Portland Short Track Series

Portland, OR
June 4, 2012

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 5, 2012 at 10:06 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 211 Dan Watson Gentle Lovers 32 Portland 6
2 206 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 6
3 209 Adam Artner Land Shark 18 Central Point 6
4 213 Paolo Zanetti 33 6
5 201 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 6
6 205 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 30 Longview 6
7 208 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 6
8 207 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland 6
9 214 matt hall IRA Ryan Cycles Cross Team 33 5
10 210 Stephan Roberts Cyclepath Racing 18 Portland 5
DNF 200 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 4

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 310 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 6
2 313 Austin Crenshaw Staccato Gelato/Bartonpdx.com 35 Portland 6
3 304 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 6
4 307 Paolo Dabbeni Filth and Fury 44 Portland 6
5 306 Jesse Lea Cyclepath Racing 39 Portland 6
6 301 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 36 Wilsonville 6
7 316 Brian Foresta Filth and Fury 38 Portland 6
8 312 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 6
9 317 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 6
10 302 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44 Camas 6
11 315 Johnny Burrell 37 6
12 308 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 5
13 311 Javad Simonsen Portland Velo 42 Milwaukie 5
14 314 Erik Luebkert 36 5
DNF 300 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 2

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 404 Martin Baker bicycleattorney.com 45 Hillsboro 6
2 400 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 45 Portland 6
3 405 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River 6
4 411 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 6
5 408 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 6
6 413 joseph fricke Cyclepath Racing 47 portland 6
7 412 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 5
8 402 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 5
9 403 John Droege Filth and Fury 46 Portland 5
10 401 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 5
11 410 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 5
12 409 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 5

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 322 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling 44 West Linn 4
2 324 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 42 camas 4
3 359 Bill Larson 40 4
4 344 Geoff Grummon Team Western Bike Works 37 Portland 4
5 300 Andy Meeks bicycleattorney.com 38 Portland 4
6 312 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 4
7 317 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland 4
8 354 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Beaverton 4
9 326 Justin Acciavatti Bull Run Distilling/Team CycleOne 37 Portland 4
10 325 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 35 Damascus 4
11 349 Gabe Doebler 35 Tigard 4
12 327 Kenneth Pace Team S+M 44 Portland 4
13 365 Bruce Haserot Haserot Race Inc 44 Kelso 4
14 340 brett boyles United Finance 42 lake oswego 4
15 303 Chris Nelson Green Submarine Records 37 Portland 4
16 305 Jay Wisowaty 39 Portland 4
17 309 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 4
18 370 Todd Stewart 43 4
19 355 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Happy Valley 4
20 333 Scott Gerwig 44 Portland 4
21 329 Andrew Holder 4
22 318 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 36 Washougal 4
23 351 Ted Byram bicycleattorney.com 37 Portland 4
24 306 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 4
25 343 Brian Schiller Guinness Cycling Team 44 Portland 4
26 346 Chad Hartley SWEAT360 37 Hillsboro 4
27 339 Lee Bauck Bull Run Distilling/Team CycleOne 42 Troutdale 4
28 364 ILe Powell Bull Run Distilling/Team CycleOne 42 4
29 366 Spencer White 40 4
30 316 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4
31 307 Rick Wilks 4
32 367 Geoff Wittreich Staccato Gelato/Bartonpdx.com 41 Portland 4
33 301 Jon Coney 42 Portland 4
34 347 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 4
35 308 Ed Fischer Camas Bike and Sport 44 Camas 4
36 348 steve tyrrill 42 Portland 4
37 330 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling 4
38 314 Judson McCauley The Spokesmen 38 Vancouver 4
39 357 Peter Hettinga SWEAT360 41 4
40 371 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland 4
41 311 Todd Stryker The Spokesmen 37 Vancouver 4
42 328 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4
43 362 Kevin Ruge Camas Bike and Sport 44 WASHOUGAL 4
44 361 Bob Stephens Corsa Concepts Cycling Team 43 Tigard 4
45 358 todd knoeppel Camas Bike and Sport 44 4
46 342 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 4
47 350 Ryan Dutcher 4
48 369 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne 41 Beaverton 4
49 313 Tom Bird Team Food Baby 44 Tigard 4
50 356 Chris DiStefano 44 Portland 4
51 368 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 4
52 302 Ben Salzberg Team Slow 41 Portland 4
53 323 jon friese 45 portland 3
54 335 Michael Whitesel The Lumberyard 45 3
55 353 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 39 3
56 360 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 42 3
57 331 Jason Bacon 3

