Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 12, 2013

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated June 12, 2013 at 10:56 PM

Cat 3 Men

Num Name Team
1 3047 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA
2 3051 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters
3 481 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
4 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
5 5008 Kris Fischer Heartstrings Cycling
6 714 Joe Martin Ironclad/Yakima
7 3000 Bennett Shane Unattached
8 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
9 9039 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters
10 5441 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling
11 689 dave davis Ironclad/Yakima
12 501 Scott Willson Gentle Lovers
13 3139 Christopher Connelly
14 634 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF 3146 Aaron Leritz Team S+M
DNF 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling

Cat 4 Men

Num Name Team
1 4241 Robert K Brown
2 5664 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club
3 5485 Anthony Monteleone
4 5429 Jeff Crawford Bridgetown Velo
5 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling
6 4169 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 5432 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
8 4132 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling
9 5030 Christopher Joy-Webb Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
10 4118 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo
11 453 Christian Braun Portland State University
12 4113 Sean Kellogg Ruckus Test Team
13 4133 Troy Sexton Bridgetown Velo
14 5037 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA
15 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 83 Ben Verhoeven Ruckus Test Team
17 4431 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
18 5 Adam Vogt Portland State University
19 4403 Chris Scanlon
DNF 4134 Adam Engelmeyer Lost Highway
DNF 4140 Nick Hudson Portland State University
DNF 4234 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team

Cat 5 Men

Num Name Team Notes
1 5721 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
2 5487 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
3 5816 Tim Tseng
4 5534 Jake Szymanski Freewheel Bike
5 5324 Brian Lynch Dr Will Bar
6 5517 alex lygo
7 5679 Tim Simundza
8 5657 Conor Fitzgerald
9 5225 Phil Webster
10 5808 Jason Musengo
11 5712 Josh Jones
12 5223 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team
13 5269 Brett Kelver Unattached
14 98 andrew evans Warning: Upside down number
15 5846 William Ruehle Joe Bike
16 5903 Nathan Weinstock
17 5735 Lindsey Smith Buy Local Cycling
18 5607 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
DNF 5895 Kevin Phomma Trusty Switchblade
DNF 5629 Ron Beilstein

Fixed Gear

Num Name Team
1 585 Brian Kesselman Tempo Cycling and Pilates Studio
2 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
3 5718 Daniel Lurvey lonewolf
4 84 Kirk Paulsen Team Slow
5 93 James Putnam Portland State University
6 4261 Dieter Hoffmann Team S+M
7 5359 Ben Salzberg Team Slow
8 5621 Erinne Goodell Team Slow
9 5155 Einar Traa Portland Velo Racing Team

Masters Men

Num Name Team
1 808 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles
2 540 John McCaffrey Kesho Bicycles
3 3146 Aaron Leritz Team S+M
4 813 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling

Senior Men

Num Name Team
1 709 Peter Buco Adrian Richardson Fan Club
2 3048 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
3 754 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
4 746 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
5 130 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
6 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
7 4196 Cole Lalomia Portland State University
8 977 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
9 178 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
10 733 Joseph Dengel Gentle Lovers
11 85 Dan Watson Gentle Lovers
12 766 Andrew Utz Gentle Lovers
DNF 377 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA
DNF 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
DNF 3047 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA

Senior Women

Num Name Team
1 250 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
2 7055 Beth Ann Orton Team S+M
3 211 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
4 241 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
5 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling
6 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling
7 213 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
8 7147 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
9 7221 Anita Dilles Joe Bike
10 258 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
11 8095 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling
12 7156 Lara Kessler Ironclad/Yakima
DNF 7115 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
DNF 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Women Cat 4/5

Num Name Team
1 7067 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
2 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
3 7109 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
4 7209 Amanda Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
5 7174 rachel bagley Ironclad/Yakima
6 7061 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
8 8056 Katie Saucier
9 8055 Abby Noon Portland State University