Blind Date at the Dairy

Portland, OR
October 24, 2012

Part of the Blind Date at the Dairy

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 24, 2012 at 9:59 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 269 Eric Stotts Camas Bike and Sport 39 Washougal 4 34:13
2 380 Andy Armstrong Sunset Cycles 29 Wilsonville 4 34:58
3 251 Ryan Paddock 38 Milwaukie 4 34:59
4 279 Jeff Chochon 47 Portland 4 35:27
5 977 Scott Hamness 4 35:49
6 278 Donald Suhr 34 Portland 4 35:50
7 987 Donald Newlands 4 36:08
8 382 Ryan Barnes Human Powered 37 Portland 4 36:45
9 292 eric lockovitch 39 portland 4 36:48
10 981 Tim Valenti 4 37:07
11 257 Bryan Foster 33 Portland 4 37:08
12 284 David M Miller Team Lazy Tarantulas 35 Portland 4 37:15
13 980 Nick Schoeps 4 37:18
14 359 Jeff Paul TDZ 51 Portland 4 37:34
15 286 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 4 37:35
16 393 Mike Jolliffe 26 Portland 4 37:51
17 985 Brandon Ortiz 4 38:01
18 277 Michael Corwin 24 Portland 4 39:16
19 321 Michael Costa 34 portland 4 39:26
20 978 Steve Beard 4 39:59
21 255 Carl Steinke 1 Error 36 Portland 3 29:23
22 340 Russ Watt 41 Portland 3 29:33
23 983 Philip Meyrick 3 29:40
24 261 David Backes 27 Portland 3 30:09
25 975 michael thoen 41 Portland 3 30:15
26 298 Geir Eide 40 Portland 3 30:19
27 364 Tim Campbell 23 Portland 3 30:50
28 979 Jules Johnson 3 32:11
29 376 Anthony Sheedy 32 Portland 3 32:36
30 976 Michael Hopkins 3 33:07
31 271 Craig Diehl 48 Portland 3 34:58
32 982 Kyle Harless 3 35:24 Number placement too high
33 372 Bill Holmes 50 milwaukie 3 35:46
34 262 Geoff Rinella 34 Portland 3 37:03
35 984 Daniel Luechtefeld 3 41:55
36 370 Karl Winston Beermongers Cycle Club 44 Portland 2 32:54
DNF 250 Doug Bredall 42 Beaverton 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 170 Allison Quick 3 31:16
2 169 Julie Baird 3 31:44
3 165 Colleen Douglas 28 Portland 3 33:36
4 140 Savannah Bergquist Team Lazy Tarantulas 23 Aloha 3 34:40
5 158 Candida Hart Hapi-Go! 48 Washougal 3 35:21
6 152 Katherine Buss 34 Portland 3 36:11
7 104 Maria Patla River City Bicycles 34 Hillsboro 3 36:24
8 118 Karyn Gibbs Gibson 26 Portland 3 37:36
9 129 Katie Gilmer 29 Portland 3 37:59
10 114 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Vancouver 3 39:14
11 148 Catherine Gould 23 Portland 2 33:20
DNF 125 Wynne McAuley 25 Portland 1

Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Laps Time
1 1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 4 31:45
2 2 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 3 24:52
3 11 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 12 Portland 3 25:21
4 8 Clayton Bakke Multnomah Athletic Club 12 Portland 3 31:50
5 18 Caleb Trumbull 3
6 3 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3

Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 64 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 4 30:29
2 73 Ian Jackson Mud Warriors 17 Portland 4 31:16
3 61 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland 4 31:51
4 62 Ben Van Raalte Mud Warriors 14 Portland 4 33:31
5 66 Brady Stotts 3 25:33
6 63 Zach Durst 14 portland 3

Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Laps Time
1 54 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 3 31:33
2 50 Janessa Wilson Hapi-Go! 12 Camas 3 33:28

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 96 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 3 25:33
2 94 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 3 26:21
3 97 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 3 28:24
4 98 Aubrey Ellerbruch 3 30:18
5 90 Elizabeth McKnight crank 14 Gresham 3 32:55

