Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 20, 2012

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Andrea Fisk.

Updated June 23, 2012 at 8:37 PM

Cat 5 Men

Num Name Team Age City
1 81 Ken Reed Green Submarine Records Portland
2 5952 Andrej Miske Dr Will Bar
3 5908 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
4 5103 Josh Mitchell 25 Portland
5 5330 Riley McCammon Beaverton Bicycle Club 16 Happy Valley
6 5486 Jesse Merrithew 31 Portland
7 5336 Robert Thayer bicycleattorney.com
8 5572 Scott Jerger Field Jerger Cycling 43 Portland
9 5939 Jered Wikander
10 5696 Bill Garcia
11 5360 Matthew Westermeyer Cyclecrossracing.com
12 5333 Brian Lynch
13 5943 Peter Blenkiron 35 Portland
14 5468 Ben Chinburg 29 Portland
15 5578 adam chully 32 portland
16 5423 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland
17 5711 Rick Boston 46 Portland
18 5050 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley
19 5626 Todd Bauch 45 Portland
20 5561 Eric Frome 32 Portland
21 5581 Brett Kelver 1 Error 43 Portland
22 5657 Lindsey Smith Buy Local Cycling 43 portland
23 5275 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland
24 5424 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham
25 5566 Julian Lawrence 34 Portland
26 70 Noah Winchester 37 Portland
27 87 Scott Towsey 47 West Linn
28 5689 Kim Neve 1 Error 55 Portland
29 4353 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland
30 5681 mark bailey
31 5910 Mark Mandigo Hammer Velo 44 Portland
32 4289 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland
33 8003 Adam Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13 Portland
34 64 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland
35 5846 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
36 5595 Ryan Morgan
37 5422 Klaus Ochs Team Slow 46 Portland
38 76 Steve Bice Hard Bodys
39 5502 Charles Barrett

Fixed Gear

Num Name Team City Notes
1 798 Erik Hofland Artisan Family Racing Portland
2 77 Kyle Turner
3 75 Christian Sundquist
4 5762 Bruce Siefker lonewolf Portland
5 5759 Nate Frost Team Slow Portland
6 4336 Dieter Hoffmann Team S+M Portland
7 5929 Ben Salzberg Team Slow Portland
8 5782 Kirk Paulsen
9 4460 Ryan Good Team Slow Portland
10 5265 Bill Alsup Beaverton
11 5155 Einar Traa Portland Velo Portland
12 4484 Tomas Quinones Team Slow Portland
13 102 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland ** Relegated for failure to wear OBRA # *

Master Men 40+

Num Name Team Age City
1 892 John Browning Evolution Racing Team 45 Portland
2 702 john mitchem West End Bikes/Specialized 50 Portland
3 5754 Craig Schommer leopard cycles
4 150 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland
5 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
6 7312 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 41 Portland
7 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 portland
8 608 joseph fricke Cyclepath Racing
9 773 Billy Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland
10 793 Harald Graham Evolution Racing Team 46 Vancouver
11 509 Cal Stone 1 Error 53 Camas
12 189 christian tresser Evolution Racing Team 45 portland
13 3430 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 49 Portland
14 4058 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 45 Portland
15 3130 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland
16 3019 William Henterly RGF/Felt 46 Portland
17 3496 Brent Casady 41 Portland
18 525 Jamin Aasum Bridgetown Velo
19 338 Michael Girard Portland Velo 44 Portland
20 596 John OBrien Evolution Racing Team
21 106 Jonathan Myers Team S+M 45 Portland
22 5787 Christopher Tuttle Aelus Endurance Sport 42
23 145 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 48 Portland
24 4488 Ryan Linville Fischer Racing
25 134 Eddie French Guinness Cycling Team
26 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 41 Portland
27 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland

Master Women 40+

Num Name Team Age City
1 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Hillsboro
2 259 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Gresham
3 7042 Laura Trace 1 Error 46 Portland
4 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie
5 484 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 470 Kim Rueter Sorella Forte p/b St Honoré Bakery

Men 3

Num Name Team City
1 4027 Ben Guernsey Trusty Switchblade Portland
2 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
3 4575 Chris Thomas Veloce Racing powered by Smith & Nephew Portland
4 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex
5 637 Trevor O'Neal Gentle Lovers Portland
6 338 Michael Girard Portland Velo Portland
7 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing
8 75 Jeremy Dunn
9 3003 Erik Bakker Ironclad Performance Wear
10 4605 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab Portland
11 7339 bryan richardson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing PORTLAND
12 4535 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team vancouver
13 3059 Jason Borum Jens Voigt's Army Portland
14 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing
15 4599 Mike Bene Jens Voigt's Army Portland
16 7319 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew
17 7325 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton
18 3463 Shawn Small Ruckus Test Team Portland
19 3073 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters Portland
20 4334 dave davis Ironclad Performance Wear portland
21 7317 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
22 3459 Jeff Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
23 625 Kevin Condron Gentle Lovers Portland
24 774 Sean Thielen Portland Velo Portland
25 3496 Brent Casady Portland
26 509 Cal Stone 1 Error Camas
27 682 Laury Hiday Redlands
DNF 4301 Sean Corey Trusty Switchblade Portland

