Giro di Portland

Portland, OR
August 21, 2011

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated August 22, 2011 at 10:14 AM

Category 3 Men

Num Name Team City
1 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club Portland
2 325 Jeremy Dunn Embrocation Cycling Portland
3 301 Dwayne Farr Soraz Racing Vancouver
4 328 Justin Serna West End Bikes/Specialized Portland
5 319 Cameron Duff The Goon Squad Portland
6 300 Scot Weeks Bike Sale Seattle
7 303 Scott Hill Life Cycle Bike Shop Portland
8 305 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club Tigard
9 306 Joshua LeBus Cyclepath Racing Portland
10 326 Graham Kelley University of Oregon Cycling Club Eugene
11 324 Erik Bakker GRTC Excelsia Portland
12 316 Tyler Fought Guinness Cycling Team Portland
13 304 Mike Stockton Capitol Velo Salem
14 321 Stephen Niguest Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
15 329 Rob Thompson Ironclad Performance Wear
16 308 Eric Nelson Soraz Racing Ridgefield
17 309 John Hartnett Soraz Racing Portland
18 327 Matthew Benti Beaverton Bicycle Club Beaverton
19 311 jeff turner Park Place Richardson, TX
20 317 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
21 320 Al Urbanski Diamond Law Cycling Team Portland
22 323 Antoni Casteneda Capitol Velo Portland
23 314 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
24 302 Greg Miranda Team WM Bend
25 315 James Rantall bicycleattorney.com Portland
26 310 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot
27 322 Kevin Ward Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
DNF 313 Brian Ratliff The Goon Squad Hillsboro
DNF 312 Trevor O'Neal Gentle Lovers Portland

Masters 1/2/3

Num Name Team City
1 422 Steve Wright Veloce Racing Beaverton
2 407 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
3 400 Roger Worthington capo beach
4 412 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tigard
5 401 Sal Collura SLOCUM Race Team Corvalis
6 414 tom ghilarducci bicycleattorney.com Portland
7 416 Scott Harman HPChiro/Alpine Mortgage Planning Lake Oswego
8 417 Tim Butler River City Bicycles Portland
9 418 Karl Choltus Harder Cycling Portland
10 410 william Henterly RGF/Felt Portland
11 419 Mark Kause Portland Velo
12 408 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
13 415 Melanie Clark Beaverton Bicycle Club Portland
14 413 Eddie French Guinness Cycling Team Portland
15 403 Greg Miranda Team WM Portland
16 420 Brad Gebhard Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Portland
17 409 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
18 406 Mark Ginsberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning Portland
19 404 Joseph Sundberg Portland
DNF 402 Daryl Hemenway Diamond Law Cycling Team Portland
DNF 405 Portland
DNF 421 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton

Pro/1/2

Num Name Team City
1 119 Carl Decker Giant Bend
2 122 Aaron Tuckerman Corsa Concepts Cycling Team New Zealand
3 107 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
4 132 Zachary Kovalcik Diamond Law Cycling Team Portland
5 114 Ben Sweberg California Giant Berry Farms/Specialized Seattle
6 111 Scott Laliberte Westwood/Cannondale pb Vision-Sports Canada
7 100 Samuel Nicoletti Gentle Lovers Portland
8 106 Aaron Shaw Herriott Sports Performance Seattle
9 130 John Grochau Rapha Racing NW Portland
10 124 Rocky Serna West End Bikes/Specialized Tucson
11 126 Bredan Gallart HPChiro/Alpine Mortgage Planning Anchorage
12 123 Shannon Skerritt Corsa Concepts Portland
13 133 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio Portland
14 104 Eddie French Guinness Cycling Team Portland
15 112 James Larmer Westwood/Cannondale pb Vision-Sports Canada
16 110 Christophor Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Salem
17 115 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning Portland
18 128 Jake Hansen Word-RCB by Cyclisme Portland
19 108 Cid Martinez Westwood/Cannondale pb Vision-Sports Burnaby
20 109 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
21 116 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
22 118 Joseph King Guinness Cycling Team Portland
23 105 Zach Winter Guinness Cycling Team Salem
24 121 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
25 222 Marcel deLisser Hammer Nutrition Portland
26 136 Tony Kic Gentle Lovers Portland
27 127 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear Portland
28 120 Ryan Rames RSZ Energy Berkeley
29 137 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Portland
30 103 Brian Engelhard bicycleattorney.com Portland
31 134 Matt Mahoney Gentle Lovers Portland
31 101 Daryl Hemenway Diamond Law Cycling Team Portland
DNF 102 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
DNF 117 Daniel Penner Ironclad Performance Wear Portland
DNF 131 Lonny Knabe Team Typ 1 Portland
DNF 125 Emiliano Jordan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
DNF 135 Mike Kath Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Portland

Women 1/2/3

Num Name Team City
1 203 Jade Wilcoxson Flywheel/Landshark Talent
2 215 Sue Butler River City Bicycles Portland
3 211 Brianna Walle Ironclad Performance Wear Beaverton
4 210 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
5 212 Jessica Cutler Cucina Fresca Seattle
6 209 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear Portland
7 214 Sydney Running Corvalis
8 202 Lindsay Fox Athletes Lounge Portland
9 217 Michelle Cunha Beaverton
10 219 Zayda Maguire Team Kenda Portland
11 221 Amy Campbell 1BKC Portland
12 208 Jenn Levo Ironclad Performance Wear
13 205 Nik Vogler Westwood Velo/Vertebrata Victoria BC
14 207 Erin Playman Gentle Lovers Portland
15 201 Heather VanValkenburg Diamond Law Cycling Team Vancouver
16 220 Elise Huggins Upper Echelon Fitness Portland
17 213 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
DNF 218 Nicole Marcoe Strava Velo Vermont
DNF 200 Alicia Boland Cucina Fresca Kent
DNF 204 Sara Laliberte Upper Echelon Fitness Portland
DNF 216 Megan Chinburg Beaverton
DNF 223 Camille Hook Portland
DNF 206 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland