Kings Valley RR

Pedee, OR
April 14, 2012

Centerline Warning to Evolution Racing Team Per Chief Referee - Jerry Powell

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated April 16, 2012 at 11:22 PM

Category 3 Men

Num Name Team Age City
1 4135 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 42 Corvallis
2 3004 Kyle Brown Team Western Bike Works 35 Portland
3 382 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 25 Astoria
4 8025 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene
5 4226 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling 26 Portland
6 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
7 4579 christopher brown River City Bicycles 32 Portland
8 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland
9 3015 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 38 Bend
10 604 Shane Fletcher Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland
11 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex 31 Portland
12 67 Bennett Shane Trailhead Coffee Roasters
13 3021 Adam Artner Land Shark 18 Central Point
14 7343 James Jorgensen Life Cycle Racing Team 43 Eugene
15 69 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters
16 574 Kurt Haas Capitol Velo 39 Salem
17 7100 Cole Sprague Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Bend
18 4582 Brian Gumpert
19 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland
20 3461 Adam Hadley Vertebrata Chiropractic Cycling 31 Philomath
21 637 Trevor O'Neal Gentle Lovers 32 Portland
22 7319 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 30 Longview
23 7309 Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling 34 Corvallis
24 994 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17 Lake Oswego
25 676 Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Hillsboro
26 356 James Shingleton Capitol Velo 38 Salem
27 371 Kenneth Philbrick OSU Cycling Club 34 Corvallis
28 3034 Eric Lagerstrom Athletes Lounge Cycling Team 23 Gresham
29 7329 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Eugene
30 7317 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
31 3048 Joel Crouch Ironclad Performance Wear 36 Portland

Category 4/5 Men

Num Name Team Age City
1 4334 dave davis Ironclad Performance Wear 34 portland
2 4140 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 32 Corvallis
3 4168 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 38 Philomath
4 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 22 Corvallis
5 78 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
6 4167 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 27 Portland
7 4197 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 32 Portland
8 5862 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 31 Eugene
9 83 Nick Schuetze
10 46 Bryan Howard 02 Endurance
11 4044 John Lin Hammer Velo 29 Portland
12 4118 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 19 Corvallis
13 5425 Ray Fiori 37 Albany
14 5230 Andrew Springer Team Colleen 39 Happy Valley
15 4133 Vince Blaney Dr Will Bar 38 Portland
16 5177 Jason Penry Vertebrata Chiropractic Cycling 36 Corvallis
17 4227 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 34 Newport
18 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 30 Portland
19 5032 Alistair Corkett 21 portland
20 5139 Cory Sieg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
21 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer
22 52 Eric Moody Mountain View Cycles/Subway
23 5426 Bradley Hogan Lost Highway 29 Portland
24 5271 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 27 West Linn
25 5082 Andrew LaVeine 45 Newberg
26 4070 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental/Lowes 38 Bend
27 63 Josh Speer
28 5863 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized 17 Vancouver
29 4309 Simon Robins 39 Portland
30 5050 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley
31 4184 Dan Mahoney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Eugene
32 5045 August Frank Life Cycle Racing Team 19 Eugene
33 4241
34 5253 Cary Adams Pacific Power Blue Sky 18 Corvallis
35 4300
36 4127 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 42 Ashland
37 5313 Andrew Hawley Lost Highway 36 Portland
38 5628 Adam Engelmeyer 1 Error 27 Portland
39 5338 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland
40 5091 Chris Magel Bike Newport-Bier One 31 Newport
41 5329 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland
42 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Vancouver
43 53 Wes Cipriotti Tensegrity PT Cycling
44 35 Quenn Jackson DNR Cycling
45 5030 Drew Coleman Hammer Velo 41 Portland
46 5361 Justin Zimmerman 37 Portland
47 5375 Robert Wolcott 39 Newberg
48 5046 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland
49 5813 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 25 Newport
50 5048 Eric Getz Bike Newport-Bier One 40 Albany
51 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 50 Hillsboro
52 48 Nathan Engkjer Cog natives
53 5147 Tyler Stewart Life Cycle Racing Team 37 Eugene
54 64 Glen Sharp 02 Endurance
55 5851 Angel Castelan 2011 Salem
DNF 5916 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 29 Hood River
DNF 5074 Andrew Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland

Masters 40+ (Category 3/4/5)

Num Name Team Age City
1 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com 44 The Dalles
2 4169 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 47 Portland
3 7302 David Masuda Team Western Bike Works 41 Tigard
4 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Salem
5 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 46 Eugene
6 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 41 Portland
7 348 David Mackintosh Mountain View Cycles/Subway 45 Hood River
8 3466 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 43 albany
9 953 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro
10 4583 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 49 Portland
11 4235 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Wilsonville
12 326 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer 48 Portland
13 3007 Nick Blacklock Team Western Bike Works 46 Happy Valley
14 321 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Camas
15 4099 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland
16 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Sandy
17 4009 Sean Bergman Portland Velo 41 Sherwood
18 37 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
19 3120 Paul Duncan Longview True Craft 49 Vancouver
20 4163 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 43 Portland
21 4233 Tim Marcotte Michelob Ultra 48 Eugene
22 57 Scott Carrol Team Mudslip
23 360 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham
24 4337 George Wescott Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend
25 5002 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend
26 347 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend
27 4182 Erik Spillman Portland Velo 47 Portland
28 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland
29 3070 Chad Smeltzer Team Western Bike Works 42 Portland
30 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood
31 582 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44 Camas
32 4253 Ed Reagan 44 Portland
33 791 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage 47 Tualatin
34 5424 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham
35 4181 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 47 Portland
36 3097 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
37 5631 Vilim Fundak 44 Hillsboro
38 3071 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 48 Hood River
39 588 David Ripp West End Bikes/Specialized 46 Camas
40 4330 matt orourke 42 PORTLAND
41 628 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 44 Portland
42 7303 Jarod Seaman Capitol Velo 41 Salem
43 4312 stephen Holmes Team Western Bike Works 48 portland
44 795 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
45 4222 Steven Potter Hammer Velo 41 Portland
46 7325 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton
47 4180 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland
48 666 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 41 Portland
DNF 4193 David Bachman Portland Velo 41 Tualatin

Masters 50+ (Category 3/4/5)

Num Name Team Age City
1 773 William Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland
2 7337 Jon Nigbor Therapeutic Associates PDX Cycling 52 Portland
3 377 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Corvallis
4 4185 Rick Upton Team Western Bike Works 52 Portland
5 7336 John Slawta Land Shark 51 Talent
6 542 David Jackson Hutch's-Co-Motion 59 Portland
7 3068 Terry Brown 63 Portland
8 683 Terry Knight 57 Vancouver
9 3061 Casey Patton 55 Portland
10 7342 Evan Cumpston Team Rose City 52 Hillsboro
11 4146 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 62 Corvallis
12 4024 Jim Fox bicycleattorney.com 54 Portland
13 5662 Joe VanLeuven Team ESC Sports - Bio Racer 56 Portland
14 4059 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 51 Amity
15 346 Craig Beavers Capitol Velo 54 WOODBURN
16 4332 Jeff Golden Portland Velo 61 portland
17 596 John OBrien Evolution Racing Team 53 Ridgefield
18 55 Mickey Mcdonald
19 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 59 Milwaukie
20 328 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
21 358 Jeff Buck Team Rose City 60 North Plains
22 5090 Robert MacCracken Land Shark 53 Talent
23 7338 Joe Hamilton 56 Vancouver
24 4088 Jeff Vinson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland
25 4173 Michael Harris Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 62 Bend
26 4284 Shawn McCloud Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland
27 4040 Chuck Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
28 304 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Tualatin
29 32 Robert Cortright
30 5852 Steve Gerdemann 62 Albany