Men 4

Num Name Team Age City
1 4302 Benjamin Farver Jens Voigt's Army
2 4606 Mike Selinger 32 Portland
3 5880 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 16 Portland
4 4618 Matt Edler 1 Error 38 Portland
5 4299 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
6 4384 Crossett Freilinger Team S+M 26 Portland
7 4303 Kyle Holmes Portland State University
8 5688 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 38 Portland
9 4167 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 27 Portland
10 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland
11 4143 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized 22 Portland
12 5074 Andrew Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
13 4240 Brian Stalnaker CAPA-Soraz Racing 25 Portland
14 4174 Sasha Lacey Portland Velo 45 Portland
15 5497 Daniel Evans 27 Portland
16 4044 John Lin Hammer Velo 29 Portland
17 4413 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo 33 Portland
18 5863 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized 17 Vancouver
19 5879 Freddy Tincher Bridgetown Velo 38 Portland
20 4412 John Porter Bellovaci United
21 5817 Derek Swanson
22 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
23 4071 Troy Sexton Cycle Smart 29 Portland
24 4197 Cristian Fuentes West End Bikes/Specialized
25 74 Gaveen Watkins USC
26 4494 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
27 4223 Mark Koller Ironclad Performance Wear 35 Portland
28 4309 Simon Robins
29 4445 Andi Greisel 1 Error 29 Portland
30 4607 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 damascus
31 4346 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley
32 5230 Andrew Springer Team Colleen 39 Happy Valley
33 4053 Eric McMurtry Bellovaci United 47 portland
34 4011 dennis bley Portobello-A Better Cycle 45 Portland
35 4350 Kevin Phomma Trusty Switchblade Portland
36 5919 Stuart Elgin 22 Portland
DNF 4117 Cliff Allen Bellovaci United

Senior Men

Num Name Team Age City
1 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland
2 706 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 24 Portland
3 72 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Nephew Portland
4 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 25 Vancouver
5 892 John Browning Evolution Racing Team 45 Portland
6 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
7 731 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 33 Portland
8 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio Portland
9 331 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club
10 977 Clint Culpepper Embrocation Cycling Portland
11 3004 Kyle Brown Team Western Bike Works 35 Portland
12 971 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 27 Portland
13 169 Aaron Sander Cyclepath Racing 38 Vancouver
14 798 Erik Hofland Artisan Family Racing 30 PORTLAND
15 382 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 25 Astoria
16 772 brad winn Primal Racing p/b 1st Bank 29 Portland
17 883 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
18 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
19 4273 Austin Aske CAPA-Soraz Racing 26 Vancouver
20 128 Mathew Braun 39 Portland
21 7332 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 27 Portland
22 189 christian tresser Evolution Racing Team 45 portland
23 3019 William Henterly RGF/Felt 46 Portland
24 367 Greg Tyler
25 694 Matt Karr River City Bikes/Specialized
26 979 William Laubernds Ten Guys Named Alex 28 Portland
27 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
28 724 Erik Tonkin Kona Factory Team 38 Portland
29 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
30 901 Brandon Smith Austin Bikes
31 154 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro
32 782 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 32 Portland
33 980 ryan liverman Veloce Racing powered by Smith & Nephew
34 110 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland
35 820 jimmy lingwood Gentle Lovers 31 portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 764 Amy Campbell Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland
2 203 Sue Butler River City Bicycles 41 Portland
3 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear Portland
4 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland
5 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood
6 495 Aleah Davis Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Portland
7 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview
8 849 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 27 Portland
9 205 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland
10 461 Amy Shepard Cyclesport.com Portland

Women 4

Num Name Team Age City
1 7368 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland
2 7031 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland
3 5975 Shelley Dunlop Portland State University 27 Portland
4 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland
5 7225 Adrienne Fischl Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland
6 7045 Stacy Westbrook Stacy Westbrook 36 Portland
7 7198 Lelah O'Shaughnessy Trailhead Coffee Roasters 25 Portland
8 7066 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland
9 80 Jennifer Pereau Trusty Switchblade
10 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland
11 487 rachel bagley
12 7164 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
13 7110 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland
14 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
15 7229 Lori Bergeron Ghisallo foundation 28 Portland
16 5791 Maria Schur Team Slow Portland
17 7372 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
DNF 7396 Leanne Marinace CAPA-Soraz Racing