Cooper Spur Cyclocross

Cooper Spur, OR
October 04, 2015
If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated March 25, 2020 at 3:29 PM

Beginner Men

Name Time
1 jim scott 30:23
2 Alastair Cox 32:24
3 Scott Graves 33:11
4 jimmy Pacheco 34:07
5 Chris Wimer 36:46
6 Allison Combs 29:44

Beginner Women

Name Time
1 Julia Gonzales 37:18
2 Kate McGeeney 39:16
3 Jennifer Adamy 40:10
4 Lydia Lehner 46:45
5 Vikki Bourcier 48:57
DNF Alina Dussart 48:57

Category A

Name Time
1 Carl Decker 1:03:18
2 Brennan Wodtli 1:03:39
3 Seth Patla 1:06:38
4 Gabriel Linn 1:06:52
5 Jeremy Russell 1:01:11
6 1:02:50
7 Jeff Smith 1:03:36
8 John Gill 1:06:51
9 Stephen Hartzel 1:01:03

Category B

Name Time
1 Ryan Funke 41:47
2 Matthew Paez 42:19
3 Shawn Small 43:05
4 Matthew White 43:13
5 Matt Faunt 43:49
6 Adam Valls 44:18
7 Brad Davidson 44:56
8 tristan bond 45:17
9 Thomas Pastor 45:21
10 Chris Page 45:55
11 Rafe Lehner 46:33
12 Nathanael Hart 46:44
13 Cory Solo 46:47
14 Grant Headley 47:42
15 Ryan Seward 47:59
16 Caleb Trumbull 49:38
17 Matthew Monbouquette 44:13
18 josue Jimenez 43:17

Category C

Name Time
1 Paul Furst 42:30
2 Greg Brandelli 43:08
3 Justin Guidroz 44:14
4 Riley Combs 47:08
5 Bradley Parker 47:44
6 Sam Pitcavage 48:09
7 Cooper Irwin 48:43
8 Ron Lewis 49:21
9 Sam Haffner 41:53
10 Matt Barney 42:24
11 Hannah Hart 47:05

Clydesdale

Name Time
1 Walter Mcknight 42:59
2 Jack Trumbull 43:43
3 Mark Thomas 44:28
4 Tim Schauer 45:21
5 Seth Daniels 45:53
6 Tony Dirks 48:16
7 John Martin 49:43
8 Mike Reddig 40:46

Junior Men

Name Time
1 Davis Melkonian 33:46
2 Paul Furst 34:48
3 Caleb Trumbull 35:12
4 Jace Petersen 37:06
5 Jacob Smith 38:56
6 Cassell Lefevre 30:12
7 Cooper Irwin 31:05
8 Walker Hendricks 32:34
9 Miles Revenaugh 32:38
10 Parker Green 32:53
11 aidan gonzales 36:10
12 Benjamin Boroff 37:56
13 Benicio Thorne 37:56
14 Connor Adamy 37:56
15 Tanner Brownback 31:48
16 Sebastian Accetta 35:23

Junior Men 10-12

Name
1 Jacob Smith
2 Miles Revenaugh
3 aidan gonzales
4 Benjamin Boroff
5 Benicio Thorne
6 Tanner Brownback
7 Sebastian Accetta

Junior Men 13-14

Name
1 Caleb Trumbull
2 Jace Petersen
3 Cassell Lefevre
4 Walker Hendricks
5 Parker Green
6 Connor Adamy

Junior Men 15-16

Name
1 Davis Melkonian

Junior Men 17-18

Name
1 Paul Furst
2 Cooper Irwin

Junior Women

Name Time
1 Roxanna Hart 37:38
2 Keeley Brownback 37:38
3 Genevieve Bailly 37:38
4 Samantha Trost 30:40

