Cross Crusade #8/OBRA Championships: Age Graded Results for BAR/Championships

Hillsboro, OR
November 16, 2008

Part of the Cross Crusade #8/OBRA Championships

Updated May 19, 2009 at 8:11 AM

Junior 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 8 Julian Roden Waterfront Bicycles 12 Thirsty Lion 3
2 9 Zachary Mikkelson Mountain View Cycles Hood River 3
3 1 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 10 3
4 2 Camden Morey 11 Portland 3
5 5 Leland Jossy Jr 3
6 6 Elijah Cetas 12 Portland 3
7 3 Cameron Millar-Griffin NoMad Sports Club 12 Portland 3
8 4 Christian Jamieson Sega LaCenter 3
9 7 Walker Prettyman 12 Portland 3
10 10 Ben Van Raalte 10 Portland 2
11 21 Austin Marquez 2
12 16 Finn Rosenfeld 2
13 13 Rubin Field Mountain View Cycles 10 Portland 2
14 11 Bryan Hegg 10 Tualatin 2
15 17 Ben Hubbard 2
16 14 Bailey King 10 Portland 2
17 12 Cole Rubin 12 Portland 2
18 15 Zachary Jossy 10 2
19 20 Stephen Gapay Olson's Hammer 2
20 19 Joel Eisiminger 9 Lake Oswego 2
21 623 Skyler Gober Olson's Bicycles 10 Forest Grove 2

Junior 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 655 Andy Su Hutch's Bend 14 Bend 3
2 602 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 14 Portland 3
3 649 Kyle Fish 14 3
4 613 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 13 Camas 3
5 628 Henry Peterson 14 Portland 3
6 601 Garrett Johnson Sprout Cycles/Lucky Lab 13 Oregon City 3
7 614 Zachery Leritz Team S+M 14 Portland 3
8 676 Austin Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Portland 2
9 624 John Cartwright Beaverton Bicycle Club 14 2

Junior 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 619 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop 16 Eugene 4
2 616 Kolben Preble Olson's Bicycles 15 Forest Grove 4
3 606 Colton Swearingen Mountain View Cycles Hood River 4
4 607 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 15 Portland 4
5 600 Dan Birman Beaverton Bicycle Club 16 Beaverton 3
6 627 Ethan Hormann ZteaM 15 Hillsboro 3
7 654 Joe Gulley 15 3
8 684 Brian Fawcett 16 3
9 685 Isabel Ford 3
10 681 Chris Petersen 15 Newberg 3

Junior 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 603 Madison Chilenski Team Oregon/Sunset Cycles 18 Portland 4
2 636 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Bend 4
3 643 Jeff Hopkins Willamette Valley Cyclery 17 Portland 4
4 632 George Zack 17 Washougal 4
5 640 Eamon Ford ZteaM 17 Salem 3
6 656 Drew Jamieson Boone Dog Bikes 17 La Center 2

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 411 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 52 Salem 4
2 433 John Wilson Pacific Power Blue Sky 50 Corvallis 4
3 418 William Zale 50 Portland 4
4 444 Cosmic Miller Vista Ridge Velo Mst Men A 4
5 414 Tim Ellerbruch United Finance 50 Lake Oswego 4
6 416 David Luoma Guinness Cycling Team 51 Portland 4
7 481 Ambrose Su Hutch's Bend 50 Bend 4
8 417 Paul Mautner Team Rose City 50 Portland 4
9 435 Dan MacNaughton Guinness Cycling Team 54 Portland 4
10 403 James Thiele Team Rose City 51 Hillsboro 4
11 495 Terry Knight 53 Vancouver 4
12 465 unknown 4
13 437 Dieter Hoffmann 51 Portland 4
14 420 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 52 Portland 4
15 402 Ron Strasser Team S+M Portland 4
16 456 Dave Guettler River City Bicycles 51 4
17 424 Don Leet Sunnyside Sports 59 Bend 4
18 409 Dave Burnard Olson's Bicycles 52 Forest Grove 4
19 458 Mark Ontiveros River City Bicycles 50 Portland 4
20 410 Chris Rycewicz Southtown Velo 56 Lake Oswego 4
21 426 Mark Miller Pacific Power Blue Sky 53 Corvallis 4
22 431 Paul Montgomery Team S+M 56 Portland 4
23 451 Steven Miller 54 Portland 4
24 474 Richard Potestio River City Bicycles 52 Portland 4
25 408 Peter Spir Team S+M 53 Lake Oswego 4
26 422 Dan Davis WebCyclery.com 50 Bend 4
27 494 Jeffrey Post-Holberg 53 Oi 4
28 450 Rick Gregory 55 Eugene 4
29 401 Gregory Hartman Portland Velo 55 Hillsboro 4
30 441 Kevin Chudy bicycleattorney.com 50 Portland 4
31 503 Bruce Werner 3
32 504 Tom Anderson 3
33 440 Mark Hildebrandt 52 Tigard 3
34 479 Gerry Parson 52 Portland 3
35 477 David Yurk 51 3
36 502 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource 3
37 442 Steve Truesdale Half Fast Velo 55 Portland 3
38 492 Edward Dalton Showers Pass 53 Portland 3
39 457 Tim Hanrahan 55 Portland 3
40 497 Don Moote Speedshot 51 Portland 3
41 453 Mike Reightley 51 Bend 3
42 449 David Anderson The Bike Gallery 56 Portland 3
43 484 Brad Pinkstaff 54 Rainier 3
44 470 steve juda 59 McMinnville 3
45 455 Darell Provencher Team Rose City 54 West Linn 3
46 480 Tom James 52 Beaverton 3
52 473 David Gratke 50 Portland 3
54 430 Edward Lanton 57 Portland 3
55 499 Henry Armendariz 3
DNF 412 Steve Lacey Guinness Cycling Team 54 Portland 3
DNF 436 Ed Barker 62 Portland 2

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 400 Russell Speirn Portland Velo 62 Wilsonville 3
2 404 Richard Marantz NoMad Sports Club 63 Portland 3
3 501 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
4 439 John Eric Lutz 62 Portland 3
5 405 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 63 Milwaukie 3
6 421 Einar Traa Portland Velo 65 3