Pro/1/2 Men

Num Name Team Penalties Age City
1 121 Zach Winter Guinness Cycling Team 32 Salem
2 875 Rob English English Cycles 35 Eugene
3 984 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland
4 747 Scott Powell Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 Portland
5 110 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland
6 988 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Bend
7 876 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Eugene
8 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 32 Portland
9 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 25 Vancouver
10 187 Joseph King Guinness Cycling Team 31 Portland
11 998 Patrick Means Team S+M 29 Portland
12 892 John Browning Evolution Racing Team 45 Portland
13 396 Lee Ordonez Hutch's-Co-Motion 30 Springfield
14 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 41 Lake Oswego
15 5804 Donald Reeb cyclocrossracing.com 38 Keizer
16 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW
17 834 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 30 Vancouver
18 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 37 Portland
19 145 Matthew Slater Evolution Racing Team 48 Portland
20 709 Matt Russell Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 33 Bend
21 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
22 717
23 956 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend
24 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
25 109 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
26 882 Michael Benno Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Portland
27 688 James Williams Swell Vello/Sunnyside 32 Bend
28 36 David Holder Team Type I
29 990 Sage Freeman Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Salem
30 5958 David Robinson 29 Bend
31 189 christian tresser Evolution Racing Team 45 portland
32 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 38 Hood River
33 733 Devin Zoller Portland Bicycle Studio 30 Portland
34 869 Chris Kovash Land Shark 49 Ashland
35 128 Mathew Braun 39 Portland
36 932 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend
37 980 ryan liverman Veloce Racing powered by Smith & Nephew 34 Eugene
38 908 Mark Blackwelder Gentle Lovers 38 Portland
39 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
40 395 David Klipper Guinness Cycling Team 46 Portland
41 715 Scott Browning Evolution Racing Team 47 Banks
42 820 jimmy lingwood Gentle Lovers 31 portland
43 731 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 33 Portland
44 778 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Tigard
45 169 Aaron Sander Cyclepath Racing 38 Vancouver
46 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 40 portland
47 5805 Kolben Preble Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Forest Grove
48 728 Sean Babcock Kona Factory Team 29 Beaverton
49 507 Graham Howard 27 Salem
50 141 Galen Mittermann HPC/RPM Mortgage 32 Milwaukie
51 850 Brandt Hueser 38 Portland
52 178 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 Portland
53 898 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Bend
54 803 Matt Mahoney Gentle Lovers 34 Portland
55 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
56 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland
57 976 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 46 Lake Oswego
DNF 985 Karsten Hagen Evolution Racing Team 43 Bend
DNF 712 Ryan Miller Lake Washington Velo 21 Corvallis
DNF 978 Brian Engelhard Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 West Linn
DNF 3037 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 35 Milwaukie
DNF 985 Karsten Hagen Evolution Racing Team 43 Bend
DNF 712 Ryan Miller Lake Washington Velo 21 Corvallis
DQ 170 Marcel J Delisser Leucemie Espoir Quimper Centerline Rule #15.1.2 22 Portland
DQ 727 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew Centerline Rule #15.1.2 40 Portland
DQ 808 Tim Butler Evolution Racing Team Centerline Rules #15.1.2 & 11.2 46 Portland
DQ 197 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion Centerline Rule #15.1.2 44 Newport
CENTERLI

Women 1/2

Num Name Team Age City
1 203 Sue Butler River City Bicycles 41 Portland
2 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 28 Beaverton
3 493 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 27 Portland
4 209 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
5 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland
6 62 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
7 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43 Portland
8 846 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland

Women 3

Num Name Team Age City
1 414 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 26 Eugene
2 261 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland
3 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood
4 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview
5 270 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend
6 56 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling
7 66a Helen Grogan
8 467 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland
9 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie
10 66 Tawnie Mcdonald West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
11 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver
12 616 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Ashland
13 252 Lori Brault 1 Error 41 Portland
14 496 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 33 Portland
15 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Hillsboro
16 407 Daphne Moore Hammer Velo 46 Portland
17 7074 Maureen Kavanagh West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 38 Portland

Women 40+ Category 3/4

Num Name Team Age City
1 7042 Laura Trace 1 Error 46 Portland
2 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland
3 602 Pam Massey Bikesale.com 48 Seattle
4 7008 Kim Frank Life Cycle Racing Team 53 Eugene
5 7077 Kitt Pratt 63 Happy Valley
6 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland
7 7032 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego
8 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 57 Corvallis
9 7043 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 51 Corvallis
10 7019 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis

Women Category 4/5

Num Name Team Age City
1 67 Laura Winberry Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 28 Bend
2 7161 Helen Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 35 Corvallis
3 7094 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 29 West Linn
4 7225 Adrienne Fischl Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland
5 68 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
6 7098 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 43 Portland
7 7145 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland
8 7122 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 34 PORTLAND
9 7059 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland
10 7023 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 41 Portland
11 7199 Niina Jamsja 1 Error 31 Portland
DNF 7370 Vanessa Ditto Ironclad Performance Wear 27 beaverton