Psycho Cross

Eugene, OR
September 22, 2013

Part of the Psycho Cross

If you have questions or corrections, please email Ron Frerichs.

Updated September 25, 2013 at 8:33 AM

Clydesdale

Num Name Team
1 5275 Scott Pierce Sappo Hill Soapworks
2 5073 Kellan Cullan Cycle Analysis
3 T52 Elliott Crowder Bike Newport-Bier One

Junior Men 10-12

Num Name Team
1 3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 54 Ryder Uetrecht WebCyclery.com
3 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
4 11 Nathanael Hart Hapi-Go!
5 7 Owen L. Rogers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 89 Jared Flaming
7 5531 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion

Junior Men 13-14

Num Name Team
1 20 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
2 108 Henry Jones Bend Endurance Academy
3 120 Eben Horacek
4 1 Carson Westberg WebCyclery.com
5 97 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy
6 35 Brian Hart Jr. Hapi-Go!
7 61 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy
8 32 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
9 78 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
10 57 Nate Lelack Bend Endurance Academy
11 119 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team
12 47 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
13 114 Matt Rech Reall Racing
14 113 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
15 112 Nicholas Paesler Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
16 99 Jake Harmon

Junior Men 15-16

Num Name Team
1 56 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
2 94 Thomas Wimberly Bend Endurance Academy
3 59 Ian Wilson Bend Endurance Academy
4 26 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
5 51 Ben Van Raalte Mud Warriors
6 102 Jacob Brandt Pacific Power Blue Sky
7 111 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky
8 101 Michael Samelson Pacific Power Blue Sky
9 118 Chris Rech Reall Racing
10 117 JD Protiva Reall Racing
11 106 Jeremy King Pacific Power Blue Sky
12 103 Peter Puettmann Pacific Power Blue Sky
13 116 Nathan Glade Reall Racing
14 107 Henry Westly Pacific Power Blue Sky
15 110 Jackson Wellen Pacific Power Blue Sky
16 100 Garret Sather Pacific Power Blue Sky
17 93 Keenan Reynolds Love Panda/BEA
DNF 98 Spencer Scott Bend Endurance Academy
DNF 90 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion

Junior Men 17-18

Num Name Team
1 92 Javier Colton Sunnyside Sports
2 96 William Reinking Sunnyside Sports
3 95 Mitchell Stevens Sunnyside Sports
4 105 Nick Meigs Pacific Power Blue Sky
5 115 Daxten Blackwell Reall Racing
6 109 Sebastian Frei Pacific Power Blue Sky
7 91 Gabrielle Van Steenwyk Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
DNF 104 Jordan Selker Pacific Power Blue Sky

Junior Women 10-12

Num Name Team
1 948 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 939 Jennelle Holmes WebCyclery.com
3 943 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky
4 923 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 917 Linnea Owen Capitol Velo
6 941 Lauren Cordier Pacific Power Blue Sky

Junior Women 13-14

Num Name Team
1 915 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky

Junior Women 15-16

Num Name Team
1 926 Katie Ryan Sunnyside Sports
2 927 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
3 946 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky
4 947 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
5 901 Elizabeth McKnight Mud Warriors
6 916 Kristina Owen Capitol Velo
DNS 942 taye nakamura-koyama Sunnyside Sports

Junior Women 17-18

Num Name Team
1 944 Maddy Cripe Pacific Power Blue Sky
2 950 Mandy Desmarteau Reall Racing
3 945 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky

MEN MAS 35+, C

Num Name Team
1 T41 Mike Taylor Deschutes Brewery
2 429 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
3 5554 Chris Minson
4 421 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
5 T40 Tim Sinatra Buy Local Cycling
6 5180 Kenny Prowse Capitol Velo
7 T34 blaine zumwalt
8 397 Jim Owen Capitol Velo

MEN MAS A 35+

Num Name Team
1 965 Jason Tavakolian SLOCUM Race Team
2 680 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion

MEN MAS B 35+

Num Name Team
1 555 Sean Rees Cyclepath Racing
2 T50 Chuck Hood Twin Six/Lazer
3 613 Alexander Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 642 Steve Williams Buy Local Cycling
5 5031 Bernard Acevedo Real Wheels Bicycle Studio
6 570 Trig Rogers bicycleattorney.com
7 T48 Jeff Kleihauer Deschutes Brewery
8 4249 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
9 627 David Rosca Buy Local Cycling
10 T51 Andrew Maddox Cycle Analysis
11 601 Steven Westberg WebCyclery.com
12 5208 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports

Men A

Num Name Team
1 T45-2 luke demoe Stoemper
2 719 Lee Ordonez Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 T66 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 T62 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental
5 613-2 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
6 253 John Wilson Pacific Power Blue Sky
7 310 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas
8 T00 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling
9 543 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion

Men B

Num Name Team
1 8005 John Crandall Natural Terrain/Rainbow Cyclery
2 5048 Mark Bradley Unattached
3 5889 Ian Jungjohann
4 5828 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
5 T39 Chris Magel Bike Newport-Bier One
6 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion
7 T37 Carey Adams Pacific Power Blue Sky

Men Beginner

Num Name Team
1 T43 steve klump
2 5051 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 T44 Matt Cooper
4 4069 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 T49 Justin Montoya
6 T46 Rich Reardon
7 T47 Joe Peck Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports

Men C

Num Name Team
1 9021 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 4425 August Frank Life Cycle Racing Team
3 T61 Alexander Hongo Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 387 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 T56 James Murez
6 T09 Michael Wisth Tensegrity PT Cycling
7 T87 Michael Macemon
8 T45 Brian Persons Team Dirt
9 T42 Dale Webster Bike Newport-Bier One
10 5064 Tim Christie Life Cycle Racing Team
11 T28 Jacob Pace Life Cycle Racing Team

Men Mas 50+

Num Name Team
1 259 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
2 267 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 287 Johnny Vergis Cyclepath Racing
4 5205 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 4168 Alan Ott Bicycle Blue Book\ Rock Lobster\HRS
6 561 Paul Mautner Veloforma
7 5518 David MacFarlane Roseburg Racing
8 4043 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky

Men Mas 60+

Num Name Team
1 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 3148 Philip Litchfield Buy Local Cycling
3 506 Loren Russell

Singlespeed

Num Name Team
1 813 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 131 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling
3 5203 Dan Sheerin SLOCUM Race Team
4 555-2 Sean Rees Cyclepath Racing
5 407 John Morehouse University of Oregon Ducks
6 428 John Osborne Pacific Power Blue Sky

Women B

Num Name Team
1 948 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 7184 Kim Frank Life Cycle Racing Team
3 7125 Kelly Sandow Poplollies

Women Beginners

Num Name Team
1 T82 Megan Steube Life Cycle Racing Team
2 8087 Bridget Hildreth Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 505 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 8130 Leslie Thomas Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 T61-2 Natalie Kuntz

Women C

Num Name Team
1 319 Annie Bertucio Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
2 7106 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling
3 T50-2 Kathryn Bork Poplollies

Women Mas 35+

Num Name Team
1 T8 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas
2 T55 Martha Paulus Buy Local Cycling

Women Mas 45+

Num Name Team
1 7019 Julia Fudge Poplollies