OBRA RR Championships Day 1

Salem, OR
May 12, 2012

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated May 17, 2012 at 1:50 PM

Cat 3 40+

Num Name Team Age City Notes
1 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 46 Eugene
2 338 Michael Girard Portland Velo 44 Portland
3 635 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland
4 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Salem
5 4233 Tim Marcotte Michelob Ultra 48 Eugene
6 348 David Mackintosh Mountain View Cycles/Subway 45 Hood River
7 613 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes 44 Bend
8 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 SALEM
9 793 Harald Graham Evolution Racing Team 46 Vancouver
10 953 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro relegated 1 place
11 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Sandy relegated 1 place
12 679 Stephen Kocher Life Cycle Racing Team 41 Eugene Centerline warning
13 7325 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton
14 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood
15 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland
16 7312 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 41 Portland
17 3020 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Hillsboro
18 326 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer 48 Portland
19 3071 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles
20 638 David DiMarco SLOCUM Race Team 40 Eugene
21 3460 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland

Cat 3 50+

Num Name Team Age City Notes
1 7336 John Slawta Land Shark 51 Talent
2 596 John OBrien Evolution Racing Team 53 Ridgefield
3 518 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland
4 3130 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland
5 542 David Jackson Hutch's-Co-Motion 59 Portland littering
6 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 59 Milwaukie
7 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 53 Forest Grove

Cat 3 60+

Num Name Team Age City
1 358 Jeff Buck Team Rose City 60 North Plains
DNF 133 Ron Magnus bicycleattorney.com

Cat 3 Masters Women

Num Name Team Age
1 407 Daphne Moore Hammer Velo 46
2 7077 Kitt Pratt 1 Error 63
3 7008 Kim Frank Life Cycle Racing Team 53
4 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 57
DNF 7011 Suzanne Girard Eberle 50

Cat 4/5 40+

Num Name Team Age City
1 5040 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 40 portland
2 4169 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 47 Portland
3 5046 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland
4 4009 Sean Bergman Portland Velo 41 Sherwood
5 5694 Peter Burrows Life Cycle Racing Team 42 Eugene
6 4099 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland
7 5631 Vilim Fundak 44 Hillsboro
8 4193 David Bachman Portland Velo 41 Tualatin
9 4181 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 47 Portland
10 4182 Erik Spillman Portland Velo 47 Portland

Cat 4/5 50+

Num Name Team Age City
1 4185 Rick Upton Team Western Bike Works 52 Portland
2 4124 David McCasker Portland Velo 54 Portland
3 4279 jamie cobb Portland Velo 58 Newberg
4 4107 Gregory Hartman Team Rose City 59 Hillsboro
5 4024 Jim Fox bicycleattorney.com 54 Portland
6 4059 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 51 Amity
7 4122 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland
8 4267 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 55 Eugene
9 4287 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 56 Portland
10 4244 John Kenney Pacific Power Blue Sky 51 Hood River
11 4126 David Thielen II Pacific Power Blue Sky 52 Vancouver
12 4192 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 50 Aloha
13 5090 Robert MacCracken Land Shark 53 Talent
14 5503 Tracy Marks na 57 Portland
15 4204 David Miller Team Rose City 51 Camas

Cat 4/5 60+

Num Name Team Age City Notes
1 5669 Garth McKay 63 Eugene Centerline warning
2 4173 Michael Harris Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 62 Bend
3 4146 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 62 Corvallis
4 4109 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 67 Portland
5 5852 Steve Gerdemann 62 Albany

