Portland MTB Short Track Series

Portland, OR
July 23, 2007

Part of the Portland MTB Short Track Series

Updated April 29, 2009 at 10:47 AM

Beginner Men

Num Name Team Age Points Laps
1 65 David Saltzberg Specialized River City Bicycles 41 30 4
2 107 Ken Lindhorst 43 25 4
3 317 Nick Williams 29 22 4
4 59 Will Cortez Kissler's Cyclery 29 19 4
5 841 Ryan Gillespie 32 17 4
6 51 Russell Holzinger 28 15 4
7 211 Will McDonald 23 13 4
8 241 Steve Long North River Racing 54 11 4
9 62 Eric Bryant River City Bicycles 45 9 4
10 338 Tom Rousculp 32 7 4
11 101 Derek Batchelder Trail Head Cycles 15 5 4
12 374 Christopher Dieringer 20 4 4
13 298 Jon DeLeonardo 27 3 4
14 131 Bret Berner Team BMX 31 2 4
15 235 Barrett Reiner 22 1 4
16 212 Dave Bicknell 32 4
17 341 Eddie Wang River City Bicycles 30 4
18 128 Chris Frey 33 4
19 399 Jeffrey Johnson Team Beer 39 4
20 301 Keith Ferrante 26 4
21 67 James Reinhart 40 4
22 383 Todd Williams 35 4
23 95 Steve McAdoo 43 4
24 346 Kevin Magula 28 4
25 334 Steve Bryant 39 4
26 110 James Marron 34 3
27 237 Einar Traa 64 3
28 384 Greig N. Fredericks 51 3
29 382 Andrew Mork 39 3
30 347 Ashton Thurneyssen 24 2

Beginner Women

Num Name Team Age Points Laps
1 225 Miriam Gillow-Wiles Portland State University 28 30 4
2 328 Sierra Callahan 28 25 4
3 381 Amber Clark Team Beer 30 22 4
4 73 Lori Jensen 47 19 4
5 336 Michelle Kunec 24 17 3
6 292 Kimberly Long Endo & the Back Peddlers 39 15 3
7 126 Darquise Cloutier 43 13 3

Expert Men

Num Name Team Age Points Laps
1 179 Neal Bibler Team S+M 29 30 6
2 113 Joel Armstrong Shiloh Cyclery/Dirt Rag Magazine 38 25 6
3 33 Brett Jarolimek The Bike Gallery 31 22 6
4 283 Nick Gibson 28 19 6
5 346 James Crowe 20 17 6
6 64 Jacob Furniss Eddy Merkin 27 15 6
7 45 Brian Austin bicycleattorney.com 29 13 6
8 203 David Diviney Half Fast Velo 39 11 6
9 14 Peter Lunoak 30 9 6
10 87 James Tervo Artisan Family Racing 37 7 6
11 12 Jonathan Vinson Veloshop 35 5 6
12 398 rich cramer bicycleattorney.com 47 4 6
13 193 Scott Bradway Team S+M 36 3 6
14 242 Mike Bene Veloshop 40 2 6
15 150 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 29 1 6
16 311 Ryan McFarling YakiBRA 33 6
17 42 Adrian Olmstead HUP United 32 6
18 167 David Bisers Veloshop 26 6
19 282 Rich Cowan Veloce Racing 33 6
20 385 Ruben Markstrom 31 6
21 194 Brian Nilsson Yakima Bike Vigilantes 39 6
22 10 John Dorfer Veloshop 29 6
23 47 Brian Garretson Veloshop 24 6
24 215 Doug Moak River City Bicycles 33 5
25 320 Colin Maher River City Bicycles 32 5
26 90 Andy McKerrow The Bike Gallery 33 4
DNF 206 Kelly Ryan River City Bicycles 28 4

Junior Men 14-18

Num Name Team Age Points Laps
1 297 Ethan Hormann Forza Jet Velo 14 30 4
2 378 Zach Bowden 25 4

