Gorge Roubaix

The Dalles, OR
March 24, 2013

If you have questions or corrections, please email Scott Jones.

Updated March 28, 2013 at 2:11 PM

Masters Men 2/3

Num Name Team
1 808 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles
2 703 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling
3 13 randy salamon Stranamanti Cycling
4 111 Sage Freeman Planet X p/b On One
5 3019 David Masuda crank
6 508 Nelson Snyder Cyclepath Racing
7 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
8 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles
9 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
10 3146 Aaron Leritz Team S+M
11 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com
12 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion
13 316 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
14 3028 Brad Ryhlick Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
15 348 David Mackintosh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
16 720 Joe Zauner
17 23 Craig Hamilton
18 3039 Sean Bergman Portland Velo Racing Team
19 574 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling
20 773 William Zale West End Bikes/Specialized
21 311 Jonathan Puskas Jonathan Puskas
22 542 David Jackson Hutch's-Slocum-Co-Motion
23 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
24 9 Jon Magnuson Chinook Cycling Club
DNF 121 Mike Stockton Planet X p/b On One
DNF 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF 1 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles
DNF 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles
DNF OO Robert Sheasby Hutch's/Bend Dental
DNF 3018 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
DNF 5276 michael pruitt Keller Rohrback Cycling Team
DNF 6 Greg Miller Pine Mt. Sports

Masters Men 4/5

Num Name Team Notes
1 47 Dante Ortiz Apex Racing Team
2 4076 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters
3 5002 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
4 5149 Scott McKnight crank
5 459 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
6 4078 Todd Klapwyk
7 5377 Darren Ferris Hammer Velo
8 461 Cliff Allen Bellovaci United
9 4056 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky
10 5397 Andrew Marges Hammer Velo
11 21 Kurt Friederich Wheatland Wheelers
12 4033 Rick Upton crank
13 404 Dan Wolnick WebCyclery.com
14 4153 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky Warning Centerline - Rule 15.7.1
15 4019 Kevin O'Connell Hammer Velo
16 5084 Judd Eustice Team S+M
17 4080 Lee Bauck Epic Racing
18 4057 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky
19 5451 Josh Armagost Fat Cobra Video
20 48 Kyle Gomez Boneyard Cycling
21 4159 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
22 7 Francisco Pons Fischer Plumbing Cycling
23 4021 jim fox bicycleattorney.com
24 4038 Drew Coleman Hammer Velo
25 405 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
26 4087 Steven Potter Hammer Velo
27 419 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
28 5226 nathaniel wells
29 4053 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
30 5050 Doug Brecht crank
31 4411 Eric Moody Mountain View Cycles/Subway
32 49 Webster Wilson Warning Centerline - Rule 15.7.1
33 5399 Damion Miller
34 30 Larry ReMillard Warning Headphone - Rule 7.5
35 5300 Charles Barrett
36 5379 John Foulston Portland Velo Racing Team
37 4051 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
38 5325 Tracy Marks
39 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club
40 37 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
41 5217 Adam Tate Guinness Cycling Team
42 50 Kyle Hunter
43 4041 Chuck Woosley Illy Coffee-River City Bicycles
44 5452 Glenn Armstrong

Men Cat 1/2

Num Name Team Notes
1 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
2 377 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA
3 152 Kyle Valenta Rapha/River City Bicycles
4 17 Michael Palmer Dark Horse
5 115 Ryan McKean
6 102 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
7 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
8 882 Michael Benno Dark Horse
9 28 Patrick Means Team S+M
10 26 Rusty Dodge Fanatik Bike Co.
11 382 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA
12 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
13 746 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
14 739 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
15 138 Jonathan Myers Team S+M
16 178 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
17 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
18 755 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
19 753 Garrett McAllister Canyon Bicycles Racing Team
20 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
21 24 Brian Hitchcock Herriott Sports Performance
22 187 Joseph King Guinness Cycling Team
23 759 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates
24 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
25 174 Alex Telitsine Apex Racing Team
26 763 Brian Schaning Rapha/River City Bicycles
27 130 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
28 740 Josh LaGrange
29 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
30 761 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite
31 188 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
32 735 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
33 764 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 109 Steven Beardsley Gentle Lovers
DNF 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
DNF 177 Aaron Shaw Herriott Sports Performance
DNF 702 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles
DNF 10 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
DNF 25 Christopher Parish Audi Cycling Team Warning Centerline - Rule 15.7.1
DNF 18 David Robinson
DNF 770 Andrew Rosette Andrew Rosette
DNF 16 Kevin Hansen Ravenna Capital Management

