Portland Short Track Series

Portland, OR
July 9, 2012

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 9, 2012 at 11:00 PM

Cat 1 Men 19-34

Num Name Team Age Laps
1 221 Jeremy Dunn Embrocation Cycling 32 9
2 219 Tyler Fought Guinness Cycling Team 31 9
3 217 Jacob Furniss Eddy Merkin 32 9
4 213 Paolo Zanetti 33 9
5 201 Greg Adams Cyclepath Racing 33 9
6 229 Steve O'Neill Cyclepath Racing 27 8
7 230 Brian Larson 28 8
8 228 David Boerner Ruckus Test Team 31 8
9 208 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 8
10 227 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 29 8
DNF 212 Erik Long Cyclepath Racing 33 5
DNF 232 Sean Corey Trusty Switchblade 29 2

Cat 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 335 Joel Madrone Embrocation Cycling 37 portland 9
2 337 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland 9
3 336 doug evans bicycleattorney.com 42 Portland 9
4 324 Tony Daversa Filth and Fury 38 Portland 9
5 334 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling 44 West Linn 9
6 316 Brian Foresta Filth and Fury 38 Portland 9
7 304 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 9
8 301 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 36 Wilsonville 9
9 314 Erik Luebkert 36 Beaverton 9
10 312 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 9
11 319 James Tervo Artisan Family Racing 42 Portland 9
12 303 Barry O'Connor 36 Portland 9
13 323 Bill Larson Cyclepath Racing 40 Portland 9
14 317 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 9
15 318 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 8
16 321 Steve Dale bicycleattorney.com 37 Portland 8
17 315 Johnny Burrell 37 8
18 302 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44 Camas 8

Cat 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 400 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 45 Portland 9
2 405 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River 9
3 404 Martin Baker bicycleattorney.com 45 Hillsboro 9
4 417 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 9
5 401 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 9
6 402 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 8
7 408 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 8
8 413 joseph fricke Cyclepath Racing 47 portland 8
9 411 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 8
10 403 John Droege Filth and Fury 46 Portland 8
11 410 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 8
12 416 Terry Knight 57 Vancouver 8
13 409 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 8
14 419 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Vancouver 8
15 407 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 8
16 414 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 8
17 420 Joe Hamilton 56 Vancouver 8

Cat 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 351 Ted Byram bicycleattorney.com 37 Portland 6
2 349 Gabe Doebler 35 Tigard 6
3 354 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Beaverton 6
4 390 Christopher Ryan 35 Portland 6
5 318 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 36 Washougal 6
6 317 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland 6
7 306 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 6
8 344 Geoff Grummon Team Western Bike Works 37 Portland 6
9 312 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 6
10 316 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6
11 408 Curtis Loeb Hammer Velo 38 Portland 6
12 305 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 39 Portland 6
13 329 Andrew Holder 39 Portland 6
14 307 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 43 Camas 6
15 303 Chris Nelson Green Submarine Records 37 Portland 6
16 416 Christian Ettinger bicycleattorney.com 39 Portland 6
17 339 Lee Bauck Bull Run Distilling/Team CycleOne 42 Troutdale 6
18 320 Tim Shannon 43 Portland 6
19 321 Karole J. Durkee Jr bicycleattorney.com 44 Portland 6
20 301 Jon Coney 42 Portland 6
21 376 Matt Hooge 40 Portland 6
22 413 MIKE HEENAN My wife Inc. 38 Wauwatosa 6
23 415 robert lee Filth and Fury 41 Portland 6
24 309 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 6
25 377 Cesar Villanueva 39 Portland 6
26 315 Raymond Crepeau 40 Portland 6
27 407 Peter Rueegger Team Mudman 44 Portland 6
28 410 Daniel Roeder Mountain Sports 36 Portland 6
29 403 Nathan Eshleman 38 Portland 6
30 389 Dan Anderson Sunset Cycles Beaverton 6
31 417 brett andres Stumptown Cycling Club 42 portland 6
32 393 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 43 Portland 6
33 364 ILe Powell Bull Run Distilling/Team CycleOne 42 Portland 6
34 362 Kevin Ruge Camas Bike and Sport 44 Washougal 6
35 401 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 6
36 411 Doug Bredall 42 Beaverton 6
37 319 Nicholas Leritz Team S+M 41 Portland 6
38 412 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 36 Portland 6
39 414 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 6
40 342 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 6
41 400 Mark McMurtry Bellovaci United 42 Portland 6
42 360 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Lake Oswego 5
43 353 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 39 Portland 5
DNF 333 Scott Gerwig 44 Portland 5
DNF 311 Todd Stryker The Spokesmen 37 Vancouver 2