Men Cat 3

Num Name Team Age City Notes
1 331 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 23 Eugene
2 3048 Joel Crouch Ironclad Performance Wear 36 Portland
3 7305 Peter Buco The Mark McConnell and Joe Shackleton Fan Club 25 Portland
4 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo 37 Portland
5 3004 Kyle Brown Team Western Bike Works 35 Portland
6 4595 Eric Nelson CAPA-Soraz Racing 26 BAttleground
7 4273 Austin Aske CAPA-Soraz Racing 26 Vancouver
8 4135 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 42 Corvallis
9 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland
10 3073 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 24 Portland
11 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Vancouver
12 642 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 26 Portland
13 7340 Graham Kelley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 23 Eugene
14 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland
15 352 Jeff Ballantine Portland Velo 27 Portland
16 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
17 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer
18 756 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing 39 keizer
19 7323 Bennett Shane Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
20 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com 41 Lake Oswego
21 356 James Shingleton Capitol Velo 38 Salem
22 680 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 38 Corvallis
23 994 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17 Lake Oswego
24 3001 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 Bend
25 8016 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 14 Portland
26 7329 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Eugene
DNF 73 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 14 Eugene
DNF 672 J.Michael Manning Bull Run Distilling/Team CycleOne 57 Portland
DNF 1313 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland
DNF 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com 44 The Dalles
DNF 4356 cole lalomia Cole Lalomia 19 portland
DNF 7309 Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling 34 Corvallis
DNF 685 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 28 Corvallis littering
DNF 637 Trevor O'Neal Gentle Lovers 32 Portland

Men Cat 4

Num Name Team Age City
1 5230 Andrew Springer Team Colleen 39 Happy Valley
2 5832 Kevin Wythe Life Cycle Racing Team 25 Eugene
3 5880 Ross Kent Word-RCB by Cyclisme 16 Portland
4 4167 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 27 Portland
5 4229 Geoff Grummon Team Western Bike Works 37 Portland
6 4240 Brian Stalnaker 25 Portland
7 4388 Christian Buesch 26 Corvallis
8 4140 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 32 Corvallis
9 4253 Ed Reagan 44 Portland
10 5074 Andrew Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
11 4618 Matt Edler 1 Error 38 Portland
12 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver
13 4070 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental/Lowes 38 Bend
14 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland
15 4118 Hudson Nicholas Pacific Power Blue Sky 19 Corvallis
16 5271 Patrick Croasdaile Team S+M 27 West Linn
17 5858 Zhaolong Wu 24 Corvallis
18 8012 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 16 Bend
19 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland
20 4282 Michael Rueter Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
21 4184 Dan Mahoney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Eugene
22 4046 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem
23 5309 Hand Davis 1 Error 26 Portland
24 4331 Jeff Wolf Portobello-A Better Cycle 39 Portland
25 4349 TORY KNAUS TORY KNAUS 42 PORTLAND
26 4163 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 43 Portland
27 4227 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 34 Newport
28 5277 Robert K Brown 31 Portland
29 4384 Crossett Freilinger 26 Portland
30 65 Mike Fajer 60 Salem
31 4090 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland
DNF 5162 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Battle Ground

Men Cat 5

Num Name Team Age City Notes
1 5497 Daniel Evans 27 Portland contact Chief Referee
2 5879 Freddy Tincher Bridgetown Velo 38 Portland
3 64 Noah Jones
4 5045 August Frank Life Cycle Racing Team 19 Eugene
5 66 Cameron Beard Bend Endurance Academy
6 5272 Craig Armstrong Craptastic 34 Portland
7 5177 Jason Penry Vertebrata Chiropractic Cycling 36 Corvallis
8 5721 Jeff Tummelson Portobello-A Better Cycle 36 Portland
9 5050 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley
10 5656 Dustin Miller Buy Local Cycling 33 Keizer
11 8010 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 16 Bend
12 5475 Michael Graham 38 Portland
13 5029 Michael Cole 1 Error 47 Portland
14 5945 John Castle 27 Portland
15 5379 Kenny Prowse 1 Error 46 Salem
16 5851 Angel Castelan 2011 Salem
17 5291 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 44 Salem
18 5048 Eric Getz Bike Newport-Bier One 40 Albany

