Kruger's Crossing Cyclocross Classic

Portland, OR
November 17, 2012

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated November 17, 2012 at 6:15 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 411 Matthew Horn 4 33:32
2 215 Glenn Johnson Dr Will Bar 45 Vancouver 4 34:25
3 162 Max Holfert Human Powered 32 Portland 4 35:17
4 266 Joe Tysoe 1 Error 41 Portland 4 36:23
5 52 Mike Lurie Garnish Apparel 43 Portland 4 36:28
6 292 Nick Schoeps 28 Portland 4 36:28
7 156 Josh Snyder 31 Corvallis 4 36:34
8 376 Donald Suhr 34 Portland 4 36:51
9 214 Aneel Nath 33 Portland 4 36:52
10 211 Seth Terpstra Human Powered 23 Portland 4 37:25
11 409 Christopher Anger 4 37:42
12 11 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 4 38:20
13 189 Craig Russillo 41 Portland 4 39:18
14 249 Dustin Schneider Team S+M 39 Columbia City 4 39:24
15 255 Joseph Lindekugel 43 Happy Valley 4 39:30
16 408 John McBride 42 Gresham 4 39:44
17 146 Kenny Prowse 1 Error 46 Salem 4 39:51
18 413 Vared Ames 30 Portland 4 39:51
19 406 James Self 4 40:31
20 3 Zachary Goude 30 Portland 4 41:02
21 63 Chris Redhouse 44 Happy Valley 4 41:03
22 373 Wayne Garrison Jr. 28 Sandy 4 42:15
23 178 Ian Green 4 43:03
24 238 seamus hartman 35 portland 4 44:07
25 410 Denis Lee 4 44:50
26 46 John Degenhardt 57 Portland 4 46:06
27 148 Chris Golden 42 Dallas 3 33:27
28 407 Andrej Drotenko 3 33:42
29 405 Anthony Melton 3 34:11
30 412 Nichols Kockler 3 36:28
31 404 Ron Kasco Chiba 53 Vancouver 3 39:49
DNF 245 Tim Valenti 27 Portland 2
DNF 181 Ed Hanna Team Eduardo 32 Portland 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 433 Jennifer Lacjowiec 4 46:20
2 432 Kendal Hansen Handikatz 4 47:51
3 300 Melia Tichenor 27 Portland 4 48:47
4 328 cecilia becerra Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Portland 3 36:53
5 298 Candida Hart Hapi-Go! 48 Washougal 3
6 400 Jericho Winter Beermongers Cycle Club 27 Portland 3 37:06
7 431 Jennifer Sorich Handikatz 3 37:06
8 435 Wendy Thacher 3 38:14
9 384 Kathleen Hellem 1 Error 43 Vancouver 3 38:40
10 380 Joan Petit Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 3 39:26
11 436 Maryann McCormick 3 43:10
12 434 shelia Steigerwald 3 43:40
13 265 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Vancouver 3 45:13
14 430 Erin Doefel Handikatz 2 36:23

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 53 Ross Brody Buy Local Cycling 33 Salem 7 0:54:01
2 98 luke demoe Evviva/Stoemper 33 Eugene 7 0:54:01
3 88 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 39 Portland 7 0:56:09
4 11 Ryan Garner 31 Eugene 7 0:56:43
5 174 Curtis Bergquist Bike Central 26 Portland 7 0:57:17
6 6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 7 0:57:22
7 33 Clint Culpepper 32 Portland 7 0:58:03
8 166 adam schwind Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 7 0:59:04
9 136 Robert K Brown 31 Portland 7 0:59:28
10 178 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 7 0:59:50
11 69 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 35 Portland 7 1:02:29
DNF 104 Austin Crenshaw Staccato Gelato/Bartonpdx.com 35 Portland 3

Category B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 18 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 5 42:43
2 71 Danny Weikel 40 Portland 5 42:59
3 40 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 5 43:22
4 14 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 5 44:03
5 137 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 5
6 66 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 5 44:52
7 130 ben corbalis 27 Portland 5 44:55
8 106 Jonathan Kuipers Team S+M 26 Portland 5 45:36
9 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27 Portland 5 44:40
10 58 Gary Szalay 32 Hood River 5 46:10
11 42 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 29 Fairview 5 46:10
12 154 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 5 46:10
13 56 Aaron Ufferman 31 Portland 5
14 16 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 42 Portland 5 47:48
15 233 Forrest Kaye 4 42:36 Incorrect number placement
16 232 Mike Brown 4 47:11 Number unpside down
DNF 79 Cullen Guinn Joe Bike 36 Portland 2