Masters Men A 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 602 John Weathers Sunset Cycles 42 Tigard 6 49:09
2 649 Andre Paul Michaud 6 49:12
3 610 Chad Smeltzer crank 42 Portland 6 49:45
4 612 Jeffery Otto Sunset Cycles 50 Beaverton 6 49:45
5 648 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 6 50:58
6 630 Shannon Boroff bicycleattorney.com 37 Portland 6 51:05
7 614 Thomas Cody Rapha Racing NW 43 portland 6 51:30
8 651 Michael Girard Portland Velo 5 44:44
9 628 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 5 44:45
10 618 Vern Krist Showers Pass 56 Portland 5 47:25
DNF 650 Nate Magaret Rapha Racing NW 3
DNF 601 Quinn Jackson DNR Cycling 43 portland 1

Masters Men B 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 324 Andy Meeks bicycleattorney.com 38 Portland 5 46:26
2 345 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5 46:39
3 320 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 5 46:47
4 319 Raymond Crepeau 40 Portland 5 47:07
5 370 James Chung 5 47:13
6 367 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland 5 47:16
7 351 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland 5 47:20
8 365 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 5 47:21
9 349 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 portland 5 47:28
10 300 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 5 47:37
11 313 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 39 Portland 5 47:45
12 309 Scott McKnight crank 43 Gresham 5 47:45
13 338 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5 49:06
14 310 David Pryor 43 Portland 5 49:26
15 301 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 5 49:40
16 326 Andy Platt 42 Portland 5
17 333 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 36 Vancouver 5 51:50
18 303 Michael Dehner 47 Portland 4 43:19
19 325 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 39 Portland 4 44:36
20 364 Rick Boston Bellovaci United 46 Portland 4 47:04
DNF 357 Tim Plumb Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Portland 2

Masters Men C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 705 John Martin Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4 36:49
2 746 Bill Richmond 42 Beaverton 4 37:01
3 663 Adam Ward 38 Portland 4 37:01
4 798 Banjo Weymouth 4 37:01
5 735 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 4 37:28
6 713 Jeffrey Volk DNR Cycling 49 Portland 4 37:43
7 765 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 48 Portland 4 38:07
8 906 Steve Murcott Ironheads Multisport Racing Team 38 Portland 4 38:12
9 903 Paul Barlow Barlow Bikes 42 Saint Helens 4 38:29
10 693 Chris Rinehart 44 portland 4 38:32
11 689 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 38 Portland 4 38:38
12 924 David Smith 4 38:47
13 729 Peter Rueegger Team Mudman 44 Portland 4 38:48
14 700 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland 4 38:54
15 708 Robert Stefanowicz 45 Portland 4 39:07
16 673 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 4 39:26
17 925 Jack Trumbull 4 39:28
18 748 Jeff Holmes 4 39:43
19 783 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 4 39:44
20 709 Michael Chesnut 39 Portland 4 40:10
21 854 Charles Barrett cyclosport.com 45 Portland 4 40:14
22 727 David Bussey Showers Pass 48 Canby 4 40:30
23 790 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 40 Portland 4 40:31
24 761 Steve Van Bergen 50 Portland 4 40:44
25 793 Carl Davison 41 Portland 4 40:50
26 698 Tom Palke Team Mudman 46 Portland 4 41:09
27 691 Josh Spivey 40 portland 4 41:11
28 922 jon thomsen 4 41:36
29 657 Matt Haughey Buy Local Cycling 40 McMinnvile 4 41:37
30 665 Alan Reaume 48 Portland 4 41:41
31 660 john nicholas DNR Cycling 57 portland 4 41:44
32 928 Todd Bauch 4 41:46
33 739 Bjoern Brunner 43 Portland 4 42:03
34 668 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 39 Lake Oswego 4 42:05
35 880 Vincent Plaza Cyclesport.com 51 Lake Oswego 4 42:07
36 799 Scott Bump 43 Portland 4 42:17
37 927 Mark Stroller 4 42:34
38 926 Matt Giorgio 4 42:48
39 904 Chris Nelson 4 42:57
40 681 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 4 43:01
41 728 Dana Swisher 43 Beaverton 4 43:07
42 696 Jeff Dill 40 Portland 4 43:18
43 650 Scott Duddridge 44 Portland 4 43:32
44 755 Ben Salzberg Team Slow 41 Portland 4 43:35
45 683 Mark McMurtry Bellovaci United 42 Portland 4 43:48
46 659 Dean Durfee 40 Portland 4 43:56
47 887 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 38 Portland 4 44:00
48 867 Michael Clark MX3L 43 Portland 4 44:25
49 733 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 53 Portland 4 44:28
50 784 Scot Jarchow 46 Beaverton 4 44:44
51 856 Matthew Case 35 Portland 4 45:27
52 905 Bryan Trueworthy Stumptown Cycling Club 38 Portland 4 45:31
53 699 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4 45:46
54 651 David Keeney Team S+M 48 Portland 4 46:32
55 667 Edward Lanton 62 Portland 4 46:46
56 921 Chris Conley Camas Bike and Sport 47 Vancouver 4 47:09
57 711 Gary Holm 58 Portland 3 36:44 Number upside down
58 909 Edward Knight Camas Bike and Sport 44 Battle Ground 3
59 923 Brian Abers Cyclesport.com 3 38:37
60 654 Einar Traa Portland Velo 69 Portland 3 40:27
DNF 874 Andy Casebeer Team S+M 45 Washougal 2

