Psycho Cross Pseries

Eugene, OR
October 17, 2009

Part of the Psycho Cross Pseries

if you have questions or corrections, please email Sal Collura.

Updated November 12, 2009 at 12:29 PM

Beginner Men

Num Name Team
1 63 Zane Wheeler
2 286 Eric Martin
3 2227 Brian Claytor Pacific Power Blue Sky
4 1110 Nicholas Alden Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
5 2302 David MacFarlane Umpqua Velo
6 1944 Ken Rodgers Whitewater Designs
7 52 James Murez Hutch's-Eugene
8 62 Dirk Sivertis
9 78 Bryan Bandstra
10 287 Tim Christie
11 64 Ben Pierson
12 67 Ethan Wilson
13 49 Henry Gillow-Wiles

Beginner Women

Num Name
1 91 Holly Clarke
2 82 Ashley Keene
3 75 Meridy Farmer
4 92 Stephanie Hahn

Clydesdale

Num Name Team
1 828 George Beilstein Capitol Velo p/b Lifesource
2 3154 Bill Salbador

Fixed Gear

Num Name
1 521 Brian List
2 434 Melissa Boyd

Junior Boys 10-12

Num Name Team
1 714 Riley Albright Redline

Junior Boys 13-14

Num Name Team
1 236 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene
2 247 Mitchell Stevens Sunnyside Sports
3 238 Adam Oliver Hutch's-Eugene
4 244 Cameron Millar-Griffin

Junior Boys 15-16

Num Name Team
1 295 Timothy Jaynes Pistis
2 263 Cary Adams Pacific Power Blue Sky
3 271 Trevor Schauer River City Bicycles
4 270 Keith Fawcett Pistis

Junior Boys 17-18

Num Name Team
1 712 Kolben Preble Hammer Velo
2 294 Brian Fawcett Pistis
3 265 Walter Poulsen Team High Schol

Junior Girls 10-12

Num Name Team
1 705 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky
2 706 Emma Rosenberg Hutch's-Eugene
3 795 Sierra Kelly Jelly's Pirates

Junior Girls 13-14

Num Name Team
1 709 Samantha Schauer River City Bicycles

Masters Men Category C

Num Name Team
1 341 Jim Fischer Pacific Power Blue Sky
2 521 Brian List Pacific Power Blue Sky
3 1226 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky
4 529 Paul Kelly Jelly's Pirates
5 1957 Eric Ahlvin Pacific Power Blue Sky
6 2086 Mike Webb Bicycles 101
7 288 Justin Price Team Dirt/Mudslinger Events
8 2277 Cliff McCann Pistis

Masters Women

Num Name Team
1 1554 Joanne Stevens Sunnyside Sports
2 20 Cynthia Engel WebCyclery.com
3 419 Julia Fudge Poplollies
4 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
5 252 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky

Men 50+

Num Name Team
1 754 John Wilson Pacific Power Blue Sky
2 1340 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
3 69 Steve Lacey Showers Pass
4 591 Rick Gregory
5 2056 Ron Strasser Team S+M
6 561 Paul Mautner Team Rose City
7 517 Mark Miller Pacific Power Blue Sky
8 538 Jim Rantala WebCyclery.com
9 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
10 301 Darell Provencher Team Rose City

Men A Masters

Num Name Team
1 302 Todd Dye Pacific Power Blue Sky
2 830 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
3 83 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes
4 1955 Todd Embree Pacific Power Blue Sky
5 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 2016 david baker Sunnyside Sports

Men Category A

Num Name Team
1 84 Donald Reeb UC Santa Cruz Cycling
2 77 David Roth Signal
3 68 Brett Luelling Capitol Velo p/b Lifesource
4 74 Benjamin Kubas Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
5 835 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
6 107 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 2 Scotty Carlile Therapeutic Associates Cycling/GENR8

Men Category B

Num Name Team
1 80 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
2 70 Josh Cooper Pacific Power Blue Sky
3 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
4 127 Ron Sines Pacific Power Blue Sky
5 1952 Wes Cipriotti
6 356 James Shingleton Capitol Velo p/b Lifesource
7 2254 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
8 2316 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop
9 537 Scott Hill Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
10 1389 Mark Hafner Hutch's-Eugene
11 1257 Alex Reightley Veloce Racing
12 64 Jordan Bailey Chamois Chitters
13 735 Dave Palmer HPChiro/Scott's Cycling of Salem

Men Category B Masters

Num Name Team
1 56 Jason Tavakolian SLOCUM Rebound Racing
2 2134 Mark Bradley Fundamental
3 582 Tim Schauer Specialized
4 3144 Ken Starr Wheelworks
5 61 David Tsai SLOCUM Rebound Racing
6 53 Alexander Lehnert Camp Harlow
7 758 Chuck Hood Pactimo
8 865 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
9 2137 Richard Bush Pistis
10 340 Mark Magilner Half Fast Velo
11 48 Eric Aldinger
12 65 Dan Sheerin SLOCUM Rebound Racing
13 1252 Patrick McEnaney Pacific Power Blue Sky

Men Category C

Num Name Team
1 167 Joseph Ferron CAPA Cycling Team
2 2125 Mark Koller Ironclad Performance Wear
3 50 Jon Muyskens
4 296 Forest Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
5 1408 Brian Persons Pacific Power Blue Sky
6 1941 Rob Bingham
7 264 Michael Dishman Tri Fam Racing
8 294 Brian Fawcett Pistis

Singlespeed

Num Name Team
1 2524 Luke DeMoe HTFU
2 49 Paul Anderson Half Fast Velo
3 813 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing
4 2347 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
5 902 Andrew Bennett Redline
6 81 Boone Tompkins BMF
7 62 Garrett Kovacs Chamois Chitters
8 3132 Frank Chemotti Pactimo
9 286 Eric Martin
10 1433 Steven Basden Half Fast Velo
11 28 Paul Kanz United Finance
12 87 Jacques Lafortune HTFU
13 78 Alexander Hongo Chamois Chitters

Women A

Num Name Team
1 85 Sunny Gilbert Pacific Power Blue Sky
2 215 Heather Hill Life Cycle Bike Shop

Women B

Num Name Team
1 89 Lindsay Jones HTFU
2 2939 Michelle Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
3 86 Angela Mart WebCyclery.com
4 2941 Katherine Reinhart University of Oregon Cycling Club
5 2965 Amy Champion