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 219 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 4
2 214 Jeff Tedder Hammer Velo 52 Portland 4
3 216 Ian Kennedy bicycleattorney.com 48 Portland 4
4 207 Chris Streight Hammer Velo 47 Portland 4
5 213 Scott Trautman Camas Bike and Sport 46 Camas 4
6 210 Andy Leritz Team S+M 45 Portland 4
7 232 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Vancouver 4
8 230 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 4
9 203 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 48 Gresham 4
10 228 Mike Murphy 46 4
11 229 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 4
12 208 David German Hammer Velo 47 Portland 4
13 211 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 4
14 221 Judd Eustice Team S+M 51 Portland 4
15 225 Mike Zoomajian 45 4
16 224 Wayne Nussbaum 49 Happy Valley 4
17 206 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 4
18 212 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46 Camas 4
19 202 William Waring Camas Bike and Sport 47 Camas 4
20 205 Jeff Steiner Showers Pass 46 Portland 4
21 204 Michael Dehner 47 Portland 4
22 201 Jim Stuck Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 47 Portland 4
23 209 Charles Barrett 1 Error 45 Portland 3
24 220 Gary Smith 53 Aloha 3
25 218 David Gratke Showers Pass 54 Portland 3
26 217 Tim Schoonmaker The Spokesmen 51 Vancouver 3
27 231 russell bronson 51 3
28 226 jeff stob 52 3
29 227 mike meier 47 Vancouver 3

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 809 David Luoma Guinness Cycling Team 55 Portland 4
2 800 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland 4
3 811 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 4
4 806 Joe Hamilton 56 Vancouver 4
5 802 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 4
6 803 Dave Burnard Olson's Bicycles 56 Forest Grove 4
7 801 Vern Krist Showers Pass 56 Portland 4
8 808 Mark Hildebrandt Portland Velo 56 Tigard 4
9 804 Russell Speirn Portland Velo 66 Wilsonville 4
10 807 Malcolm Johnson Portland Velo 64 Portland 3
11 810 Dave Klug Team Rose City 59 Beaverton 3
12 805 Terry Atwood Portland Velo 66 Portland 3

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 5 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 18 Camas 4
2 1 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 4
3 4 David Heddy Camas Bike and Sport 33 Portland 4
4 9 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland 4
5 15 Jordan Bailey Whistling Bike 27 4
6 2 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 4
7 16 Zachary Utz Ruckus Test Team 28 Portland 4
8 17 Spencer Fransway 31 Portland 4
9 7 Jon DeLeonardo Hammer Velo 32 Portland 4
10 3 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Portland 4
11 12 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland 4
12 14 Jacques Lafortune 26 4
13 10 Preston Covey Ruckus Test Team 31 4
14 13 Isaac Frost Green Submarine Records 33 Portland 4
15 8 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 4
16 11 Matt Weber 31 4

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 403 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 4
2 405 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 43 Portland 3
3 407 Kristan Rotan 41 3
4 408 Erika Miranda Trusty Switchblade 37 Portland 3
5 401 Katina Fischer Camas Bike and Sport 40 Camas 3
6 404 Sage Fuller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3
7 402 Kristen Marlo Warren 1 Error 43 Gresham 3
8 406 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 42 3
9 409 Elizabeth Cardinal signal cycles 37 3

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 503 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie 3
2 505 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 3
3 502 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 45 Gresham 3
4 507 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego 3
5 500 Ronda Sundermeier 45 3
6 508 Martina Ralle West End Bikes/Specialized 17 Vancouver 3
7 504 Renata Hahn Team Rose City 52 Portland 3
8 506 Loraine Blake Guinness Cycling Team 47 Portland 3
9 501 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 3

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 305 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 3
2 315 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 3
3 304 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 3
4 308 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland 3
5 303 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 33 3
6 306 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 3
7 307 Sarah Hunter Green Submarine Records 33 Portland 3
8 314 Erin Chipps Green Submarine Records 32 Portland 3
9 302 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 3
10 312 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 3
11 313 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 3
12 316 Anna Streuli 28 Portland 3
13 311 Ingrid Jackson 32 Portland 3
14 310 Cammia Kalimanis 34 3

