Banana Belt

Hagg Lake, OR
March 18, 2012

Part of the Banana Belt

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated March 25, 2012 at 7:27 AM

Juniors

Num Name Team
1 4157 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme
2 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
3 5880 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme
4 8016 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club
5 5863 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized
6 8007 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club
7 8052 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme
8 5846 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme
9 5255 Luca Mallon Word-RCB by Cyclisme
10 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
DNF 5849 Ben Clark Beaverton Bicycle Club

Master Men 1/2/3

Num Name Team
1 892 John Browning Evolution Racing Team
2 3090 John Weathers Sunset Cycles
3 145 Matthew Slater Evolution Racing Team
4 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
5 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
6 808 Tim Butler Evolution Racing Team
7 3078 Jeffery Otto Sunset Cycles
8 970 Brad Gebhard BMC/Cynergy/Big Orange
9 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling
10 348 David Mackintosh Mountain View Cycles/Subway
11 338 Michael Girard Portland Velo
12 989 tom ghilarducci bicycleattorney.com
13 65 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team
14 692 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
15 64 Jake Rosenfeld
16 3007 Nick Blacklock Team Western Bike Works
17 360 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
18 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club
19 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized
20 4233 Tim Marcotte Michelob Ultra
21 990 Sage Freeman Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
22 791 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage
23 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling
24 976 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
25 7324 Rick Metz bicycleattorney.com
26 3070 Chad Smeltzer Team Western Bike Works
27 326 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer
28 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
29 596 John OBrien Evolution Racing Team
30 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
31 580 Scott Goldstein Michelob Ultra
32 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
33 793 Harald Graham Evolution Racing Team
34 985 Karsten Hagen Evolution Racing Team
35 582 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
36 588 David Ripp West End Bikes/Specialized
37 3020 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
38 953 John Prosser Pacific Power Blue Sky
39 7335 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
40 317 Steve Swanson
41 715 Scott Browning Evolution Racing Team
DNF 774 Sean Thielen Portland Velo

Master Men 4/5

Num Name Team Notes
1 5252 Michael Squire Bellovaci United
2 4009 Sean Bergman Portland Velo
3 4039 Glenn Johnson Dr Will Bar
4 4122 Kevin O'Connell Hammer Velo
5 4222 Steven Potter Hammer Velo
6 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 5424 Scott McKnight Team Western Bike Works
8 63 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
9 5837 Rob Bingham Life Cycle Racing Team
10 4185 Rick Upton Team Western Bike Works
11 5703 Jon Schnorr
12 5704 Darren Ferris
13 4211 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
14 5068 Daniel Jesse
15 4058 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer
16 4059 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky
17 4215 Hugh Gapay Hammer Velo
18 5073 Scott Kelly Portland Velo
19 4284 Shawn McCloud Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
20 4053 Eric McMurtry Bellovaci United Warning: Centerline violation
21 4287 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky
22 4192 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
23 4181 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky
24 5263 Doug Brecht Team Western Bike Works
25 4052 Kevin Billingsley Team Western Bike Works
26 82 Vilim Fundak
27 4330 matt orourke
28 4244 John Kenney Pacific Power Blue Sky
29 5137 Sam Shiffman Portland Velo
30 252 Lori Brault 1 Error
31 4090 James Webb Beaverton Bicycle Club
32 4212 Paul Kanz
33 4608 John Porter Bellovaci United
34 5182 Andy Poorman CAPA-Soraz Racing
35 4193 David Bachman Portland Velo
36 4194 Russ Patterson Portland Velo
DNF 4180 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club
DNF 5030 Drew Coleman Hammer Velo

Master Women 40+

Num Name Team
1 407 Daphne Moore Hammer Velo
2 7123 Angela Horton Gapay Hammer Velo
3 7008 Kim Frank Life Cycle Racing Team
4 7033 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
5 272 Meg Mautner Bike Central
6 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
7 7016 Julie Jesse

Men 1/2

Num Name Team
1 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
2 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW
3 876 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew
4 850 Brandt Hueser
5 798 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
6 988 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing
8 28 Joe Prettyman Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
9 178 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Nephew
10 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
11 834 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
12 192 Adam Branfman
13 910 Thomas Cody Rapha Racing NW
14 117 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
15 968 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
16 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing
17 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team
18 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery
19 128 Mathew Braun Audi Cycling Team
20 5805 Kolben Preble Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
21 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
22 694 Matthew Karre River City Bicycles
23 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
24 909 Ryan Weaver River City Bicycles
25 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
26 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
27 187 Joseph King Guinness Cycling Team
28 172 Yann Blindert Isabel - Bike Gallery
29 984 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
30 898 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
31 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 903 Bill Jacobus
DNF 980 ryan liverman Veloce Racing powered by Smith & Nephew