Junior Women 10-12

Name
1 Roxanna Hart
2 Genevieve Bailly

Junior Women 13-14

Name
1 Keeley Brownback

Junior Women 15-16

Name
1 Samantha Trost

Masters 35+ A

Name Time
1 Shannon Skerritt 1:08:04
2 Andy Olsson 1:02:12
3 Paul Bourcier 1:04:12
4 Tre Hendricks 1:05:05
5 Jeff Curtes 1:05:11
6 Chris Moor 1:05:46
7 Webster Wilson 1:06:38
8 Mathew Braun 1:06:56
9 Donald Newlands 1:07:44
10 Shannon Boroff 1:07:56
11 Joshua DeGraff 1:08:14
12 David Prause 1:08:35
13 Mark DeResta 1:08:48
14 Rob Angelo 1:00:55
15 Christopher Van Tilburg 1:01:23
16 Alex Accetta 1:01:45
17 Murray Carlisle 1:02:10
18 Jason Zadow 1:03:19
19 Michael Rabinowitz 1:03:33
20 Andrew Suchocki 1:04:01
21 Mark Adamski 1:04:57
22 Dan Werle 1:05:34
23 Jeff Standish 1:07:04
24 Devin Bailly 1:07:20
DNF Ryan Marquardt 1:07:20
DNF Geoff Rice 1:07:20
DNF Neil Green 1:07:20
DNF 1:07:20

Masters 35+ B

Name Time
1 Andy Kunkler 42:32
2 Richard Rosko 42:36
3 Dave Kosanke 42:59
4 Thomas Pastor 43:13
5 Bryan McGeeny 43:21
6 Alexander Roddvik 43:23
7 Sean Reynolds 43:25
8 Aaron Tarnow 43:33
9 Brian Little 43:39
10 Chris Roberts 44:12
11 Bill Klingler 44:15
12 Gabriel Cabatic 44:18
13 walter burkhardt 44:18
14 Maury Harris 44:26
15 Ian Penner 44:47
16 David Rasca 44:57
17 Billy Holcomb 44:59
18 Nathan Engkjer 45:36
19 Steve Black 45:40
20 Jason Hughes 45:45
21 Greg Schutt 45:50
22 Chris Page 46:08
23 Terry Campbell 46:25
24 Ryan Morgan 46:31
25 Jack Trumbull 46:56
26 Marcus Marjama 47:13
27 Phillip M Trost 47:36
28 Seth Daniels 49:00
29 Paul O'Connor 49:00
30 Jeff Elton 49:59
DNF Josh Platis 49:59
DNF Scott Trautman 49:59
DNF Brian Spears 49:59

Masters 35+ C

Name Time
1 Eric Pool 44:49
2 Ian Stromquist 44:49
3 Curtis Haynie 45:37
4 Bob Crow 46:36
5 Tim Goss 47:06
6 Gary Kim 47:27
7 Chris Wierman 47:32
8 Jason Dotts 47:43
9 James Lais 48:44
10 O'Brien Andy 49:16
11 Steve Kresl 49:27
12 Jason Skelton 49:43
13 James Bender 49:53
14 Mark Hand 49:54
15 Jason schnerder 49:57
16 Todd Mobley 50:08
17 Chris Meilinger 50:38
18 Anthony Smith 51:50
19 Joshua Boelter 52:26
20 Paul DeVries 43:08
21 Matthew Cordeiro 43:57
22 David Stuben 48:52
DNF Justin Baxter 48:52

Masters 50+

Name Time
1 John Foulston 43:48
2 Steven Thorne 44:00
3 Michael Metz 44:10
4 Steve Petersen 44:17
5 Martin Fuss 44:20
6 Daniel Melkonian 44:53
7 Tom Hill 45:20
8 Joe Field 45:20
9 Mike Gilbert 47:01
10 David Luoma 47:31
11 Mack Stilson 47:53
12 Bob Croucher 47:53
13 Joseph Hoerner 48:45
14 Danny Knudsen 49:18
15 Ian Kennedy 49:18
16 Stefan Furst 49:39
17 Tom James 50:16
18 Mark Damon 41:50
19 George Laird 42:19
20 Mark Revenaugh 42:57
21 Tony Dirks 43:20
22 Nicholas Adamy 46:29
DNF Jon Gove 46:29
DNF Matthew Drake 46:29

