Portland MTB Short Track Series

Portland, OR
July 9, 2007

Part of the Portland MTB Short Track Series

Updated April 29, 2009 at 10:47 AM

Beginner Men

Num Name Team Age Points Laps
1 65 David Saltzberg Specialized River City Bicycles 41 30 4
2 241 Steve Long North River Racing 54 25 4
3 59 Will Cortez Kissler's Cyclery 29 22 4
4 62 Eric Bryant River City Bicycles 45 19 4
5 224 Roger Wong 43 17 4
6 107 Ken Lindhorst 43 15 4
7 133 Michael Kender Portland Velo 43 13 4
8 131 Bret Berner Team BMX 31 11 4
9 83 Chris Ellsworth 23 9 4
10 46 Brian Brannschweig 29 7 4
11 307 Randy Wright 35 5 4
12 51 Russell Holzinger 28 4 4
13 235 Barrett Reiner 22 3 4
14 128 Chris Frey 33 2 4
15 290 Rodney Hasty Tribe503.com 33 1 4
16 212 Dave Bicknell 32 4
17 67 James Reinhart 40 4
18 309 Tom Perilloux Sunset Cycles/CycleOne 33 4
19 306 Jeremy Biittner 32 4
20 257 Greg Hudson Ironclad Performance Wear 28 4
21 301 Keith Ferrante 26 4
22 123 Dan VanMeter 38 4
23 237 Einar Traa 64 3
24 296 Joe Cadwell 42 3
25 298 Jon DeLeonardo 27 3
DNF 101 Derek Batchelder Trail Head Cycles 15 2
DNF 156 Jared Johnson 16 2

Beginner Women

Num Name Team Age Points Laps
1 214 Jennifer Caldwell Team Group Health 30 30 4
2 295 Kristine Rotan Cyclepath Racing 37 25 4
3 225 Miriam Gillow-Wiles Portland State University 28 22 4
4 209 Lindsay Kandra Team Group Health 30 19 4
5 299 Wendi Straight 40 17 4
6 293 Emily Moon 28 15 4
7 304 Melanie Clark 41 13 3
8 227 Jennifer Foley Ironclad Performance Wear 31 11 3
9 73 Lori Jensen 47 9 3
10 292 Kimberly Long Endo & the Back Peddlers 39 7 3
11 300 Michele Stultz 39 5 3
12 218 Melanie Moir 34 4 3
13 34 Liz Parker 44 3 3
14 126 Darquise Cloutier 43 2 3
DNF 251 Tacia Miller 36 1

Expert Men

Num Name Team Age Points Laps
1 198 Trygve Noreng 32 30 7
2 179 Neal Bibler Team S+M 29 25 7
3 206 Kelly Ryan River City Bicycles 28 22 7
4 50 Tim Butler River City Bicycles 41 19 7
5 33 Brett Jarolimek The Bike Gallery 31 17 7
6 289 Daniel Baggs 23 15 7
7 326 Jeff Struck Team S+M 32 13 7
8 14 Peter Lunoak 30 11 7
9 113 Joel Armstrong Shiloh Cyclery/Dirt Rag Magazine 38 9 7
10 180 Jesse Bolling bicycleattorney.com 31 7 7
11 146 Eddie French Super Relax Concept 40 5 7
12 12 Jonathan Vinson Veloshop 35 4 7
13 45 Brian Austin bicycleattorney.com 29 3 6
14 169 Greg Adams Bridgetown Velo 28 2 6
15 192 Kris Jamieson 38 1 6
16 44 Matt Cardinal The Bike Gallery 35 6
17 284 Kevin Condron Gentle Lovers 34 6
18 282 Rich Cowan Veloce Racing 33 6
19 201 Tyler Green River City Bicycles 23 6
20 313 Matthew Bietz Casa Bruno 37 6
21 27 Todd Sexton Guinness Cycling Team 37 6
22 99 Kris Schamp The Bike Gallery 40 6
23 89 Jay Freyensee Sugar CRM-Easton-Specialized 31 6
24 310 Craig Austin Half Fast Velo 44 6
25 327 Brian Johnson 36 5
DNF 319 Grant Folske Guinness Cycling Team 30 5
DNF 203 David Diviney Half Fast Velo 39 3
DNF 200 john gorman Cardinal 37 2

Junior Men 14-18

Num Name Age Points Laps
1 297 Ethan Hormann 14 30 4

Junior Men under 14

Num Name Team Age Points Laps
1 57 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 12 30 4
2 247 Wylie Bryant River City Bicycles 9 25 3
3 37 Brock Emry River City Bicycles 9 22 3
4 229 Joshua Clark Cyclepath Racing 9 19 3
5 98 Julian Roden The Bike Gallery 10 17 3
6 302 Tyler Crevelt 12 15 3
7 216 Cole Robinson 11 13 3
8 342 Skyler Gober 9 11 3
9 231 Ben Clark Cyclepath Racing 7 9 3
10 117 Camden Morey Forza Jet Velo 10 7 2