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 91 Scott Gerwig 44 Portland 6 51:33
2 94 Julian Lawrence 34 Portland 6 52:21
3 65 Josh Speer Endorphin 33 Portland 6 53:02
4 25 Ryan Marquardt 34 Portland 6 53:09
5 106 Scott Heinz 30 Portland 6 53:11
6 270 Cory Solovewicz Go Bananas! 30 Portland 6 54:16
7 357 Joe Ramaker 6 54:24
8 90 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters 33 Portland 6 55:11
9 11 Brian Wielenga 38 Portland 6 55:39
10 246 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 6 55:41
11 157 Kyle Kruger 28 Portland 6 55:42
12 174 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club 29 Portland 6 55:47
13 80 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 32 Beaverton 6 56:34
14 100 Brett Cassidy Human Powered 31 Portland 6 56:47
15 358 Andy Brown 6 56:56
16 208 Robb Farrington 36 Portland 6 56:57
17 342 nathaniel wells 57 Mosier 6 57:15
18 22 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 34 Portland 6 57:35
19 68 Blake Hendsch Trusty Switchblade 28 portland 5 47:25
20 230 Jeff Chochon 47 Portland 5 47:30
21 171 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 5 47:44
22 360 Samuel Jackson Beermongers Cycle Club 37 Portland 5 47:53
23 61 Daniel Esterling Green Submarine Records 33 Portland 5 48:04
24 166 Jerald Winfrey 37 Tigard 5 48:14
25 297 Ian M. Summers BMF Test Team 27 portland 5 48:30
26 298 luke christian Portland 5 48:55
27 101 Tim Bellis Yak Cycling 28 Portland 5 49:00
28 359 Philip VanPeursen 5 49:49
29 66 Peter Bryant 26 Portland 5 52:17
30 329 Hannah Hart Hapi-Go! 5 56:03
DNF 140 Justin Brauner 24 Portland 4
DNF 240 kyle kennedy 32 portland 3
DNF 196 Daniel Carter 31 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 787 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 6 53:02
2 707 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6 53:33
3 815 Tige Harmon The Spokesmen 40 Kalama 6 54:44
4 709 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 49 Portland 6 55:20
5 725 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 5 47:29
6 769 Dave Drumm Team Bob's Red Mill 5 52:39
7 714 Philip Meyrick 50 West Linn 5 53:35
8 713 Adam Tate 58 Olympia 5 54:47
9 723 Andrew Kaylor 43 Beaverton 5 57:32
10 768 Max Kirchoff Team Cthulhu 31 Portland 5 58:01
11 837 Jeremiah Hartley Team Endless Cycle 29 Portland 5
12 746 Rob Kennedy 43 Camas 4 50:54
13 838 Matthew Armstrong 4 51:21
14 818 James Marron 40 Aloha 4 52:08

Junior Men

Num Name Team City Laps Time
1 11 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 3 24:16
2 176 alex lygo Portland 3 24:19
3 62 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland 3
4 16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 3 26:14
5 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 3 26:38
6 81 Linus Clark Hapi-Go! Portland 3 31:08
7 105 Ian Steigerwald Kona Grassroots Forest Grove 3 32:26
8 32 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 3 34:39
9 79 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 3 34:53
10 208 Peter Melton 2 23:23
11 197 Peter Newlands 2 27:45
12 177 Noah Steigerwald Forest Grove 2 31:40
13 76 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 2 34:44

Junior Women

Num Name Team City Laps Time
1 628 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 3 31:08
2 605 Marisa Reid ZteaM Portland 3
3 641 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club Tigard 3 33:35
4 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 3 35:05
5 618 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 3 35:42
6 676 Jessica Steigerwald 2 25:53
7 677 Madison Brown 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 405 Matt Cline bicycleattorney.com 35 Portland 7 0:57:13
2 347 Mike Henry bicycleattorney.com 47 Damascus 7 0:58:14
3 306 Tom Scales 39 Portland 7 0:59:07
4 318 Dan Werle Team S+M 40 Portland 7 1:01:26
5 472 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 7 1:02:24
6 475 Roger Meier Cyclepath Racing 44 Beaverton 7 1:02:26
7 477 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 7 1:03:34
8 403 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 43 Portland 6 0:53:47
9 452 Karl Haunold 44 Los Gatos 6 0:53:54
10 344 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Lake Oswego 6 1:01:06