Cat 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 219 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 6
2 210 Andy Leritz Team S+M 45 Portland 6
3 213 Scott Trautman Camas Bike and Sport 46 Camas 6
4 207 Chris Streight Hammer Velo 47 Portland 6
5 247 Tim Clark Nike Cycling 46 Durham 6
6 206 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 6
7 232 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Vancouver 6
8 216 Ian Kennedy bicycleattorney.com 48 Portland 6
9 240 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Portland 6
10 202 William Waring Camas Bike and Sport 47 Camas 6
11 203 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 48 Gresham 6
12 248 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 46 Lake Oswego 6
13 235 Patrick Hultgren 45 Tualatin 6
14 205 Jeff Steiner Showers Pass 46 Portland 6
15 204 Michael Dehner 47 Portland 6
16 256 Rob Russell SWEAT360 45 Hillsboro 5
17 254 Satoru Igarashi 50 Portland 5
18 211 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 5
19 224 Wayne Nussbaum 49 Happy Valley 5
20 255 David English Filth and Fury 50 Portland 5
21 209 Charles Barrett 1 Error 45 Portland 5
22 208 David German Hammer Velo 47 Portland 5
23 218 David Gratke Showers Pass 54 Portland 5
24 257 David Shute 54 Portland 5
25 269 Neil Carpenter 47 Portland 5
DNF 246 John Napier 51 Camas 5
DNF 225 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 45 West Linn 3

Cat 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 800 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland 6
2 806 Joe Hamilton 56 Vancouver 6
3 811 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 6
4 809 David Luoma Guinness Cycling Team 55 Portland 6
5 804 Russell Speirn Portland Velo 66 Wilsonville 6
6 816 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 56 Portland 6
7 802 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 6
8 807 Malcolm Johnson Portland Velo 64 Portland 5
9 812 Tracy Marks na 57 Portland 5
10 814 Dean Lee Portland Velo 56 Hillsboro 5
DNF 808 Mark Hildebrandt Portland Velo 56 Tigard 3

Cat 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 22 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland 6
2 28 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 33 Portland 6
3 23 Taylor Bethell 27 Lake Oswego 6
4 21 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 26 Portland 6
5 9 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland 6
6 44 Rex Larsen Heartstrings Cycling 26 Portland 6
7 35 Daniel Evans 27 Portland 6
8 41 Sam Conklin 21 Lake Oswego 6
9 47 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 30 Portland 6
10 4 David Heddy Camas Bike and Sport 33 Portland 6
11 2 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 6
12 10 Preston Covey Ruckus Test Team 31 Portland 6
13 46 John Ayres bicycleattorney.com 27 Hillsboro 6
14 48 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 29 Portland 6
15 16 Zachary Utz Ruckus Test Team 28 Portland 6
16 13 Isaac Frost Green Submarine Records 33 Portland 6
17 34 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 6
18 32 Paul Johnson Ruckus Test Team 29 Portland 6
19 30 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 6
20 27 Ian Mastenbrook Hammer Velo 18 Milwaukie 6
21 33 brian Hobelman Trusty Switchblade 33 portland 6
DNF 7 Jon DeLeonardo Hammer Velo 32 Portland 4
DNF 45 Bill Klingler 2