Men A

Num Name Team Age City Laps Time
1 913 Shannon Skerritt Corsa Concepts 41 Portland 6 44:03
2 943 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 6 44:31
3 903 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 6 44:34
4 906 Michael Gallagher Corsa Concepts/Ira Ryan 39 Portland 6 46:39
5 931 Paul LaCava Giant 34 Portland 6 48:05
6 940 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 6 49:53
7 937 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 34 portland 6 49:54
DNF 900 John Walrod Gates Rapha River City Bicycles 36 PORTLAND 3
DNF 946 Colin Rowan Corner Cycle 30 Portland 2

Men B

Num Name Team Age City Laps Time
1 174 Aaron Ufferman 31 Portland 5 44:17
2 173 Danny Weikel 40 Portland 5 44:21
3 156 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 5 44:42
4 196 Andrej Miske Dr Will Bar 34 Portland 5
5 159 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 29 Fairview 5 46:17
6 189 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 29 Portland 5 46:51
7 193 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 5 47:59
8 152 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne 41 Beaverton 5 50:53
9 197 David Perry 5 51:59
DNF 198 Matthew Edwards 4
DNF 190 Josiah Zukowski Filth and Fury 27 portland 1

Men C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 504 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 5 41:22
2 520 Andrew Lynch 34 Portland 5 42:00
3 586 Justin Brauner 24 Portland 5 43:08
4 521 Daniel Carter 31 Portland 5 43:08
5 583 Mark Desbrow Team Rep 34 Portland 5 43:14
6 556 Brian Wielenga 38 Portland 5 43:17
7 503 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 28 Beaverton 5 43:48
8 502 Brett Cassidy Human Powered 31 Portland 5 44:04
9 616 Cory Solovewicz 5 44:30
10 604 Will Hawkins 1 Error 23 Portland 5 44:48
11 615 Ben Verhoeven 5 44:53
12 605 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 30 oregon city 5 44:53
13 584 Ben Tabor 30 Portland 5 45:13
14 557 Mark Van Bergen 18 Portland 4 36:04
15 519 Todd Davis 34 Portland 4 36:13
16 512 Sean Kellogg Ruckus Test Team 35 PORTLAND 4 36:22
17 511 Michael Kutansky 35 Portland 4 36:26
18 614 Michael Dishman Tri Fam Racing 4 36:55
19 539 Rutherford Brakke-Pound 35 Portland 4 37:12
20 618 Peter Blenkiron 4 37:23
21 596 Anthony San Filippo 32 Hubbard 4 37:27
22 610 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 32 Beaverton 4 37:34
23 607 Robert Anderson 32 Portland 4 37:34
24 548 Scott Heinz 30 Portland 4 38:02
25 516 David Andres 49 Newberg 4 38:20
26 525 Carl Smith 4 38:40
27 578 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 4 38:46
28 612 Sean Graham Swift Cycling Club 36 Portland 4 39:35
29 617 Andrew Buswell 4 40:07
30 510 Ryan Marquardt 34 Portland 4 40:45
31 582 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 4 41:03
32 595 Kevin Brown 23 Portland 4 41:10
33 500 Eric Anderson 29 Portland 4 42:14 number upside down
34 506 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 4 42:24
35 554 Tomas Quinones Team Slow 36 Portland 4 43:59
36 592 Phaedra Booth Green Submarine Records 32 Hood River 4 46:32
37 613 Aaron Sams Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 4 47:09
DNF 529 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear 25 Estacada 3
DNF 543 Kyle Kruger 28 Portland 3
DNF 611 Matthew Reid Swift Cycling Club 40 Portland 2