Masters 60+

Name Time
1 Nathaniel Wells 46:32
2 Craig Mavis 48:52
3 Ron Strasser 49:12
4 Steve Lacey 41:55
5 John Nicholas 44:53
6 Edward Lanton 44:53
7 Tad Hodgert 50:03
DNF Steve Rapp 50:03

Masters Women 35+ A

Name Time
1 Kristina Hughes 37:33
2 Erica Wescott 37:40
3 Michelle Blackwood 38:20
4 Renee Scott 39:08
5 Ellene Smith 41:19
6 Anna Saltonstall 41:25
7 Heather VanValkenburg 41:40
8 Carly Heron 41:44

Masters Women 35+ B

Name Time
1 Sha-Marie Brown 44:15
2 Cecilia Becerra 45:51
3 Charlotte Gregson 45:52
4 Lori Brault 35:54
5 Danielle Reynolds 36:04
6 Becky Rice 36:31
7 Elaine Prause 36:39
8 Traci Smolen 37:10
9 Sherry Schwenderlauf 37:28
DNF Alison Betzing 37:28

Masters Women 45+

Name Time
1 Karen Goritski 39:46
2 Mary Skrzynski 40:33
3 Lora Melkonian 41:13
4 Leslie Carlson 42:16
5 Sue Hanna 44:37
6 Candida Hart 44:42
7 Donna Rosenberg 45:37
8 Sheilagh Griffin 35:58
9 Loraine Blake 36:15
10 Libby North 36:24
11 Jan Moss 39:13
12 Julie Ann Smith-Simonsen 40:29

Singlespeed

Name Time
1 Gabriel Linn 40:38
2 Seth Patla 42:03
3 Jeremy Russell 43:43
4 Ryan Barrett 43:58
5 Daniel Steinle 44:36
6 Scott Barker 45:13
7 Sam Caviglione 45:23
8 Ben Chinburg 45:40
9 Ryan Marquardt 47:35
10 Jack Trumbull 47:49
11 Ian Penner 49:00
12 David Luoma 49:41
13 Holland LaRue 43:01
14 Tom James 43:32
15 Carly Heron 46:52
16 Paul Kanz 49:39
DNF Jacob Furniss 49:39
DNF Kyle Ireton 49:39

Singlespeed Women

Name Time
1 Susannah Hart 26:52
2 Michelle Blackwood 27:33
3 Mari Little 27:47
4 Mielle Blomberg 28:23
5 Kathleen Martin 28:28
6 stacy class 30:05
7 Paisley Meekin 31:15
8 Julie Ann Smith-Simonsen 36:06

Unicycle

Name
1 Joseph Boquiren
2 Nathaniel Wells
3 Hannah Hart

Women A

Name Time
1 Laura Trace 1:05:27
2 Tina Brubaker 1:06:24
3 Jessica Gill 1:06:54
4 Julie Wilson 1:09:46
5 Jeanne Beko 1:00:51
DNF Stephanie Hahn 1:00:51
DNF Erika Miranda 1:00:51

Women B

Name Time
1 Sadie Grossman 41:03
2 Rachel Geiter 41:12
3 Iris Dougherty 42:24
4 Allison Quick 42:32
5 Emily Robey 44:06
6 Mari Little 46:02
7 Hilary Luther 36:09
8 Marie Marjama 36:47
9 Mari Little 37:01
10 Laura Beko 44:35

Women C

Name Time
1 Carolyn Day 44:27
2 Rebecca Hamilton 45:15
3 Heidi Nielsen 45:29
4 Kendall Accetta 36:51
5 Rachel Mavis 37:02
6 Rebecca Mellema 37:19
7 Kelsey Quinn 38:34
8 Amy Seymour 39:26
9 Becca Smith 43:47
10 Hayley McClure 44:06
DNF Sasha Akora 44:06