Cat 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 405 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 43 Portland 5
2 403 Dawn Stob Rebound/Tireless Velo 43 Vancouver 5
3 415 Samantha Rousculp 36 Portland 5
4 414 Suzy Renn Team Slow 42 Portland 5
5 417 Kendra Duong Portland Velo 39 Portland 5
6 401 Katina Fischer Camas Bike and Sport 40 Camas 5
7 400 Kronda Adair Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 5

Cat 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 503 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie 5
2 507 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego 5
3 505 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 5
4 502 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 45 Gresham 5
5 500 Ronda Sundermeier 45 Tigard 5
6 511 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 47 Camas 5
7 510 Leslie Copper 46 Washougal 5
8 504 Renata Hahn Team Rose City 52 Portland 5
9 506 Loraine Blake Guinness Cycling Team 47 Portland 5
10 501 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 4

Cat 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 323 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 Portland 5
2 307 Sarah Hunter Green Submarine Records 33 Portland 5
3 306 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 5
4 304 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 5
5 312 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 5
6 320 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 5
7 309 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 5
8 314 Erin Chipps Green Submarine Records 32 Portland 5
9 313 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 5
10 327 Kate Ayres 27 Hillsboro 5
11 308 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland 5

Cat 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 309 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 5
2 339 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 5
3 311 Elkin Parker Super Relax Concept 14 Hood River 5
4 303 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 5
5 318 Brady Stotts Camas Bike and Sport 13 Washougal 5
6 308 Linus Clark 13 Portland 5
7 324 Alex Holzheimer Camas Bike and Sport 15 Camas 5
8 300 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 5
9 333 Eben Horacek Stumptown Cycling Club 12 Happy Valley 4
10 306 John Bacon Camas Bike and Sport 14 Camas 4
11 334 Jarid Schoenlein Camas Bike and Sport 14 Camas 4
12 335 Evan Mobley Camas Bike and Sport 13 Vancouver 4
13 338 Daven Sharma Camas 14 camas 4
14 340 Steve Stiles Camas Bike and Sport 14 Portland 4
15 332 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 4
16 322 Eric Tervo 11 Portland 4
17 337 Ian Panoscha 12 Portland 4
18 323 Zachary Murphy 10 Portland 4
19 302 Zach Durst 14 portland 4
20 342 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 10 West Linn 4
21 341 Amadi Hayes Artisan Family Racing 10 Portland 3
DNF 301 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 10 Camas 2

Cat 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 406 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland 5
2 413 Brandon Ortiz Hapi-Go! 17 Vancouver 5
3 403 Zachary Shute 5
4 400 Billy Waring Camas Bike and Sport 17 Camas 5
5 401 Nick Bacon Camas Bike and Sport 17 Camas 5
6 412 Adrien Bird 15 portland 5
7 420 Denzel Lall Hapi-Go! 17 Vancouver 4
8 421 Patrick Wallin Stumptown Cycling Club 17 Lake Oswego 4

