Portland MTB Short Track Series

Portland, OR
July 16, 2007

Part of the Portland MTB Short Track Series

Updated April 29, 2009 at 10:47 AM

Beginner Men

Num Name Team Age Points Laps
1 340 Rodney Stauber Chain Agents 40 30 5
2 243 Dan Comminette 30 25 5
3 65 David Saltzberg Specialized River City Bicycles 41 22 5
4 59 Will Cortez Kissler's Cyclery 29 19 5
5 241 Steve Long North River Racing 54 17 5
6 317 Nick Williams 29 15 5
7 224 Roger Wong 43 13 5
8 333 Michael Gambee 22 11 5
9 107 Ken Lindhorst 43 9 5
10 62 Eric Bryant River City Bicycles 45 7 5
11 51 Russell Holzinger 28 5 5
12 131 Bret Berner Team BMX 31 4 5
13 212 Dave Bicknell 32 3 5
14 298 Jon DeLeonardo 27 2 5
15 128 Chris Frey 33 1 5
16 285 Jim Milionis 47 5
17 359 Bo Herzog 31 5
18 341 Eddie Wang River City Bicycles 30 5
19 344 Eric Post 32 5
20 338 Tom Rousculp 32 5
21 67 James Reinhart 40 5
22 123 Dan VanMeter 38 4
23 301 Keith Ferrante 26 4
24 95 Steve McAdoo 43 4
25 334 Steve Bryant 4
26 110 James Marron 34 4
27 237 Einar Traa 64 4
28 339 Thomas Long 4
DNF 335 Luis Huarcaya Peru 48 1

Beginner Women

Num Name Team Age Points Laps
1 295 Kristine Rotan Cyclepath Racing 37 30 5
2 251 Tacia Miller 36 25 4
3 225 Miriam Gillow-Wiles Portland State University 28 22 4
4 304 Melanie Clark 41 19 4
5 328 Sierra Callahan 28 17 4
6 293 Emily Moon 28 15 4
7 349 Kristin Wille Portland Velo 24 13 4
8 73 Lori Jensen 47 11 4
9 34 Liz Parker 44 9 4
10 324 Mckayla Hansen 25 7 4
11 218 Melanie Moir 34 5 4
12 336 Michelle Kunec 24 4 3

Expert Men

Num Name Team Age Points Laps
1 113 Joel Armstrong Shiloh Cyclery/Dirt Rag Magazine 38 30 6
2 33 Brett Jarolimek The Bike Gallery 31 25 6
3 198 Trygve Noreng 32 22 6
4 206 Kelly Ryan River City Bicycles 28 19 6
5 50 Tim Butler River City Bicycles 41 17 6
6 366 Doug Wilmes River City Bicycles 27 15 6
7 203 David Diviney Half Fast Velo 39 13 6
8 90 Andy McKerrow The Bike Gallery 11 6
9 179 Neal Bibler Team S+M 29 9 6
10 346 James Crone 20 7 6
11 146 Eddie French Super Relax Concept 40 5 6
12 64 Jacob Furniss Eddy Merkin 27 4 6
13 370 Garret Heitman Clif Bar 31 3 6
14 193 Scott Bradway Team S+M 36 2 6
15 153 Colby Brooks Meschke Cycles 29 1 6
16 45 Brian Austin bicycleattorney.com 29 6
17 169 Greg Adams Bridgetown Velo 28 6
18 284 Kevin Condron Gentle Lovers 34 6
19 167 David Bisers Veloshop 26 6
20 197 Robert Christensen Bridgetown Velo 34 6
21 242 Mike Bene Veloshop 4
DNF 87 James Tervo Artisan Family Racing 37 4

Junior Men 14-18

Num Name Team Age Points Laps
1 297 Ethan Hormann Forza Jet Velo 14 30 5

Junior Men U14

Num Name Team Age Points Laps
1 57 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 12 30 4
2 37 Brock Emry River City Bicycles 9 25 4
3 247 Wylie Bryant River City Bicycles 9 22 4
4 342 Skyler Gober 9 19 4
5 372 Ben Sprouse 10 17 4
6 229 Joshua Clark Cyclepath Racing 9 15 4
7 216 Cole Robinson 11 13 3
8 231 Ben Clark Cyclepath Racing 7 11 3

Junior Women

Num Name Team Age Points Laps
1 294 fiona graham Beaverton Bicycle Club 14 30 4
2 70 Kara Helgren Forza Jet Velo 14 25 4
3 41 Ellie Engelen NoMad Sports Club 11 22 3
4 303 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club 18 19 3
5 74 Marisa Reid Forza Jet Velo 11 17 3
6 331 Mikaela Saltzberg Specialized River City Bicycles 10 15 3

Pro, Expert Women

Name Team
1 Wendy Williams River City Bicycles
2 Brigette Brown River City Bicycles
3 Dani Dance River City Bicycles
4 Marila Alvares The Bike Gallery
5 Elizabeth Cardinal Veloshop
6 Laurel Gitlen Gentle Lovers
7 Susan Sherman