Junior Men U14

Num Name Team Age Points Laps
1 57 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 12 30 4
2 247 Wylie Bryant River City Bicycles 9 25 4
3 351 Wyatt Cooper 22 4
4 37 Brock Emry River City Bicycles 9 19 3
5 229 Joshua Clark Cyclepath Racing 9 17 3
6 98 Julian Roden The Bike Gallery 10 15 3
7 117 Camden Morey Forza Jet Velo 10 13 3
8 342 Skyler Gober 9 11 3
9 376 Reed Stephenson 9 9 3

Junior Women

Num Name Team Age Points Laps
1 70 Kara Helgren Forza Jet Velo 14 30 3
2 74 Marisa Reid Forza Jet Velo 11 25 3
3 41 Ellie Engelen NoMad Sports Club 11 22 3
4 331 Mikaela Saltzberg Specialized River City Bicycles 10 19 2

Pro, Expert Women

Name Team
1 Dani Dance River City Bicycles
2 Marila Alvares The Bike Gallery
3 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles
4 Kelly Bradway Parett

Pro, Semi-Pro Men

Name Team
1 Shannon Skerritt Bike Gallery/Chris King
2 Matthew Slaven Kona Factory Team
3 Chris Brandt Collin's Cycle Shop
4 John McCaffrey bicycleattorney.com
5 Ian Brown River City Bicycles
6 Tony Kic Gentle Lovers
7 Kevin Hulick Gentle Lovers
8 Nelson Snyder Cyclepath Racing
9 Patrick Wilder Cyclepath Racing
10 chad swanson Team S+M
11 Jonathan Myers Team S+M
12 Pete Zlatnik The Bike Gallery
13 Mathew Hall Ira Ryan Cycles/Veloshop
14 Cary Miller Team S+M
15 Steven Hunter Veloshop
16 Michael Gallagher River City Bicycles
17 Ryan Weaver River City Bicycles
18 Martin Baker bicycleattorney.com
19 Jason Lewis Veloce Racing

Pro/Expert Women

Num Name Team Age Points Laps
1 5 Dani Dance River City Bicycles 35 30 6
2 22 Marila Alvares The Bike Gallery 36 25 6
3 318 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 33 22 5
4 79 Kelly Bradway Parett 39 19 5

Pro/Semi-pro Men

Num Name Team Age Points Laps
1 1 Shannon Skerritt Bike Gallery/Chris King 36 30 6
2 3 Matthew Slaven Kona Factory Team 30 25 6
3 375 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 33 22 6
4 205 John McCaffrey bicycleattorney.com 42 19 6
5 372 Ian Brown River City Bicycles 28 17 6
6 171 Tony Kic Gentle Lovers 29 15 6
7 323 Kevin Hulick Gentle Lovers 34 13 6
8 31 Nelson Snyder Cyclepath Racing 36 11 6
9 30 Patrick Wilder Cyclepath Racing 34 9 6
10 147 chad swanson Team S+M 30 7 6
11 76 Jonathan Myers Team S+M 40 5 6
12 11 Pete Zlatnik The Bike Gallery 36 4 6
13 240 Mathew Hall Ira Ryan Cycles/Veloshop 29 3 6
14 186 Cary Miller Team S+M 35 2 6
15 15 Steven Hunter Veloshop 27 1 6
16 353 Michael Gallagher River City Bicycles 33 6
17 141 Ryan Weaver River City Bicycles 30 6
18 114 Martin Baker bicycleattorney.com 40 6
19 29 Jason Lewis Veloce Racing 34 6