Cat 3 Men 19+

Num Name Team Age City Laps
1 52 David Webb Camas Bike and Sport 49 Camas 5
2 127 Allen Hardin AMH Velo 25 Portland 5
3 14 Kurt Snyder The Spokesmen 43 Vancouver 5
4 156 Brennan Gilbert Portland Velo 32 Portland 5
5 80 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 5
6 38 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 38 Portland 5
7 8 David Hewett The Spokesmen 37 Vancouver 5
8 85 Eric Stotts Camas Bike and Sport 39 Washougal 5
9 13 Jeff Smith 36 Hillsboro 5
10 76 Terry Hamness Camas Bike and Sport 41 Washougal 5
11 180 Kerry Halligan 42 Portland 5
12 39 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 5
13 171 Ian Kenny 23 Portland 5
14 126 Sean Fields Amnesia Brewery 39 Portland 5
15 168 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 5
16 147 Kyle Kruger 27 Portland 5
17 42 Rick Zimmerman Portland Velo 45 Portland 5
18 43 Russell Holzinger 34 Portland 5
19 100 Jeremy Teveliet Dick Island Enterprises 34 Portland 5
20 10 Brent Misfeldt 37 Vancouver 5
21 109 Joe Gulley 19 Portland 5
22 173 Matthew Reid Swift Cycling Club 40 Portland 5
23 74 Bill Garcia 32 Beaverton 5
24 81 Greg Witt 51 Portland 5
25 182 Michael Finan 44 Portland 5
26 58 Bryan Smith Hammer Velo 40 Portland 5
27 57 Sean Graham Swift Cycling Club 36 Portland 5
28 95 Martin Trerise Ironheads Multisport Racing Team 40 Sherwood 5
29 16 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 45 Portland 5
30 18 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 5
31 19 Jeremy Hudson 41 Gresham 5
32 17 Scott Zenier 26 Portland 5
33 33 Adam Gomez 36 Newberg 5
34 179 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 41 Gresham 5
35 181 Nick Schoers 43 Portland 5
36 59 Dave Wrast The Spokesmen 43 Vancouver 5
37 157 Benjamin Joy 50 Portland 5
38 107 Andy Morris 42 Portland 5
39 148 Victor Duong Portland Velo 40 Portland 5
40 36 Todd Mobley Camas Bike and Sport 39 Vancouver 5
41 2 Robert Stefanowicz 45 Portland 5
42 25 Adam Keir Beermongers Cycle Club 36 Portland 5
43 161 Keoni McHone 37 Happy Valley 5
44 118 Nicholas Ortiz Hapi-Go! 20 Vancouver 5
45 53 Wick Ashley 41 Portland 5
46 153 Rajesh Injety 33 Albany 5
47 75 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 5
48 119 John Golden Team BMX 36 North Plains 5
49 141 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 5
50 48 Todd Hubbell Portland Velo 50 Portland 5
51 105 Seth Sypko Dick Island Enterprises 33 Portland 5
52 15 Edgar Badua 43 Portland 5
53 90 Lars Christian Skidders 43 Portland 5
54 163 Brian Sisk RBR 42 Happy Valley 5
55 170 John Hughes Broadlook.com 43 Wilsonville 5
56 28 Ken Pliska Factory Supercross 46 Portland 5
57 142 Henry Peterson LUMBERYARD RACING 18 Portland 5
58 4 Tony Bacon Camas Bike and Sport 55 Camas 5
59 70 Edward Knight Camas Bike and Sport 44 Battle Ground 5
60 176 Eric Cummins 38 Gresham 5
61 54 Mark Castle Portland Velo 48 Portland 5
62 97 Edward Groth Team Slow 31 Portland 5
63 178 Kris Williams 40 Gresham 5
64 9 David Alt Washougal BMX 40 Vancouver 5
65 143 Patrick Badua 41 Portland 5
66 102 Patrick Schrepping Dick Island Enterprises 34 Portland 5
67 64 Dennis Scott 41 Milwaukie 5
68 169 John Furtado 5
69 174 Jeff Stanley 42 Beaverton 4
70 175 Tyse van Luik Team Cyle One 32 Vancouver 4
71 152 Karl Winston Beermongers Cycle Club 44 Portland 4
72 32 Greg Folk 45 Newberg 4
73 24 JACK YOUNG 44 Portland 4
DNF 172 Hans Nussbaum 19 Portland 3

Cat 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 503 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 4
2 502 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 4
3 500 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 12 Camas 4
4 501 Janessa Wilson Hapi-Go! 12 Camas 4
5 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 12 Portland 4

Cat 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 604 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 5
2 601 Marisa Reid ZteaM 16 Portland 4

Cat 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 224 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 5
2 222 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 27 Portland 5
3 203 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 5
4 200 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 5
5 207 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 5
6 206 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 19 Portland 5
7 217 Deann Garcia 30 beaverton 5
8 205 Evelyn Kim 43 Portland 5
9 226 Robin Yakhour Camas Bike and Sport 45 4
10 225 Alyssa Fought 32 Portland 4

