Eugene Roubaix

Eugene, OR
April 28, 2012

If you have questions or corrections, please email Stacia Hood.

Updated May 9, 2012 at 1:30 PM

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Age City
1 985 Karsten Hagen Evolution Racing Team 43 Bend
2 981 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 43 Eugene
3 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Salem
4 189 christian tresser Evolution Racing Team 0 portland
5 869 Chris Kovash Land Shark 49 Ashland
6 976 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 46 Lake Oswego
7 7336 John Slawta Land Shark 51 Talent
8 3035 Casey Davidson bicycleattorney.com 42 Portland
9 723 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team 53 Eugene
10 338 Michael Girard Portland Velo 44 Portland
11 638 David DiMarco SLOCUM Race Team 40 Eugene
12 899 Daryl Hemenway Cyclesport.com 42 Portland
13 4416 Jason Peters Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 42 Medford
14 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com 41 Lake Oswego
15 155 Ivan Meadors United Finance 53 Hillsboro
16 3437 Rich Julyan 1 Error 42 Ashland
DNF 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
DNF 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
DNF 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
DNF 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
DNF 197 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 44 Newport
DNF 852 Michael Rosenberg Hutch's-Co-Motion 52 Eugene
DNF 3007 Nick Blacklock Team Western Bike Works 46 Happy Valley
DNF 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 SALEM

Masters Men 4/5

Num Name Team Age City
1 5046 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland
2 4283 Dan Shepherd Team Cycle Sport 44 Ashland
3 5694 Peter Burrows Life Cycle Racing Team 42 Eugene
4 4124 David McCasker Portland Velo 54 Portland
5 4253 Ed Reagan 44 Portland
6 4040 Chuck Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
7 4181 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 47 Portland
8 4182 Erik Spillman Portland Velo 47 Portland
9 4267 Alan Ott BAY 101\HRS\ROCKLOBSTER 55 Eugene
10 4163 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 43 Portland
11 4233 Tim Marcotte Michelob Ultra 48 Eugene
12 4337 George Wescott Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend
13 4009 Sean Bergman Portland Velo 41 Sherwood
14 5631 Vilim Fundak 44 Hillsboro
15 4090 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland
16 4373 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 42 Springfield
17 581 Cameron Bittle Eugene Cycling Club 47 Eugene
18 4292 Jeff Jones 55 Eugene
19 5025 Tom Chaimov 48 Portland
20 4396 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 63 Bend ,Oregon
21 4395 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion 47 Eugene
DNF 4192 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 50 Aloha
DNF 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland
DNF 5837 Rob Bingham Life Cycle Racing Team 42 Eugene

Masters Women 40+

Num Name Team Age City
1 407 Daphne Moore Hammer Velo 46 Portland
2 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland
3 7008 Kim Frank Life Cycle Racing Team 53 Eugene

Men 1/2

Num Name Team Age City
1 988 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Bend
2 875 Rob English English Cycles 35 Eugene
3 396 Lee Ordonez Hutch's-Co-Motion 30 Springfield
4 312 Ryan McKean 40 Bend
5 5958 David Robinson 29 Bend
6 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 41 Lake Oswego
7 141 Galen Mittermann HPC/RPM Mortgage 32 Milwaukie
8 984 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland
9 731 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 33 Portland
10 932 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend
11 710 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 40 Bend
12 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 25 Vancouver
13 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
14 114 Nick Skenzick Hutch's-Co-Motion 33 Eugene
15 778 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Tigard
16 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Vancouver
17 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 38 Hood River
18 798 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 30 PORTLAND
19 762 Tim Reinhart River City Bicycles 30 Portland
DNF 161 McKenzie Thramer Hutch's-Co-Motion 24 Eugene
DNF 842 David Muecke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Salem
DNF 850 Brandt Hueser 38 Portland
DNF 990 Sage Freeman Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Salem
DNF 68m Cort Buchholz 0 0.0
DNF 968 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 28 Portland
DNF 813 Sal Collura Hutch's-Co-Motion 43 Camp Adair

Men 3

Num Name Team Age City
1 7305 Peter Buco The Mark McConnell and Joe Shackleton Fan Club 25 Portland
2 55 Jeff Schaller Davis Bike Club Race Team 30 Davis
3 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland
4 7340 Graham Kelley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 23 Eugene
5 3015 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 0 0.0
6 7343 James Jorgensen Life Cycle Racing Team 43 Eugene
7 3073 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 24 Portland
8 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0 0.0
9 3054 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend
10 347 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend
11 676 Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0 0.0
12 4579 christopher brown River City Bicycles 32 Portland
13 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Vancouver
14 634 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 41 Bend
15 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 30 Portland
16 7351 Ahmed Zuhairy Portland State University 21 Portland
17 642 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 26 Portland
18 4552 Brian Gumpert 36 portland
19 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland
20 704 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 35 Eugene
21 3029 Brian Vollmer-Buhl 0 Eugene
DNF 7323 Bennett Shane Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
DNF 3083 Tim Richter Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 45 Boise
DNF 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 39 Bend
DNF 3499 Colin Mullane Land Shark 40 Talent
DNF 3060 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 45 Bend
DNF 7314 Danny Lopez West End Bikes/Specialized 44 Portland
DNF 7309 Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling 34 Corvallis
DNF 3097 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
DNF 7325 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton
DNF 304 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Tualatin
DNF 689 Brady Cottle 34 Eugene

Men 4

Num Name Team Age City Notes
1 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer
2 4140 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 32 Corvallis
3 4229 Geoff Grummon Team Western Bike Works 37 Portland
4 4356 cole lalomia Cole Lalomia 19 portland
5 4384 Crossett Freilinger 26 Portland
6 4197 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 32 Portland
7 4278 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters 33 Portland
8 4631 Colin Rowan Corner Cycle 30 Portland
9 98 Dan Liberator Cucina Fresca 40 Seattle
10 5313 Andrew Hawley Lost Highway 36 Portland
11 4143 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized 22 Portland
12 4044 John Lin Hammer Velo 29 Portland
13 96 Jon Brown Portland State University 24 Damascus Centerline Warning
14 4118 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 19 Corvallis
15 4331 Jeff Wolf Portobello-A Better Cycle 39 Portland
16 84 Matt Keeler University of Oregon Cycling Club 22 Eugene
17 4413 Isaac Potoczny-Jones crank 33 Portland
18 4080 douglas sproston Trusty Switchblade 34 Portland
19 4298 Aaron Aikin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland Centerline Warning
20 5927 Michael Emery West End Bikes/Specialized 45 Portland
21 4071 Troy Sexton Cycle Smart 29 Portland
22 5381 John Osborne Pacific Power Blue Sky 29 Corvallis
23 4002 Levi Arzie Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Donald Centerline Warning
24 34 Chuck Meyer Sunnyside Sports 34 Bend
DNF 4046 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem
DNF 4388 Christian Buesch 0 Corvallis
DNF 53 Wes Cipriotti Tensegrity PT Cycling 35 eugene
DNF 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland
DNF 4607 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 damascus Centerline Warning
DNF 4403 jordan staples 0 0.0
DNF 67 Tyler Honeyman The Bicycle Wheel 2011 Chico Centerline Warning
DNF 32 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 17 Bend

Men 5

Num Name Team Age City
1 5832 Kevin Wythe Life Cycle Racing Team 25 Eugene
2 5879 Freddy Tincher Bridgetown Velo 38 Portland
3 5074 Andrew Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
4 40 Daniel Evans 27 Portland
5 5045 August Frank Life Cycle Racing Team 19 Eugene
6 5125 Daniel Rey 47 Klamath Falls
7 5386 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene
8 5217 Anthony Roberts Lost Highway 35 Portland
9 5371 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team 15 Eugene
10 5408 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 28 Springfield
11 5331 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend
12 5241 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 34 bend
13 5361 Justin Zimmerman 37 Portland
14 35 Cory Tanler Trinity Bikes 25 Bend
15 5659 Frank Thaxter Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 32 Eugene
16 5475 Michael Graham 38 Portland
17 5266 Sean Lewis Trinity Bikes 25 Bend
18 5433 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Portland
19 5379 Kenny Prowse 1 Error 46 Salem
20 5869 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 36 Eugene
21 41 PJ Gill West End Bikes/Specialized 31 Portland
DNF 5235 Jerome Leedy 30 Battle Ground
DNF 5526 Daniel Gray 23 Eugene
DNF 68 Alexander Hongo 28 Eugene
DNF 39 Kove Janeski 17 Eugene

Women 1/2/3

Num Name Team Age City
1 66 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 44 Keizer
2 623 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 53 Bend
3 495 Aleah Davis Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 22 Tigard
4 41W Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 53 Bend
5 84w elizabeth steen 32 seattle
6 34w Michelle Cunha 39 Bend
DNF 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood
DNF 270 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend

Women 3/4

Num Name Team Age City
1 7045 Stacy Westbrook Stacy Westbrook 37 Portland
2 7109 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 23 Eugene
3 36 Rachelle Jorgensen Life Cycle Racing Team 43 Eugene
4 7074 Maureen Kavanagh West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 38 Portland
5 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland
6 7388 Danielle Curran Poplollies 33 Eugene
7 7125 Brooke Bauer West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Eugene
8 7059 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland
9 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland
10 7386 deven smith 37 Eugene
11 7392 Molly McDevitt 22 Albuquerque
DNF 7041 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 41 Portland
DNF 7110 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland
DNF 281 rebecca rose Trailhead Coffee Roasters 29 Portland