Dirty Circles

Portland, OR
March 3, 2013

Part of the Dirty Circles

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated March 5, 2013 at 8:00 AM

Junior

Num Name Team Age City
1 3051 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters 17 Portland
2 9039 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters 16 Portland
3 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland
4 9024 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17 Happy Valley
5 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling 17 Gresham
6 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 14 Vancouver
7 34 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 14 Portland
8 8007 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Camas
9 9016 Kyler Ervin Capitol Velo 13 Gaston

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 76 Jason Riffle 36
2 102 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland
3 111 Sage Freeman Planet X p/b On One 40 Salem
4 78 christian tresser 45
5 72 john mitchem
6 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 41 portland
7 840 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Tigard
8 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Newport
9 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Portland
10 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 54 Portland
11 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 54 Portland
12 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima 47 Lake Oswego Warning: 2nd # placement, Rule 8.5.2
13 4089 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 West Linn
14 564 Craig Broberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 48 Tualatin
15 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland
16 146 Scott Harman HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 52 Lake Oswego
17 140 Dickie Mallison Elk Cove Vineyards 54 Portland
18 121 Mike Stockton Planet X p/b On One 44 Salem
19 151 Jeff Mitchem VC Roger 53 Portland
20 311 Jonathan Puskas Jonathan Puskas 42 Lake Oswego
21 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland
22 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
23 77 Brad Gebhard 48
24 74 Tim Coffey 44
25 991 David Haag 47 West Linn
26 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 41 tigard
27 348 David Mackintosh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Hood River
28 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 Hood River
29 542 David Jackson Hutch's-Slocum-Co-Motion 60 Portland Warning: 2nd # placement, Rule 8.5.2
30 365 Jason Feig Portland Velo Racing Team 40 Clackamas
31 73 Michael Medina 45 Portland
32 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 40 Keizer
33 720 Joe Zauner 49 Portland Warning: 2nd # placement, Rule 8.5.2
34 75 Richard Potestio 57
35 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
36 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 46 Lake Oswego

Masters Men 3/4

Num Name Team Age City Notes
1 344 Dave Dezellem Ironclad/Yakima 43 Hillsboro
2 379 Peter Seelig Dr Will Bar 39 Lake Oswego
3 3001 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 49 Hood River
4 3021 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 42 Portland
5 3019 David Masuda crank 42 Portland
6 421 Geoff Grummon crank 38 Portland
7 317 Steve Swanson 51 Portland Warning: 2nd # placement, Rule 8.5.2
8 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood
9 5050 Doug Brecht crank 49 Portland
10 4056 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 48 Portland
11 4033 Rick Upton crank 53 Portland
12 378 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles 38 White Salmon
13 69 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 43 Albany
14 440 Jeff Wygant Team Highlander 48 longview
15 3063 Dean Anderson crank 50 Vancouver
16 70 Chad Smelter crank 42 Portland
17 586 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 44 Portland
18 3039 Sean Bergman Portland Velo Racing Team 42 Sherwood
19 4019 Kevin O'Connell Hammer Velo 56 Portland
20 322 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Fairview
21 3038 Vince Blaney Dr Will Bar 39 Portland
22 4067 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 46 Portland
23 4061 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 46 Portland
24 528 bruce carter Team ESC Sports - Bio Racer 52 oregon city Warning: 2nd # placement, Rule 8.5.2
25 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 60 Milwaukie
26 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland
27 550 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver
28 4037 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 52 corvallis
29 799 Greg Estes Hammer Velo 57 Portland
30 666 Dave Aldersebaes Ironclad/Yakima 42 Portland
31 767 Robert Vigeant BriHOP Cycling 49 Gresham relegation Rule 15.1.2
32 682 Larry Hiday Ironclad/Yakima 56 Battle Ground
33 3007 Nick Blacklock crank 47 Happy Valley
34 3018 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 48 Portland
35 3022 Craig Armstrong Ironclad/Yakima 35 Portland
36 68 Joel Crouch Ironclad/Yakima 37 Vancouver
37 4032 David Thielen II Dr Will Bar 53 Vancouver
38 395 Glenn Johnson Dr Will Bar 46 Vancouver
39 4112 Mark Koller Ironclad/Yakima 36 Portland
40 589 John Prosser Pacific Power Blue Sky 46 Hillsboro
41 555 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 tigard
42 741 Allen Kraft crank 48 Vancouver
43 326 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer 49 Oregon City
44 5325 Tracy Marks 58 Portland Warning: Number placement, Rule 8.4
DNF 71 Matt McGuire 46 Portland