Pro 1/2

Num Name Team Age City
1 5958 David Robinson 29 Bend
2 507 Graham Howard Bissell Pro Cycling Team 27 Salem
3 109 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
4 892 John Browning Evolution Racing Team 45 Portland
5 70 Carl Decker
6 988 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Bend
7 831 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
8 312 Ryan McKean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend
9 189 christian tresser Evolution Racing Team 45 portland
10 876 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Eugene
11 710 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 40 Bend
12 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland
13 170 Marcel J Delisser Leucemie Espoir Quimper 22 Portland
14 990 Sage Freeman Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Salem
15 101 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage 39 Portland
16 772 brad winn Primal Racing p/b 1st Bank 29 Portland
17 956 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend
18 141 Galen Mittermann HPC/RPM Mortgage 32 Milwaukie
19 128 Mathew Braun 39 Portland
20 966 David Wells Guinness Cycling Team 29 Eugene
21 145 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 48 Portland
22 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 38 Hood River
23 798 Erik Hofland Artisan Family Racing 30 PORTLAND
24 971 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 27 Portland
25 382 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 25 Astoria
26 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Vancouver
27 979 William Laubernds Ten Guys Named Alex 28 Portland
28 898 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles 31 Bend
29 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 52 Bend
30 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
31 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
32 693 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Nephew 26 Portland
33 191 Andrew Sargent Evolution Racing Team 42 Bend
34 187 Joseph King Guinness Cycling Team 31 Portland
35 733 Devin Zoller Portland Bicycle Studio 30 Portland
36 69 Barry Wicks
37 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
38 148 Steven R Holland United Finance 53 Vancouver
39 981 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 43 Eugene
DNF 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 25 Vancouver
DNF 982 David Sherman Bridgetown Velo 47 Portland
DNF 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 36 Portland
DNF 875 Rob English English Cycles 35 Eugene
DNF 850 Brandt Hueser 38 Portland
DNF 194 Jeff Mitchem Rapha Racing NW 52 Portland
DNF 367 Greg Tyler 38 Portland
DNF 986 luke demoe Hutch's-Co-Motion 33 Eugene
DNF 121 Zach Winter Guinness Cycling Team 32 Salem
DNF 778 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Tigard
DNF 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 42 Portland

Tandem

Num Name Team Age City
1 155 Ivan/Mike Meadors/Adams United Finance 53 Hillsboro
2 785 John/Margareta Cacabelos/Germeaux 57 Sumner
3 4258 Mark/Tess Biedrzycki/Weir Beaverton Bicycle Club 40 RAO/Imperial River Racing

Women 1/2

Num Name Team Age City
1 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 28 Beaverton
2 209 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
3 797 Leia Tyrrell Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 23 Corvallis
4 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood
5 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland
6 490 Jenny Slawta Land Shark 48 Talent
7 848 Erin Playman Gentle Lovers 38 Portland
8 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview
9 493 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 27 Portland
10 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 27 Portland
11 385 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 53 Bend
12 629 MacKenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 26 Eugene
13 74 Kerry Martin
14 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43 Portland
15 849 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 27 Portland
DNF 350 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 44 Keizer
DNF 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 67 mallory tyler
2 7384 Rachel Dana Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 22 Tigard
3 7031 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland
4 7160 Erica Ramsing Vertebrata Chiropractic Cycling 25 Vancouver
5 7094 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn
6 7045 Stacy Westbrook Stacy Westbrook 37 Portland
7 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland
8 7110 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland
9 7199 Niina Jamsja 1 Error 31 Portland
10 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard
11 7386 deven smith dosbikes.com 37 Eugene

Women 4/5 40+

Num Name Age
1 456 Christine Jerko 45
2 7029 Karin Wohlert 42

Women Cat 3

Num Name Team Age City
1 840 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling
2 261 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland
3 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland
4 619 Amanda Atwill West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Bend
5 386 Rachelle Jorgensen Life Cycle Racing Team 41 Eugene
DNF 414 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 26 Eugene