Singlespeed

Num Name Team Age Points Laps
1 90 Andy McKerrow The Bike Gallery 33 30 5
2 141 Ryan Weaver River City Bicycles 30 25 5
3 353 Michael Gallagher River City Bicycles 33 22 5
4 31 Nelson Snyder Cyclepath Racing 36 19 5
5 12 Jonathan Vinson Veloshop 35 17 5
6 3 Matthew Slaven Kona Factory Team 30 15 5
7 240 Mathew Hall Ira Ryan Cycles/Veloshop 29 13 5
8 44 Matt Cardinal The Bike Gallery 35 11 5
9 66 Eric Tsai The Bike Gallery 26 9 5
10 242 Mike Bene Veloshop 40 7 5
11 167 David Bisers Veloshop 26 5 5
12 10 John Dorfer Veloshop 29 4 5
13 64 Jacob Furniss Eddy Merkin 27 3 5
14 135 Tony Pereira Veloshop 38 2 5
15 236 Jake Rosenfeld 39 1 5
16 7 Ron Strasser Team S+M 58 5
17 47 Brian Garretson Veloshop 24 5
18 136 Ethan Furniss Eddy Merkin 23 5
19 220 David Luoma Guinness Cycling Team 50 5
20 357 Chris Tauscher Specialized River City Bicycles 47 5
21 60 Steven Basden Half Fast Velo 42 5
22 99 Kris Schamp The Bike Gallery 40 5
23 348 Bryan Kappa Vike Trike III 25 5
24 166 josh bartlemay Beer Powered Bike 24 5
25 215 Doug Moak River City Bicycles 33 5
26 380 John Howe Team Beer 35 5
27 267 marcus swanson Half Fast Velo 50 5
28 168 Justin Gorder Gateway Speed Zone 25 5
29 131 Bret Berner Team BMX 31 4
30 125 Russell Gober Hammer Nutrition 41 4
DNF 116 David Burnard 51 4
DNF 203 David Diviney Half Fast Velo 39 4
DNF 114 Martin Baker bicycleattorney.com 40 2
DNF 40 Chris DiStefano You Can't Spell Awesome Without Me 39 1
DNF 11 Pete Zlatnik The Bike Gallery 36 0

Sport Men 19-39

Num Name Team Age Points Laps
1 236 Jake Rosenfeld 39 30 5
2 252 Ben Edwards 32 25 5
3 345 Casey McDonald OrganicAthlete 30 22 5
4 28 Paolo Dabbeni Splash Cycling Team 39 19 5
5 94 Ted Byram 34 17 5
6 343 Daniel Sprouse 39 15 5
7 271 John Crawford Portland Velo 21 13 5
8 234 Jeff Edes Team S+M 37 11 5
9 162 Andrew Holder 33 9 5
10 165 Chris Cottingham bicycleattorney.com 37 7 5
11 358 Brian Spears Half Fast Velo 38 5 5
12 355 Robin Frehsee 27 4 5
13 243 Dan Comminette 30 3 5
14 181 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles 34 2 5
15 177 James Westfall 27 1 5
16 104 Jimmy Cavalieri 36 5
17 81 David Prause Nogin Velo Club 36 5
18 132 Christopher Dyer Augustus 32 5
19 19 Erik Haunold Veloshop 37 5
20 312 brett boyles United Finance 37 5
21 160 Paul Toufar bicycleattorney.com 32 5
22 392 Matt Blakeley-Smith EWEB Windpower 31 5
23 173 Jason Carothers 30 5
24 105 Matt Distefano 26 5
25 396 corey martin Cerberus 36 5
26 246 David Liebert Cyclepath Racing 34 5
27 305 Jared White 26 5
28 368 Paul DeVries 343 Racing 39 5
29 115 Scott Barker 38 5
30 397 Otis Rubottom 34 5
31 39 Csaba Kormendy 35 5
32 262 Justin Graybeal bicycleattorney.com 26 5
33 144 Edward (Ted) Chaplain 32 5
34 52 Shawn Rader 29 5
35 235 Barrett Reiner 22 5
36 389 Scott Korn 33 5
37 394 Jeff Belozer Belozerwood 27 5
38 386 Jeff Nelson Yakima Bike Vigilantes 26 5
39 327 Brian Johnson Silly Yak Cycling 36 5
40 163 Nathan Savage Crazy Badgers 32 5
41 134 Justin Stenkamp 30 5
42 83 Chris Ellsworth 23 5
43 377 Robert Davis 38 5
44 379 John Baldwin 26 5
45 58 Tyrone Long 38 5
46 23 Troy Logue Beaverton Bicycle Club 34 4
DNF 395 Tony Wood Belozerwood 22 1