Junior Women

Num Name Team Age Points Laps
1 294 fiona graham 14 30 3
2 303 Kallen Dewey 18 25 3
3 74 Marisa Reid Forza Jet Velo 11 22 3
4 41 Ellie Engelen NoMad Sports Club 11 19 3
5 305 Ruby Edwards 7 17 2

Pro, Expert Women

Name Team Laps
1 Wendy Williams River City Bicycles 6
2 Brigette Brown River City Bicycles 6
3 Marila Alvares The Bike Gallery 6
4 Susan Sherman 6
5 Elizabeth Cardinal Veloshop 6

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Laps
1 Molly Cameron Veloshop 7
2 Shannon Skerritt Bike Gallery/Chris King 7
3 Kevin Hulick Gentle Lovers 7
4 John McCaffrey bicycleattorney.com 7
5 Patrick Wilder Cyclepath Racing 7
6 Pete Zlatnik The Bike Gallery 7
7 Mathew Hall Ira Ryan Cycles/Veloshop 7
8 Nelson Snyder Cyclepath Racing 7
9 Martin Baker bicycleattorney.com 7
10 Ryan Weaver River City Bicycles 7

Pro/Expert Women

Num Name Team Age Points Laps
1 139 Wendy Williams River City Bicycles 38 30 6
2 6 Brigette Brown River City Bicycles 32 25 6
3 22 Marila Alvares The Bike Gallery 36 22 6
4 80 Susan Sherman 38 19 6
5 88 Elizabeth Cardinal Veloshop 32 17 6
DNF 318 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 33 3

Pro/Semi-pro men

Num Name Team Age Points Laps
1 2 Molly Cameron Veloshop 31 30 7
2 1 Shannon Skerritt Bike Gallery/Chris King 36 25 7
3 323 Kevin Hulick Gentle Lovers 34 22 7
4 205 John McCaffrey bicycleattorney.com 42 19 7
5 30 Patrick Wilder Cyclepath Racing 34 17 7
6 11 Pete Zlatnik The Bike Gallery 36 15 7
7 240 Mathew Hall Ira Ryan Cycles/Veloshop 29 13 7
8 31 Nelson Snyder Cyclepath Racing 36 11 7
9 114 Martin Baker bicycleattorney.com 40 9 7
10 141 Ryan Weaver River City Bicycles 30 7 7
DNF 325 Jeff McNamee Capitol Subaru Cycling 35 6
DNF 77 Mike Hilbrandt The Bike Gallery 29 2

Singlespeed

Num Name Team Age Points Laps
1 90 Andy McKerrow The Bike Gallery 33 30 6
2 141 Ryan Weaver River City Bicycles 30 25 6
3 30 Patrick Wilder Cyclepath Racing 34 22 6
4 114 Martin Baker bicycleattorney.com 40 19 6
5 31 Nelson Snyder Cyclepath Racing 36 17 6
6 11 Pete Zlatnik The Bike Gallery 36 15 6
7 50 Tim Butler River City Bicycles 41 13 6
8 64 Jacob Furniss Eddy Merkin 27 11 6
9 240 Mathew Hall Ira Ryan Cycles/Veloshop 29 9 6
10 13 Dan Porter Cyclepath Racing 35 7 6
11 44 Matt Cardinal The Bike Gallery 35 5 6
12 135 Tony Pereira Veloshop 38 4 6
13 10 John Dorfer Veloshop 29 3 6
14 232 Dan Cheever Evil 39 2 6
15 236 Jake Rosenfeld 39 1 6
16 115 Scott Barker 37 6
17 7 Ron Strasser Team S+M 58 6
18 220 David Luoma Guinness Cycling Team 50 6
19 139 Wendy Williams River City Bicycles 38 6
20 136 Ethan Furniss Eddy Merkin 23 6
21 116 David Burnard 51 6
22 263 Ryan Ferro 35 6
23 310 Craig Austin Half Fast Velo 44 6
24 242 Mike Bene Veloshop 40 6
25 215 Doug Moak River City Bicycles 33 6
26 60 Steven Basden Half Fast Velo 42 6
27 166 josh bartlemay Beer Powered Bike 24 6
28 308 Dave Cockburn 34 6
29 320 Colin Maher River City Bicycles 32 5
30 317 Nick Williams 29 5
31 125 Russell Gober Hammer Nutrition 41 5
32 27 Todd Sexton Guinness Cycling Team 37 5
33 131 Bret Berner Team BMX 31 4
DNF 203 David Diviney Half Fast Velo 39 3
DNF 12 Jonathan Vinson Veloshop 35 2
DNF 77 Mike Hilbrandt The Bike Gallery 29 2
DNF 8 Brian List EWEB Windpower 40 1