Men Cat 3

Num Name Team
1 616 Mark Porcella
2 3048 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
3 3073 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters
4 3035 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling
5 3000 Bennett Shane Unattached
6 22 Chris Thomas Dark Horse
7 3016 Alexander Clemens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
8 592 Shawn Small Ruckus Test Team
9 603 Scotty Carlile ScottyCarlile.com
10 757 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports
11 14 Mark Fry Apex Racing Team
12 15 Kyle Hunter Ravenna Capital Management
13 2 Martin Turek Audi Cycling Team
14 33 Nick Koops Fischer Plumbing Cycling
15 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling
17 3025 Cristian Fuentes crank
18 481 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
19 627 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters
20 3051 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters
21 517 Allen Butler Ravenna Capital Management
22 648 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters
23 3006 Byron Breeden Guinness Cycling Team
24 556 Zachary Utz Ruckus Test Team
25 578 Ben Johnson
26 633 Mike Selinger Trail Head Cycles
27 390 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
28 3001 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles
29 3021 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles
30 378 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles
DNF 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 512 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF 714 Joe Martin Ironclad/Yakima
DNF 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA
DNF 3024 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental
DNF 3047 Davis Hand Unattached
DNF 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles
DNF 4091 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Men Cat 4/5

Num Name Team Notes
1 4155 Will Hawkins Trusty Switchblade
2 4098 Matt Edler crank
3 19 Kyle Mensing
4 4405 Crossett Freilinger
5 5139 Gabriel Linn Trusty Switchblade Warning 1 Number - Rule 8.5.2
6 5236 Jake Akerberg Trinity Bikes
7 5030 Christopher Joy-Webb Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
8 4110 Andrew Hawley Lost Highway
9 5326 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team
10 5441 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling
11 5037 Josh Anderson
12 5092 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
13 4112 Mark Koller Ironclad/Yakima
14 5429 Jeff Crawford
15 5616 Justin Tornow ME
16 4108 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair
17 4126 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio
18 5008 Kris Fischer Heartstrings Cycling
19 4028 Christopher Carter Herriott Sports Performance
20 32 Matt Cline bicycleattorney.com
21 20 Justin Ferry Bike Gallery - Bontrager Trek
22 400 billy bergen Sunnyside Sports
23 4156 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
24 5432 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
25 39 Daniel Evans Ruckus Test Team
26 40 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team
27 41 David Boerner Ruckus Test Team
28 11 douglas sproston
29 35 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
30 4149 Kevin Driscoll Ironclad/Yakima
31 443 Ruben Markstrom River City Bicycles
32 4143 Erik Borghoff
33 31 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway
34 12 Nick Hardin Team Finger
35 38 alex lygo
36 4128 Joel McCarthy Word-RCB by Cyclisme
37 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling
38 5283 Logan Trammell Hapi-Go!
39 4415 Brent Sherry Human Powered Warning 1 Number - Rule 8.5.2
40 3 kirksey neumeyer Hammer Velo
41 435 Stephen Salter Warning 1 Number - Rule 8.5.2
42 5052 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
43 5 Dillon Teeple Word-RCB by Cyclisme
44 44 Tyler Bump Ruckus Test Team
45 4134 Adam Engelmeyer Lost Highway
46 5137 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
47 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
48 4096 William McColloch
49 5609 Manny Marquez
50 5312 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 29 Joseph French Lost Highway
DNF 5004 David Baldwin

Women Cat 1/2/3

Num Name Team
1 206 Sue Butler River City Bicycles Women's Team
2 464 Anna Christiansen Ironclad/Yakima
3 211 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
4 205 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team
5 45 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team
6 43 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
7 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling
8 260 Amy Campbell River City Bicycles Women's Team
9 292 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion
10 228 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
11 46 Alice Pennington Kona Factory Team
12 242 Bre Rue Planet X p/b On One
13 239 Amy Shepard Bike Gallery - Bontrager Trek
14 241 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
15 262 Cristina Mihaescu Ironclad/Yakima
16 203 Elise Huggins Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
17 232 Alana Armstrong Ironclad/Yakima
18 212 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling
19 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling
20 247 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates
21 467 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
22 448 Jenn Levo Ironclad/Yakima
23 267 nissy Cobb River City Bicycles Women's Team
24 204 Mielle Blomberg Team S+M
25 4 Leslie Copper

Women Cat 4

Num Name Team
1 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima
2 7112 Robin Gumpert Therapeutic Associates PDX Cycling
3 7174 rachel bagley Ironclad/Yakima
4 7115 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
5 7140 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team
6 7109 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
7 7130 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway
8 7156 Lara Kessler Ironclad/Yakima
9 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
10 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
11 7067 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
12 42 PJ Houser
13 27 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
14 7147 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
DNS 7055 Beth Ann Orton Team S+M