Tuesday PIR

Portland, OR
April 23, 2013

Part of the Tuesday PIR

If you have questions or corrections, please email Candi Murray. Cat 3/4 please contact Candi asap with your missing rider information!

Updated April 25, 2013 at 7:51 AM

Category 1/2/3

Num Name Team Points
1 109 Steven Beardsley Gentle Lovers 24
2 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 16
3 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 11
4 726 Dennis Hahn Planet X p/b On One 8
5 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 7
6 118 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 6
7 735 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 5
8 655 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
9 134 Eddie French Guinness Cycling Team 3
10 762 Warren Atkey Bikesale.com 2
11 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2
12 749 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 2
13 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima
14 819 Todd Littlehales
15 689 dave davis Ironclad/Yakima
16 627 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters
17 389 Jonathan Vinson Gentle Lovers
18 5008 Kris Fischer Heartstrings Cycling
19 382 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA
20 3006 Byron Breeden Guinness Cycling Team
21 3051 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters
22 652 Rob Thompson Ironclad/Yakima
23 sizzlepie Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
24 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
25 814 Steve Schwaeber Dark Horse
26 811 Bob Grummel
27 3123 Chris Thomas Dark Horse
28 523 Austin Aske Soraz Racing p/b CAPA
29 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
30 304 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
31 648 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters
32 3000 Bennett Shane Unattached
33 576 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
34 787 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
35 841 Jonathan Irick Rapha Racing NW
36 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
37 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
38 5 Anthony ONeal
39 156 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
40 3016 Alexander Clemens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
41 810 Joshua Creem Cyclosportif
42 816 Dean Tracy
43 244 Norrene Godfrey Rubicon
44 805 tom ghilarducci bicycleattorney.com
45 755 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
46 3045 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling
47 3047 Davis Hand Unattached
48 179 Andrew Barrett tbd
49 733 Joseph Dengel Gentle Lovers
50 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club
51 549 Richard Fattic Ruckus Test Team
52 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles
53 3038 Vince Blaney Dr Will Bar
54 851
55 685 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling
56 28 John Browning
57 239 Amy Shepard Bike Gallery - Bontrager Trek
58 3100 Bret Berner River City Bicycles
59 609 Tyler Fought Trusty Switchblade
60 344 Dave Dezellem Ironclad/Yakima
61 633 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters
62 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
63 714 Joe Martin Ironclad/Yakima
64 3118 Casey Patton
65 818 Patrick Marzullo
66 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima
67 625 Kevin Condron Gentle Lovers
68 4590
69 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
70 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team
71 3013 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
72 3059 Mico Macri Guinness Cycling Team
73 821 Corey Stayton
74 guinn Guinness Cycling Team
75 882 Michael Benno Dark Horse
76 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
77 309 Brian Austin bicycleattorney.com
78 194 Thomas Cody Dark Horse
79 708 Marcel J Delisser Full Circle Cycling Powered by PureGear
80 151 Jeff Mitchem VC Roger
81 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling
82 152 Kyle Valenta Rapha/River City Bicycles
83 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
84 844 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters
85 766 Andrew Utz Gentle Lovers
86 822 Jack Lindquist
87 3073 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters
88 834 David Klipper Guinness Cycling Team
89 3110 Robert Carver Ironclad/Yakima
DNF 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team

Category 3/4

Num Name Team Points Notes
1 3001 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 16
2 551 Michael Squire Unattached 15
3 3021 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 13
4 3113 Joel Crouch Ironclad/Yakima 10
5 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 8
6 4124 David McCasker Portland Velo Racing Team 6
7 4127 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
8 546 Simon Robins Team Wooly Mammoth 4
9 322 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 4
10 4144 Rick Boston Bellovaci United 4
11 3041 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 3
12 4101 Curtis Loeb Hammer Velo 2
13 4116 Eddie Wang Specialized
14 642 Chad Smeltzer crank
15 507 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
17 4128 Joel McCarthy River City Bicycles
18 4077 Johnathan White Portland Velo Racing Team
19 317 BMC Bike
20 4070 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team
21 420 Spencer Follen Soraz Racing p/b CAPA
22 49?
23 3023 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles
24 red
25 green Specialized Bike
26 overlap Steve Swanson
27 3107 David Bjork Hutch's/Bend Dental
28 nuvision* Erik Borghoff
29 4436 douglas sproston Trusty Switchblade
30 35 tim dodson
31 462 Christopher Kessler BriHOP Cycling
32 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
33 4154
34 37?* Andrew Hayes Team Rogue
35 5107 tim dodson
36 471 Varner Seaman Nosse Familia
37 9005 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development
38 319 Gregory Hartman Team Rose City
39 4083
40 252 Lori Brault
41 35 tim dodson
42 7156 Lara Kessler Ironclad/Yakima
43 35 James Webb Beaverton Bicycle Club
44 4155 Will Hawkins Trusty Switchblade
45 4091 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
46 441 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
47 redyellow
48 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
49 221 mary ross Multnomah Athletic Club
50 666 Dave Aldersebaes Ironclad/Yakima

Junior A

Num Name Team
1 9020 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling
2 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
3 5721 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
4 20 conner nelson
5 8007 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
6 83 Legene Johnson PDX Devo Junior Cycling
7 5602 Brian Connelly
8 5360 Owen Szwaya bicycleattorney.com
9 5584 Jeffrey Burgin

Junior B

Num Name Team
1 9033 Alex White Word-RCB by Cyclisme
2 9015 Greg Campbell Word-RCB by Cyclisme
3 5496 Kalen Beggs PDX Devo Junior Cycling
4 8010 Taguen Smith PDX Devo Junior Cycling
5 9036 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
6 11 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 27 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 6 Ella Marinace PDX Devo Junior Cycling
9 9018 Parker Green Beaverton Bicycle Club
10 9031 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling
11 5579 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme

Men Category 4/5

Num Name Team Points
1 4156 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 15
2 4076 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 12
3 4135 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters 10
4 4093 Mike Emerson Capitol Velo 8
5 4103 Gerard Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 7
6 5177 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
7 5509 Marcus Guilfoyle 5
8 5322 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
9 4147 Tom Dempsey Harder Cycling 3
10 5585 Anthony DiSano 2
11 5375 jared etzel Soraz Racing p/b CAPA
12 5475 Jon DeLeonardo Hammer Velo
13 5724 Dillon Teeple Word-RCB by Cyclisme
14 7052 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
15 451 Galen Blair Reed College
16 32 Randall Fransen
17 33 Ryan Menze
18 241 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
19 5456 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
20 5271 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
21 8015 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
22 5161 Ryan Morgan Trail Head Cycles
23 9003 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club
24 5149 Scott McKnight crank
25 5340 Jordan Slone Trailhead Coffee Roasters
26 4251 Robert White
27 34 Andrew Hadd
28 9004 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club
29 577 Jason Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
30 4191 John Williams Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
31 5436 Charlie Marchetti Flynn

Men Category 5

Num Name Team Points
1 5717 louis liu 15
2 5572 Joe Malibu Kim 12
3 5712 Josh Jones 10
4 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling 8
5 5145 Keyon Maljai Therapeutic Associates PDX Cycling 7
6 5468 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 6
7 5382 Dean Futrell Portland Velo Racing Team 5
8 5052 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4
9 8006 Aaron King Capitol Velo 3
10 5181 Julian Pscheid Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2
11 5580 Peter Bryant
12 5375 jared etzel Soraz Racing p/b CAPA
13 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
14 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
15 4200 Catherine Cooper Portland State University
16 David Paul
17 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One