Pro, Semi-Pro Men

Name Team
1 Shannon Skerritt Bike Gallery/Chris King
2 Ian Brown River City Bicycles
3 John McCaffrey bicycleattorney.com
4 chad swanson Team S+M
5 Damian Schmitt Sunnyside Sports
6 Kevin Hulick Gentle Lovers
7 Patrick Wilder Cyclepath Racing
8 Michael Gallagher River City Bicycles
9 Pete Zlatnik The Bike Gallery
10 Nelson Snyder Cyclepath Racing
11 Martin Baker bicycleattorney.com
12 Steven Hunter Veloshop
13 John Walrod River City Bicycles
14 Jonathan Myers Team S+M
15 Mathew Hall Ira Ryan Cycles/Veloshop
16 Brian Ellin Veloshop
17 Ryan Weaver River City Bicycles

Pro/Expert Women

Num Name Team Age Points Laps
1 139 Wendy Williams River City Bicycles 38 30 6
2 6 Brigette Brown River City Bicycles 32 25 6
3 5 Dani Dance River City Bicycles 35 22 6
4 22 Marila Alvares The Bike Gallery 36 19 5
5 88 Elizabeth Cardinal Veloshop 32 17 5
6 281 Laurel Gitlen Gentle Lovers 32 15 5
7 80 Susan Sherman 38 13 5

Pro/Semi-pro Men

Num Name Team Age Points Laps
1 1 Shannon Skerritt Bike Gallery/Chris King 36 30 6
2 372 Ian Brown River City Bicycles 25 6
3 205 John McCaffrey bicycleattorney.com 42 22 6
4 147 chad swanson Team S+M 30 19 6
5 371 Damian Schmitt Sunnyside Sports 28 17 6
6 323 Kevin Hulick Gentle Lovers 34 15 6
7 30 Patrick Wilder Cyclepath Racing 34 13 6
8 353 Michael Gallagher River City Bicycles 33 11 6
9 11 Pete Zlatnik The Bike Gallery 36 9 6
10 31 Nelson Snyder Cyclepath Racing 36 7 6
11 114 Martin Baker bicycleattorney.com 40 5 6
12 15 Steven Hunter Veloshop 27 4 6
13 369 John Walrod River City Bicycles 31 3 6
14 76 Jonathan Myers Team S+M 40 2 6
15 240 Mathew Hall Ira Ryan Cycles/Veloshop 29 1 6
16 373 Brian Ellin Veloshop 6
17 141 Ryan Weaver River City Bicycles 30 6
DNF 3 Matthew Slaven Kona Factory Team 30 5

Singlespeed

Num Name Team Age Points Laps
1 90 Andy McKerrow The Bike Gallery 33 30 7
2 141 Ryan Weaver River City Bicycles 30 25 7
3 30 Patrick Wilder Cyclepath Racing 34 22 7
4 114 Martin Baker bicycleattorney.com 40 19 7
5 64 Jacob Furniss Eddy Merkin 27 17 7
6 11 Pete Zlatnik The Bike Gallery 36 15 7
7 31 Nelson Snyder Cyclepath Racing 36 13 7
8 13 Dan Porter Cyclepath Racing 35 11 7
9 353 Michael Gallagher River City Bicycles 33 9 7
10 240 Mathew Hall Ira Ryan Cycles/Veloshop 29 7 7
11 66 Eric Tsai The Bike Gallery 26 5 7
12 44 Matt Cardinal The Bike Gallery 35 4 7
13 135 Tony Pereira Veloshop 38 3 7
14 242 Mike Bene Veloshop 40 2 7
15 10 John Dorfer Veloshop 29 1 7
16 203 David Diviney Half Fast Velo 39 7
17 47 Brian Garretson Veloshop 24 7
18 136 Ethan Furniss Eddy Merkin 23 7
19 7 Ron Strasser Team S+M 58 7
20 115 Scott Barker 37 7
21 139 Wendy Williams River City Bicycles 38 7
22 167 David Bisers Veloshop 26 7
23 99 Kris Schamp The Bike Gallery 40 7
24 60 Steven Basden Half Fast Velo 42 7
25 215 Doug Moak River City Bicycles 33 7
26 116 David Burnard 51 7
27 236 Jake Rosenfeld 39 6
28 348 Bryan Kappa Vike Trike III 25 6
29 310 Craig Austin Half Fast Velo 44 6
30 168 Justin Gorder Gateway Speed Zone 25 6
31 125 Russell Gober Hammer Nutrition 41 6
32 131 Bret Berner Team BMX 31 6
33 27 Todd Sexton Guinness Cycling Team 37 5
DNF 337 danny klube 30 3

