cycling Team 45:04
2 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 51:43

Senior Women

Name Time
1 Megan Troxell 54:14

Tandem

Name Team Time
1 Mark/Ted Wilson/Lamb United Finance 47:47
2 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles 51:54

Women Category 4

Name Team Time
1 Linnea Alvord 0:56:23
2 Nissy Cobb 0:59:33
3 Jennifer Woodruff 0:59:43
4 Jessica Dickson 1:00:25
5 Christine MacKenzie bicycleattorney.com 1:01:00
6 Angela Shields 1:02:42
7 Laura Recko 1:03:21

Women Masters 30-39

Name Team Time
1 Sarah Havlik Sorella Forte 0:58:41
2 Shannon Moyer 1:00:22
3 Sheryl Hinchliff Tri Pacific 1:02:36
4 Alice Cloke Tri Pacific 1:04:46
5 Susan Otcenas 1:07:13
6 Cheryl Schmidt Tri Pacific 1:18:27

Women Masters 40-49

Name Team Time
1 Julie Peterson Chinook Cycling Club 0:56:59
2 Mechele Knable 343 Racing 0:57:20
3 Georgann Shinn Specialized River City Bicycles 0:58:32
4 mary ross NoMad Sports Club 0:58:50
5 Renata Hahn Team Rose City 1:00:35
6 Meg Mautner NoMad Sports Club 1:04:31
7 Lisa Karen Donnelly Beaverton Bicycle Club 1:08:21
8 Michelle Barnes Tri Pacific 1:15:59

Women Masters 50+

Name Team Time
1 Jude Russell Sorella Forte 0:55:35
2 Barbara Thiele Team Rose City 0:58:27
3 Erin Hale Chinook Cycling Club 0:58:48
4 Debra Windus United Finance 1:01:36
5 Nancy Seton Team Bag Balm 1:11:53
6 LAURIE MARX Tri Pacific 1:14:38
7 Shari Barnes Tri Pacific 1:17:39