Men 3

Num Name Team
1 677 Al Urbanski Cyclesport.com
2 4135 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
3 382 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing
4 7332 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters
5 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing
6 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 604 Shane Fletcher Veloce Racing powered by Smith & Nephew
8 637 Trevor O'Neal Gentle Lovers
9 7327 Tyler Fought Guinness Cycling Team
10 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team
11 7309 Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling
DNF 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 8025 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion

Men 4

Num Name Team
1 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex
2 4226 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling
3 4301 Sean Corey Trusty Switchblade
4 4278 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters
5 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing
6 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
7 4167 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling
8 4277 Josiah Zukowski
9 4271 Patrick Jacks Bike Central
10 4601 Michael Scalzo Hammer Velo
11 4044 John Lin Hammer Velo
12 4038 Shane Johnson Trinity Bikes
13 4240 Brian Stalnaker
14 26 Cristian Fuentes Team Western Bike Works
15 4143 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized
16 4227 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
17 4140 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
18 4134 Adam Angert Beaverton Bicycle Club
19 4299 Justin Tutor crank
DNF 4273 Austin Aske CAPA-Soraz Racing
DNF 4220 Spencer Follen CAPA-Soraz Racing
DNF 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing

Men 5

Num Name Team Notes
1 66 Ben Herken Lewis & Clark amp'Clark College
2 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling
3 5277 Robert K Brown
4 5338 Jeremy Russell bicycleattorney.com
5 5060 Anthony Monteleone
6 5271 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys
7 5940 Cullen Guinn
8 5832 Kevin Wythe Life Cycle Racing Team
9 5939 Jered Wikander
10 5917 Jordan Muller 1 Error
11 5311 Kyle McCall Portobello-A Better Cycle
12 5854 Ted Hamilton
13 5045 August Frank Life Cycle Racing Team
14 5072 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
15 5963 Andrew Warren
16 5230 Andrew Springer Team Colleen
17 5429 Chad Schraufnagel
18 5964 Joshua Wells Life Cycle Racing Team
19 5082 Andrew LaVeine
20 5366 Paul Brown Warning: Centerline Violation
21 5416 Peter Schwane
22 5375 Robert Wolcott
23 5091 Chris Magel Bike Newport-Bier One
24 5879 Freddy Tincher Bridgetown Velo
25 5331 Cameron Beard Bend Endurance Academy
26 5447 Brett Donis
27 5472 Alexander Fine Beaverton Bicycle Club
28 5254 Brandon Rothauge Crossfix
29 5143 Gerard Smith Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
30 29 Matthew Schwartz Tensegrity PT Cycling
31 5368 Jorge Kaufmann
DNF 67 Max Christman Bend Endurance Academy
DNF 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling
DNF 5052 Dan Grabski Portland Velo

Men 50+

Num Name Team Notes
1 7337 Jon Nigbor Therapeutic Associates PDX Cycling
2 773 William Zale West End Bikes/Specialized
3 377 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
4 509 Cal Stone 1 Error
5 4204 David Miller Team Rose City
6 7326 Guy Fenner
7 346 Craig Beavers Capitol Velo
8 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer
9 4279 jamie cobb Portland Velo Warning: Centerline violation
10 7342 Evan Cumpston Team Rose City
11 315 Clint Ebert bicycleattorney.com
12 603 Hugh Givens bicycleattorney.com
13 7318 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
14 683 Terry Knight
15 4107 Gregory Hartman Team Rose City
16 5967 mike ontkean Team ESC Sports - Bio Racer
17 614 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
18 7338 Joe Hamilton
19 1313 Richard Desmond Evolution Racing Team Warning: Dangerous riding and centerline violation (71.2)
20 3087 Dan Houghton Showers Pass
21 4132 Scott Sargeant Warning: Centerline violation
22 542 David Jackson Hutch's-Co-Motion
DNF 4597 Kevin Chudy bicycleattorney.com

Men 60+

Num Name Team
1 4146 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky
2 4332 Jeff Golden Portland Velo
3 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com
4 358 Jeff Buck Team Rose City

Women 1/2

Num Name Team
1 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear
2 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team
3 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
4 764 Amy Campbell Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training

Women 3

Num Name Team
1 261 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
2 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
3 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion
4 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
5 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery

Women 4/5

Num Name Team
1 7105 Erin Glover Bike Central
2 7224 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling
3 7094 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys
4 7042 Laura Trace 1 Error
5 7066 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 7138 Lara Kessler Bouledogue Tout Noir
7 7363 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
8 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
9 7063 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
10 7198 Lelah O'Shaughnessy Trailhead Coffee Roasters
11 7145 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team
12 7150 Kelly Farrell OSU Cycling Club
13 7031 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
14 7110 Jennifer Haliewicz Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
15 7010 Lisa George Trailhead Coffee Roasters
16 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club
17 27 Katie Gallagher
18 7092 Amy McAuley