Sport Men 19-39

Num Name Team Age Points Laps
1 28 Paolo Dabbeni Splash Cycling Team 39 30 5
2 177 James Westfall 27 25 5
3 252 Ben Edwards 32 22 5
4 236 Jake Rosenfeld 39 19 5
5 367 Charlie Wicker Word-RCB 38 17 5
6 322 Zach Sachen Cyclepath Racing 33 15 5
7 234 Jeff Edes Team S+M 37 13 5
8 343 Daniel Sprouse 39 11 5
9 181 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles 34 9 5
10 312 brett boyles United Finance 37 7 5
11 94 Ted Byram 34 5 5
12 165 Chris Cottingham bicycleattorney.com 37 4 5
13 345 Casey McDonald OrganicAthlete 30 3 5
14 266 Matt Kavanagh 36 2 5
15 358 Brian Spears Half Fast Velo 38 1 5
16 330 Kirk Edwards Gateway/Speedzone 33 5
17 246 David Liebert Cyclepath Racing 34 5
18 329 Austin Arguello United Finance 16 5
19 56 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 39 5
20 55 Darrin Joos The Bike Gallery 31 5
21 105 Matt Distefano 26 5
22 160 Paul Toufar bicycleattorney.com 32 5
23 104 Jimmy Cavalieri 36 5
24 360 jason pfeifer bicycleattorney.com 39 5
25 144 Edward (Ted) Chaplain 32 5
26 368 Paul DeVries 343 Racing 39 5
27 23 Troy Logue Beaverton Bicycle Club 34 5
28 163 Nathan Savage Crazy Badgers 32 5
29 327 Brian Johnson Silly Yak Cycling 36 5
30 134 Justin Stenkamp 30 5
31 235 Barrett Reiner 22 5
32 155 Adrian Black 29 5
33 83 Chris Ellsworth 23 5
34 363 Brent Dombrowski Cyclepath Racing 34 4
35 365 Aaron Baker 14 4
DNF 355 Robin Frehsee 27 2

Sport Men 40+

Num Name Team Age Points Laps
1 61 Chris Sautter Word-RCB 41 30 5
2 43 Anthony Ohotto Word-RCB 41 25 5
3 260 Bob Jacobs bicycleattorney.com 41 22 5
4 85 Greg O'Brien Word-RCB 42 19 5
5 20 Brian Engelen NoMad Sports Club 46 17 5
6 38 mark Emry Brock Racing Team 43 15 5
7 161 David German Sunset Cycles/CycleOne 42 13 5
8 53 Terry Mitchell 41 11 5
9 154 William Goritski Tireless Velo 45 9 5
10 25 Jeff Vine NoMad Sports Club 43 7 5
11 222 Pete Conklin 44 5 5
12 362 Trig Rogers bicycleattorney.com 41 4 5
13 350 Lawrence Jobe 3 5
14 357 Chris Tauscher Specialized River City Bicycles 47 2 5
15 332 Jeff Tedder United Finance 47 1 5
16 191 Doug Brecht Cedar Mill Velo 43 5
17 217 Mark Robinson 49 5
18 277 Kevin Wolfe 42 5
19 361 Emile Lemoine bicycleattorney.com 43 5
20 118 Ken Benson Crazy Badgers 46 5
21 259 Jim Stuck OrganicAthlete 42 5
22 63 Damon Webster Columbia River Velo 46 5
23 108 Gary Smith 48 5
24 233 Stanley Bercovitz 45 5
25 288 Russell Gober Hammer Nutrition 41 4
26 164 Carl Essl Crazy Badgers 48 4
27 159 Kerry Ketcham Crazy Badgers 46 4
DNF 364 Todd Baker 41 2

Sport Men 50+

Num Name Team Age Points Laps
1 7 Ron Strasser Team S+M 58 30 5
2 220 David Luoma Guinness Cycling Team 25 5
3 89 James Thiele Team Rose City 50 22 5
4 287 David Burnard 51 19 5
5 267 marcus swanson Half Fast Velo 50 17 5
6 253 Dieter Hoffmann 50 15 5
7 356 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 51 13 5
8 258 Ike Kendrick 54 11 4

Sport Women 19-39

Num Name Team Age Points Laps
1 84 Megan Chinburg 28 30 6
2 315 Sarah Sturdy PONY 30 25 6
3 316 Megan Murray PONY 26 22 6
4 145 Shannon Holt Super Relax Concept 39 19 6
5 18 Beth Chase Veloshop 31 17 6
6 148 Anna Saltonstall Team S+M 31 15 6
7 349 Kristin Wille Portland Velo 24 13 6
8 102 Kristen Marlo Warren HAK Racing 37 11 6
9 142 Jennafer Herold Eddy Merkin 22 9 5
10 100 Dawn Guildner The Bike Gallery 36 7 5
11 140 Rachael Kubik 24 5 5
12 127 Rachael Parker Hammer Nutrition 38 4 5
DNF 21 Elicia Cardenas Veloshop 31 4
DNF 354 Amy Loftus 28 3
DNF 71 Jennifer Schweitzer 31 2

Sport Women 40+

Num Name Team Age Points Laps
1 26 Connie Vine NoMad Sports Club 43 30 6
2 143 William Goritski Tireless Velo 45 25 6
3 75 Pam Reid Team Rose City 50 22 6
4 111 Barbara Thiele Team Rose City 54 19 6
5 78 Renee Pype Team S+M 40 17 5
6 291 Joanne Leyva NoMad Sports Club 47 15 5