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 844 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 42 Corvallis 5 41:54
2 668 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 5 42:59
3 813 Ted Byram bicycleattorney.com 37 Portland 5 43:02
4 670 Todd Lewis ATB Lubricants 43 Portland 5 number upside down
5 671 Matthew Smith Hammer Velo 35 Vancouver 5 43:29
6 707 Raymond Crepeau 40 Portland 5 43:30
7 835 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 damascus 5 43:30
8 841 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland 5 43:33
9 943 Chuck Hood 42 Eugene 5 43:48
10 908 Spencer White Stumptown Cycling Club 40 Portland 5 43:55
11 840 Gregory Gohman 43 Beaverton 5 43:59
12 785 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion 47 Eugene 5 44:13
13 926 Adam Ward 38 Portland 5 44:14
14 708 Brett Golden 36 Bend 5 44:21
15 627 Trig Rogers bicycleattorney.com 46 Portland 5 44:26
16 657 Luke Sosnowski 36 Camas 5 44:26
17 780 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 35 Eugene 5 44:44 no shoulder number
18 946 Brian McNamara 5 44:46
19 629 chris brannen Team S+M 39 Vancouver 5 44:49
20 798 Jeff Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 5 45:06
21 766 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 39 Beaverton 5 45:10
22 609 David Pryor 43 Portland 5 45:11
23 688 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 5 45:12
24 696 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5 45:13
25 771 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5 45:24
26 934 Greg Shaffer Existential Velo 40 Portland 5 45:48
27 945 andrew novikoff 5 45:56
28 675 Guy Smith MadAlchemy 49 Rainier 5 46:14
29 729 Craigan Usher 38 Portland 5 46:38
30 929 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 5 46:49
31 624 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 5 47:26
32 942 Derek Halvorson Stumptown Cycling Club 39 Portland 5 47:40
33 944 Doug Peterson 37 Hillsboro 5 48:13
34 636 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 5 48:35
35 730 Erik Spillman Portland Velo 47 Portland 5 50:46
36 783 Tom Bird Planet X p/b On One 44 Tigard 5

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 701 Troy Nelson 43 Beaverton 5 43:50
2 317 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 5 44:02
3 406 Topher McGarry Stumptown Cycling Club 43 Portland 5 44:09
4 340 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5 44:17
5 412 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 39 portland 5 44:24
6 438 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 5 44:34
7 796 Brian Zeck River City Bicycles 39 Portland 5 45:33
8 528 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 38 Portland 5 45:48
9 330 Paul Souders 41 Portland 5 45:48
10 748 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 5 46:10
11 853 Tommy Day 39 Portland 5 46:17
12 383 Tom Palke Team Mudman 46 Portland 5 46:31
13 613 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 35 Portland 5 46:38
14 314 Charles Barrett 1 Error 45 Portland 5 46:40
15 860 Donald Newlands 48 Portland 5 46:44
16 852 Glenn Johnson Dr Will Bar 45 Vancouver 5 46:47
17 610 Peter Gutmann 45 Portland 5
18 499 Michael Clark MX3L 43 Portland 5 47:35
19 411 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 38 Portland 5 47:40
20 523 Michael Horwitz Capital Pacific 45 Lake Oswego 5 47:41
21 636 Eric McMurtry Bellovaci United 47 portland 5 47:58
22 307 Mark Chasse 45 Portland 5 47:58
23 518 Sean Fields Amnesia Brewery 39 Portland 5 47:59
24 649 Brian Hansen Red Lizard 51 Milwaukie 5 48:14
25 622 Ryan McIntyre 36 Portland 5 48:14
26 858 Jeffrey Wagner 41 Portland 5 48:55
27 548 Paul Barlow Barlow Bikes 42 Saint Helens 5 49:26
28 806 nathaniel wells 57 Mosier 5 49:30
29 308 Alex Croy The Spokesmen 36 Portland 5 49:44
30 800 Dylan McNamee 5 49:51
31 645 Chris Rinehart 44 portland 5 50:25
32 534 Chris Compton 43 wilsonville 5 50:35
33 381 Joe Gomez Team Mudman 41 Portland 5 50:36
34 854 Aaron Campbell 40 Sandy 5 50:49
35 857 Andrew Wilcox 5 51:05
36 429 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 40 portland 5 51:33
37 579 Steve Kresl 50 Portland 5 51:36
38 474 Mark McMurtry Bellovaci United 42 Portland 5 51:49
39 493 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team 38 Portland 4 41:14
40 405 Chris Valencia 49 Portland 4 42:59
41 305 Thomas J Meier 57 Corvallis 4 43:11
42 859 Steven Pike 4 46:10
43 705 Craig Diehl 48 Portland 4 49:59
DNF 324 Matt Meskill 50 Portland 3
DNF 655 kyle stephens Beermongers Cycle Club 36 Portland 2
DNF 361 Peter Rueegger Team Mudman 44 Portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 316 Greg Talbert Rapha Racing NW 50 Portland 5 43:32
2 355 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab 51 Portland 5 43:35
3 301 Gary Johnson Disco Velo 50 Hood River 5 46:17
4 368 Michael Gohman 51 Aurora 5 48:36
5 257 Mark Hildebrandt Portland Velo 56 Tigard 5 48:40
6 400 mark damon 5 48:53
7 266 Tracy Marks na 57 Portland 5 49:33
8 293 David Dorocke Deschutes Brewery 50 Bend 5 49:46
9 262 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 5 50:24
10 411 Danny Pettit 50 Happy Valley 4 42:11
11 276 john nicholas DNR Cycling 57 portland 4 42:23
12 290 David Gratke Showers Pass 54 Portland 4 44:13
13 339 Bob Brenner 54 West Linn 4 44:57