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 313 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 4
2 309 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 4
3 303 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 4
4 308 Linus Clark 13 Portland 4
5 300 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 4
6 318 Brady Stotts Camas Bike and Sport 13 3
7 305 Jakob Young Molalla River BMX Portland 3
8 307 Ian Steigerwald Kona Grassroots 14 Forest Grove 3
9 320 Kaymen Izer 11 3
10 306 John Bacon Camas Bike and Sport 14 3
11 316 Andrew DiStefano Super Relax Concept 12 Portland 3
12 317 Nathan Rubin 14 3
13 312 Jeffrey Ryan Camas Bike and Sport 12 3
14 304 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3
15 321 Mac Potter 11 3
16 301 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 3
17 314 Jaben Gayheart 12 3
18 315 Griffin Heredia 12 3
19 319 Noah Steigerwald 11 3
20 302 Zach Durst 14 2
21 310 Matthew Clouse 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 412 Brandon Ortiz Hapi-Go! 17 Vancouver 4
2 406 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland 4
3 410 Riley McCammon Beaverton Bicycle Club 16 Happy Valley 4
4 400 Billy Waring Camas Bike and Sport 17 Camas 4
5 403 Zachary Shute 4
6 407 Zach Hein 4
7 401 Nick Bacon Camas Bike and Sport 17 4
8 408 Ryan Nolan 15 3
9 404 Alex Sundermeier 16 Portland 3
10 409 Connor Heredia 15 3
11 405 Ryan Linder 3

Category 3 Men 19+

Num Name Team Age City Laps
1 11 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 26 Portland 4
2 61 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 43 4
3 103 Jonathan Perlman Filth and Fury 31 4
4 26 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 4
5 8 David Hewett The Spokesmen 37 Vancouver 4
6 79 brian Hobelman Trusty Switchblade 33 portland 4
7 5 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Hillsboro 4
8 93 Peter Rueegger Team Mudman 44 Portland 4
9 83 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 29 4
10 51 Baker Lyon 1 Error 29 Portland 4
11 7 Mark Chasse 45 Portland 4
12 52 David Webb Camas Bike and Sport 4
13 94 Michael Scalzo Hammer Velo 30 Portland 4
14 22 Mark Holden 29 Portland 4
15 38 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 38 Portland 4
16 47 Dan Anderson Sunset Cycles 39 Beaverton 4
17 12 David Hymans Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4
18 44 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 34 Portland 4
19 58 Bryan Smith Hammer Velo 40 Portland 4
20 13 Jeff Smith 36 4
21 62 Tom Archer 48 Portland 4
22 60 Ian Lethbridge 30 4
23 45 John Fritz Team Slow 4
24 76 Terry Hamness 41 4
25 14 Kurt Snyder 4
26 57 Sean Graham Swift Cycling Club 36 Portland 4
27 98 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 36 Portland 4
28 69 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 4
29 88 Matthew Huxley 40 Portland 4
30 39 Paul Souders 41 Portland 4
31 80 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 4
32 87 Joe Gulley 19 4
33 43 Russell Holzigner 4
34 42 Rick Zimmerman Portland Velo 45 Vancouver 4
35 18 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 4
36 67 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland 4
37 19 Jeremy Hudson 41 Gresham 4
38 104 Thomas Royce The Spokesmen 44 Ridgefield 4
39 17 Scott Zenier 4
40 33 Adam Gomez 36 Newberg 4
41 81 Greg Witt 51 4
42 97 Edward Groth Team Slow 4
43 16 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 45 Portland 4
44 95 Martin Trerise Ironheads Multisport Racing Team 40 4
45 29 Matt Haughey Buy Local Cycling 40 McMinnvile 4
46 1 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 4
47 100 Jeremy Teveliet 34 4
48 85 Eric Stotts 39 4
49 72 Raymond Egan The Spokesmen 36 West Linn 4
50 53 Wick Ashley 4
51 59 Dave Wrast The Spokesmen 43 Vancouver 4
52 77 Brian Carrico The Spokesmen 41 4
53 74 Bill Garcia 32 Beaverton 4
54 65 Tim Kalimanis 32 4
55 10 Brent Misfeldt 37 Vancouver 4
56 73 John Stewart The Spokesmen 30 4
57 89 Ryan Paddock 38 Milwaukie 4
58 99 Tom Rousculp Bicycle Transportation Alliance 37 Portland 4
59 15 Edgar Badua 4
60 96 Doug Bredall 42 Beaverton 4
61 92 John Bennion Sunset Cycles 37 Beaverton 4
62 2 Robert Stefanowicz 45 Portland 4
63 34 Mike Reddig Camas Bike and Sport 40 Camas 4
64 101 Kyle Stephen 35 4
65 25 Adam Keir 36 4
66 75 Quasar Bennett Hapi-Go! 4
67 105 Seth Sypko Dick Island Enterprises 33 4
68 91 Stewart Campbell Portland Velo 38 Portland 4
69 68 Ryan Hendricks Hapi-Go! 20 Stayton 4
70 40 Kevin Veaudry Casaus 4
71 78 Anthony Juarez 30 4
72 9 David Alt Washougal BMX 40 4
73 48 Todd Hubbell Portland Velo 50 Portland 4
74 70 Edward Knight Camas Bike and Sport 44 Battle Ground 4
75 35 Jim Lofthus 48 oregon city 4
76 71 Nate Frost Team Slow 24 3
77 21 Chris Valencia Team S+M 3
78 4 Tony Bacon Camas Bike and Sport 55 Camas 3
79 28 Ken Pliska 3
80 66 Chris Santos Trailhead Coffee Roasters 19 3
81 90 Lars Christian 43 3
82 84 Edward Rubin 47 Beaverton 3
83 64 Dennis Scott 41 3
84 49 Joseph Bartley 42 3
85 46 Jeff Harrison 3
86 86 Matt Nolan 44 3
87 23 Brian Peterson Camas Bike and Sport 47 Camas 3
88 3 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 3
89 27 Scott Johnson 3
90 50 Steve Clouse 3
91 20 Michael Jung 38 3
92 102 Patrick Schrepping Dick Island Enterprises 34 3