Masters Men 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 5377 Darren Ferris Hammer Velo 49 Portland
2 4108 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 38 Portland
3 5149 Scott McKnight crank 44 Gresham
4 4052 Kevin Billingsley crank 50 Portland
5 419 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland
6 4153 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 57 Portland
7 5161 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters 39 Portland
8 4053 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 48 Portland
9 5169 Thomas Orth BriHOP Cycling 45 Beaverton
10 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland
11 5217 Adam Tate Guinness Cycling Team 59 Portland
12 5002 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland
13 4003 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 48 Vancouver
14 5271 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland
15 33 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 48 Portland
16 5986 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 54 Hillsboro
17 25 grant collins Team Double Check 40 Bothell
18 5117 Mark Jensen 47 Gladstone
19 5176 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52 Lake Oswego
20 5219 Bill Valenta Stumptown Cycling Club 67 Beaverton Warning: 2nd # placement, Rule 8.5.2
21 5268 Tom Kelly 62 Portland Warning: 2nd # placement, Rule 8.5.2
22 55 Danny Pettit 51 Happy Valley
DNF 5254 Chad Butler Hapi-Go! 46 Scio
DNF 28 Paul Laney 57

Men 1/2/3

Num Name Team Age City
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 19 Vancouver
2 110 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 Eugene
3 616 Mark Porcella 35 Portland
4 102 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland
5 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 31 Portland
6 194 Thomas Cody Dark Horse 44 portland
7 77 Brad Gebhard 48
8 3019 David Masuda crank 42 Portland
9 121 Mike Stockton Planet X p/b On One 44 Salem
10 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 Hood River
11 83 Garrett McAllister 28 bend
12 977 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 33 Portland
13 3048 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
14 3006 Byron Breeden Guinness Cycling Team 37 Hood River
15 343 Grant McElroy Team Specialized Racing 15 Portland
16 3051 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters 17 Portland
17 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 40 Keizer
18 856 Chris Wright Rapha Racing NW 42 Portland
19 394 Andrew Neill Rolf Prima 26 Marylhurst
20 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Vancouver
21 80 Daniel Penner ironclid 27 portland
22 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Newport
23 111 Sage Freeman Planet X p/b On One 40 Salem
24 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 54 Portland
25 603 Scotty Carlile ScottyCarlile.com 29 Bend
26 9039 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters 16 Portland
27 3016 Alexander Clemens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Hood River
28 3025 Cristian Fuentes crank 33 Portland
29 3047 Davis Hand 27 Portland
30 481 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland
31 3041 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 28 Portland
32 321 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Camas
33 78 christian tresser 45
34 76 Jason Riffle 36
35 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 17 Vancouver
36 3013 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 17 Portland
37 152 Kyle Valenta Rapha/River City Bicycles 33 Portland
38 81 Brandt Hueser 39
39 151 Jeff Mitchem VC Roger 53 Portland
40 74 Tim Coffey 44
41 187 Joseph King Guinness Cycling Team 32 Portland
42 730 John Walrod Rapha/River City Bicycles 37 Portland
43 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 23 Hillsboro
44 82 Ryan Jarrell 39 westfeild