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 5 45:56
2 507 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 5 47:14
3 517 Patrick Cross Bull Run Distilling/Team CycleOne 64 Hillsboro 4 46:55
4 509 Einar Traa Portland Velo 69 Portland 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age Laps Time
1 12 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 35 4 38:39
2 29 Brandie Ettinger bicycleattorney.com 38 4 44:23

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 143 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 38 Hood River 4 41:07
2 108 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 4 42:28
3 118 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 4 43:00

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 516 Carol Pelmas Fat Cobra Video 53 Portland 4 45:21
2 501 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 59 Lake Oswego 3 36:57

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 616 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 5 40:48
2 596 Josh Armagost Fat Cobra Video 40 Portland 5 42:10
3 820 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 5 42:22
4 507 Scott Barker 1 Error 43 Portland 5 42:31
5 607 Christopher Ryan 35 Portland 5 44:12
6 821 Daniel Gonzalez 36 Portland 5 44:18
7 805 Chris Streight Hammer Velo 47 Portland 5 45:29
8 824 sven geirnaert 5 46:07
9 602 Matthew Cittadini Bush League Wrenching 32 Portland 5 46:36
10 508 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 5 46:52
11 517 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Wilsonville 5 48:08
12 614 Isaac Storm 30 portland 5 48:23
13 742 Dieter Hoffmann Team S+M 55 Portland 5 49:33
14 533 Jeremy Zane 42 Portland 4 40:29
15 775 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 4 46:13 No shoulder number
16 772 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 38 Hood River 4 47:34
17 823 Mike Mercer Grant's Pals 52 Portland 4 48:56
18 609 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 33 Portland 4
19 822 Edward Barker 4 50:27
20 606 Chris Myrick 28 Portland 3 49:42 Number upside down

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U3 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 42 Portland 1
2 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 1
3 U26 Nathanael Hart 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 639 Cindy Lewellen 45 Portland 6 59:02
2 680 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Portland 6 59:11
3 688 Susan Sherman Showers Pass 43 Portland 6 59:53
4 675 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn 6
5 638 Shelley Dunlop Portland State University 27 Portland 6
6 674 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 5 55:00

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 732 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 4 38:54
2 712 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 4 39:29
3 755 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 4 40:44
4 766 Julie Deal Beermongers Cycle Club 40 Portland 4 41:49
5 708 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 33 Portland 4 43:28
6 720 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 4 44:32
7 703 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4 45:32
8 767 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 34 Portland 4 45:45
9 701 Ellene Smith bicycleattorney.com 32 Portland 4 46:49

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 975 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 27 Portland 4 42:04
2 860 Karla Schultz 4 43:08
3 936 Anna Streuli Fat Cobra Video 28 Portland 4 44:12
4 859 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland 4 44:27
5 993 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 4 44:33
6 965 Michelle Johnson 36 Vancouver 4 44:50
7 931 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club 42 Fairview 4 45:24
8 955 Cat Moscibrocki 37 Portland 4 45:28
9 928 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 4 46:40
10 922 Hazel Gross Team Cthulhu 36 Portland 4 47:46
11 844 Erin Harrison 4 48:47
12 858 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club 31 Portland 3 37:26
13 992 Jennifer Rychlik 41 Hillsboro 3 39:11