Sport Men 40+

Num Name Team Age Points Laps
1 390 Todd Embree EWEB Windpower 40 30 5
2 61 Chris Sautter Word-RCB 41 25 5
3 85 Greg O'Brien Word-RCB 42 22 5
4 154 William Goritski Tireless Velo 45 19 5
5 20 Brian Engelen NoMad Sports Club 46 17 5
6 388 Dave Warwick Gateway/Speedzone 40 15 5
7 38 mark Emry Brock Racing Team 43 13 5
8 43 Anthony Ohotto Word-RCB 41 11 5
9 149 Paul Anderson Half Fast Velo 42 9 5
10 362 Trig Rogers bicycleattorney.com 41 7 5
11 124 Tom Boyd 42 5 5
12 222 Pete Conklin 44 4 5
13 25 Jeff Vine NoMad Sports Club 43 3 5
14 54 Tim Goss Tireless Velo 41 2 5
15 361 Emile Lemoine bicycleattorney.com 43 1 5
16 195 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 46 5
17 217 Mark Robinson 49 5
18 277 Kevin Wolfe 42 5
19 357 Chris Tauscher Specialized River City Bicycles 47 5
20 233 Stanley Bercovitz 45 5
21 118 Ken Benson Crazy Badgers 46 5
22 63 Damon Webster Columbia River Velo 46 5
23 108 Gary Smith 48 5
24 288 Russell Gober Hammer Nutrition 41 5
25 393 Andrew Wilson Veloshop 47 4
26 159 Kerry Ketcham Crazy Badgers 46 4
DNF 17 John Hunt 40 3
DQ 53 Terry Mitchell 41

Sport Men 50+

Num Name Team Age Points Laps
1 7 Ron Strasser Team S+M 58 30 5
2 220 David Luoma Guinness Cycling Team 50 25 5
3 287 David Burnard 51 22 5
4 264 Joe Hamilton Mari's Coffee 51 19 5
5 89 James Thiele Team Rose City 50 17 5
6 265 Patrick Coughlin AOMS Racing 55 15 5
7 267 marcus swanson Half Fast Velo 50 13 5
8 356 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 51 11 5
9 258 Ike Kendrick 54 9 4

Sport Women 19-39

Num Name Team Age Points Laps
1 315 Sarah Sturdy PONY 30 30 4
2 71 Jennifer Schweitzer 31 25 4
3 84 Megan Chinburg 28 22 4
4 145 Shannon Holt Super Relax Concept 39 19 4
5 316 Megan Murray PONY 26 17 4
6 18 Beth Chase Veloshop 31 15 4
7 214 Jennifer Caldwell Team Group Health 30 13 4
8 21 Elicia Cardenas Veloshop 31 11 4
9 102 Kristen Marlo Warren HAK Racing 37 9 4
10 349 Kristin Wille Portland Velo 24 7 4
11 100 Dawn Guildner The Bike Gallery 36 5 4
DNF 142 Jennafer Herold Eddy Merkin 22 2
DNF 148 Anna Saltonstall Team S+M 31 1

Sport Women 40+

Num Name Team Age Points Laps
1 143 William Goritski Tireless Velo 45 30 4
2 26 Connie Vine NoMad Sports Club 43 25 4
3 75 Pam Reid Team Rose City 50 22 4
4 291 Joanne Leyva NoMad Sports Club 47 19 4
5 111 Barbara Thiele Team Rose City 54 17 4
6 32 Laura La Rosa 42 15 4
7 78 Renee Pype Team S+M 40 13 4
8 387 Meg Mautner NoMad Sports Club 11 2