Sport Men 19-39

Num Name Team Age Points Laps
1 28 Paolo Dabbeni Splash Cycling Team 39 30 6
2 252 Ben Edwards 32 25 6
3 312 brett boyles United Finance 37 22 6
4 81 David Prause Nogin Velo Club 36 19 6
5 94 Ted Byram 34 17 6
6 266 Matt Kavanagh 36 15 6
7 322 Zach Sachen Rikou 33 13 6
8 56 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 39 11 6
9 234 Jeff Edes Team S+M 37 9 6
10 165 Chris Cottingham bicycleattorney.com 37 7 6
11 236 Jake Rosenfeld 39 5 6
12 173 Jason Carothers 30 4 6
13 196 Will Jones PUMP 15 3 6
14 246 David Liebert Cyclepath Racing 34 2 6
15 55 Darrin Joos The Bike Gallery 31 1 6
16 104 Jimmy Cavalieri 36 6
17 19 Erik Haunold Veloshop 37 6
18 160 Paul Toufar bicycleattorney.com 32 6
19 39 Csaba Kormendy 35 6
20 157 Bob Cook Cascade Physical Therapy Vancouver 38 6
21 314 John Shorb 33 6
22 321 Sean Hawk 24 6
23 83 Chris Ellsworth 23 6
24 163 Nathan Savage Crazy Badgers 32 6
25 52 Shawn Rader 29 6
26 134 Justin Stenkamp 30 6
27 235 Barrett Reiner 22 6
28 223 Jim Straight Endo & the Back Peddlers 38 5
29 58 Tyrone Long 38 5
DNF 129 Alex Sessions 22 4
DNF 256 Jonathan Puskas Half Fast Velo 36 4
DNF 262 Justin Graybeal bicycleattorney.com 26 3
DNF 138 Jeff Morrell 33 2
DNF 327 Brian Johnson Silly Yak Cycling 36 1

Sport Men 40+

Num Name Team Age Points Laps
1 43 Anthony Ohotto Word-RCB 41 30 6
2 85 Greg O'Brien Word-RCB 42 25 6
3 260 Bob Jacobs bicycleattorney.com 41 22 6
4 275 Terry Mitchell 41 19 6
5 154 William Goritski Tireless Velo 45 17 6
6 38 mark Emry Brock Racing Team 43 15 6
7 20 Brian Engelen NoMad Sports Club 46 13 6
8 124 Tom Boyd 42 11 6
9 161 David German Sunset Cycles/CycleOne 42 9 6
10 190 Dean Duitsman Cedar Mill Velo 42 7 6
11 54 Tim Goss Tireless Velo 41 5 6
12 25 Jeff Vine NoMad Sports Club 43 4 6
13 217 Mark Robinson 49 3 6
14 195 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 46 2 6
15 151 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 41 1 6
16 269 Matt McGuire Cedar Mill Velo 40 6
17 288 Russell Gober Hammer Nutrition 41 6
18 277 Kevin Wolfe 42 6
19 108 Gary Smith 48 6
20 63 Damon Webster Columbia River Velo 46 6
21 233 Stanley Bercovitz 45 5
22 259 Jim Stuck OrganicAthlete 42 5
23 164 Carl Essl Crazy Badgers 48 5
24 222 Pete Conklin 44 4
DNF 49 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 5
DNF 149 Paul Anderson Half Fast Velo 42 4
DNF 191 Doug Brecht Cedar Mill Velo 43 2

Sport Men 50+

Num Name Team Age Points Laps
1 174 Steve Lacey Cyclepath Racing 53 30 6
2 7 Ron Strasser Team S+M 58 25 6
3 89 James Thiele Team Rose City 50 22 6
4 267 marcus swanson Half Fast Velo 50 19 6
5 287 David Burnard 51 17 6
6 253 Dieter Hoffmann 50 15 5
7 258 Ike Kendrick 54 13 5

Sport Women 19-39

Num Name Team Age Points Laps
1 71 Jennifer Schweitzer 31 30 5
2 145 Shannon Holt Super Relax Concept 39 25 5
3 21 Elicia Cardenas Veloshop 31 22 5
4 148 Anna Saltonstall Team S+M 31 19 5
5 100 Dawn Guildner The Bike Gallery 36 17 5
6 18 Beth Chase Veloshop 31 15 5
7 316 Megan Murray PONY 26 13 5
8 315 Sarah Sturdy PONY 30 11 4
DNF 84 Megan Chinburg 28 4

Sport Women 40+

Num Name Team Age Points Laps
1 26 Connie Vine NoMad Sports Club 43 30 5
2 143 William Goritski Tireless Velo 45 25 5
3 111 Barbara Thiele Team Rose City 54 22 5
4 75 Pam Reid Team Rose City 50 19 5
5 255 Lori Miller 43 17 5
6 291 Joanne Leyva NoMad Sports Club 47 15 5
7 78 Renee Pype Team S+M 40 13 5
8 32 Laura La Rosa 42 11 5