Banana Belt

Hagg Lake, OR
Sun, March 4 to Sun, March 18, 2012

Final Series Standings

Updated March 21, 2012 at 3:45 PM

Junior

Num Name Team Points
1 8016 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 54
2 5863 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized 48
3 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 34
4 8007 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 33
5 5371 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team 25
6 4157 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 20
7 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 18
8 5849 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 16
9 5880 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 16
10 5318 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 14
11 5395 Gus Elder 13
12 5331 Cameron Beard Bend Endurance Academy 12
13 8052 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme 10
14 5846 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme 9
15 8096 Leif Kytola Hutch's-Co-Motion 9
16 5255 Luca Mallon Word-RCB by Cyclisme 8
17 5386 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 8
18 8097 Quincy Gill Hutch's-Co-Motion 7
19 8053 austin Fisher Hutch's-Co-Motion 5
20 7079 Kristina Owen 2

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Points
1 892 John Browning Evolution Racing Team 66
2 145 Matthew Slater Evolution Racing Team 52
3 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 38
4 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 35
5 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 33
6 808 Tim Butler Evolution Racing Team 33
7 3090 John Weathers Sunset Cycles 29
8 348 David Mackintosh Mountain View Cycles/Subway 17
9 7302 David Masuda Team Western Bike Works 16
10 3078 Jeffery Otto Sunset Cycles 16
11 985 Karsten Hagen Evolution Racing Team 14
12 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 11
13 20 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team 11
14 970 Brad Gebhard BMC/Cynergy/Big Orange 9
15 989 tom ghilarducci bicycleattorney.com 9
16 992 Mike Henry bicycleattorney.com 9
17 197 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 8
18 191 Andrew Sargent Evolution Racing Team 7
19 338 Michael Girard Portland Velo 6
20 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6
21 715 Scott Browning Evolution Racing Team 5
22 7312 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 5
23 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com 5
24 692 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5
25 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 5
26 793 Harald Graham Evolution Racing Team 4
27 3007 Nick Blacklock Team Western Bike Works 3
28 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 3
29 761 Mitch Denham FASTER Performance Center 3
30 64 Jake Rosenfeld 2

Masters Men 4/5

Num Name Team Points
1 5252 Michael Squire Bellovaci United 60
2 4009 Sean Bergman Portland Velo 46
3 4039 Glenn Johnson Dr Will Bar 39
4 4182 Erik Spillman Portland Velo 29
5 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28
6 4222 Steven Potter 21
7 4215 Hugh Gapay Hammer Velo 20
8 5705 Scott Kocher 18
9 4185 Rick Upton Team Western Bike Works 18
10 5068 Daniel Jesse 17
11 4122 Kevin O'Connell Hammer Velo 17
12 4193 David Bachman Portland Velo 16
13 5424 Scott McKnight Team Western Bike Works 16
14 5206 Chris Smith Hammer Velo 11
15 5040 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 10
16 63 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 9
17 5837 Rob Bingham Life Cycle Racing Team 8
18 4211 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 8
19 5137 Sam Shiffman Portland Velo 8
20 4169 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 7
21 4312 stephen Holmes Team Western Bike Works 7
22 5703 Jon Schnorr 6
23 5704 Darren Ferris 5
24 4235 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
25 75 Andrew Marges 3
26 4229 Geoff Grummon Team Western Bike Works 2
27 4058 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 2

Masters Women 40+

Num Name Team Points
1 7123 Angela Horton Gapay Hammer Velo 56
2 407 Daphne Moore Hammer Velo 54
3 7016 Julie Jesse 34
4 7008 Kim Frank Life Cycle Racing Team 27
5 272 Meg Mautner Bike Central 22
6 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 20
7 252 Lori Brault 1 Error 20
8 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14
9 7033 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14
10 855 Erika Jackson Rapha Racing NW 12

Men 1/2

Num Name Team Points
1 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 44
2 128 Mathew Braun 39
3 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 38
4 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 29
5 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25
6 908 Mark Blackwelder Gentle Lovers 25
7 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 22
8 906 Jonathan McCoy Ironclad Performance Wear 21
9 876 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew 19
10 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 17
11 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 17
12 798 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 15
13 117 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 14
14 850 Brandt Hueser 14
15 99 Joe Prettyman Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 13
16 178 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Nephew 13
17 910 Thomas Cody Rapha Racing NW 12
18 988 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
19 924 Travis Monroe Hammer Nutrition-CMG Racing Team 11
20 966 David Wells Guinness Cycling Team 11
21 10 PABLO ESPINOZA Squadra SF 10
22 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
23 982 David Sherman Bridgetown Velo 9
24 935 Mark Gyulafia River City Bicycles 8
25 892 John Browning Evolution Racing Team 7
26 3037 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 7
27 169 Aaron Sander Cyclepath Racing 6
28 834 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 6
29 192 Adam Branfman 5
30 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
31 5803 Loren Francis Capitol Velo 5
32 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 5
33 5805 Kolben Preble Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
34 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 3
35 968 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 2
36 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 2

Men 3

Num Name Team Points
1 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 46
2 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo 41
3 382 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 35
4 4135 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 28
5 7075 Al Urbanski Cyclesport.com 27
6 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 26
7 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23
8 7332 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 23
9 356 James Shingleton Capitol Velo 18
10 4579 christopher brown Team River City 17
11 604 Shane Fletcher Veloce Racing powered by Smith & Nephew 16
12 4574 Ben Johnson Portland Velo 16
13 758 Tom Scales 12
14 97 Bennett Shane Portland State University 12
15 4599 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 11
16 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
17 7340 Graham Kelley 10
18 637 Trevor O'Neal Gentle Lovers 9
19 7100 Cole Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 9
20 7327 Tyler Fought Guinness Cycling Team 8
21 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team 7
22 7317 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
23 7309 Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling 6
24 4581 Stephen Glass Jens Voigt's Army 5
25 3017 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 5
26 556 David Hemming Pivot Cycles/Rapha Racing NW 4
27 7319 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 4
28 676 Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
29 364 Roger Lloyd 1 Error 3
30 4576 Chris Ward Guinness Cycling Team 3
31 4573 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 2
32 338 Michael Girard Portland Velo 2