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 503 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 3
2 504 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 13 3
3 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 12 Portland 3
4 500 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 12 Camas 3

Category 3 Women 15-18

Num Name Team City Laps
1 600 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 4
2 602 Eva Peterson Camas Bike and Sport Camas 3
3 603 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized Camas 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 203 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4
2 204 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 4
3 200 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 3
4 207 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 3
5 206 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 19 Portland 3
6 211 Leslie Copper 45 3
7 208 Kimberley DiStefano Super Relax Concept 45 Portland 3
8 201 Gina Williams 44 3
9 209 Rose-Ann Stark 44 2
DNF 202 Amanda Durkee 1 Error 0 portland 0

Pro Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 41 Portland 6
2 17 Josh Kelley Bailey Bikes 29 Portland 6
3 12 James Ceccorulli Trek 29er Crew 25 Portland 6
4 18 brad winn Primal Racing p/b 1st Bank 29 Portland 6
5 8 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 6
6 14 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 6
7 7 Seth Patla River City Bicycles 35 Hillsboro 6
8 4 Mat Barton Staccato Gelato/Bartonpdx.com 32 Portland 6
9 13 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 6
10 15 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 27 Portland 6
11 16 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 32 Portland 6
12 11 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 6
DNF 5 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 36 Portland 5
DNF 19 brant ness 35 Lake Oswego 5

Pro/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 111 Sue Butler River City Bicycles 41 Portland 5
2 107 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland 5
3 102 Laura Trace 1 Error 46 Portland 5
4 105 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 5
5 103 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 32 Portland 5
6 108 Abra McNair Showers Pass 30 PORTLAND 5
7 104 Joy Armagost Fat Cobra Video 34 Portland 5
8 100 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 5
9 106 Megan Faris River City Bicycles 33 5
10 101 Laurie Hotovy Team S+M 34 Portland 5
11 109 Margi Bradway Team S+M 38 Portland 5
12 110 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 4

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 42 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 4
2 2 Mat Barton Staccato Gelato/Bartonpdx.com 32 Portland 4
3 17 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 4
4 25 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 4
5 10 Alex Criss River City Bicycles 4
6 8 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 4
7 6 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 34 Portland 4
8 36 Geoff Large 38 4
9 11 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 4
10 14 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 4
11 19 John Lin Hammer Velo 29 Portland 4
12 31 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 4
13 43 Jacob Furniss Eddy Merkin 32 Portland 4
14 16 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 4
15 32 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 4
16 3 Brian Larson 28 Portland 4
17 12 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 4
18 29 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 4
19 39 Dustin Miller Buy Local Cycling 33 Keizer 4
20 24 Scott Barker 1 Error 43 Portland 4
21 34 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 44 Portland 4
22 26 Dan Cheever Evil 44 Portland 4
23 21 Jordan Norris Camas Bike and Sport 33 Portland 4
24 40 Darrin Joos The Bike Gallery 36 Portland 4
25 20 Lawrence Jobe 4
26 4 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 4
27 45 Christopher Ryan 35 Portland 4
28 30 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Milwaukie 4
29 41 Todd Sexton Guinness Cycling Team 42 Portland 4
30 13 anthony sands 4
31 33 Bob Libby Oregon Bike Shop Racing Team 43 4
32 22 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 4
33 38 Jason Uland Team Cthulhu 42 Portland 4
34 27 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 43 Vancouver 4
35 35 Kevin Phomma Trusty Switchblade 18 Portland 4
36 37 Tomas Quinones Team Slow 36 Portland 3
37 5 chris mccraw Team Slow 36 portland 3
38 44 Justin Drawbert Trailhead Coffee Roasters 25 Portland 3
DNF 23 Michael Clark 43 Portland 1
DNF 15 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 1

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 606 Julie Kramer Team S+M 41 Portland 3
2 604 Shawn Postera 37 3
3 605 Kristina Nash 29 3
4 602 Hazel Gross Team Cthulhu 36 Portland 3
5 600 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 3
6 601 Brigid Gormley 3