Men 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 5008 Kris Fischer Heartstrings Cycling 24 Portland
2 5233 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 32 Portland Warning: Centerline violation
3 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley Warning: Centerline violation
4 5018 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Portland Warning: Centerline violation, # upside down
5 4122 Nils Tillstrom BriHOP Cycling 33 Portland
6 5225 Phil Webster 30 Portland Warning: Centerline violation
7 5004 David Baldwin 30 Portland Warning: Centerline violation
8 418 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 26 Portland Warning: Centerline violation
9 27 douglas sproston 34 Portland Warning: Centerline violation
10 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland Warning: Centerline violation
11 4155 Will Hawkins 24 Portland Warning: Centerline violation
12 32 Josiah Zukowski 28 Warning: Centerline violation
13 4132 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 30 Portland Warning: Centerline violation
14 61 Johnny Burrell 37 Portland Warning: Centerline violation
15 4135 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters 28 Portland Warning: Centerline violation
16 5030 Christopher Joy-Webb Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland Warning: Centerline violation
17 62 Jeff Crawford 28 Portland Warning: Centerline violation
18 4104 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 portland Warning: Centerline violation
19 5408 Eric Speakman Lost Highway 42 Portland Warning: Centerline violation
20 5191 Anthony Roberts Lost Highway 36 Portland Warning: Centerline violation
21 4143 Erik Borghoff NuVision Cyclery 28 Portland Warning: Centerline violation
22 5299 mark bailey 33 Portland Warning: Centerline violation
23 5164 Alex Nelson Chinook Cycling Club 25 Kennewick Warning: Centerline violation
24 441 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland Warning: Centerline violation
25 63 Clinton Seal 31 Warning: Centerline violation
26 5052 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 34 Portland Warning: Centerline violation
27 4110 Andrew Hawley Lost Highway 37 Portland Warning: Centerline violation
28 4096 William McColloch 30 Portland Warning: Centerline violation
29 4134 Adam Engelmeyer Lost Highway 28 Portland Warning: Centerline violation
30 5137 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36 Tigard Warning: Centerline violation
31 4151 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 bend relegation, Rule 15.1.2
32 31 Kyle Mensing 26 Portland relegation, Rule 15.1.2
33 4127 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland relegation, Rule 15.1.2
34 4117 Andrew Springer Team Colleen 40 Happy Valley Warning: Centerline violation
35 3147 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Damascus Warning: Centerline violation
36 5092 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 33 Beaverton Warning: Centerline violation
37 5274 Timothy Olin-sipe Beaverton Bicycle Club 21 Beaverton Warning: Centerline violation
38 5389 Tim Kalimanis 33 Kalama Warning: Centerline violation
39 29 Charles Henderson Lost Highway 43 Portland Warning: Centerline violation
40 5238 Dirk Alenduff 41 Oregon City Warning: Centerline violation

Women 1/2/3

Num Name Team Age City
1 228 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Portland
2 250 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 34 Portland
3 239 Amy Shepard Bike Gallery - Bontrager Trek 28 Portland
4 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver
5 211 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland
6 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 29 Portland
7 292 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 42 Sherwood
8 226 Daphne Moore Hammer Velo 47 Portland
9 448 Jenn Levo Ironclad/Yakima 33 Portland
10 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland
11 232 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 32 Portland
12 216 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 31 Longview
13 213 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29 Portland
14 79 Michelle Gross 49 Portland
15 236 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 44 Portland
16 66 Jeanne Beko 30
DNF 272 Meg Mautner Bike Central 53 Portland

Women 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 9005 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 16 Tigard
2 7156 Lara Kessler Ironclad/Yakima 33 Portland Warning: Folded number, Rule 8.3.1
3 7147 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Portland
4 64 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team 35 Portland
5 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 26 Portland
6 7084 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 27 Portland Warning: Folded number, Rule 8.3.1
7 7073 Vicky Hanson 33 portland
8 7124 Kate Massey Filth and Fury 30 Portland
9 65 Jen Powell