Men 4

Num Name Team Points
1 4226 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling 56
2 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex 47
3 4273 Austin Aske CAPA-Soraz Racing 36
4 4271 Patrick Jacks Bike Central 28
5 4301 Sean Corey Trusty Switchblade 25
6 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 25
7 4278 Robert Grunau 24
8 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 23
9 4167 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 20
10 4158 Darrel Brown Chinook Cycling Club 18
11 4277 Josiah Zukowski 16
12 4601 Michael Scalzo Hammer Velo 15
13 4606 Michael Sellinger 14
14 4008 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events 12
15 4481 dave davis Ironclad Performance Wear 11
16 5309 Davis Hand 1 Error 10
17 4134 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 8
18 4027 Ben Guernsey Trusty Switchblade 7
19 4602 Nathan Etzel CAPA-Soraz Racing 6
20 4044 John Lin Hammer Velo 6
21 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 5
22 95 cole lalomia 5
23 4240 Brian Stalnaker 4
24 26 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 3
25 4143 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized 2
26 4071 Troy Sexton Cycle Smart 2
27 5817 Derek Swanson 2

Men 5

Num Name Team Points
1 21 Ben Herken Lewis & amp' Clark College 51
2 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 46
3 5338 Jeremy Russell bicycleattorney.com 44
4 5277 Robert K Brown 37
5 5623 Jordan Muller 37
6 5060 Anthony Monteleone 36
7 5271 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 31
8 5832 Kevin Wythe Life Cycle Racing Team 26
9 5074 Andrew Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22
10 5 Cullen Guinn 20
11 5230 Andrew Springer Team Colleen 16
12 5854 Ted Hamilton 13
13 5082 Andrew LaVeine 11
14 5045 August Frank Life Cycle Racing Team 8
15 5939 Jered Wikander 8
16 5879 Freddy Tincher 7
17 5311 Kyle McCall Portobello-A Better Cycle 6
18 5139 Cory Sieg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
19 5072 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
20 5409 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
21 5447 Brett Donis 2
22 5963 Andrew Warren 2
23 5964 Joshua Wells Life Cycle Racing Team 2

Men 50+

Num Name Team Points
1 7337 Jon Nigbor Therapeutic Associates PDX Cycling 58
2 773 William Zale West End Bikes/Specialized 50
3 377 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 48
4 7326 Guy Fenner 36
5 346 Craig Beavers Capitol Velo 35
6 4204 David Miller Team Rose City 32
7 509 Cal Stone 1 Error 30
8 614 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 16
9 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 15
10 7342 Evan Cumpston Team Rose City 14
11 4107 Gregory Hartman Team Rose City 14
12 140 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop 12
13 7318 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 12
14 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 11
15 603 Hugh Givens bicycleattorney.com 11
16 511 bruce carter Team ESC Sports - Bio Racer 8
17 4279 jamie cobb Portland Velo 8
18 129 Michael Dunn HPC/RPM Mortgage 7
19 7338 Joe Hamilton 4
20 672 J.Michael Manning Bull Run Distilling/Team CycleOne 4
21 683 Terry Knight 3
22 682 Larry Hiday Close2myart Cycling Team 2

Men 60+

Num Name Team Points
1 4146 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 54
2 358 Jeff Buck Team Rose City 50
3 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com 45
4 533 Bob Raker 20
5 4332 Jeff Golden Portland Velo 18
6 4091 Tom Webb Team Rose City 14
7 84 Terry Brown 12
8 322 Del Scharffenberg NoMads Bicycle Racing Team 10
9 133 Ron Magnus 9
10 5208 Terry Atwood Portland Velo 8
11 5070 Malcolm Johnson Portland Velo 7

Women 1/2

Num Name Team Points
1 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 60
2 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 52
3 848 Erin Playman Gentle Lovers 18
4 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 16
5 849 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 14
6 847 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 12
7 262 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 11

Women 3

Num Name Team Points
1 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 48
2 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 44
3 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 41
4 846 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36
5 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 34
6 261 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 28
7 495 Aleah Davis Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 14
8 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 12
9 274 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 12
10 272 Meg Mautner Bike Central 11
11 12 Chelsea Momany Whitman College 10
12 853 Margi Bradway Team S+M 9

Women 4/5

Num Name Team Points
1 7105 Erin Glover Bike Central 54
2 7224 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling 54
3 7094 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 42
4 7042 Laura Trace 1 Error 34
5 7066 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32
6 7145 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 24
7 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 23
8 7109 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 20
9 7138 Lara Kessler Bouledogue Tout Noir 17
10 7011 Suzanne Girard Eberle 14
11 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 13
12 7160 Erica Zaworski Vertebrata Chiropractic Cycling 12
13 7098 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 10
14 7225 Adrienne Fischl 10
15 7226 Katherine Humphrey 8
16 7063 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 8
17 7045 Stacy Westbrook Stacy Westbrook 7
18 7198 Lelah O'Shaughnessy Trailhead Coffee Roasters 7
19 7363 Kathleen Hellem 5
20 14 Alexandria Schultz Ironclad Performance Wear 5
21 7150 Kelly Farrell OSU Cycling Club 5
22 7031 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
23 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3