Pro Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 41 Portland 9
2 17 Josh Kelley Bailey Bikes 29 Portland 9
3 12 James Ceccorulli Trek 29er Crew 25 Portland 9
4 20 Michael Gallagher Nastro 39 Portland 9
5 8 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 9
6 25 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 9
7 11 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 9
8 23 Jonathan Myers Team S+M 45 Portland 9
9 28 Shawn Rader Team Western Bike Works 35 Hillsboro 9
10 10 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland 9
11 9 Pete Zlatnik signal cycles 41 Portland 9

Pro/Cat 1 Women

Num Name Team Age Laps
1 111 Sue Butler River City Bicycles 41 8
2 107 Beth Ann Orton Team S+M 31 8
3 126 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 8
4 106 Megan Faris River City Bicycles 33 8
5 102 Laura Trace 1 Error 46 8
6 119 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 8
7 127 Kim Matheson Team S+M 33 8
8 112 Marila Alvares signal cycles 41 8
9 100 Mielle Blomberg Team S+M 41 8
10 115 Kristin Wille Ruckus Test Team 29 7
11 128 Sarah Hunter Green Submarine Records 33 7
12 110 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 7

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 17 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 6
2 10 Alex Criss River City Bicycles 35 portland 6
3 31 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 6
4 42 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 6
5 46 James Tervo Artisan Family Racing 42 Portland 6
6 79 William Alcorn BikeFlights.com 45 Portland 6
7 8 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 6
8 6 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 34 Portland 6
9 53 Pete Zlatnik signal cycles 41 Portland 6
10 11 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 6
11 19 John Lin Hammer Velo 29 Portland 6
12 32 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 6
13 16 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 6
14 14 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 6
15 18 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 37 Portland 6
16 24 Scott Barker 1 Error 43 Portland 6
17 12 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 6
18 73 David Boerner Ruckus Test Team 31 Portland 6
19 4 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 6
20 29 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 6
21 60 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 6
22 59 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 40 Portland 6
23 26 Dan Cheever Evil 44 Portland 6
24 40 Darrin Joos The Bike Gallery 36 Portland 6
25 57 josh bartlemay Team Beer 29 Portland 6
26 15 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 6
27 7 Jeff Tedder Hammer Velo 52 Portland 6
28 63 Nick Williams Team Awesome 34 Portland 6
29 54 Matt Savage TTS 36 Portland 6
30 80 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 6
31 52 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 45 Portland 6
32 38 Jason Uland Team Cthulhu 42 Portland 6
33 23 Michael Clark 43 Portland 6
34 41 Todd Sexton Guinness Cycling Team 42 Portland 6
35 48 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 42 Portland 6
36 76 Jeremy Zane 42 Portland 6
37 81 Tyson Hart Filth and Fury 38 Lake Oswego 6
38 27 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 43 Vancouver 6
39 75 David Luoma Guinness Cycling Team 55 Portland 5
40 22 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 5
41 77 David Scott 41 Lake Oswego 5
42 78 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 5
43 65 William Glasson RAY'S FOOD PLACE 37 Hillsboro 5
44 37 Tomas Quinones Team Slow 36 Portland 5
45 13 anthony sands Metropolis Cycle Repair 37 Portland 5
46 74 Ben Lyman 5
47 5 chris mccraw Team Slow 36 portland 5
DNF 67 David Bisers Tensegrity PT Cycling 31 Portland 3

Singlespeed Wmn

Num Name Team Age City Laps
1 611 Lisa Belair-Sullivan Team S+M 45 Lake Oswego 5
2 605 Kristina Nash 29 Portland 5
3 606 Julie Kramer Team S+M 41 Portland 5
4 604 Shawn Postera Sprout Cycles/Lucky Lab 37 Portland 5
5 610 Sarah Cunningham 27 Portland 5
6 600 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 5
7 601 Brigid Gormley Revolver Bicycles 44 Portland 5