Mt. Tabor Series

Portland, OR
July 10, 2019

Part of the Mt. Tabor Series

For results questions, please contact Chief Judge: Emily Marshall

Updated July 10, 2019 at 9:51 PM

Masters 40+ Men

Num Name Team
1 177 Shannon Skerritt
2 914 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team
3 816 Calon Russell
4 608 Michael Girard
5 4309 Chris Thoman Perthes Awareness Cycling Team
6 4132 Dolan Halbrook Perthes Awareness Cycling Team
7 508 Greg Stokes Hammer Velo
8 993 Greg Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
9 197 Mathew Braun Perthes Awareness Cycling Team
10 4164 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
11 648 Bob Duffy Western Bikeworks
12 349 Andrej Miske Team Dr Will Bar
13 594 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team
14 62 Michael Catterall
15 774 Steve Chapin
16 649 Sean Thielen HCH-CrossCountry Mortgage
17 985 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law

Masters 50+ Men

Num Name Team
1 161 David Sherman Team Dr Will Bar
2 4041 Jonathan Nelson Mt. Hood Velo
3 905 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
4 306 John Hatfield Dialed Cycling Team
5 321 David Hart Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
6 5621 Mark Hall
7 4151 Dave Petermeier Planet PDX Cycling
8 679 Tom Hill bicycleattorney.com
9 4194 Bob Jacobs bicycleattorney.com
10 5256 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
11 670 Larry Hiday Swift Racing PDX
12 824 Brad Gebhard

Men 3

Num Name Team
1 383 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
2 579 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling
3 304 Patrick Connor Holtey Law p/b Peak Condition
4 738 Chris Thomas TCNF.LEGAL Racing Team
5 3068 Garret Holbrook Team Oregon p/b Rodda Paint
6 327 Conor Fitzgerald Team Oregon p/b Rodda Paint
7 309 Keith McIntire HCH-CrossCountry Mortgage
8 570 Edward Wright Holtey Law p/b Peak Condition
9 782 Ira Ryan Breadwinner Cycles
10 526 Joshua Petri
11 218 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition
12 547 Matthew Toupal bicycleattorney.com
13 512 Xavier Lopez
14 712 Isaac Tarter
15 358 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition
DNF 314 Matt Bloom Byzick + Company Cycling
DNF 414 Victoria Jansen Byzick + Company Cycling

Men 4

Num Name Team
1 4060 Jesse Tonkinson Dialed Cycling Team
2 4315 Nick Kendsersky
3 5043 Charlie Leveroni
4 4185 Patrick Dailey
5 4336 Devin Bailly
6 5127 Spencer Parise Team UP
7 5331 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint
8 4310 Charlie Douthwaite
9 5225 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
10 4000 Spencer Bonney
11 5244 Nathan Scott Dialed Cycling Team
12 8103 Jacob Smith
13 4180 Matt Jamison Grouptrail Cycling
14 4176 Ben Pederson Grouptrail Cycling
15 5194 Alan Plank Dialed Cycling Team
16 4241 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
17 5271 Kenath Sponsel
18 59 Adriel Klein
19 4148 Connor Shimamoto
20 4043 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling
21 4028 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team
22 4213 Brandon Pendergrass

Men 5

Num Name Team
1 5531 Tom Smith
2 5580 Benjamin Westphal
3 5689 Justin Philips Swift Racing PDX
4 5239 Andrew Weiler Dialed Cycling Team
5 5537 David Turner
6 5647 Sean Phelps
7 5397 Aaron Edmonds
8 5581 Daniel Hanssler Team Oregon p/b Rodda Paint
9 5192 Logan Mercer The Club Roule
10 63 Zac Garrard
11 8158 Federico Spedini
12 5125 Ryan Price The Club Roule
13 65 Michael Springer
14 5291 Raeseong Kang
15 5036 Matthew Brody
16 8089 Alex Amparo Dialed Cycling Team
17 5710 Tobias Sindesen
18 74 Kyle Cassidy
19 5067 Joe Thoits The Club Roule
20 5441 Phil Traylor The Club Roule
21 8067 Rowan Jacobs bicycleattorney.com

Senior Men

Num Name Team
1 58 Austin Arguello
2 105 Lucas Strain
3 829 Emmett Culp Holtey Law p/b Peak Condition
4 128 Andrew Coe PDX TI
5 848 Andrew Loaiza Cyclepath PDX Racing
6 836 Harrison Harb River City Bicycles - Bike Law
7 697 Colin Dunlap HCH-CrossCountry Mortgage
8 102 Felipe Nystrom Western Bikeworks
9 891 Christian Lam
10 853 Noble Guyon
11 843 Anthony Monteleone
12 988 John Leonard
13 66 Tyler Aquino
14 114 Evan Murphy
15 297 Clara Honsinger
16 337 Philippe Gauthier Holtey Law p/b Peak Condition
17 822 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition
18 809 Gregory Kell Holtey Law p/b Peak Condition
19 623 Josh Mitchell bicycleattorney.com
20 117 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law
21 916 Sam Harbison Holtey Law p/b Peak Condition
22 845 Daniel Guiney
23 686 Mico Macri
DNF 101 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law
DNF 777 Stephen Bedford Holtey Law p/b Peak Condition

Senior Women

Num Name Team
1 203 Laura Parsons
2 212 Sara Bird bicycleattorney.com
3 414 Victoria Jansen Byzick + Company Cycling
4 7088 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
5 243 Lori Brault
6 412 Laura Trace bicycleattorney.com

Women 4/5

Num Name Team
1 7220 Nicole Marek
2 7172 Dana Orth
3 13 Glori Campbell
4 7026 Katlyn Giombolini
5 7035 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
6 61 Sierra Domaille
7 7028 Nicole Beckwith Team Nonstop
8 64 Nikki Balderson bicycleattorney.com
9 60 Elizabeth White
10 7136 Sarah Eustis bicycleattorney.com
11 7042 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
12 7135 Sonja Ebert Dialed Cycling Team