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 61 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 6 47:46
2 12 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6 48:29
3 14 David Boerner Ruckus Test Team 31 Portland 6 48:33
4 47 Bo Thunell 26 Portland 6 48:48
5 75 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland 6 49:43
6 19 Brian Kesselman Tempo/KWC 36 Portland 6 50:20
7 38 Brian Lynch Dr Will Bar 36 Portland 6 50:55
8 29 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 35 Portland 6 50:55
9 17 Scott Barker 43 Portland 6 51:08
10 27 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 5 43:42
11 9 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 5 43:48
12 78 Ryan Barrett 32 Portland 5 44:32
13 21 Mike Bene Jens Voigt's Army 45 Portland 5 45:20
14 26 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 5 45:23
15 16 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland 5 46:01
16 64 David Burke Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 5 46:01
17 39 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Portland 5 46:10
18 62 Tom Lenth 42 Portland 5 46:39
19 44 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 5 47:03
20 3 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 48:47
21 13 Damon Dimick 36 Tigard 5 48:47
22 72 Maxwell Merkle Portobello-A Better Cycle 30 Portland 4 43:37
23 25 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4 45:46
DNF 51 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 40 Portland 3
DNF 7 Arlo Varri 41 Portland 2

Stampede Fixed

Num Name Team
1 33F Jamie Fitzgerald Hammer Velo
2 50f Brian Abers Cyclesport.com
3 36F Vincent Plaza Cyclosport

Stampede Unicycle

Num Name Team City
1 2u Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 487 Louise Robinson Islabikes 47 Ludlow 5 44:14
2 451 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5 46:57
3 450 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 5 49:48
4 485 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 5 51:08
5 486 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Portland 5 51:57
6 452 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 4 43:15
7 456 Sarah Eustis bicycleattorney.com 39 Portland 4 45:07
8 453 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 4 45:48

Women B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 433 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 4 34:45
2 415 Hannah Tyler Human Powered 35 Portland 4 35:15
3 449 Kate Massey Filth and Fury 29 Portland 4 35:38
4 410 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland 4 35:51 Warning for riding off course
5 407 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 4 36:28
6 406 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Canby 4 36:34
7 413 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 4 36:38
8 425 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 4 37:06
9 452 Robin Gumpert Filth and Fury 36 Portland 4 37:48
10 438 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 4 38:53
11 442 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Beaverton 3 30:13
12 404 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 3 30:13

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 234 Julie Deal Beermongers Cycle Club 40 Portland 4 38:30
2 227 Stephanie Rice 26 Milwaukie 3 30:23
3 204 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Hillsboro 3 30:30
4 221 PJ Houser 1 Error 29 Portland 3 30:32
5 244 Sarah Cunningham 3 30:32
6 202 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Portland 3 30:38
7 211 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 54 Portland 3 30:39
8 206 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 3 30:55
9 217 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 33 Portland 3 31:02
10 207 Sandy Nguyen Green Submarine Records 27 Portland 3 31:10
11 242 Diane Smith 3 31:29
12 213 Melissa Cate 31 Portland 3 31:54
13 239 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3 33:21
14 240 Lindsey Kuipers 25 Portland 3 34:13
15 243 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 3 36:03
DNF 228 Cat Moscibrocki 37 Portland 1